1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какви родители - такви деца

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 22 јули 2020.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  Дали верувате дека,, крушата под круша паѓа,, или верувате во ,,од був , сокол може да излезе,,

  Дали кога ќе се соочите со не послушно дете, веднаш помислувате дека таквото однесување потекнува од родителите?

  Дали Вашите деца се слика на Вас или се сосема поинакви ?

  Сте се нашле ли во ситуација да не си го познаете детето со некоја негова реакција?
   
  На mal.ecka, Esmeralda-MD, Nightwish11 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  39.332
  Гени се гени, се гени:D. За некои работи е како мене слична, не иста, за некои како татко и слична ,а за некои СОСЕМ рљзлична и своја. Далеку е побунтовна но и похитра, брза некако, без да контемплира, ил па можи од пубертет е таква.8)
  За туѓи деца немам фиксиран став, не ги познавам добро како своето, но и кај нив гледам нешто родителско, нешто нивно.
  За був и сокол не знам, мене паника ме фаќа од наследни психо- физички болести, пример ако татко има шизофренија, ќе се плашам и за детето, оти сум видела на дело додека студирав такви примери.
  А иначе, може од успешен неуспешни да се испилат, и обратно, или пак од поштени луге преварантче дете, се е тоа карактер и темперамент.
  Кога ќерка не е послушна, не е од мене, јас послушна бев:D. Лажам, не е така, и јас сум била некогаш непослушна ама поинаку сум го изразувала тоа. Таа отворено се спротиставува и вели не, јас ко дете на моитр: аха да да , и после криенката моето си го правев. Мислам нејзиното е почесно , но ќе боли повеќе:fubar::fubar:
   
  На Esmeralda-MD, Nightwish11, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.524
  Допаѓања:
  11.370
  Пол:
  Женски
  Ген си е ген. Ама не дека воспитувањето нема улога. Само затоа што наследило некакви карактерни особини од родителот, не значи дека не може да се научи да биде подобро.
  Јас повеќе се грижам за ситуација "од два сокола да се роди утка". Би сакала моето дете да биде поуспешно во животот од мене. Но мое е само да ја воспитам да биде добар човек, останатото апсолутно ќе зависи само од неа.
   
  На ane.bella, Esmeralda-MD, Makedonka007 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  Не мислев на гените точно.
  Можеби и воведот не ми е јасен баш, ама пак се отвори еве и друга дискусија.

  Имам девиза - од не воспитани родители излегуваат не воспитани деца.

  Пред некое време шетаме и сретнуваме две девојчиња на околу 10тина години.Без никаква потреба почнаа да се закачаат со возрасни со недолични зборови за нивна возраст како ,,гитла,,...,,чибу,,...,, ај марш од тука,,

  Ми падна непријатно дури што ги слушав, а две стари баби кои седеа на клупата изреагираа ,,како мајка ти те воспитала,, на што се зададе мајката од соседната клупа и ги направи лом женичките.
  Што бараш ти децата да се добри кога еве пример каде мајката е таква.
  Велам, секоја мајка си го брани детето, ама ако е нападнато или е во опасност, ама без потреба да се развикаш на старици ,,мајки,, што можат да ти бидат, малку ми е хистерична агресија

  Ген..Носиме сите по некој од предците.
  На дедо му пиел, на татко му бил дебел, на мајка му бил лош...
  Ама сепак мислам дека децата до кај 10 години од дома си го носат воспитувањето и однесувањето надвор.Што гледа и слуша дома, тоа ќе презентира надвор.
   
  На FVP, M&M, Esmeralda-MD и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  39.332
  Тоа секако, невоспитаност раѓа невоспитаност. Ако нема од каде да видат цивилизиран однос, ќе израснат неотесани. Тешко се корегира, ама ако се сака- може.
   
  На JuLleE, Esmeralda-MD, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.524
  Допаѓања:
  11.370
  Пол:
  Женски
  Е ова е баш така. Не може да има воспитано дете ако основна култура нема родителот. Ама ова нема како да се подобри, зошто никој не може да воспита туѓо дете.
   
  На Bella*, Esmeralda-MD, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Наликуваат децата на родителите во огромен процент.
  Кога некое дете е некултурно го караат. Кога е културно, браво за родителите го воспитале. Лицемерно малкуцка. :)
  За секое однесување на дете помислувам дека е од родителите.
  Ама имам преширока дефиниција за тоа што значи да си дете и некое да прави бељи и глупости, а знам дека има прекултурни родители. Едноставно е дете. За дете што седи премирно и некои родители мислат дека голема работа завршиле пошо нели се' слуша, ми е жал пошо го преплашиле до степен да не мрда за да речат за нив колку добри родители.
   
  На candy.cane, gjoker4e и simonka93 им се допаѓа ова.
 8. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.067
  Допаѓања:
  72.360
  Пол:
  Женски
  Детето највеќе учи од примерот што го гледа.
  Ја имам мало дете, кое секако во рамки на возраста го воспитувам уште од сега.

  Горда сум како да е магистрирана кога ќе рече ФАЛА или ПОВЕЛИ.
  Горда сум кога ќе си ги намести патиките една до друга и ги поместува да не се на пат.
  Горда сум кога и викам ајде да ручаме ми вика - Прво да измиела раце.
  Горда сум што учи од мене и сум и пример во многу ситуации.
  Да. Од дома е воспитувањето и децата се наше огледало.
  Да. Ќе собере нешто и од околината, ама од нас ќе види како да се справи со тоа.
  Рано ми е да зборам, немам искуство за понатака ама сметам дека имам добра основа за иднината.
   
