1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Живеење во друга држава

    да заминеш од родното место не е баш лесно како што изгледа.јас 8 год не живеам во Македонија,тука кај што сум не е лошо,ама колку и да е убаво се знае не си дома.значи во странство има се(ако го испотиш газот убаво)ама нема мама и тато(во поголем бр.на случаеви)а јас ептен си сум поврзана со моите и така да многу ми е тешко.замисли колку е убаво кога ќе излезеш барем на улица и одма гледаш познати фаци што можиш и муабет да си се изнапрајш и некоја мака ако имаш да си ја кажиш,е тука нема така јас искрено незнам ни кој ми се комшии.и зависи кој како ќе се навикне,имам другарки тука што не сакаат са слушнат за да се вратат назад,а јас да зависеше се од мене уште одма би го спакувала куферот и бришка :) ама како мајка гледам за подобра иднина на детето па после гледам што сакам јас.
     
  2. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    marina.m.g fala za informaciite :)
     
  3. marija-88

    marija-88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    Живеење во друга држава

    Jас работев летово во Америка,бев таму 5 месеци се вратив пред една недела можам само да кажам дека разликата е огромна,почнувајки од начинот на живот, луѓето, законите, инфраструктурата...абе се :D
    Најголемата разлика е во заработката, значи таму работата се цени и си соодветно платен а шо е најважно со платата можиш да си дозволиш се,без да се стегаш дали на 20-ти ке имаш доволно да преживејш до 1-ви, вистина е дека се работи многу, јас имав 2 работи ама сепак имав и време за журки, излегвање, шетање и плажа, можи да се постигни се со добра организација на времето. Луѓето се многу пољубезни, попријателски настроени од тука то е дефинитивно, сите насмеани и спремни да ти помогнат за шо било :clap: е дека не е се секогаш сјајно надвор од Македонија не е ама сепак ке речам кој како начекал, или поарно кој како си ја наредил работата :P треба да си снаодлив, издржлив и со силна воља да успејш таму оти ако не си поарно не тргнувај :hai: Имаше и многу студенти шо дојдоја и шо беа зафркнати од тукашните агенции во врска со работата,е сега некој се вратија а оние поиздржливите останја најдоја друга работа, сменаја град и останаја до крајот...Јас лично запознав девојка исто од Македонија на која и се случи ова,имаше проблеми со работата го смена градот а и државата кај шо беше претходно,дојде кај шо бев јас и си најде 2 работи,и остана до крај на програмата а предходно размислуваше да се врати Македонија..... Според мене за живеење во странство треба голема желба, цврст карактер, истрајност и борбеност :wasntme: а Македонија да ке фали, родна земја, фамилија и се....али во животот се е навика, а човек треба да си гледа кај има најдобра иднина.....јас дефинитивно се вракам во Америка и наредното лето и овај пат се надевам ке останам таму..... Македонија ке фали, фамилијата ке фали али то е се шо имам тука :worried:
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Ај јас ке казам некој збор за зивотот во германија од моја гледна тоЧка.
    бас онака е како сто повекето од вас мислат, Роботски

    ако немате некој да ве прифати и да ви помогне , бидете подготвени на усте дупло поголем стрес и троскови.
    ау паир искуство или сезонска студентска работа преораЧувам на секого. ке дојдес се ти е организирано, и мозес да си дозволис да уЧис јазик, култура... евентуалната депресија или носталгија би биле најголемите гризи, се друго би било споредно.

    да студирас тука, ако го познавас јазикот и си полозис некои сертификати, е истотака супер. имас ефтино осигурување, бесплатен месеЧен билет за јавен транспорт, мозес во студентски да спиес,работа за викенд да најдес....турбо али многу подобро одколку типиЧен студент во македонија.

