1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков детергент за алишта користите?

Дискусија во 'Дом' започната од filli, 3 август 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Минимум 50, максимум 100 - тука некаде :rofl:
     
    На MakeupLove и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  2. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Никоја нема искуство да сподели со Биоактив? :(

    Бај д веј, ќе пробам баш со оцетот вечер па ќе ви споделам искуство. :*
     
  3. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676

    И? И? И? Заборави да го споделиш искуството гирл :geek:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Не бев при интермец и компљуктор :D :sun: :f: :coffee:

    Инаку јас ете со доза на резерва ставив малку омекнувач + 50мл алкохолен оцет. Ставив повеќе од вообичаено сода бикарбона во предперење и главно перење. Перев пешкири и бањарки и многу мразам кога се корави после перењето. Имам чувство дека беа доста помеки од вообичаено но не ми беа збувнати но јас ги сушам на сушалка не во машина за сушење, веројатно и затоа е така. Одсега ќе си го применувам ова со оцетот. Сакам да пробам каков е ефектот ако се стави само оцет. Ќе споделам искуство пак.

    Инаку перев со Биоактивот, алиштата изгледаат убаво испрани, мирисаа мноооооооогу свежо, искомбинирав со dm DenktMit розев омекшивач кој исто така прв пат го користев како и прашакот. Која свежина ја имам по патеката од купатило до балконот каде се сушат алиштата не сте свесни. Одамна не сум била вака опиена од мирис на чисти алишта. :) Значи ако нешто обожавам тоа се чисти и свежо испрани алишта. Ммммм.... Ајде пак ќе прашам има некоја друга искуство со Биоактивот? Прашувам зошто е многу ефтин, џак од 9кг е 460-470 денари, плус демек е 2во1 мада јас си ставив омекшивач, си ставив и сода, плус оцетот. Ќе видам како ќе пере бели, сега перев пешкири и бањарки со кремасти тонови на 60 целзиусови. Инаку прашаков го произведува Факс.
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.205
    Пол:
    Женски
    Добар си е Биоактив не му се секирај ич :) и мене ми се допаѓа како мириса, не знам од кој вид имаш ама јас понекогаш му крадам на свекор ми он купува портокалов и баш е ок. Јас од кога се породив за бели алишта користам Мерикс со детски сапун и многу сум задоволна.
    Е сега за оцетот...ставив синоќа ама перев чаршави а гледам не се вметнал и некој пешкир па не можам баш да искоментирам за мекоста ама гледам воопшто не се чуствува мирисот па ќе продолжам да ставам.

    Имам и едно прашање, купив сода цела кутија 500г :) и тоа чудо да го пробам, само сакав да се консултирам со вас дали ја ставате и кога перете со течен детергент шарени алишта или само за прашкасти детергенти и бели алишта?
     
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ За течниот детергент не знам да ти одговорам, пошто не користам, а инаку сода користам секој пат, без исклучок, без разлика на степени и бои на алиштата :)
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Bozica1980 јас перам со течен детергент Nila Absolute Color кога перам понежна облека во боја или пак кошули и слично. Сода не ставам бидејќи таа служи да ја оменке водата за убаво облеката да ја испере прашакот а скопскава вода е поприлично тврда. Со течен нема потреба да ставаш сода. Барем јас не сум ставала. Ако некоја ставала нека ни каже.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Јас ставам средство против создавање бигор, секогаш кога перам, без разлика дали е со течен детергент или со прашок. Ова моево грчко е, Eureka се вика и уште нешто (не можам на грчки да напишам Еурека :!: па не можам да најдам слика), веројатно врши работа, немам поим :?:
    Јас ќе пробам ова со оцетот, ама кога ќе се вратам дома, па ќе пишам искуство :)
     
  9. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    И јас користам Нила за шарени и темни алишта, додека за белите и за постелнина користам Ариел прашок - незаменлив ми е некако.. А за сода немам користено. Едно мало пакетче се става промешано со прашокот?
     
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Јас ставам по околу 1 голема лажица (некогаш и малце повеќе, зависи како ќе ми се истури :lol: ) во делот за перење и предперење.
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Одприлика исто толку ставам и јас :)
     
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas go koristam Pervol tecniot prasok i toa site 3 vrsti plaviot, za sareni, crniot za potemna obleka i beliot za dolna obleka, postelnini, krpi i sl. Mnogu ubavo gi pere alistata, ima prijaten miris i ne ostava nikakvi tragi.
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    На сопругот му се појавија негде-негде низ телото како брумчиња, како изедено од комарец. Се сомневам дека е од прашакот, што мислите?
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Исто му се појави и на внук ми, бебе од нецели 2 месеца, по промена на прашакот на Персил Сензитив со Дуел Сензитив. Му исчезнаа истиот момент кога се вратија на Персилот.

    Се` е можно, тешки хемии се тоа, не сме ни самите свесни колку :x
     
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Да плавам двојно, ќе има ефект да не остануваат толку траги?
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не знам да ти кажам право....пробај, експериментирај, само да не го заебеш многу мажот ти, па после ни Вениш да не го чисти :D
     
    На AIT и girl1985 им се допаѓа ова.
  17. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Уф :D си тераш мајтап со мене ти ај ај :D
     
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Пробај и рачно перење :D

    :hug:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Испадна дека иритацијата не е од детергентот ниту омекнувачот. Којзнае што беше, можеби нешто го полазило. Инаку засега сум супер задоволна од Биоактивот, супер пере навистина а и преубаво мирисаат алиштата.
     
  20. B-I-B-A

    B-I-B-A Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    12