1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. PeonyJF

    PeonyJF Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    385
    Пол:
    Женски
    Дали може некој што живее во Англија, поточно за Лондон, да сподели искуство каков е животот таму, колкави се трошоците, кириите, образованието, и дали воопшто е можно за тричлено семејство (со дете од 4 год) да пројде барем за почеток со 3600£. Работата е што ние моментално живееме во друга држава во североисточна Европа, тука маж ми има стабилна работа и се е супер , но има понуда од Лондон, за гореспомнатата плата, па сме во недоумица што да правиме, бидејќи немаме инфо како се трошоците за живот таму. Фала ви
     
  2. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Братучед ми живее во Корк, Ирска и лани бев на месец дена. Претходно мислев таму да аплицирам за мастер али искрено Скопје ми е по жив од таму. Премногу тмурно време, цени ужас високи. Он живее некои 15тина минути од центарот ама можеш само да идеш со кола или автобус, кој беше нередовен така да некогаш чекаш 5 мин, друг пат и по 30 мин. Исто навечер после 10 мислам и немаше автобус, така да журки, искачања тешко. Опциите пешки или со точак беа невозможни, се искачаше на автопат одма и ако сакаш до други градчиња и слично, автобус изгор, а такси дупло.
    Братучед ми има висока плата, девојка му пример е МУА и има минимална плата, самата кажуваше со тоа не можеш да преживееш. Она е прва да се преселат за Македонија, нејзе и е тотално различно и повеќе и се свиѓа.
    Сега ги гледам Данска и Холандија како дестинации, ги имам посетено, супер впечатоци ми има оставено. Ако некој живее или студира би сакала да слушнам искуство, позитивни, негативни страни.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ладно е во Ирска,по насевер е.
     
    На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Има како предности, така нормално и маани.

    Мене ми беше интересно, самaта независност правеше да се чувствувам повозрасно од тоа што сум. Кирија, сметки, снаоѓање низ сосема нов град. Распоредување на пари, одредување приоритети и силна желба за да се заштеди, што тука не можев да ја најдам.

    За човек кој е екстроверт, како јас, мислам дека периодот на адаптација трае малку пократко. Многу брзо најдов колеги со кои ми одеше супер дружба, во слободни денови ме шетаа низ градот, пробувавме различни специјалитети на места кои варираа со цените, научив некои зборови за основна комуникација и ми останаа како контакти на кои можам да се ослонам ако повторно сакам да се вратам.

    Конкретно, Унгарија е земја со тежок народ, не сакаат странци и ги гледаат како закана. Првично на работа ми беше тешко се додека не ме запознаа малку подобро и додека не стекнаа доверба. Големи патриоти се, англиски не сакаат да зборуваат освен кога мораат, дел зошто не се сигурни во своето знаење, дел поради национализмот кој веќе го споменав. Не се услужливи, далеку од емпатични.
    Има многу крадци и бездомници, имаат повисок стандард од нашиот што е нормално и конкретно мене, висината на киријата ми беше најголемиот проблем затоа и решив да се вратам, не можев многу да заштедам.

    Сума сумарум, препорачувам искрено на секој кој ќе му се укаже шанса да ја искористи, отиде, види и проба.
    Како искуство значи премногу.
     
    На prashinka, Nightwish11 и Mr.Lover им се допаѓа ова.
  5. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво ако сеуште живееш во Берлин дами ќе можеш да споделиш искуства за животот таму
     
  6. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369

    @Ava.84 живее во Берлин, јас се преселив во Штутгарт и искрено тука е ненормално многу скапо киријата за разлика од Берлин.

    Општо за животот тука има балкански фамилии а македонци само 2 фамилии сретнав, тоа се маж, жена и си имаат и деца така да не се дружам баш.

    Работа има колку ти душа сака, да се бира , за разлика од Берлин се осеќа дека е помал градот, е друга работа што ја имам приметено е , во Берлин претерано многу сретнував мигранти од Сирија , а тука е почисто од арапите, не дека ги нема, ама повеќе има турци и балканци отколку арапи.
    Друга разлика , во Берлин на улици има што просат многу, а тука во Штутгарт ретко среќавам, некако е почисто.
    Германскиот дијалект ми шушка многу овој дел, во Берлин почисто ми звучеше јазикот, ама се навикнав на дијалектот.

    Не знам што конкретно те интересира, јас не одам по кафичи и клубови, во Берлин има журки нон стоп, другарка ми од Хрватска што ми беше најблиска таму цело време беше напушена и одеше на техно журки во дискотеките.

    @Ava.84 нка пиши повеќе инфо за Берлин, она е фамилијарно таму , па од нејзина страна да сподели мислење.
     
    На Nightwish11, Ava.84, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дач
    дали е толку лудо како што го претставуваат сите?
     
