1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какво е чувството кога бебето мрда во стомачето?

Дискусија во 'Бременост' започната од princess11ska, 15 октомври 2011.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во петти месец ги осеќаш пеперутките што сите ги опишуваат, во шести е веќе повозбудливо и пријатно мрткањето, во седми веќе пополека му снемува место и бутка посилно. Во осми клоцкањето често знае да заболи, почнува и да штуца (барем кај мене тогаш почна). Во девети веќе сите органи се разместени :) и посебно лошо чувство е шутот во ребра :)
     
    На MimiMajli@123, okcenzi и heppymom им се допаѓа ова.
  2. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Јас во 17та недела првпат го осетив мрдањето на синчетоо :) Чувството беше како некое малечко животинче да ми лази по ѕидот на матката хахахаха
    Потоа веќе по малку почна да се сеќава баш дека бебето мрда, клоцањето заличи на туркање или превртување хехехе
    а сега сум 7месеци и 3 недели и стомакот ми разлева почесто, бебето сигурно се тркала внатре , мн ретко и ме заболува силното туркање хахаха :D
    кога ика, како клукање чувствувам..
    И тоа сега за сега :)
    Воглавно, чувството е незаменливо :)
     
    На Veki4kaa, heppymom и Saricko им се допаѓа ова.
  3. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Денес влегувам во 20 недела а бебето добро го осеќам. Прв пат како меурчиња осетив во 14 недела :) ,едно нешто ме мисли. Цело време го осеќам во долниот дел, некаде кај јајниците, значи едно 4 прста под папокот. Малку ме секира нормално ли е да го осеќам толку ниско. Каде ги осеќате вие вашите бебиња?
     
  4. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во 20-та недела е сосема нормално да го осекаш во тој дел, понатаму како ке расте ке го осекаш и погоре, врвот на матката максимално достигнува до 15 см над папокот. Поздравче
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    И јас во 20та недела го чувствував многу ниско...воопшто го немав осетено над папокот. Чувствував и како некој притисок од што е ниско и како да треба буквално да го носам бебето со рацете на стомак...
    Веќе наредната недела две почнав да го чувствувам повисоко :) насекаде :rofl: Сега имам чувство дека ќе ми ги помести ребрата :D
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Значи оваа мојата бебушка кај наогја место за толку енергично да мрда стварно не знам :o
    Демек во 9 ти попасивни биле,а јас такви удари добивам што на глас си викам :D .Колено ли е лакт ли е,нешто триаглесто се испапчува нонстоп
     
  7. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mesinja jas sum 19 nedela i seuste ne sum go pocustvuvala bebusot. Dali e toa normalno?
     
  8. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Jas vo toj period osekjav kako da imam peperutka vo stomakot, no Dr. Adamova na skriningot mi kaza deka e rano
     
  9. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Нормално е не се секирај ич. Снаа ми роди бебче од 4 кг, а прв пат го осети да мрда во 7ми месец, кога веќе беше големо.
    Јас сум моментално 25та недела а го чувствувам дека мрда некаде од 16-17 недела, прво беше како брз трепет во мешето, но брзо почнав да го чувствувам поконкретно, како рибчиња да ти пливаат во стомакот :lol:

    Последниов месец е мнооогу активен, дури и видливо е со голо око, како ми го покрева фустанчето или маичката, кога лежам на грб :)
    Исто имам приметено дека многу повеќе мрда кога јас сум активна и вознемирена или возбудена.
    Чувството е прекрасно, се надевам брзо ќе го осетиш. :inlove:
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Vcera konecno go osetiv bebusko....srcence...sega sum 20 nedela!!! A malata princezicka bese mnogu mirnicka do sega...no bidejki doktorot ja pritiskase pri skriningot zatoa odma ni vozvrati...hahaah ama custvoto e nezaboravno!!! Samo da e ziva i zdrava
     
  11. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    прв пат го почувствував во 20та недела... само кога ја држев раката на стомак, како рипче да ме допира нежно од внатре... сега цел стомак знае да ми се разбранува, најубаво чувство :)
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Откако влегов во 9-ти месец, бебево почна многу да ме клоца. Особено навечер. Не ме остава да спијам. Баш е убаво кога ќе го почувствувам како ме клоца.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    и кај мене е исто, овие 2/3 дена клоца премногу навечер :) ептен ептен, само го сликам стомакот, сиот деформисан ми е хахахахахаха :inlove:
     
  14. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    ГлувЧиња најслатки :inlove: љубов и бакнежи до сите мешковци
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Во саботата бев на свадба и толку убаво се изнаигравме со бебушот што иако секоја вечер штом си легнам почнува да мрдка сега толку беше уморно од играње што веднаш си заспа во длабок сон. Инаку сум во шестиот месец и само навечер го чуствувам бебушко како мрдка....или се превртува или ика незнам што прави ама јас веќе ги чуствувам сите негови потези.....само да е живо и здраво...неговото мрдање ми предизвикува вистински наплив на емоции...мало мое душиче!!!!
     
  16. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат скокоткање почувствував во 12-13 г.н. ама не ми се веруваше дека е тоа ама сега сум сигурна оти до сега не сум осетила таков скокот одвнатре.А сега како шо поминуваат неделите ме скокотка појако машала дури си го почешвам местото :D:D:D
     
  17. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јас сум 17+1 и сеуште го немам почувствувано моето бебенце, едвај чекам, но се плашам немој да не го познаам дека бебенцево ми мрдка :D
     
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Нема теоретски шанси да го осетиш бебето во 12 недела. Можеби од што многу сакаше па ти се причинило, ама нема шанси.
    Јас сум второротка па почнав да го осеќам некаде после 17 недела, и тоа ееедвај, а кај второротките порано се чувствува.
    Инаку, сега сум 32 и го осеќам, зависи како е наместено. Имаше неколку денови кога беше некако чудно наместено и не можев дури да го истрпам од болка, мислев ќе ми го расцепи стомакот, морав со раката да го буткам наназад, ама еве сега се сместило поубаво, па е понежно :)
    Инаку, почнав да го осеќам многу како и кога ика. Многу ми ика и овоа бебе, по десет пати на ден, како првото :)
     
    На Kiflicka05, Maceto123 и danichap им се допаѓа ова.
  19. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Ќе го препознаеш не му ја мисли :D кај мене прво беше како цревата да си ги осеќам па после како бранови низ стомак и на крај дури сватив дека е бебето дојде 24 г.н од тогаш почнав да сум сигурна дека е бебе, а и тогаш и уште е нежно така да супер си знае како треба :inlove::inlove:И јас не бев сигурна дали е бебе ама докторката на вториот скрининг ми потврди дека е тоа мрдањето од бебето...Јас сум првородка и покасно го осетив движењето, а некои порано така да кај секој е индивидуално:inlove:
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    19 + 1 веќе една недела сум сигурна дека е тој како некој да те допира со прст ама одвнатре и сега и вибрации имам во стомакот
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.