    е да зивеес е несто сосема друго.
    ако сакас да рентас добар стан во добар квар и секако добар град...е огин скапо.
    ке морас околу 1000 евра провизија да дадес само да влезес у станот(неповратни), кауција околу 1000, киријата е околу 500 -700 за 50-70 м2. ке треба да пополнувас формулари каде работис, колку заработувас со целосен известај за последните 6 месеци, каде си зивеел и податоци од тој сто ти го издал станот, известај од банка дека немас борЧЕви, дали имас зивотни, дали свирис инструменти, гости на спиење да не ти идат..
    и да си подготвен на сето тоа, пак нема да го добиес оти има многу заинтересирани.
    (ова не се однесува на т.н сиромасни градови, сиромасни, лоси квартови )
    морас да плакас милион осигурувања секој месец(не е само здраствено,пензиско,солидарно туку од несреки, користењето адвокатска помос е со плакање месеЧен износ...и други вакви). и тука ти одат 100-200 евра.
    ако не си студент морас билет за користење на јавен транспорт да си купис околу 70 евра месеЧно. или кола ако имас сите троскови поврзани со нејзе.
    јадењето за срека е мнгоу ефтино, дури некои продукти поефтини и од мак.
    истото се однесува и за техниЧките продукти.
    нокниот зивот е скап. ВеЧера за двајца со пијакол 30-50 евра. веЧЕр во диско под 30 не е..
    знаци месеЧно 1200 минимум. одат. за најскромен зивот. нисто да не си купис, никаде да не просетас, никаде да не испаднес.

    те плакаат на саат. студентските работи се платени од 7-10 евра на саат. работат до 400 евра(отприлика 2 пати неделно) и не плакаат даваЧки кон дрзавата.
    Ако си студент 4-5 дена си на фак. 2 дена си на работа, навеЧЕр ке уЧис......малку слободно време али ке биде многу добро искористено. ке мозес да сетас до околни градови или земји.

    и оние сто работат полно работно време а немаат високо образование ги оЧЕкува иста саатнина, со разлика сто они на целиот износ ке платат голем данок.
    има 5 класи на данок. оние сто се самци,се во прва и плакаат минималец, оние сто се венЧАни одат двајцата браЧни партнери во 4 класа или оној сто заработува повеке во 3(за да плака помал данок) а оној сто заработува помалку оди во 5 класа, за на помала сума помалку да плака.
    е затоа германците си зивеат заедно, си имаат деца...а не се венЧаат, се е околу парите.
    оние со високо образование земаат од 2000 па нагоре...
    ако немате супер познавање на јазикот ве оЧекува 1-2 год. интензивно уЧЕње на јазикот.
    цените на сколите се разлиЧни од 50-300 евра месеЧно, се зависи од квалитетот на наставата. колку ке дадете толку ке добиете.
    и кога ке го усоврсите јазикот, ве оЧЕкува плата 1200 у просек.
    не дај бозе да зивеете сами, нисто нема да ви остане.ако зивеете со браЧен партнер и двајцата работите тогас веке е покомотен зивотот.
    ако не работите,да останете дома(домакинка или мајка) или да не посетувате интензивна настава за усоврсување на јазик и да не студирате тогас е друга приказна.
    не знам колку е социјалното , мислам околу 1000 :?: . многу ке си отидат под социјално и не му ја мислат на нисто, ке ги рани дрзавата.
    ако имас дете, првата година зимаат мислам некаде околу 500 :?: , после некаде околу 200.
    процедурите за продолзување на виза, работна дозвола и целата таа администрација е многу организирана али премногу исцрпуваЧка.

    се на се треба да имас документи, каде да спиес, некој да те издрзава додека усоврсис јазик и најдес работа и барем еден месец додека не се уходас да те дрзи за рака и да ти показе се како прваЧЕ и да ти ги врси сите работи за кои ти не си способен.
    голем број германци паралелно студираат и работат или дрзат работа со полно работно време и скратено(за викенди)

    се зависи кој пат сте го озбрале(дали ке работите, студирате или ке се посветите на домакинството) и колку заработувате. ако имас добри примања зивотот е супер, секаде е така.
    На залост добрите примања се најЧесто од браЧниот партнер или Членот на семесјтвото кој е таму роден или многу долго зивее таму, а оние сто зивеат само неколку години ке се маЧат .
    во Македонија викаат е зивот на вересија, во Германија е зивот со Термини.


    има и многу добри работи(се е од материјална природа)
    облека, техниЧки апарати, одмори 2-3 пати у година на атрактивни егзотиЧни дестинации.
     
    На Оленка*, <3 pleza4e <3 и MacenceEna им се допаѓа ова.
  5. marija-88

    marija-88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    Ова мислење го имам напишано и на некоја друга слична тема, еве го и овде, мое искуство
    Jас работев летово во Америка,бев таму 5 месеци се вратив пред една недела можам само да кажам дека разликата е огромна,почнувајки од начинот на живот, луѓето, законите, инфраструктурата...абе се
    Најголемата разлика е во заработката, значи таму работата се цени и си соодветно платен а шо е најважно со платата можиш да си дозволиш се,без да се стегаш дали на 20-ти ке имаш доволно да преживејш до 1-ви, вистина е дека се работи многу, јас имав 2 работи ама сепак имав и време за журки, излегвање, шетање и плажа, можи да се постигни се со добра организација на времето. Луѓето се многу пољубезни, попријателски настроени од тука то е дефинитивно, сите насмеани и спремни да ти помогнат за шо било е дека не е се секогаш сјајно надвор од Македонија не е ама сепак ке речам кој како начекал, или поарно кој како си ја наредил работата треба да си снаодлив, издржлив и со силна воља да успејш таму оти ако не си поарно не тргнувај Имаше и многу студенти шо дојдоја и шо беа зафркнати од тукашните агенции во врска со работата,е сега некој се вратија а оние поиздржливите останја најдоја друга работа, сменаја град и останаја до крајот...Јас лично запознав девојка исто од Македонија на која и се случи ова,имаше проблеми со работата го смена градот а и државата кај шо беше претходно,дојде кај шо бев јас и си најде 2 работи,и остана до крај на програмата а предходно размислуваше да се врати Македонија..... Според мене за живеење во странство треба голема желба, цврст карактер, истрајност и борбеност а Македонија да ке фали, родна земја, фамилија и се....али во животот се е навика, а човек треба да си гледа кај има најдобра иднина.....јас дефинитивно се вракам во Америка и наредното лето и овај пат се надевам ке останам таму..... Македонија ке фали, фамилијата ке фали али то е се шо имам тука
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Afronija

    Afronija Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    СЛИЧЕН јас живеев неколку години во странство
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    КУЧА-ПОСАО-ПОСАО-КУЧА....
     
  8. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Животот е тотално различен од оној во Македонија, си има закони и правила кои се почитуваат, а не дај боже да ги прекршиш може да те снајде и смртна казна.
     
  9. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    нешто е убаво но нешто и не поголеми се платите од тука но ти недодтигаат родителите јас живеееам во турчија и таму студирам а мегу време кога го заврчиф факултетот се вработив и има поголеми шанси за жовотот и подобар систем во се за разлика од македонија
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.387
    Пол:
    Женски
    Животот? НЕ за 365,туку за 4x365 степени различен.Нема таму партии,книшки и пријатели и сл.да не набројувам. Имаш диплома црно на бело, и веднаш си одиш на место кое ти одговара на дипломата. Законите и правилата ги донесоја и овде ама стандардот е далеку поразличен. Младите имаат поголема самостојност од нас, макар што тоа може да биде и проблематично, но сепак слободата им е поголема. Трудот е платен, значи се цени ЧОВЕКОТ! А кај нас....нема зборови со кои може да се опише нешто тука.
     
    На Gordana10 и Angel-Wings им се допаѓа ова.
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Не е ист животот во Америка со work and travel и секојдневниот живот на Американците... Да, се е средено, инфраструктура, закони итн, ама имаат многу заебано општество.. Друго е да го гледаш и жиееш американскиот сон 5 месеци, кога имаш горе доле обезбедена работа (има многу повеќе сезонски работи), какво такво осигурување кое си го платил минимално, и заработуваш пари кои нема шанса да ги замислиш во Македонија, ама верувај дека ниту еден Американец неможе да преживее со 7 долари на саат...
    Можеби затоа што ja имам видено и другата помрачна страна, со луѓе кои живеат во ненормален минус, и со постојано селење од една во друга куќа, луѓе кои неможат да одат на лекар зошто неможат да си платат осигурување и затоа не сум баш фан на Американскиот живот.

    И секако дека и во Македонија е катастрофа, ама кога јас би бирала никогаш не би ја избрала Америка :)
     
    На fighter и Cmokce им се допаѓа ова.
  12. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372
    Живеење во друга држава


    Не знам кои се тие кои едвај чекаат да си дојдат во Македонија бидејки пријателите со кои сум опкружена овде абер немаат за доаѓање во Македонија а исто и јас.
    Значи треба да има повод ( роденден, свадба и сл. ) за јас лично да дојдам во Мк, инаку нема причина. убаво ми е тука, се е средено , се почитуваат закони и правила и си живеам мирен живот.
     
