1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков детергент за алишта користите?

Дискусија во 'Дом' започната од filli, 3 август 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Majka ми ептен ги испофали овие капсулите на Ариел,па планирам наредно да ги земам.
    Едно време бев со Бонукс-лимон ,и пак си се вратив на Первол.За шарени Первол, за црни Нила.Имаат убав мирис :mm:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Persil за бели, Perwoll за шарени и Nila за црни :lol:
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Моментално за машинско перење Мерикс -тропска свежина,за црни и шарени Нила.А понекогаш знам да се почастам со капсулите на Ариел,во една продавница кај нас ги продаваат на делење :tmi:
     
  4. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Го имате користено прашаков?

    [​IMG]

    Ме интересира една работа, се задржува мирисот на алиштата? Задоволни има или ...?
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Го користев одамна,не се сеќавам за мирисот ама знам дека прави огромна пена (дури ми излегуваше од машината) а кога перев црни алишта ми се случуваше да наоѓам зрнца нерастворен прашок.
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Не е ништо посебен,мене дури и ми сметаше јакиот мирис.
     
    На london-girl и danniela5 им се допаѓа ова.
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.262
    Допаѓања:
    8.652
    Најчесто со Нила.Ги користиме Нила за шарени алишта, за црни , за бели и оној за волна во зимскиот период. Ми се допаѓаат.
     
  8. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Ние со години дома користевме Бонукс,но од овој новиот со цвеќиња ми излезе алергија,па го сменивме со Персил Голд.
    Сакам да користиме и Дуел планинска свежина но мама не го сака тој прашок,така да ќе се помирам :!:
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Ариел течен. За бели и обоени алишта и до сега се покажал како полн погодок.
     
    На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    За бели користам Персил, некогаш и за шарени (ама светли), а за црни купив некој течен детергент од dm и се покажа супер.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    За бели алишта АРИЕЛ, и тоа земам од оној џак од 9кг 800ден е, најисплатливо е а и заборавам кога последен пат сум купила (трае со месеци).
    За обоени Персил-течен или во гранули зависи кога што најдам ама сега баш пред некој ден го зедов овој [​IMG] и ми се допаѓа. Читав тука по форумот го препорачуваа феминки и задоволна сум. Убаво мириса, убаво пере и вреди за тие пари.
    Некако овој Персил овие Проктер и Гембл како да ми го ишашавија :?: или ми здосади мирисот :)
     
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Не Славица,туку едноставно ариелот/персилот не ист кај нас и во Германија на пример.Кога исфрлаат некој производ само почетната испорака е иста.Потоа се селектира пазарот. :^)
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Дали некоја од вас го користи Биоактив прашакот за алишта и како сте задоволни?

    [​IMG]
     
  14. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Строго земав ариел и персил, ама сега ги земам кога е на намаление или купи едно земи едно за без пари. Откако пробав двојно поевтини брендови на супермаркетите што сами си ги произведуваат, иста работа вршат а и онака перам за освежување, немам фудбалери по дома што се претаат во кал. Ако ми е за бела постелнина додавам окси пудра, и оваа порано исклучиво од Вениш, сега менувам, пробам и други.

    Повеќе мислам дека купував Персил, Ариел и Вениш од навика, не од квалитет дека барав, поминам и земам оти секоја недела тоа земав, па сите реклами од нив се и си ги познавав па таму очите ми одеа.
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Славице, Персил е на Хенкел, ако беше не П&Г немаше никогаш да го купам :)

    Не сум заприметила некаква разлика, а еве веќе 2.5 год перам само со Персил Сензитив, почнав заради малата, продолжив и за нас, и најбитно ми е што до сега, нема никаква реакција на кожа кај никој...

    Ариел не би купила никогаш, сум го користела, и го доживувам како производ кој го продаваат постојаните реклами, неговата сеприсутност ме ужасава :D . Бонукс користев пред Персил, и не ми переше толку добро.....заради тоа купивме и нови машини за перење и сушење, ама ете, сум можела само прашакот да го сменам :rofl:
    Озбилно, Персил Сензитив ми е врв од прашак. И обавезно, ама ОБАВЕЗНО, по 2 лажици сода и за предперење и за перење, и мала чашка бел алкохолен оцет (посебно кога перам пешкири, фротирки и слични работи со влакненца) во делот за омекнувач.
     
  16. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Го мешаш оцетот со омекнувачот или не ставаш омекнувач? Да пробам и јас, ме нервира дека крпите ако не ги исушам во сушална не ми се меки, како гланц папир се ако на жица ги сушам.
     
  17. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Без омекнувач, него го исфрлив одамна од употреба.

    Пробај со оцетот, ќе видиш како крпите ќе ти се ПРЕМЕКИ, и како, и после 1 година седење во плакар, нема да мирисаат на застоено/мувлосано, туку на чисто, неутрално :nod:

    п.с. Само да ти напоменам дека јас ги сушам исклучиво во сушара, така да не можам да кажам какви ќе се ако се сушат надвор.....можам да гарантирам дека ќе мирисаат на „чисто“, ама не знам за мекоста :sweat:
     
    На Annath и imelda им се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Така некако беше :geek: е што имаш против П & Г ]:) .
    Персилот го земам само затоа што е единствен кој нема конзерванс ( малиот како бебе имаше големи алергии па пазев на се живо и диво) и сум зависник од него.

    Не ти мирисаат после на оцет алиштата? Сода бикарбона ем што бели и ја омекнува водата и спречува создавање на бигор и каменац. А некаде имам прочитано дека киселина/оцет ја задржува бојата на алиштата као не дозволува да избелува бојата :?:
     
  19. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Не мирисаат воопшто, напротив, имаат неутрален мирис на чистота :)

    Јас се откажав од омекнувачите, веќе ме нервира мирис на алишта, ма колку сака убав да е :x
     
  20. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.644
    Допаѓања:
    251.458
    Пол:
    Женски
    ^Колку мл оцет? 50-100?
    Да пробам и јас.