1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. zokystanoevsky

    zokystanoevsky Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2017
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Машки
    Men, pratar du svenska? :D
     
  2. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Självklart :)
     
    На zokystanoevsky му/ѝ се допаѓа ова.
  3. la.madrugada

    la.madrugada Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја од вас што живее во Англија или е запознаена со образовниот систем таму, па би можела да ми одговори неколку прашања.
     
  4. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    Одселена сум од Мк уште од 2007 година и навикната сум по странство. Едноставно не можам да го трпам тој македонски менталитет и некои стари сфаќања на луѓето, па фино лепо си се одселив и мирна глава. Штета што другарките светици ми расипаа дологодишна врска ,ќе бев 100 % среќна, а вака сум 70 % само исполнета бидејќи ми фали љубовта на мојот живот. Но од друга страна се ми е средено, работа, стан, кола, колешки од работа, на секои 4 месеци идам до Мк колку да се видам со моите таму. Пример моиве не сакаат да чујат за странство, убаво им било , си биле научени на животот во Мк, си земаат кирија од издравање дуќани, си имаат таму нивни круг на пријатели и имаат ептен конзервативни сфаќања од пред 100 години затоа и ми ја полнат главата со глупости, ама јас си свиркам и гледам како ми е мене практично да си го средам животот. Парите ми се мотивација број 1. Не барам спонзори и богаташи да ме финансираат, туку задоволството кога сам си способен да заработиш , да си заштедиш и како минуваат годините се осеќаш финансиски стабилно. Јас не пијам, не пушам, не идам по дискотеки, посветена сум на работата, знам да излезам на денско кафе , знам да идам до парк , на базен, на концерт, најмногу пари трошам на козметика и јадам суши буквално секој втор ден , хахаха ќе треба јапонец да си барам за маж :D

    Арно ама секој не е за странство. Жив пример е сестра ми. Се омажи она и заминаа на работа со мажот и во Швајцарија. Беа таму 1 година работеа во супермаркети на каса, ама почнаа да се жалат скап им бил животот, не можеле да заштедат. Потоа заминаа за Лондон мислејќи дека полесно ќе се снајдат и со помали трошоци. Седеа некои 6-7 месеци и почнаа да се жалат депресија ги мавало, времето не им се свиѓало, немале друштво. Пред месец дена дојдоа кај мене тука во Берлин и почнаа со работа, средено документи, смештај и еве ги месец дена и ми вика денес сестра ми се мислеле за Австралија да пробаат дали ќе им се свиѓало. Не можеле да го трпат германскиот јазик.

    Офффф беее аман (facepalm) . Никако не им се погодува и на двајцата , им викам фино лепо вратете си се во Македонија па избистрете тоа главите оти не знаете што сакате.

    Значи сакав да кажам не може секој лесно да се научи на животот во странство и да ги прифати тие промени и закони.

    Ама јас мака неам, во Кореја да ме пратат и таму одма ќе се адаптирам, таква сум по природа, светски човек 8)

    Ај доста го тупев, имајте убаво неделно попладне и секој сам си знае и може да си одлучи каде му е убаво да си живее.
     
    Последна измена: 12 август 2018
    На firequeenn, mKdevojce, Esmeralda-MD и 19 други им се допаѓа ова.
  5. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    На темава сум коментирала пред месец дена. Ете денес се испокаравме со сестра ми. Готово решија со мажот и да се враќаат назад за Мк па од таму да прават документи за Австралија.
    Ми вика ништо не и се свиѓало во Германија, гадна држава била, полна со цигани, со прост народ, по улиците никаква култура, спијат чаргари, јазикот глуп..... Па фино лепо и реков , систер враќајте се назад.
    Крајно сте неблагодарни, сакавте странство, дојдовте, се ви беше средено и смештај и работа, работат во пошта редат писма и одат само 3 смена на работа, не им е тешка работата, ми се жали немало тука живот, немало дружење, си сакала систерот ко во Мк да излегува на кафе после работа, да се шминка, на фризер, маникир, педикир секоја недела, да се лигави по кафичите со другарките нејзини лигави , мрзеливи.

    100 ПАТИ И РЕКОВ, ВО СТРАНСТВО СИ ДОЈДЕНА ДА РАБОТИШ, што не е јасно !!!!!

    Ми вика, не е ова живот за мене, џабе бугарски пасоши, еве ги си резервираа карти, следниот месец се враќаат назад.
    Те такви се неспособни, пари не се прават така лесно , мора да се работи, не може се на готово друг да ви средува лигли едни, мрш у пичку матер, ми пукна филмот еј, ќе запалам нешто :envy:

    Значи дефинитивно не е секој за во странство !!!!!
     
    На kikikikirika, Esmeralda-MD, crazylady и 22 други им се допаѓа ова.
  6. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    A tek vo Avstralija sakaat da odat, a ne sakaat da rabotat. I tamu nema da ostanat ako otidat.. Makedonija e idealna zemja za neradnici..
     
