1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    @Ursi ти ова озболно?Да напишеше дека не мешаат со срби во ред ама дека нашата земја е муслиманска никогаш немам слушнато,нити знаат за нашата земја повеќето :wasntme:
    А и тие што имаат слушнато за Македонија знаат која нација живее,мислам се подразбира :)
     
    На PaLaVa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски

    Со срби воопшто не не мешаат, јас им објаснувам дека сме слични со србите.
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.323
    Која земја е ова?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски
    Швајцарија близу Цирих.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Лoгичнo, Швицaрскa е пoлнa Албaнци, мнoгу oд Мк се пa претпoстaвувaaт декa муслимaнскa земјa е.
     
    На PaLaVa, Feminka22, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Мене ме има американец прашано дали сум албанка... пошто во Македонија живееле албанци само .
    Грешки сме... луѓе правиме :D
     
    На Alien_92, Feminka22, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ќе се изрaдувaш кoгa ќе чуеш декa слушнaл некoј зa твoјaтa земјa aмa ќе ти пoмине веднaш кoгa ќе те прaшa зoштo свинскo јaдеш и дaли смееш нa кaфе дa излезеш сo кoлеги/пријaтели :D Имaм слушaнo мнoгу вaкви прикaзни oд нaши вo стрaнствo.
     
    На dayla, PaLaVa, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.323
    Мажот ми на работа некогаш кажува дека е Албанар аус(од) Тирана. За да мислеле дека не знае германски и да не го гњавеле и потпрашувале што/како.
    Сето тоа придружено со дигање раце и рамења... во стил ни сам одавде.
    Ич не му е срам(facepalm):rofl:.
     
    На candy.cane, Dust, dayla и 9 други им се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Нас прво не прашуваат од каде сте? Од Македонија. Шчиптар? Не, Македонци. Албаниш? Не, Македонци.
    И ние се навредуваме многу и тешко ни е. Како прв пат да слушаат дека во Македонија има Македонци...
     
    На Herrera, PaLaVa, Shmizla94 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Тоа е реалноста во светот, ние овде шо си прајме филмови, наш проблем е :)
     
    На lovestoneddd и gjoker4e им се допаѓа ова.
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зoштo филмoви? Ти знaеш кoјa си, јaс знaм кoјa сум a луѓе вo светoт се сo мнoгу пoвршни и oскудни пoзнaвaњa зa битни рaбoти, не пa зa мaлa небитнa држaвa oддaлеченa кoјзнaе кoлку oд нив.
     
    На PaLaVa, Dust, LoneWolfGuy и 4 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Дури да ги научиме сите шо-како, ојдовме по вода :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Мене ми се има случено често да не мешаат со срби овде :wasntme:
    Од кај сте?Македонија
    Ааа Сербиш :D и стално објаснувам кои се срби а што македонци (facepalm)
    Во главно и не ми смета кога луѓето не знаат,или прашаат дали јадам свинско :D
     
    На Ava.84, gjoker4e и WildMk им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш ме поврзуваат со Југославија :DОд кај си? Македонија , а тоа е бивша Југославија.Ние на вашето море имаме одено на одмор.Јас ќе кажам, ама тоа е Хрватска и е друга земја.За нас е исто|(
     
    На muchacha_a, WildMk, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Работата е што ние овде мора да знаеме се за цел свет, а по светот се ограничени само на нивната земја и тоа е тоа.
     
    На PaLaVa и Mari* им се допаѓа ова.
  16. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Ова е многу дискутабилно
    Грешиш....
    Овде знаат и за земји,народи,култури за кои ние не ни претпоставуваме дека постојат
    Сите соседи наши ги познаваат
    Пр,за Босна,Србија,Грција,Бугарија,Албанија итн. повеќето знаат
    Истории,војни, да се изненадиш колку се упатени
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    Спомнав дека сум била во Србија и јас бев прашана од личност како ми било, онака загрижено.

