1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

 1. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  1.181
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Според научниците најдобро е да се користат респираторни маски FFP2,FFP3, N95 и KN95 кои заштитуваат од Вируси(Корона) загадување на воздухот PM 2,5.
  Какви заштитни маски користите вие и мислите дека се најдобри?
   
  На Филотеа и Ariel им се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.249
  Допаѓања:
  122.823
  Летото носев обични памучни што ги перев. Сега носам платнени ама трослојни, наводно со сертификати дека штитат од вируси.

  Како растат бројките, планирам да се префрлам на KN95. Сега имам само една таква, ја носев два пати кога одев на поризични места. Ме нервира што не се пере, туку само се дезинфира со средства. Ама ако таа штити најдобро, нема муабет, таква ќе се носи.

  За FFP2 и FFP3 не сум слушнала. Ги има кај нас?
   
 3. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  15.937
  Пол:
  Женски
  Исто и јас летото носев платнена бидејќи лесно се одржува можеш да ја переш, сега со оглед на ситуацијата и дека сум во контакт постојано со луѓе KN95 и обична хирушка ако испаднам низ град па морам да влезам во продавница или случајно ако сретнам некој познаник па морам да застанам.
   
 4. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.506
  Допаѓања:
  15.312
  Пол:
  Женски
  N95/KN95 само за во јавен превоз, затоа што нема доволно дистанца секогаш.

  Инаку на работа или по маркети платнени/памучни што се перат. Не штитат толку, затоа тие само кога знам дека можам да бидам на дистанца.
   
  На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.337
  Допаѓања:
  282.593
  Хируршки маски.
  Не одам на затворени места каде нема дистанца.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.979
  Допаѓања:
  44.171
  Пол:
  Женски
  На почетокот платнени, скапи беа хируршките, сега користам хируршки, кога одам во аптека или маркет ставам две хируршки и одозгора платнена.
   
 7. JoanaS

  JoanaS Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  3.944
  Пол:
  Женски
  Користам н95 ја дезинфицирам со спреј, таква користам кога одам на работа, кога сум во контакт со луѓе иако сум на дистанца.
  А користам и платнени кога не се мешам со луѓе нив ги перам.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.184
  Допаѓања:
  194.283
  Пол:
  Женски
  FFP3 штити најдобро, не само од вируси туку и од ПМ честички. Има кај нас, ама поскапи се, тие се оние маски што ги продаваа минатите години за заштита од загадувањето.
  Реално, и обична хируршка маска те штити ако држиш дистанца и се дезинфицираш. А ако нема дистанца, ниту дезинфекција, тогаш не е битно која маска ја носиш. Затоа е битно сите да носат маски, дури и потенцијално позитивни асимптоматски. Трансмисијата ќе биде многу помала отколку што е сега. Ама...
   
  На tamche995, Bozica1980, JuLleE и 5 други им се допаѓа ова.
 9. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.804
  Допаѓања:
  24.971
  Хируршките не се уште 20 денари?
   
 10. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.979
  Допаѓања:
  44.171
  Пол:
  Женски
  Јас купувам цела кутија за 400, 50 маски, во аптеките се по 11, 13 една сега, некогаш има и во Кипер 10 за 59.
   
  На thelittle17 и GirlRose им се допаѓа ова.
 11. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.893
  Допаѓања:
  14.661
  Пол:
  Женски
  Плави медицински.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.458
  KN95 или хируршки.
  Платнени многу ретко, обично летото на места кога знам дека можам да одржувам дистанца и ќе бидам на отворен простор.
   
 13. le.soleil

  le.soleil Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.046
  Допаѓања:
  3.824
  Кај се продаваат FFP3?
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.184
  Допаѓања:
  194.283
  Пол:
  Женски
  Па ги имаше порано по аптеки, не знам дали ги држат уште.
   
 15. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  12.390
  Допаѓања:
  83.565
  Пол:
  Женски
  Хируршка ја менувам на 4 саата.
   
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.852
  Допаѓања:
  50.608
  Пол:
  Женски
  KN95 кога знам дека нема да можам да одржам дистанца и + сум со нови луѓе или во гужва.
  Памучна во сите останати околности.
  Гледам да не е тенка и убаво да ми е покриено лицето и не ја допирам со раце освен при вадење.
   
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.922
  Допаѓања:
  32.236
  Пол:
  Женски
  Памучна и хируршки, но како се зголеми бројов преминувам само на хируршки.

  А некој да знае, тука кај нас има ли воопшто некаде да се продаваат од оние бакарните маски?
  Во Хрватска слушав како им стигнала пратката така одма се продале ко алва. А цената некаде околу 5е им била за една маска.
   
 18. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.765
  Со ffp2 потешко се диши, со ffp3 верувам тешко ќе е за подолг период носење и за движење. Ги имаше по фирмиве за индустриска заштита, Дворник знам држеа, ама последен пат пред неколку месеци ги прашав и тогаш немаа. Можеби сега зголемиле залиха, надежно. Ffp2 лани мислам беа околу 120-150ден.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Selest

  Selest Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  1.420
  Пол:
  Женски
  @Ariel moze slika od sertifikatot ?
   
 20. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  5.334
  Пол:
  Машки
  Никаква. Глуп сум дома со мало бебе, ваму ширам зараза по земјава.
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.