1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    @Mari* и јас сум во мало место. Матичниот нас уште истиот ден не прима.
    Како што кажав, зависи кој што мака си има и какви специјалисти му требаат.
    Не чекав 3 месеци само за пулмолог. Толку беше и за неуролог, толку беше и за генетичар... и да не ги редам другите специјалисти.
     
    На cresa-jagoda, gjoker4e, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Мислев опкружени сме со помали градчиња и нормално не чекаме кај специјалисти многу за термин
    И друго,за по брзо да добијам термин (доколку смета дека е итно) матичниот мој лично се јавува и ми прави термин
    Пример пред 3 год требаше да снимам глава во онај тунелот за кој требаше 3 недели да чекам тој ми среди за една недела термин :tmi:
    Ова кој сака де :$
     
    На gjoker4e и WildMk им се допаѓа ова.
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира нешто друго,а сметам дека е многу важно и единствено би заминала кога би имала добра работа,бидејки мене животот во Мк ми е убав,со сите глупости што ни се случуваат.


    Што работите и Каква е вашата кариера?

    Зошто многу од жените не работат,а градинки има нели?

    Малку ми е без врска,да не работам и да живеам од додаток социјален за деца,а работоспособна и на крај за тоа си отишол,да работиш.

    Како што реков имам другарка замина за Минхен,заврши хемија тука, предаваше во школо,немажена без деца.
    Во Минхен работи во маркет и чисти влез и степеници од зграда пола раб.време.Пари има.
    Други што знам воопшто не работат,домакинки се или работат работи кои тука во МК не би ги работеле,а образовани.
    Фамилија,пријатели од младоста се оставени тука,таму ги немате,како ја компензирате загубата на блиски луѓе?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Не знам за други, можам за нас да ти кажам. Мојата диплома е врзана со нострифицирање. На сред полагања сум. Прекрасно е платена. Работам 2 дена неделно за да имам време да учам. Работам во иста област на пониско место.
    Маж ми заработува добро. Имаме се што ни треба. Не познавам ниеден, ама ниеден од мк овде што работи како чистач. Сите се дојдени за кариера и добро заработуваат. Сопругите дали како и зошто не работат, не им се мешам. Работа има ,4 % незапосленост. Можда така сакаат. Си гледам за мене.
    Дружење има во онаа мера во која сакаш. Јас не сум лепенка со родителите, па нивното отсуство не ми пречи. Скајп е тука.
    Во мк одам 2 пати годишно засега,ама ќе намалам оти верувала или не, има бољи места за шетање, а време никад доста.
    Хм...друго што те интересира? Со другарките сум на скајп, вотсап и фб и плус се гледаме и излегуваме кога сум во мк.
    Странство не е за секој. Тоа е факт. Ама ни мк не е за секој. Поздрав
     
    На PaLaVa, riba79, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    @Mari* претпоставувам мислиш магнетна резонанца на глава. Да, и тоа го имаме правено, чекавме 3 месеци бидејќи кај детските специјалисти, во случајов читање снимки и преглед, многу потешко се добива термин.

    Децата беа само еден ден во неделата, во определен временски период, плус оти под наркоза и други испитувања и интервенции, па да се поклопат термините на сите.
    Матичниот е целосно немоќен кога станува збор за овој степен од терцијалното здравство.
    @Cosmi не работам, иако се водам на платен список, и не земаме социјална помош.
    Дипломирав и тука, на втор факултет. Започнав од аупаир а последно имав убава работна позиција пред да дадам отказ и да се преселам во градот/селото на сопругот. Кога ќе опркне најмалото повторно ќе започнам да работам.
    Претпоставувам ќе биде со скратено работно време поради големи обврски и термини со децата.
     
    Последна измена: 8 октомври 2018
    На candy.cane, cresa-jagoda, muchacha_a и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Даничап, а дали постојат итни упати? Мене ми дадоа име на невролог македонец поим немам точно каде работи, ама ми кажаа таму може и на приватно. Овде се многу скржави со упати, освен за деца.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Нема. Сите што се за таму се со иста мака.
    Премногу е комплексно и мора да биде тим од различни специјалисти, во државна болница.
     