    „Многу тензија, нели?“, јас целосно збунета зашто обично за Грција вакви прашања доаѓаат. Прашувам зошто, „Знаеш, ради деведесетите години.“ :rofl: ????

    Во странство или никад чуле за Македонија или слушнале дека се мрзиме со друга земја, друго нема.
     
    На WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mene koga ke me prasat od kade sum nikako ne vikam EX Yugoslavija zosto od toa mi e stram. Stramota e kako neandertalci se ispotepavme pa sega da se brukam. Edno vreme vikav Macedonia is located North of Greece ama odkako pukna bruka so nivnata finansiska sostojba pa baraa donacii I sekoja vecer gi imase na vesti kako zivele bez struja I hrana I sega ajde pomagajte, stram mi e da kazuvam deka tamu e locirana.
    Sega koga me prasuvaat vikam Makedonija e zemjata na Alexadar the Great I odma site znaat kade e:smirk: , mislam I tie sto nemaat geografska poima :rofl: se pravat deka nesto razbiraat.:lol:

    Inace ovde nikoj ne go boli koja veroispoved si, baska moze da bides priaven ako prasuvas takvi privatni prasanja.

    Edno vreme Bosancite bea ozloglaseni zosto bosansko dete se uvalilo kaj drugarce od skolo ne povikan na privatna zabava I predizvikalo tepacka vo koja bosancevo zelo sekira od garaza I mu ja iseklo glavata na kanagancevo.

    Inace site se pravat deka neznaat dovolno jazik koga ke se vpletkaat vo nesto sto ne treba, pa isto I Jas koga nema da napravam nesto kako treba se vadam "ne sum razbrala, jazicna I kulturoloska razlika". :lol:I toa pali.
     
    На Herrera и WildMk им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ти си Балканка до срж!
    'нисам ја из одавде' :D
     
    На candy.cane, Srckata28 и toogood им се допаѓа ова.
  20. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Преголема и преопширна е темата за да се генерализира и да се дојде до едноставен одговор. Каков е животот во странство зависи каде живеете, какво образование имате, каква професија имате, каква работа работите, каков идеолошки поглед на животот имате и дали се пронаоѓате таму, каква личност сте и други подкатегории.

    Постои разлика од татко и син, комшија со комшија, село со село, град со град, регион со регион, држава со држава и секаде можеш да најдеш доста културолошки разлики, но генерално постојат некои универзални колективни карактеристики со кој се одликува една нација, држава, град, село. Американците од Југот си имаат некои свои културолошки посебности од Јенките, Канаѓаните во британскиот дел се поразлични од францускиот, Италијаните на северот со тие на југот, Германците од Берлин со тие од Мајнц. Ваше е да одлучите каде припаѓате и најважно дали ќе се вклопите.

    Највеќе на овој свет си ја сакам својата татковина Македонија и својот народ на кој припаѓам, но не живеам во илузии дека се на Запад е труло и дека сме најубави, најдобри, најморални или она српското ретардирано “Српкиње су најлепше жене у свету“. Не сме.

    За озборување, предрасуди, стереотипи, гетоизирања секаде е исто. Големината на градовите чини луѓето да се повеќе отуѓени, но генерално секаде постојат со ист интензитет.

    Погледнете ја целата модерна американска поп култура е изградена врз култот на озборување, подметнување, лицемерие, интриги, ниски страсти и луѓето го сакаат, купуваат и впиваат тоа.

    Што во САД или Германија сите да не слушаат класика или одат на класичен балет или водат интелектуални разговори до изгрејсонцето? Во САД, Германија, Франција најпродавани музички правци се еквивалент на нашиов турбо фолк во поскапа спакувана верзија.

    Toby Keith (легенда) со една песна го опишува целиот јужњачки начин на забава:D



     
    На PaLaVa, Ursi, LoneWolfGuy и 1 друга личност им се допаѓа ова.