1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какво е чувството кога бебето мрда во стомачето?

Дискусија во 'Бременост' започната од princess11ska, 15 октомври 2011.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Колку убаво, ми се присака бебенце од вашиве постови :inlove:
     
    На BubeFeminka, ilovehim, nana2112 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    И јас влегов во 16-та недела :) одвај чекам да го почувствувам бебушот како ми мртка.... лелеееее :lol:
     
    На BubeFeminka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Од тоа што знам на сестра ми како и беше,прекрасно.Ми го опишуваше тоа како некој нежен допир.Подоцна и се гледаше како стомакот да и мрда.И вибрира. :) :inlove:
     
  4. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    најубаво! :lol:
     
  5. stojanovskAIrina

    stojanovskAIrina Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    hehehe.............ednostavno ti go zema zdivot.......
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас од 11н. почнав да осеќам како нешто да ме гребе, да ме боцка (понекогаш и појако, од што за момент ми се зима здивот)на местото каде што е поставено бебето.
    Е сега незнам дали е ова бебето или пак е нешто ширење на матка или што и да е. Чудно е засега, посебно зошто се има случено и од сон да се разбудам.
    Само да е се во ред со бебушко, па се ќе се издржи.
     
  7. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Па моето мислење е дека не е можно да е бебето,дека тогаш е премногу рано,мало е ко зрно шо се вика,и рацете и нозете не ги одалечува толку од телото.ја од што сакам да осетам еве во 15 недела нешто ко да мислам има движење ама пак тешко :) :) Јас во 10-11 чуствував многу гасови,како ми проагаат низ стомакот,може ти е тоа,исто и кркорењето на цревата,а може и тоа што се шири матката.
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Гасови и кркорење сигурно не се. Матката штознам некако поинаку ја осеќам, како за добивање некоја минимална и краткотрајна болка, а ова е чудно дефинитивно.
    Ќе каже докторот што е, за некој ден сме на контрола :)
     
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Бебето можете да го почувствувате дури во 20 недела евентуално недела две порано. И јас имав вакви чудни болки, како грепкање и на крај испадна дека се поврзани со воспаление на мочните канали што често се случува во бременоста
     
    На Сара Лав му/ѝ се допаѓа ова.
  10. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    ^Грешка си дека бебето можеме да го почувствуваме ЕВЕНТУАЛНО 18-19 недела. Дефинитивно грешка. Кај мене лично се чувствуваше од половина на 15-та недела, значи баш да го наречам будење на бебето, размрдување. Онака, како пеперутки, скокотливо, како нешто долго ти поминува низ стомакот. Или од еден до друг крај, некогаш дијагонално. Чудно чувство, но истовремено и прекрасно!
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Мене тоа гинеколог ми го има кажано, дека бебето првпат се чувствува околу 20 недела. Јас точно тогаш го почувствував моето. За второто викаат дека можеш некоја недела и порано. Во 15та недела плодот има само 70 гр. и е долг околу 10 цм, што мислам дека е многу малку да се почувствува.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Flowergarden, секое бебе различно се развива... нема тука дилема дека некој порано, некој подоцна ќе го почувствува движењето. И јас го почувствував порано, некаде 14-15 недела бев. Не спорам дека гинекологот е во право, ама нема правила за тоа.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    јас го осетив во 16 недела како да ритна нес и тоа 3 пати едно по др :D а утредента како ме грпка нес од внатре како да ме скокотка :D
     
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Многу рано го почувствував за прв па. Веднаш некако се сепнав, ама знаев дека тоа е тоа. Сега валцери ли фудбали ли што игра не знам, знам само дека не застанува. Два дена беше мирничок, ама сега си надохнадува. Би рекла како кога ти игра окото е така е исто само со стомакот најдобро да доловам :lol: :inlove:
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Сега станав пред малце, всушност ме разбуди нешто што прв пат го осетив во стомакот, како мало пиле да замавта со криљата, и сеа тие по искусните да ми кажат дали таков е осетот кога мрда бебето, или јас халуцинирам, оти тоа ми се случи како што се преместував и во сонот сум легнала на стомак, и тогаш се случи реакцијата што од памет ме извади. :tmi:
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Најверојатно тоа бебчето мрда. :) Мене така ми го имаат опишано чувството, како треперење на крилја од пеперутка или чувството кога ти "игра" окото.
    Јас сеуште го немам почувствувано, а сум 17 недела.
    А ти Сењорита која недела си?
     
  17. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    а чувството какво е кога прв пат ке го почувствуваш :?: дали може да биде непријатно?
     
  18. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Не може да биде непријатно бидејќи не ни знаеш точно дали трепери нешто во стомакот или се стомачни грчеви :lol:
    Толку се нежни и дискретни првите мрдкања, да се чувствуваат само во мирување, во движење не ни знаеш дека бебето мрда.
     
    На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Јас осетив нежно грепкање во стомакот, ама треба да си сконцентрирана и да не мрдаш во моментот. Првиот пат не знаев дали е тоа тоа ама кога и следниот ден го почуствував истото веќе бев сигурна.
     
    На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Јас го осетив мрдањето на бебчето во 14та недела, беше нежно грепкање најпрвин не знаев дали е тоа ама по некоја минута пак се повтори и знаев веке дека бебчето ме грепка и веке неколку дена кога лежам на грб и сум релаксирана го осекам како мрда :inlove: или кога јадам нешто што многу обожавам 10 мин по јадењето пак мрда :inlove: