1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Леле @AnaR23 блазе тебе
     
  2. Shakira123

    Shakira123 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е соодветно да прашам тука но некој да сподели искуство за образованието во Швајцарија (цирих)
    Како ги прифаакаат странците во гимназиите и дали би можела да се снајдам со јазикот знам за б2 германски
     
  3. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.029
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    што мислите се излегува ли на крај со две мали деца и ако само едниот родител работи?
     
  4. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.029
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    ајде да направиме една паралела. Каде би било подобро да се живее доколку двајцата партнери работат и имаат 2 деца? Дали тука кај нас со месечни примања околу 1300 еу или негде странство. Збориме за луѓе кои имаат добра професија и не би ги работеле оние почетнички работи.... да земеме во предвид дека негде плаќаат за деца до 18 години не знам кај нас дали и колку плаќаат. Да го споредиме животниот стандард и трошоците
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.104
    Допаѓања:
    164.661
    Строго со Кенијци:D
    Како и во било кое друго опкружување, се дружам со луѓе на иста бранова должина.
     
    На gjoker4e, Ordinary и WildMk им се допаѓа ова.
  6. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Ме интересира во Германија во Франкфурт да си келнер колку е платено?
    И колкави се трошоците за кирија/храна/сметки таму?
    Ми треба некоја груба математика пошо требаше во моментов да сум таму, а појма немам шо изгубив.
     
  7. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Минималната плата е 1550 евра, за кирија 700-900 евра значи под 1000 евра, може и пониско да плаќаш ако имаш цимери. За храна и смештај обично спомнуваат ако се покриени.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Еден роднина ми кажа дека земал 4.000е месечно како келнер таму без бакшиш.
    Тоа не ми беше баш за верување.
     
  9. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    На мене ми кажа дека било 1200, на Гугал пишува 1550, може стварно зима толку.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Vo evropa mozebi... USA nemas primanja dodatni za deca. Jas ne rabotam oti imam 2 ipol god dete. Soprugot raboti. Dodeka ne pocni nashkolo nema da se vratam na rab. Nesakam drugi da mi go gledaat deteto sega za sega a i gradinkite se izgor.
     
  11. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.029
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    вака грубо каде би ти било поубаво да живееш тебе а каде за твоите деца?
     
  12. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Sekade ima I pozitivni raboti I negativni. Vo Mk mi e celata familija I bi mi bilo mnogu poubavo koga bi gi imala kraj sebe. Za pomosh okolu decata pa za se drugo. Vamu kaj so sum za niv ke e poubavo od skoluvanje pa se nataka:) Tuka sum sama imam prijateli ama tie ne mi se familija. Tesko e sama da gi gledas decata bez pomos. Ama od druga strana imas mnogu moznosti za rabota.
     
    Последна измена: 6 август 2020
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    I da ne mu veruvash. Ne ocekuvaj deka so rabota kako kelner toj ke napravi dobri pari.
     
    На 1209, Ana-Marija24 и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Нема шанси толку пари келнер да зема, до кај 1700-800 може да стигне, плус бакшиш, е бакшишот може да го извади:DНа брод околу 1500$ земаа.
    А Франкфурт како град е преубав, голем, чист и среден, само што многу од мигрантите има што се проблематични а и киријата е доста скапа.
     
  15. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    .
    Многу лажат за примања, било во една било во друга крајност и ова е карактеристика не само на наши иселеници, туку и на некои што живеат во земјава. Некоја мода е или не знам што. На форумов само погледнете какви небулози се пишуваат за примања од професии кои секој втор ги работи, па фалење, па гордееме, па не знам што. Најубаво за плата директно со работодавецот и следење по некои официјални податоци кои барем приближно ја даваат просечната плата. Се друго само ќе ве изнервира, разочара или натажи. Напразно.
     
    На prashinka, kolovoz и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. AnаR23

    AnаR23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    А, да и оваа македонска завидливост ја нема.
     
    На Aleksandra1977 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не би да се мешам, ама што има завидливо во коментарот на девојчево? Да ти била љубоморна немало ваков комплимент да ти даде. Или си отишла во странство и мочај по тие што останаа.
     
    На Hellobeautiful, Justicija и black-angel им се допаѓа ова.
  18. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Според мислењата не верувам ни дека живее таму. :D
     
    На Justicija и tinka-mace им се допаѓа ова.
  19. Aleksandra1977

    Aleksandra1977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    112
    Мислам дека темава е поставена со цел да се добијат објективни, проверени информации, а не за да се осудуваат и окарактеризуваат другите или да се клеветат со разно разни инсинуации и претпоставки.
    Дали живеела таму или не, нејзин проблем е, важно оставила свое доживување за животот во Северна Италија.
    Еве и мој посреден допринес кон темава, ќерка ми веќе втора година студира во Северна Италија, и нејзиниот впечаток е потполно ист со горенаведениот.
     
    На AnаR23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Jas veke edna godina sum vo Germanija. Znaci kako taze dojdena ke go spodelam moeto locno iskustvo. Dojdovme so maz mi tuka momentalno toj samo raboti i pominuvame odlicno so samo edna plata. Jas koga ke se vrabotam ke bide uste podobro pa koga imas deca ide uste podobro.. ne se mislis dali ke imas dovolno da gi obezbedis uslovite na decata. Ili skoluvanjeto. Im davas idnida od finansiski aspekt e super. Sistemot e super se pocutuvaat pravila. Znaci politicki se site neinformirani ne ni gi interesira koj e gradonacalnik ili premier ili neznam ti sto zosto ne osejkaat potreba da se preopteretuvaat so toa zatoa sto ne gledaat kriza vo nikoj aspekt. Od druga strana lugeto se navistina poladni i ne se druzat mnogu no podobro da ne se druzat odkolku da ti pravat steta.. a mene sto mi nedostiga druzenjeto i drugarkite i semejstvoto e druga pesna.. kratko kazano kaj i da si mora nesto da fali :(
     
    На prashinka, eliesaab, SiMpAtIcNaTa и 2 други им се допаѓа ова.