    На candy.cane, WildMk и Mari* им се допаѓа ова.
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    @danichap
    Па така треба,иначе џабе диплома ако немаш кариера.
    ти ги признаа испитите и дипломата или се прекфалифицираше?
    Имам внука која и признаа некои испити и исто се запиша на факултет таму,бесплатно било ,хрватица е иначе.
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Правен имам од Македонија, тука дипломирав на меѓународен бизнис менаџмент, пола англиски пола германски. Свесно ставив се во пауза и решив неколку години да се посветам на мајчинството. Почуствував дека постигнав доволно за да се чуствувам исполнета и дека е момент да го проширам семејството.
     
    На do-re-mi, LiliBoz, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Денес ,баш денес зборев со познаничка од мк, за на ендокринолог за дете, се чека до јануари на државно. А знаеш како е мк. Британија и Канада исто се чека. И Нл се чека, но не со месеци. Им фалат доктори.
    Друга работа, можеби грозно звучи, но јас ако мислам дека е важно, ги преувеличувам симтомите. Во смисол- кажувам дека сум полошо од што сум. Знам дека основно во протокол овде им е- прво почекај само да помине ...е сега дете е друго. Не знам дали би лажела . На моја пријателка матичен не и препозна МС од " ништо не ти е , ај оди си, нема гајле. После кога се пресели во друга европска земја, одма ја дијагностицираа. Голема штета за изгубено време. Сори за оф топик, бришете ако треба.
     
    На gjoker4e, WildMk и danichap им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Нашиот правен не го признаваат таму,нели ?
    Секако е во ред да се остане дома додека се мали (но не премногу,зошто излудува)но јас зборам за оние жени од нашите иселеници кои земаат некакви додатоци за деца и не работат.
    За мене тоа не е успешен живот во странство.
     
    На candy.cane, gjoker4e, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Леле @Herrera ме пресмеа. Толку ли те изнервирале за да ја пцуеш сопствената сестра? :D
     
    На gjoker4e, Lolo5 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Дефиницијата за успех си ја крои секој за себе. Се додека е он задоволен со сам себе не е важно ние останатите што мислиме за одлуките со кои тој ќе живее.

    Инаку моите се околу 3год, 1.5 и пола година. Се водам по тоа дека сум инвестирала во сопственото надоградување и образование и дека истото ќе биде искористено.
    Моментално се такви околностите, но ќе опркнат, пред се најмалото, и се се враќам назад на професионалните обврски.
    На жалост нема повторно во авио сообраќајот, не сакам да ги жртвувам викендите, празниците, плус и сменско работење, но ќе се прекфалифицирам во друга бранша.
    Можеби во една од дејностите кои ги работев со скратено време како студент.
     
    На do-re-mi, cresa-jagoda, Bubce38 и 7 други им се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Дали е призната диплома од Градежен факултет, Универзитет Кирил и Методиј- Скопје, во Германија?

    Доколку се запишам на Аусбилдунг тука дали помага градот, државата при плаќање и кои се условите за тоа? И каде да се обратам за повеќе детали околу ова?

    За разлика од Македонија животот во странство, конкретно Германија, кокретно за нас како семејство, е баш таков каков што би сакале. Бевме решени за Австрија, но по некоја случајност тука завршивме и сега сум благодарна за таа случајност.

    Тука гледам иднина за моето дете, а јас се чувствувам како човек. Не се само парите во прашање, едноставно култура, чистота, термини и друго.

