1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква облека задолжително мора да имате во плакарот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од girl.23, 19 јули 2011.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Сигурно сте чуле како секоја жена мора да има во секое време елегантен црн фустан, чевли на потпетици, сако, мидер и што уште не.....

  Кое е Вашето мислење, кои работи секоја жена мора задолжително да ги има во својот плакар?
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.227
  Освен клишето - мала црна хаљина за која ми труби мајка ми од кога имав 5 години,мора да има добри,класични,тесни,не шарани,избледени,искинати фармерки,класични маички и кошули кои секако се според возраста и не се од времето на баба ми и не се носат само една сезона,туку многу години понатака. Ташна за секој ден што оди ама баш со се , добар часовник еден,ама вреден и добри очила за сонце,не мора да се скапи,ама убаво да одговараат на лицето и никако да бидат во тренд,нешто како маичките и кошулите.Рамка која ќе се носи многу години и тоа само затоа што ептен прилега на формата на лицето.
  И ниски чевли.
  Све о свему и онака поштовам попрефинет стил со не многу џиџана облека,а впечатлив аксесориз,чевли и чанти. Не ми се допаѓаат парталави глупости кои би требало да бидат фаза од младоста,а никако стил на живот (ало,штом си останал на рамниште од 16 години нешо не у реду со тебе,ок е да еволуираат размислувањата и стилот.Тоа не е држење до себе,туку заостанатост.) или пак екстра модерни работи,затоа го презирам овој винтиџ изглед кој ќе спие во плакарот наредни 20 години.
   
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Морам да имам барем еден костум (ми фали уште комплет костум со сукња - па обично комбинирам, со оглед на тоа дека ми е потребно за струката кога ќе ме побараат); фармерки - нит искинати, нит исподрапани, испофарбани, туку пристојни фармерки, рамни, цевка; потоа пристојни панталони за на работа и се разбира по некоја кошула со тоа; црниот коктел фустан кој е веќе спомнат; цевка сукња до коленици, најобична црна; црни салонки; ташна во некоја неутрална кафено - црна боја која навистина оди со се; марама за секоја прилика, најобична црна; тренерки и дуксерче; најобичен, едноставен пристоен џемпер на закопчување кој може да се користи или за на работа или за во слободно време.

  Епа мислам тоа е тоа. Наочари воглавно носам само еден пар и саат никогаш не менувам, си носам еден се додека не се расипе.
  Стилот ми е едноставен, нема џиџи миџи, повеќе акцент удирам на некои впечатливи обетки евентуално некоја впечатлива марама ако сакам да удрам на весеље малку со бои, инаку - тешка работа.

  Тежок минимализам владее во мојот плакар :) Но заради работата и струката, морам да имам некои парчиња за специјални прилики да речам и сметам дека секоја девојка мора да ги има - за интервју, за на работа или официјален прием.
  Еден костум, или едно фенси шмензи елегантно фустанче никогаш не е на одмет :)
   
 4. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Уффф. Ми фалат многу работи.
  Значи, се согласувам за класичните темни фармерки. Нешто што мора да го има секоја жена. На тоа би додала и еден квалитетен класичен каиш во темно кафена или црна боја.
  Црни салонки, кои се комбинираат во повеќе комбинации.
  Слетло сина или бела струкирана кошула.
  Би додала и брендиран часовник и едноставна плик - ташна....и секако. Бисерни обетки ;)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Еден пар добри фармерки, што може да се носат и за испаѓање и за школо и - ама гордо ќе го кажам ова :D - за факултет, значи пристојни да бидат.

  Потоа, бела кошула.

  Црни, обични салонки. Едни секојдневни балетанки, во било која боја.

  Ташна за разносување на работи наваму натаму, по можност голема и широка. :D

  Добри патики, јас од есен до пролет сум со патики.

  Еден цивилизиран капут или солидно палто.

  Убави, квалитетни чизми. Барем една марама.

  Па, сигурно има уште нешто, само не ми текнува. Се согласувам со набројаните работи горе. :wasntme:
   
  На Struma55 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.215
  Пол:
  Женски
  Еве јас би почнала од обувките
  Црни салонки (за свечени пригоди), кондури за на работа во кои нозете издржуваат од осум до четири. Неколку различни бои да одговараат на различни комбинации и различни модели. Задолжително посебни за суво време и за дожд. Понатаму чизми за суво и за снег (за на работа), и се разбира други за на Маврово. Балеринки, сандали, апостолки, влечки за плажа, патики. И уште треба да одговараат на коплетниот стајлинг и горе-долу на чантата. Што е многу, многу е, а нели се е задолжително. А да не правам муабет понатаму за облека, чанти, накит. За жена нема нешто to have што не е must have.
   
 7. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Добри фармерки и добра мајца!
   
 8. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Бела струкирана кошула, мало црно фустанче и часовник... - A MUST.
  Останатото е личен избор и варијации на тема.
   