  13. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Живеење во друга држава

    Веќе имам живеено во македонија за 2 години. На почетокот се ти се чини убаво и чисто, гостпримливи луѓе и се натака. Ама како што поминува времето, се повеќе мислиш на македонија, за родниот град. ти доаѓаат мисли да се вратиш, барем тоа се случува со мене. живеење во друга држава е многу тешко, но ако можеш да издржиш се може... :?: :?:
     
  14. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Живеење во друга држава

    Офф како ми се оди негде надвор од Македонијаваа... :tmi: :(
     
  15. Cmokce

    Cmokce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Ziveam vo Slovenija, i najmnogu ovde mi fali druzenjeto i nokniot zivot. Momentalno mm raboti postojano i nema vreme da izlevame, no koga eden ke se sredime i ke imame vreme pa nema koj da ni go cuva deteto. A tuka i ne bas kako vo MK. Jas imam krug na prijatelki, makedonki :) no tie so deca i ne se bas za setanje. Rabotam 3 meseca i se nadevam barem so koleskite nekako ke se druzeme poveke.
    Se osekam kako da staream, vremeto mi mine, a mene uste mi se vrie, mi se luduva, zurki, pienje, izlevanje, glupiranje. Majka sum, no toa ne znaci deka mojot zivot e zavrsil. Se plasam deka koga ke dojde vreme i ke mozam toa da go pravam , ke bidam prestara, i ke mi bide mn krivo oti porano ne sum prevzemala nesto. Drug izlez nemam, tuka ostvarivme zivot i tuka ke ostaneme, a na mene mi ostanuva samo da se pomiram so sudbinata :(
    Inaku imam super rabota, masinski inzener sum i rabotam vo mn poznata firma. No toa ednostavno ne mi e tolku vazno. mojata sreka mi e povazna odkolku parite, avtomobilite i patuvanjata. Gledam sliki na f-book od prijatelki koi si izlevaat, odat na svadbi, se druzat, se doteruvaat, i si vikam : sto fajde sto imam svoj avto, odam na soping, za hrana trosam 100evra na ned, koga i tie ni se goli, ni se gladni SAMO SE POSREKNI.
    Samo idninata na moeto dete gledam e poubavo ovde no jas izblednuvam poleka no sigurno......

    :?:
     
    На tigrica08 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. monikatra

    monikatra Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Zivot vo Kina (izvinete za latinicata nemam izbor :) )

    Kina.. Ah Kina ti e cudesna zemja. So uste pocudesni ili da kazam pocudni obicai, gradbi i lugje. Ajde toa sto se zastanati vo toa vreme kade se odi po eden "red" na rabotite: Da gi pocituvas postarite, da studiras, da se vrabotis, zemes i da osnovas familija. Toj del go ima seuste i kaj nas. Poveke vo provincija otkolku vo Skopje, no tuka e zastapeno sekade. Mladite devojki tuka ili gledaat sto pobrzo da kidnat (na naski kazano da mu ja zduvaat negade) bilo kade, ili pak da najdat seriozen decko za mazacka. Ne daj boze da si vo nivno drustvo i nekako da iznikne temata 'status'. Ili se premnogu vozbudeni i kriknuvaat deka imaat decko, ili pak deka se mazeni, da me iznenadat deka veke imaat i deca iako se pomladi i od mene...ili pak ja pravaat onaa "sakam da se ubijam" i " se mi e propadnato vo voda" faca dokolku nemaat decko. I vo dvata slucai ne znam kako da izreagiram i sto da kazam. Zosto vistinskata misla sto mi doaga vo glava , vo nikoj slucaj ne bi mozela da ja kazam. Slucaj br.1-Ti si luda sto si se omazila na 20 i nekoja i sto imas deca bez da mrdnes podaleku od Peking i nekoe okolno selo. I zosto vreskas ko da si dobila na loto. Slucaj br.2- Nemam komentar...
    Drugo sto imam primeteno vo metro na primer utrinava, sedam i jas kako niv so telefonot vo raka i igram nekoja igra, koja pred da dojdam tuka ne ni znaev deka postoi vo mojot telefon... Ama mora da se prilagodis i ti, pa taka i jas pomegu niv vo redot se nerviram okolu postignuvanje na povisok rekord, koga oddednas osekam cudna mirizba za 8 ipol sabajle. ( pak ke kazam ne deka ne osekas cudni mirizbi postojano, ama ednostavno tie se okolu tebe sekogas i gi stavas na mute bez razlika dali se od zapotena miska so nekoj nov zacin sto dosega ne si go probala ama go osekas na vrv na jazik od sto e jaka aromata). Poentata bese, se vrtam i gledam devojkata do mene labavo si lupi i si jade kako snacks edna nevarena, debela so cudna boja-virsla. Bi se iznenadila toa da se slucese prvata nedela koga dojdov ovde, no tuka sum veke dva meseci pa se e prifatlivo. Isto kako sto pred nekoe vreme vidov eden covek koj odese nazadecki. Mislev deka ne e normalen od prvo. Potoa vidov poveke sto odat nanazad i obratno, pa se rasprasav kaj moite kineski koleski i razbrav deka toa go pravat za balans. Demek drugi muskuli razdvizuvaat, bidejki konstantno koga odime napred koristime se edni isti. Glupava Monika, nisto ne znae. Ili pak odis po trotoar, vo red so mal milion luge i od nigde nikade zenata pred tebe pocnuva da pleska so racete na zamislen koncert. Ili pominuvas pokraj park kade sto nekoja postara zenicka sedi pokraj ezeroto, pleska ro racete i zamisleno gleda vo vodata. Demek za razonada go pravele toa. Ne mi se veruva deka na pocetokot se cudev koga oddednas ke pocnea da igraat na ulica, kako od nekoj spot kade sto akterite se plateni da izglumat kolku e dobra pesnata sto pocnuvaat da igraat nasekade po gradot. Primer na "Why go-Faithless".
     