    Од Македонија ми недостига само семејството. Да се тука и тие нема ништо да ми фали. Добро и јогурт Бучен Козјак. :D
     
    На mKdevojce, Feminka22, LiliBoz и 9 други им се допаѓа ова.
  15. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.464
    Пол:
    Женски
    Почитувани,
    првпат пишувам на форумов, сакам да прашам дали некоја членка што е во Австралија или планира преселување во Австралија? Јас со моето семејство се спремам да заминеме за Сиднеј, како одат работите по мое би требало да е следната година, бидејќи има голема процедура и полгањето на IELTS не ми излезе баш како што мислев...
    Имајте убав ден... Поздрав
     
  16. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Подобро на ФБ во некоја женска група побарај иселенички. Бака знам ама немам дозвола да споделувам имиња. Знам луге со студентска виза и скилд мигрант ваљда. Поздрав
     
  17. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    51.464
    Пол:
    Женски
    Фала на инфо.
    Ние ќе одиме со permanent visa онаа што се бодува, ги имам испитано и студентските и оние skilled visa..
    Сум барала по fb ама ништо посебно, затоа мислев овде потесен круг па има некој за споделување информации..
    Поздрав и убав ден
     
  18. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.404
    Допаѓања:
    35.985
    Има група женска интернационалки ил така нешто беше, мора да има таму. Знам особа што во мелбурн полагаше некоку пати иелтс. Тие ја сменаа од студентска во не знам каква визата ама таму со адвокат ваљда. Жал ми е што не можам да ти помогнам иако и кас полагав иелтс ама џенерал, ме академик.
     
  19. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Животот во странство...
    После една година помината во Словенија, можам да кажам прекрасен.
    Секако си има плус и минус. Ваљда и многу зависи кај си и со кој си.
    Словенија е совршената комбинација на балканското она нашето шо си го знајме, и европското.
    Тука имам 3 од најдобрите другарки од Македонија и плус уште 10 нови тука шо ги запознав.
    И во Македонија и тука се мачам. То е за сегде стандард. Ама тука мачењето има резултат, а во Македонија ништо нема резултат. Моментално сум на мастер втора година и планирам да барам работа после овај семестар.
    Нов тип на слобода е, никој не се замара со тебе, полно е студенти и луѓе од цел свет, преинтернационално. Плус Словенија е во срцето на Европа, се е блиску тука. Летото се изнашетав и то за ефтини пари.
    Од негативни работи секако ми фалат одредени луѓе од дома, најмногу од сите кучето ама ќе си го земам 100% чим имам работа.
    Се враќам често во Македонија и зато и не ми недостига. Летото бев скоро цело Битола одвај чекав да си заминам. Тука мир имам тро без сите трачарења, прашвања до кај си шо си, оти се скара со дечкото, како ти е на факултет итн.
     
    На eliesaab, candy.cane, Mrs. Lovett и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе го кажам моето мислење за животот на западот после десетина години. За образование и работа се има многу можности. Точно е дека преку неделата си од работа-дома но затоа ти е викендот на располагање да се одмориш, да шеташ да пазаруваш.
    Друго што мене ми пречи (зборувам за себе и во мојата околина) како Македонка се чувствуам осудена дека морам секому да се правдам и да објаснувам каква националност имам каква вера итн..
    Во мојот крај има мнноогу малку македонци а препрепремногу албанци од Македонија.
    Повеќе се дружам со германци, швајцарци, шпанци, италијани итн.
    И сега ако порачам вино веднаш ме прашуват зошто пијам ако сум муслиманка, ако некој не повика на скара ми се извинуваат дека имаат само свинско, и онака на работа и во школо луѓе од различни земји мислаат дека сум албанка. Некој би рекол дека не е тоа ништо лошо, но за мене е! Затоа што се чувствувам како идиот, албанците не ги бие добар глас овде.
    Актуелна тема : “19 годишен македонец Фатмир ја закла својата баба” во секој весник и тоа на работа сите ми покажуваат мене и сакаат да слушнат мислење. Тоа е жално што за нас македонците не ни знаат дека постоиме за нив нашата земја е албанска и муслиманска.
    Тоа е моето искуство овде и се надевам дека моето прво мислење нема да биде избришено ако е малку офтопик.
     
    На sleepingbeauty, Feminka22, Frederik и 1 друга личност им се допаѓа ова.