1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква пегла да купам?

Дискусија во 'Дом' започната од awl, 27 септември 2012.

 1. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Ако ја има темава, канта!

  Имам потреба од нова пегла, една продавачка вика подобри од старите, тетални и тешки нема. Друга вика со керамичка подлога била најдобра. Трета ми вика нема везе, каква на тебе ти чини. Е од кај да знам каква ми чини???

  Во моментов имам една стара на пареа, ама ептен ме мачи, не пегла! сериозно! а се лепи на се што ќе ја допрам, решение- или ќе шетам ко џвакана или нова пегла. Е за второво ми треба совет од искусни мајстори во пеглачкиот занает. Марка, материјал, тежина... многу комплицирам со прашања... знам, ама фала за помош!
   
 2. FashiongirlD

  FashiongirlD Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
 3. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  Северин 8)
   
 4. visit

  visit Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  За мене најдобра е Тефал француска е, трета година ја имам и моногу сум задоволна.
   
 5. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  имам од GORENJE пегла ама јас самата си ја расипав нели голем обожавател на ЛЕНОР СУМ :D :D xaxa од кај што се става вода за пареата јас ставив малце ЛЕНОР и послето несака да испушта пареа ја однесов на еден никаков мајстор само ја отвори не можел да ја направил била на штипки да не скршил некоја :/ уфф..и сега без пареа ми работи ама помачно се распеглуваат некои материјали :P
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.053
  Допаѓања:
  199.226
  Пол:
  Женски
  Ако ти била арна пеглата, купи си пак иста, а ако сакаш алиштата да ти мирисаат убаво, може да ги прскаш со овој спреј на Фелче Азура
  [​IMG]

  ем полесно ќе се пеглаат, ем ќе мирисаат убаво ;)
  го има во Тинекс :)
   
 7. Galla

  Galla Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  7
  каков е овој магичен спреј ? :)
   
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Спрејот е за полесно пеглање и остава многу убав свеж мирис на алиштата. И јас го користам и топло ви го препорачувам!

  Инаку имам Ровента пегла постар модел и ми ја подари бабата на сопругот кога се земавме дента кога тргнав да си купам пегла, нова беше со сите белешки купена во Германија кога се селеле во Македонија. Ептен бев среќна кога одоздоле и ја одлепив заштитната фолија на уникатна пегла стара повеќе години а сепак нова и недопрена. Пеглата е ТОП. Ептен пријатно ме изненади дека ми ја подари. Инаку работи и на пареа и одлично е тоа што садот не е фиксиран за пеглата и има голем отвор кој лесно се чисти па нема мака со бигор ама сепак си користам редестилирана вода.

  [​IMG] [​IMG]

  И плус made in Germany e. Инаку кога гледав пегли преферирав Ровента но поефтините модели од околу 2000 беа Made in China. Е поскапите над 3-4000 беа германски. Има сега гледам и Тефал со керамички подлоги ми ги фалеа пријателки. Ама испадна да си ја добијам пеглава и искрено може вода да им носи на новиве. Пегла перфектно! Инаку мислам дека донекаде важи колку пари толку музика. Свекрвами пред година дена земаа Мулинекс за 700ден и ете после година дена си цркна. Плус лесна беше како пердув и треба да стиснеш за да попегла убаво. Она и си беше задоволна и не и пречеше што не работеше на пареа, ама ете си цркна. А и јас бев против користење на пареа ама ете сега ми се уарни. Колку само се карав со сопругот дека не сакам да користам пареа а сега кога ме гледа како пеглам се смее под брк :D
   
 9. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Изминатава недела ја сфатив и видов разликата помеѓу обична пегла и пеглата на пареа. Навистина им нема замена на пеглите со пареа, одлични се посебно за некои не толку практични за пеглање алишта.
  Мајка ми ја има оваа
  [​IMG]
  и навистина морам да кажам дека е одлична. А исто така и Ровента постарите модели, мислам дека нема да се најде подобри пегли од тие.
   
 10. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.413
  Допаѓања:
  34.343
  Пол:
  Женски
  Да се надоврзам на муабетот за пеглите на пареа.
  Јас имам rowenta на пареа. Ја купив пред едно 3-4 години и ја платив 3000 - 4000 илјади (made in Germany) ;) Пеглата е топ и нема рамна. Не и треба дестилирана вода, напротив во упатството е нагласено да не се користи дестилирана вода, туку обична. Има едно копче за самочистење, со кое се чистат отворите од бигор и сл.
  Топло ги препорачувам пегливе, незаменливи се.
   
  На moni.red му/ѝ се допаѓа ова.
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Многу убава пегла си имаше свекрва ми, од старите Rowenta, но синоќа ми падна, и се искрши :worried:
  Каква да земам а да не е премногу скапа, до 2000ден отприлика, а сепак да е квалитетна???
   
 12. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Јас имам Горење и задоволна сум, едно време почна пареата да не ми работи и си помислив дали е можно толку бргу да се расипала, но треба од време на време да се чисти со вода и јаболков оцет.
  Која и да ја замиш од Горење нема да згрешиш.
  А и Мунлекс се добри, предходно имав и од неа бев задоволна, му ја дадов на татко ми да ја користи.
  И девете се околу 2000.
  Само Нео не би ти препорачала да земаш, многу се лажат по евтината цена, а сите се жалат од нив.
   
 13. moni.red

  moni.red Активен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3

  Исто и јас. Ровента имам, цела е со цветчиња. Признавам дека ја купив повеќе за изгледот, бидејќи не сум некоја домаќинка, ама вака барем кога веќе морам да пеглам, ќе знам дека ми е убава пеглата :$
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.087
  Допаѓања:
  32.960
  Пол:
  Женски
  Јас имам пегла на пареа MUKE. Задоволна сум од тоа како ги пегла алиштата.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.948
  Допаѓања:
  103.432
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  нашата пегла само во црна боја :) веќе 3 години ја користам задоволна сум :)
   
 16. bubibubibubi

  bubibubibubi Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2013
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  25
  Каде можам да ја најдам оваа пегла и колку пари отприлика е? Фала однапред ;)
   
 17. bibush

  bibush Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  28
  Има некој искуство со Russell Hobbs пегла? Ја има на бензинските пумпи на лукоил, редовна цена 2500, а со купони од лукоил може да се купи за 1300. Јас имам собрано купони и се мислам дали да ја земам. Пишува моќност 2000W, нелепливи плочи, транспарентен резервоар и автоматско испуштање пареа. Дали се тоа доволни перформанси за да ми се олесни пеглањето или да барам некоја друга. Сега пеглам со една стара, и многу ми е мачно пеглањето, посебно што сум тазе домаќинка.
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Јас добив пегла бош, за веридба...ама ништо не користиме од тие апарати, пошто кај свекрва ми се имам, па тие си ги чуваме за во нашето ново дома.
  Кашете ми, некое искуство од вас што имаат бош пегла?
   
 19. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  јас купив ТЕФАЛ
  моментално е на намаление во Нептун
  со керамички плочи, копче за самочистење и користи само вода од чешма...ќе видиме како ќе се покаже :)
   
  На bubamara12345 и Agrona им се допаѓа ова.
 20. mila101

  mila101 Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  51
  Како да исчистам залепена пегла??? IMG_20150802_135107.JPG