    На mKdevojce, Esmeralda-MD, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Најдобро се снаоѓаат луѓето кои се научени на работа и организација. Е тука у Мк организација нема никаква, се е хаотично. Затоа многу луѓе се привикнуваат или тешко или се враќат назад. Не знам шо си мислат дека странството претставува само уживање, шетање и шопинг??? Мислат на тие шо живеат во странство пари од небото им паѓаат.... Не се нервирај, што стои до тебе си направила - си пробала да им помогнеш.
     
    Последна измена: 14 септември 2018
    На crazylady, buba4e89, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Те сваќам потполно што сакаш да кажеш и си разочарана бидејки си им препомогнала и на двајцата за да дојдат до услови и убав живот..
    Потполно те сваќам..
    А знаеш што ќе биде?
    Ќе ти се јават за да се врнат назад биди сигурна во тоа.
    Ќе отидат месец два и веќе третиот ќе ти ѕвонат, ќе потрошат парите ќе снемаат пари а кога ќе им текне дека треба да работат за 9000 ќе им се стемни и ќе се молат за назад..
    Ќе сонуваат како работеле и си имале во џебот а кафето и пријателите ќе им скиснат едноставно
    Ете тоа ќе се случи.

    Друга работа, зошто многумина од вас велите во еу дека само се работи и ништо друго?
    Еве ние сме тип на луѓе што шетаме кога сме слободни односно викенд па и онака чат пат, одиме на различни места, пиеме кафе, јадеме сладолед, пица, одиме пречесто на шопинг итн..
    Многу од нас одат и на фризер и на маникир
    Стварно не разбирам.
    Јас знам дека се работи и тоа се работи навистина цврсто и јако ама ипак... се си приуштуваме барем ние, се што сакаме и се што во мк не сме си приуштувале.. и шетаме стварно скоро секој викенд посетуваме нови места а некој викенд пак шопингуваме итн се ни е исланирано или на пример одиме на гости некаде малку подалеку
    Јас навистина не седам само дома - работа, работа- дома
    Познавам такви луѓе што по принцип се стегнати или им требаат пари за нешто екстра па штедат вака што знам ... пак ќе кажам ние се шетаме и мене тоа уопште не ми недостига бидејки овде шетањето ми е 100 пати поубаво отколку доле стани легни седни на кафе се едно исто..
     
    На allaround, Stories, dayla и 12 други им се допаѓа ова.
  9. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    @vitamina , јас и сестра ми сме многу различни.

    Мислам дека она е многу разлигавена и научена е повеќе да шета, да троши пари отколку да заработува.

    Не е толку мизерно , лесно може да се најдат пријатели доколку се сака.....ете на странава https://www.meetup.com/ постојано се собираат луѓе кои се дојдени во Берлин и секој ден може да си бира каде сака да се упика и да се дружи.

    Ама не, принцезата сакала лигавење на кафе и трачарање како во Мк, научена е на тој глуп македонски менталитет од кој ми се повраќа :doh:

    Верувај дека навистина попуштив со нервите, на работа морам да бидам толерантна, смирена , насмеана, расположена за патниците да имаат убав лет а секакви стресови непланирано се дешаваат.

    Стварно не сакам додатни стресови од сестра ми, па доволно е што моиве од дома ме напнуваат да сум се мажела, ма нема шанси бе, не се мажам, аман :envy:

    Стварно се изнервирав денес, ми пукна филмот, јас сум сигурна да беше некој друг дојден од Мк вака да му среди некој спремно се само да дојде да си работи ќе беше поблагодарен отколку сестра ми и мажот и што не знам што повеќе сакаат.

    Нека си одат назад, не можам да се замарам со нив.
     
    На eliesaab, Stories, LiliBoz и 16 други им се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Човек кога не видел тешко и кога доаѓа на готово не може да знае оној другиот што помогнал и од искуство зборува како е тешко да се пробиваш низ непознат свет, па не те ни сваќа, уствари малку недозреано е ова плус згора на што велат 100 стапа на туѓ грб не болат, не знае она како е да е тешко.. па затоа така..
    Нека ги, ти не можеш да им забраниш ама јас гарантирам дека ќе се вратат оти еднаш и јас се враќав у мк па поголема грешка у живот немав направено ама како велат се дур човек сам не си згреши не може да знае..

    Не те разбрав, она сакала баш кафесување по мк наместо да оди да шета ете, кафе да пие, да шопингува и така натаму, не знам што е толку интересно во мк кафе и кафичи али мене ми се гадат искрено, јас преферирам и уживам овде кога шетам, учам секогаш нешто ново и нормално имам се што сакам па се губам у молови..

    Нека ги.. им лета паметот ама додека не ги снајде на своја глава и да видат како ќе е со потропените пари се вака ќе мислат. Ама има време и за нив ќе созреат.

    Пс: не сум знаела дека си стујардеса, баш убаво и фенси.

