Какви заштитни маски користите?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 30 октомври 2020.

 1. Luciferka

  Luciferka Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Според научниците најдобро е да се користат респираторни маски FFP2,FFP3, N95 и KN95 кои заштитуваат од Вируси(Корона) загадување на воздухот PM 2,5.
  Какви заштитни маски користите вие и мислите дека се најдобри?
   
  На Филотеа и Ariel им се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.488
  Допаѓања:
  63.781
  Летото носев обични памучни што ги перев. Сега носам платнени ама трослојни, наводно со сертификати дека штитат од вируси.

  Како растат бројките, планирам да се префрлам на KN95. Сега имам само една таква, ја носев два пати кога одев на поризични места. Ме нервира што не се пере, туку само се дезинфира со средства. Ама ако таа штити најдобро, нема муабет, таква ќе се носи.

  За FFP2 и FFP3 не сум слушнала. Ги има кај нас?
   
 3. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Исто и јас летото носев платнена бидејќи лесно се одржува можеш да ја переш, сега со оглед на ситуацијата и дека сум во контакт постојано со луѓе KN95 и обична хирушка ако испаднам низ град па морам да влезам во продавница или случајно ако сретнам некој познаник па морам да застанам.
   
 4. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  4.525
  Пол:
  Женски
  N95/KN95 само за во јавен превоз, затоа што нема доволно дистанца секогаш.

  Инаку на работа или по маркети платнени/памучни што се перат. Не штитат толку, затоа тие само кога знам дека можам да бидам на дистанца.
   
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  16.476
  Допаѓања:
  149.186
  Хируршки маски.
  Не одам на затворени места каде нема дистанца.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  30.236
  Пол:
  Женски
  На почетокот платнени, скапи беа хируршките, сега користам хируршки, кога одам во аптека или маркет ставам две хируршки и одозгора платнена.
   
 7. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  3.043
  Пол:
  Женски
  Користам н95 ја дезинфицирам со спреј, таква користам кога одам на работа, кога сум во контакт со луѓе иако сум на дистанца.
  А користам и платнени кога не се мешам со луѓе нив ги перам.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.246
  Допаѓања:
  136.446
  Пол:
  Женски
  FFP3 штити најдобро, не само од вируси туку и од ПМ честички. Има кај нас, ама поскапи се, тие се оние маски што ги продаваа минатите години за заштита од загадувањето.
  Реално, и обична хируршка маска те штити ако држиш дистанца и се дезинфицираш. А ако нема дистанца, ниту дезинфекција, тогаш не е битно која маска ја носиш. Затоа е битно сите да носат маски, дури и потенцијално позитивни асимптоматски. Трансмисијата ќе биде многу помала отколку што е сега. Ама...
   
  На tamche995, Bozica1980, JuLleE и 5 други им се допаѓа ова.
 9. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  12.705
  Пол:
  Женски
  Хируршките не се уште 20 денари?
   
 10. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  30.236
  Пол:
  Женски
  Јас купувам цела кутија за 400, 50 маски, во аптеките се по 11, 13 една сега, некогаш има и во Кипер 10 за 59.
   
  На thelittle17 и GirlRose им се допаѓа ова.
 11. edna_malecka

  edna_malecka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  3.544
  Пол:
  Женски
  Плави медицински.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  5.641
  Пол:
  Женски
  KN95 или хируршки.
  Платнени многу ретко, обично летото на места кога знам дека можам да одржувам дистанца и ќе бидам на отворен простор.
   
 13. le.soleil

  le.soleil Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  840
  Кај се продаваат FFP3?
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.246
  Допаѓања:
  136.446
  Пол:
  Женски
  Па ги имаше порано по аптеки, не знам дали ги држат уште.
   
 15. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  33.410
  Пол:
  Женски
  Хируршка ја менувам на 4 саата.
   
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.415
  Допаѓања:
  48.851
  Пол:
  Женски
  KN95 кога знам дека нема да можам да одржам дистанца и + сум со нови луѓе или во гужва.
  Памучна во сите останати околности.
  Гледам да не е тенка и убаво да ми е покриено лицето и не ја допирам со раце освен при вадење.
   
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  18.145
  Пол:
  Женски
  Памучна и хируршки, но како се зголеми бројов преминувам само на хируршки.

  А некој да знае, тука кај нас има ли воопшто некаде да се продаваат од оние бакарните маски?
  Во Хрватска слушав како им стигнала пратката така одма се продале ко алва. А цената некаде околу 5е им била за една маска.
   
 18. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.782
  Допаѓања:
  44.476
  Со ffp2 потешко се диши, со ffp3 верувам тешко ќе е за подолг период носење и за движење. Ги имаше по фирмиве за индустриска заштита, Дворник знам држеа, ама последен пат пред неколку месеци ги прашав и тогаш немаа. Можеби сега зголемиле залиха, надежно. Ffp2 лани мислам беа околу 120-150ден.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Selest

  Selest Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  1.375
  Пол:
  Женски
  @Ariel moze slika od sertifikatot ?
   
 20. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  4.558
  Пол:
  Машки
  Никаква. Глуп сум дома со мало бебе, ваму ширам зараза по земјава.
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.