 9. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  добри фармерки
  бела кошула
  црн фустан (елеганција)
  палтенце да се комбинира со се
  обични блузи за секоја можна комбинација

  патики
  црни високи штикли
  балетанки
   
 10. Estranged

  Estranged Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  1.726
  Допаѓања:
  24.414
  Црн фустан, цветно летно фустанче, 2-3 пара високи потпетици, темни фармерки, маичка со гол грб.
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.726
  Допаѓања:
  102.207
  Пол:
  Женски
  здолништа
  фармерки
  шорцови
  патики
  штикли
  блузи во сите бои :)
   
 12. Gioia

  Gioia Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Хмм..Па пред се според мене едни добри фармерки,најобични ама добро да стојат и да може да се комбинираат и за секојдневна шема и за некоја посвечана да речам прилика! потоа едни црни панталони,кошулки,едно ултра модерно палтенце,куса јакничка за прелазот од лето во есен,балетанки еднобојни,добар часовник,добра ташна(онаква што ќе иде на се поголема),добри салонки и чизми,убав комплет на долна облека,се согласувам и за црниот фустан,црното никогаш не искача од мода и во секоја прилика може да се комбинира! Ах да и едни добри патики..јас без тоа не можам :D
   
 13. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Елегантен црн фустан , и добри штикли :)
   
 14. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.027
  Убав веш. ;)
  Праисторискиот little black dress, ала Одри Хепберн.
  Бела кошула. Црна кошула.
  Црн костим, или барем сако.
  Бисери. Саат.
  Класични црни штикли.
  Драп работи, како најнеутрална од неутралните. Мантилче најубаво, за пролет и есен нема појако нешто.
  Фармерки, светли/темни.

  Лично - џинс, патики, штиклишта црни/драп/тегет, исто такви чанти, риги, кошули, купишта кошули, висок струк сукњи/панталони, кардигани, сакоа (фустани се подразбираат). Бижутерија поседувам мнооогу малку, сакам поинаков накит, поретко купувам и тоа што го имам го чувам со години.

  Не сум помодарец, најголемиот дел од "тренди и шик" парчињата ги немам и не ни сакам да ги имам, си имам зацртано што носам и купувам такви партали, варијации на тема. :)
   
 15. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Фармерчиња црни , црна блуза , црно џемперче , многу широка и удобна блузичка , блузичка со некаков интересен и кул натпис, кожно палтенце ,летна кошулка, ваљда и по некое фенси шалче :)

  :!:

  Ах да..конверс обавезно :rock:


  Скромен ми е плакарот :$
   
 16. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  фармерки,некои добри панталони за штикла,кошули,маички,дуксери,фустанчиња (обавезно и црно едно-два) палтенце за есен пролет (мада јас повеке сум со фармески какви фармерки такви и фармерско палто) тренерки (колку може повеке) патики,салонки,штикла добра итн
   
 17. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Фармерки.
  Дуксери.
  Маички.
  Три/четвртасти панталони.
  Мини чорапи.
  Патики.
  Апостолки.
  Балетанки.

  И да! Пижами. :inlove:
   
 18. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Пар добри фармерки и неколку маички за секој ден, бела кошула, црна сукња и црно фустанче (спомнато во секој пост погоре), сако, 2-3 марами, кожна јакна, класичен капут, салонки и пар класични штикли.
   
 19. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Според мене-еден до два-три пара фармерки, обични, скромни за секојдневно излегување, па и за на работа, 2-3 здолништа т.е.сукњи класични за на работа и лелеави, летни, лесни за шеткање, две-три пристојни кошули за на работа, бојата не е многу битна, битно е да се пристојни, класични, скромни, да не се предеколтирани и претесни, панталони и костимче барем едно- избор има преголем, секој со својот стил и имиџ.
  Тренерки, џемпери, може и некое елече кое лесно се комбинира со ролка, кошула или пак блузичка.
  Потоа фустани-елегантен, класичен фустан не мора да е црн-јас немам скрос црн, исто така лесен, летен, лелеав фустан, кој не поти :D
  Исто така јакна за секој ден, капут и палтенце за преоден пролет-лето и есен-зима период.
  Од чевли-барем по еден пар салонки, сандали, чизми, патики и влечки за во двор :lol:
  Од чанти-секој според финансиските можности-барем две кои би одговарале на повеќе комбинации од постоечката гардероба.
  Накитот и аксесоарите исто се варијабилни и зависат од стилот, имиџот и финаансиите.
  Па тоа би било. :?: :)
   
 20. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Majka ми вели -секоја жена мора да има убава бела кошула во својот гардеробер :lol: Јас пак,сеуште во потрага по истата :worried:
  Инаку мислам дека мора секоја да има-црн елегантен фустан,црни салонки,убави фармерчиња,панталончиња,убава голема црна ташна,убаво џемперче,убава плетена туника,убава кошулка а за лето задолжително убаво фустанче и бела сукња или бел шорц. :* Аууу претерав со убава,ама убаво да ви биде све :D :D :D
   
  На mima83 му/ѝ се допаѓа ова.