    Пс2: не се нервирај што рекле твоите и кошиите, ќе се мажиш кога ќе ти се склопат коцките, а може тоа не е сега, уживај сега во животот натаму потршко ќе е.
    Ќе дојде оној што ќе треба да дојде ;)
     
    На eliesaab, crazylady, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Извини aмa јaс тебе не те рaзбирaм.Нејзин живoт и избoр.Зoшгo мислиш декa ти си вo прaвo?
    Еден живoт имaме, сaмo вo рaбoтa требa дa гo пoминеме?
    Секaкo декa не е живoт aкo си рoб нa рaбoтaтa,aкo немaш живa пријaтелкa/пријaтели дa излезеш, дa oдиш и нa фризер и нa мaникир и секaде,и преку ден и нaвечер.

    Секoј си имa приoритети кaкo ке си гo пoмине живoтoт.
    Имaм и јaс другaркa вo Гермaнијa Минхен,вели се супер имaм пaри aли пoсле 9 не ми е пријaтнo дa излезaм ,пa единственo излегувaње и е нa кaфе вo некoј мoл или супермaркет.Сaмa. Епa и тoa не е живoт, нaлет пaрите aкo единственo излегувaње ми е супермaркет.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Кажи.
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Абе толку ли не се може да се најде друштво?
    Еве на пример јас секаде сум си наоѓала пријателки со тоа немам проблем никаков.
    Види.. и тука можеш да одиш ма диско, во бар, во кафич, на шопинг, на ручек, на кино..
    Секаде можеш да одиш и да имаш исполнет живот и покрај тешката работа. Ама знаеш дека работиш и има за што.
    Еве на пример јас како помала кога ме донесоа овдеодма си најдов пријателки а замисли не ни знаев добро јазик ама научив, како помлада девојка си искачав секаде и екстра ми беше ..
    Сега други ми се приоритетите ама како што кажав излегуваме и шетаме често, секаде..
    Не седиме дома и не водиме живот работа дома и у круг јас така не би ни можела да живеам на пример бидејки сум човек што сака да се дружи и да шета да учи и гледа нови работи.
    Што знам..
    Сите зборувате некако се нема со кој се нема каде а не е вистина тоа.. барем за мене не е.
     
    На јolene, WildMk, Lolo5 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Мoжеби е дo кaрaктерoт нa чoвекoт или земјaтa ,незнaм.Нo честo гo слушaм oвa ,вo стрaнствo си дa рaбoтиш.
    А тoa бaш и не е живoт.
    Ти и вo Англијa си нaјде пријaтелки и си шетaвте секaде?Акo е тaкa, брaвo дружељубивa си.Јaс и зa тaму знaм зa дoстa oсaмени нaши луѓе, или не им oдгoвaрa климaтa или дoсaдниoт живoт.
    Мене и тoa ми е дoбaр aргумент, еден живoт дa гo пoминaм вo сивилo,сaмa,a сo пaри дa си купувaм ситни зaдoвoлстa зa дa ми јa ублaжaт oсaменoстa,a не...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Затоа за нас волци самотници, недружељубиви и себични, измислено е на страна. Да не мора да се преправаш дека си многу возбудена оти братучетката/пријателката/комшивката се омажила или фатила дечко па ај слушај со вештачка насмевка на лице три саати додека ти збори ко да не знаевме дека ќе се мажи после 100 години врска, или тетка ти добила внуче од внука, или другарката секојдневно едни исти проблеми ти раскажува, или мајка ти те дави со што треба и што не треба пред народ... Се' е ок, се е за луѓе, само не се' за секој. Некои од многу близина се гушиме па еден муабет преку жица одвреме навреме е доволен.
     
    На Vojdana, zhap4e, dayla и 20 други им се допаѓа ова.
  16. LadySS

    LadySS Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Женски има ли некоја што живее во Словенија да ми каже каков е животот таму?
     
  17. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Дали некој се преселил во НОВ ЗЕЛАНД? И ако знае каква е процедурата за преселба
     
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Темава ми звучи како да сме некоја „северна кореја“, затворена држава, со забранет интернет и медиуми надвор од границите и ретко кој има поима што се дешава таму. У 300 души само еден бил у странство и раскажува како е таму, фрчат гласини вака било, така било, банани имало, машини што ги перат тањирите за да не мора рачно со сунѓерчето да трљаш...
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    Еве нешто интересно да ви кажам за странство: не ги е гајле дали ги е несредено дома ако некој доаѓа. Си тераат гајле. А и тој што доаѓа си тера гајле и кога ке дојде и кога ке си отиде, не кажува на комшиките колку нечисто било кај Весна. :D
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Aj ti.ke bide rabotava
    "Lesi se vraca nazad"

    Ako neka pojde vo Avstralija pa neka se vrati koga ke I tekne.
    Ne se nerviraj. Ke pojde do Mk , ke posedi eden mesec I ete gi nazad. :tmi:
    Sto ke pravi, pak ke gi primis I ke se boris za niv "krv voda ne e". (highfive)

    Nekoj luge ednostavno se rodeni da ziveat nomatski zivot.
    Kaj da gi frlis ke najdat pricina da se srekni, drugi sto da im se pruza nisto ne gi utesuva. Ja sakaat taa sekojdnevnost, rutina, konfor vo sekojdnevieto koe netrga od mesto,... nemozes Ti nisto da smenis. Ic ne im se nerviraj, koj kade saka neka zivee.
     
    Последна измена: 6 октомври 2018
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.