    На cooll, ton4ica и babyblond им се допаѓа ова.
  17. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Zivot vo Kina (izvinete za latinicata nemam izbor :) )

    А какви се платите и работните услови во Кина? Цело време излегуваат некои видеа за ужасните услови во фабриките во кои работат. Како свикна на нивната кујна?
     
  18. monikatra

    monikatra Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Kako za stranec uslovite se odlicni. Te gledaat kako Panda, duri i pozastiten si i od niv. Platite se dvizat od 2000 dolari pa nagore za prosecno rabotno vreme od 35 saati nedelno, so dva dena slobodni. Ama da si kinez ke gi imas polosite uslovi i od Makedonija. Gi unistuvaat bukvalno. Edinstveno sto e loso e vozduhot. Ama jas sum pojaka fizicki pa ne mi trebase mnogu da go naviknam. Ne bi im preporacala na tie sto imaat zdravstveni problemi. A kujnata e odlicna ako znaes sto naracuvas :). Otkako moite novi koleski mi prevedoa del od menijata , nemam nikakov problem. Si se pronajdov sebesi i tuka.
     
  19. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Секаде е различен, има двојно поутепани држави од Македонијава, но и многу поразвиени...
     
  20. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Zivotot so stransvo e tezok poradi toa sto gi nemas bliskite do tebe. Skoro deset godini sum izlezena od mk I edinstveno sto mi fali mi se bliskite, a ne drzavata ili gradot od koj poteknuvam. Ama zatoa se posetuvame I moite doagaat na gosti kaj nas koga mozat.
    Najubavo E sto tuka nema zamaranje so partii, kniski, vrski I sl. Taka da ne boli glava so politiki. Mozes da se vrabotis I bez da imas fakultet I da zarabotuvas I poveke od tie sto imaat, znaci nema granica na rabotite sto mozes da gi postignes ako sakas I se usmeris kon nesto. Ima pogolema kultura I zakonite funkcioniraat za site podednakvo. Se pocituva vremeto na lugeto a ne se matkaat po salteri Kako vo mk, znaci sekoe si ja gleda rabotata i ne se izzivuva na smetka na drug. Ako imas poplaki ima kade da se pozalis I problemot da ti bide resen po brza postapka.
    Se razbira deka se ne e rozevo, no koga slusam I gledam sto ni se slucuva vo drzavata mi se kreva kosa. Namesto napred, odime nazad vo se. Zalno e sto edinstveniot spas mladite go gledaat nadvor od drzavata. I zalno e sto drzavata si go propusta toj obrazuvan kadar.
     
    На softy1 му/ѝ се допаѓа ова.