  На M&M, JuLleE, Esmeralda-MD и 21 други им се допаѓа ова.
 9. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.484
  Допаѓања:
  17.459
  Пол:
  Женски
  Додека се мали учат од најблиските, роднини и познаници. Но (не)воспитувањето главно доаѓа од дома.

  После кога ќе се осамостојат и ќе се тргнат од дома, ќе се превоспитаат самите. На подобро, или на полошо. Јас сакам да верувам дека тогаш ќе дојде "од був во сокол" моментот, ако не се случил порано.
   
  На Esmeralda-MD, Nightwish11 и Dentina им се допаѓа ова.
 10. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  16.515
  Пол:
  Женски
  Родителите еднакво ги воспитуваат двете деца,ама двете деца се различни небо-земја.Мислам дека родителите можат да ги воспитаат децата до одреден степен,да ги научат на емпатија,учтивост итн ама во одреден период од животот надтежнува и карактерот на детето.
  На пр Јас мислам директноста и не е баш убава особина,ако нешто не ми се допаѓа ќе си премолчам,ама постојат личност што на ум тоа на друм.Тоа не е од воспитувањето на родителот.
   
  На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  А од каде знаеш дека родителите исто ги воспитуваат децата?
  Родителите пречесто со првото се понашаат поинаку, со второто поинаку.
  Како натежнува карактерот на детето? Карактерот е сите овие работи, вклучувајќи го и воспитувањето, не може да натежне од никаде.
  Родители што израснале "лоши" деца можеш да заклучиш дека е вина од родителите по тоа што не прифаќаат одговорност, ете некако случајно нешто натежнало на детето, а тие биле супер родители. Да биле супер, прво ќе прифателе одговорност, да почнеме од тука. Досега немам сретнато родител да каже, детево ми е супер ама не знам од каде, јас сум лош родител изгледа добриот карактер му натежна. Кога детето е добро, си ја присвојуваат заслугата. Кога детето е лошо, му натежна карактерот.
   
  На CameliaMiller, gjoker4e, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  5.889
  Секој родител вика дека исто ги воспитува децата но тоа е сосема неточно. Од личен пример, осетено на своја кожа, никогаш не не воспитувале исто и самата им имам кажано ама не можеш да се докажеш.
   
  На Mami3 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  5.889
  Карактерот не се наследува така да децата воспитувањето го учат од нивните родители. Во иднина над 18години веќе можат да одберат да не бидат такви и да продолжат по друг пат доколку сакаат промена во своето однесување. Според мене многу мал процент се свесни за карактерот што го имаат и одбирањето промена. Многу од родителите не ни сфаќаат дека имаат голем удел во градењето карактер на децата и доколку некое од децата се однесуе лошо не ја гледаат вината во нив. Некој од страна им е крив или па ќе речат е гени. Иако гените немаат никаква врска со карактерот на детето.
   
  На Makedonka007 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Имаат врска и гените и тоа многу.
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  5.889
  Гените за физички изглед да но за карактер не верувам, тоа е нешто што го градиме со искуства години и околина. Гените можат само да одредат зошто тоа го правиме на тој начин.
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.599
  Допаѓања:
  32.949
  Пол:
  Женски
  Воспитувањето на една личност доаѓа од дома и од самиот карактер на личноста.Јас сум од тие што ја подржува тезата крушата под круша паѓа.Голема улога игра и училиштето.Можам да кажам 60% домашно воспитување, 40% училиштето.

  Во примерот со мајката и ќерката, да сум била јас мајката, прво ќе и се завртев на ќерка ми и ќе и кажев дека тоа не е долично однесување за едно дете од 10 години спрема возрасни жени.Ќе и кажев да се извини и ќе ја натерав да си одиме дома.При тоа и јас ќе се извинев сметајќи дека нешто сум препуштила при воспитувањето.А дома ќе разговаравме од каде и се тие зборови и како така разговарала, зарем не знае што е респект.


  Се согласувам многу со поговорката
  "Шамарот што сакаш да му го удреш на детето , удри го на родителот".
   
  На Makedonka007, cresa-jagoda, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со @TeddyGrey дека децата најмногу учат од тоа што го гледаат. И кога не сме свесни, тие се снимаат. Не е само зборуваењето ако ти им велиш на децата да велат фала, а те гледаат дека ти не го правиш истото нормално дека нема да прават.
  Се трудиме колку можеме преку секојдневието да ја воспитуваме, Досега мислам дека сме на добар пат, нормално има исклучоци си има и таа моменти. Сеуште е мала нормално после и другари, другарки училиште и околината ќе имаа влијание ама мислам дека засега е супер и има добра основа

  Еве една случка што мене некако ме освести.
  Скоро беше нервозна и ја лупна вратата, и викам што правиш и ми одговори " па и тато кога е нервозен ја лупнува вратата"
  Се сетив дека пред месеци нешо мм се врати нервозен и ја лупна вратата. Месеци ејј а таа памти.
   
  На Makedonka007, candy.cane, Nightwish11 и 8 други им се допаѓа ова.
 18. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Имаат врска, докажано е премногу пати.
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  16.515
  Пол:
  Женски
  Има милион примери каде родителите ги запоставиле своите деца,биле тешки алкохоличари,ама децата станале успешни личности.
   
  На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Децата си знаат со какви маки успеале да излезат од такви средини и ако е некој успешен не значи дека не се бори со депресија или анксиозност, а јас и ти не можеме да знаеме дали е 100% среќен само затоа што надворешно е успешен.
   
  На Mami3, CameliaMiller, Dentina и 1 друга личност им се допаѓа ова.