  8. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски

    Па да имам слушнато дека Берлин го сметаат како poor but beautiful како што имам читано по страници. 3 милона град е, ваљда ќе се најде нешто асално м?
    Колку време живееше во Берлин и колку имаш ти ако не е тајна
     
  9. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство за живот во Шведска, Данска, Норвешка?
    Не би да тагнувам никого затоа што немам некои конкретни прашања, далеку сум од можноста за селење ама како опција си ја чувам за во иднина.
    Најмногу ме интересира дали животот таму е премногу скап, ќирии, храна, излегување.
    За 2 години (надежно) ќе дипломирам, по струка ќе бидам инженер по хемија па ме интересира дали вработуваат странци во таа област.
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mr.Lover

    Mr.Lover Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    1.028
    Пол:
    Машки
    Јас живеам во Рајнфелден-Баден Германија 1 година. Град кој се наоѓа на самата граница до Швајцарија. Македонци нема многу. Од другите нации највеќе може да сретнеш италијанци, турци и албанци. Кириите за двособни станови 50-60 квадрати се движат од 800 до 1200 евра зависи од локација. Младите не одат многу во кафичи и ресторани. Тие почесто одат покрај Рајна на брегот. Таму пијат пиво, кафе, пушат џоинт, прават скара итн. Петок и сабота навечер одат во шиша (наргиле) бар, потоа диско. Овде имам забележано младината не пие многу кафе строго ред бул.
    Храната им е многу полоша од мк.
    Цените во маркетите горе доле како во мк нешто поевтино, нешто поскапо. За викенд доаѓаат швајцарци пазаруваат најчесто од маркети, бутици, цвеќари итн.
    Ако ве интересира нешто др. прашајте ќе ви одговорам слободно поздрав
     
  11. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Браво
    Едвај чекам да се одселам
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Берлин не е Германија да знаеш.Распашана команда,гаден и смрдлив:puke:Поголем од 3.5милиони.Во 2014имав податок дека има околу 5000 Македонци.Имам само на еден налетано:!:, а живеам 7години. Полно е со Арапи кои се главните за дрога.Полно е со дрога.Во последните години мислам живеам во Сирија:x
    Ќириите не се скапи од ноември има ограничување за зголемување на кириите па нема да растат некоја година.
    Тука е полно со туристи и е секогаш живо .Каде седат и кај се собираат не знам.Јас со мојата фамилија за викенд сум надвор од Берлин.Берлин е голем ама и зелен.Има многу паркови , места да се прошеташ.За со кола е често застој и гужви.Во Берлин може да отидеш во некоја институција и на англиски да збориш:!:Полесно се добива престој и све за разлика од другите градови.
    Марихуаната не е легална ама се купува во шпет кауф.
    Храната сигурно нема да ти се свиѓа:lol:Јавниот е перфект.За 63,63€имаш абонирана годишно-месечна карта АБ зона:)Градинка не се плаќа т.е само за одржување 45 евра.Еден куп други поволности што другите покраини ги плаќаат.
    Не е пур бат бјутифул туку арм аба секси(сиромав но секси);)
    Не дај боже да треба берлински да разбереш уши како радари ќе си направиш:D
     
    На CareTee, Nightwish11, Anne94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Јас имам фамилија во Шведска и Данска
    Шведска ако не работат двајца души не можеш глава да крениш од плаќање стан сметки и друго
    Данска пак е доста поефтин и поголеми плати земаат. Храната исто поефтина е ама и Шведска и Данска имаат големи маркети како Лидл и таму можеш да најдеш ефтини работи.
    За Норвешка би кажала е прекрасна држава само многу ладна и нема луге, се планини се една куќа е овде друга 3км подалеку и е доста поскапа за се.
    Ти ако планираш некогаш да одиш најубо ти е да имаш некој таму каде би престојувала колку за почеток и да видиш како изгледа живеењето таму. Јазикот им е тежок и грд :| ама и тоа се учи
    Маж ми ако го прашаш сепак би рекол Шведска е подобро и поубаво за живот и за шетање.
    Никој не се вратил од таму до сега.
     
    Последна измена: 28 јуни 2020
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски


    Лееле
    А безбедноста?
     
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Па мене во Ск ми е помалку безбедно:)
     
    На Anne94 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не знам дали е соодветно овде да прашам, ама вие кои живеете надвор од Македонија, имате националност со која претпочитате да се дружите?
    Не ви прави разлика дали е Македонец, Австриец или Кениец, или ви прави?
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ретко се дружам со Македонци.
    На работа сум со Малтежани, но има од мешана националност. Многу научив од странциве и мило ми е за тоа.
     
    На eliesaab и WildMk им се допаѓа ова.
  18. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Не, исто ми е...само што некои сме ради светоглед послични.
     
    На Biljarkata и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Ние сме Австрија одамна. Поправо мајка ми е родена тука, јас порасната, малава си ја родив тука. Се познаваме со Македонци ама се дружиме само со 2 фамилии кој се исто така дојдени повеќе од 20 години. Јас со млади луѓе наши не сум имала контакт. Учев во школи кај што беа претежно Австрици, за малава исто планирам така.
     
    На eliesaab и WildMk им се допаѓа ова.
  20. AnаR23

    AnаR23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Северна Италија е совршенство, од луѓе, менталитет, храна, култура, убави уметности...
     
    На Mantub, Tanjamm и Anne94 им се допаѓа ова.