1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Еве еден пријател од татко ми вели абе не се живее во Америка бил тој на печалба, наместо манџи тој нешто таму се во конзерви манџи јадел.
    Абе како дома нема дома, на секого му е погодено таму каде што живее. :)
     
  2. hapyygirl

    hapyygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    4
    da ve prasam da ne znae nekoj kolku e prosecna kirija za stan za edna licnost vo germanija
     
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    toa go znae @danichap
     
  4. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    ^
    Најмалку 400 евра
     
  5. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Imav prilika da otpatuvam vo poveke drzavi na podolg period.Ona sto najmnogu mi se dopadna e toa sto si imaat zakon, red za se.Imaat nekoja svoja rutina koja se sostoi samo od rabota preku cela nedela a vikendot e za gosti prosetka ili sopping.Retko koj ima vreme za kafinja I za grad preku nedela.So ogled na toa deka naskoro ke se preselam vo stranstvo, ke vi pisam kako se priviknuvam na zivotot tamu. :$
     
  6. Ina Lina

    Ina Lina Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam vo Germanija vekje dve godina, i na kraj pamet ne mi ide pak da se vratam i da ziveam vo Makedonija. Mi nedostasuvaat moite najbliski , nasata tradicija i odbelezuvanjeto na praznicite. Sekoj sto saka da zivee vo stranstvo , treba da znae deka nisto ne e onaka kako sto ke im kaze nekoj drug. Toa treba da se vidi i oseti na svoja kozha. Nisto ne pagja od nebo , treba mnogu trud , rabota no i um. Preduslov za adaptacija e : dobroto poznavanje na jazikot i zakonite. Ima mnogu beneficii od drzavata. Nudat mnogu pomos i mnogu nacini za dobar zivot. Odlicno zdravstvo , obrazocanie i socijalna pomos. Paricna pomos za bremeni zeni , deca , gradinki , itn.
     
    На bella.s и vitamina им се допаѓа ова.
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    се разбира дека животот во странство е мн подобар од мк , само што неможиме да имаме легален престој таму инаку цела младона од мк ке се преселеше што подалеку од овде :)
     
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Горе долу таков каков што сами ќе си го направиме.
     
    На Wahnsinn и Mandak им се допаѓа ова.
  9. leona@

    leona@ Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Живеев со мојте во германија, сега живеам веќе скоро 3 години во Италија и многу ми е убаво тука, според мене многу зависи во која средина ќе се најдеш и со каков народ ќе бидеш опкружен , а за работа мора да се работи каде и да си..
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Замолувам ако има некој од Торонто,Мелбурн,Окланд-Нов зеланд да сподели искуство.
    Или некој кој има некоја информација за начинот на живот во овие градови :)
     
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Од убавини не се бега. Да беше тука убаво и добро да се имаше работа и повисоки плати, да имаше социално и ред други работи што го следуваат во животот, народот немаше масовно да се иселува.
    Државава е аплиријада, тоа настрана со политичарите се занимаваат со тоа кој какви коли возел, каква облека носел, колку вили и куќи се има, а ние обичните смртници што?! едвај крај со крај скрпуваме дека не мачат не териризираат на секој можен начин па и да ги гледаме и слушаме како се препукуваат во врска со нивните милиони?! Епа ова го нема никаде освен во оваа земја, сакале нејкеле многу го спакувавме куферот уште одамна.
    И притоа со тешки маки и чекање ојдовме на места каде што се бара работа, да , но се има и големи плати осигурување, бесплатно здраство за било што, 13ти плати, кука стан или кола на отплата со најминимална сума. Каде што можеш чергата малкубповеќе да си ја пуштеш, да шеташ, да немаш покрај тебе луѓе кои напреко те гледаат, рекли казали и сите малограѓански работи. Каде што сите се љубезни и почитуваат, култура се има. Ете ваков е животот во странство.
     
    На Hipster, x.Daisy.x и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Да стварно голем проблем имал, манџи не јадел...:worried:(facepalm)
    Да можам одма би си отишла од овде, ама немам никакви финансиски уште ни за да отидам негде.
    Можда после факс да бегам што подалеку.
     
    На Lolo5, Gosh, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Leona,kade si vo italija,kako e tamu za strancite,kako e za rabota?
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas sum vo severniot del na italija veke 5 godini , kako e za rabota??? pa nikako da ti kazam pravo,italija se poveke i poveke propAGA ne e ona sto bese pred 5 godini,tesko e da se najde rabota i ako najdes ke rabotis kolku da se rece deka odis na rabota oti nadojdoa mnogu romanci i bugari i rabotat cisto dzabe.
    ako moes begaj podaleku od italija
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    За 2 години имаме отидено 5 пати во Италија со дечко ми.Јас работев во фабрика а тој земјоделие.Престојувавме кај роднини, па така ни остануваа сите пари..стан и храна не плаќавме. Работата ми беше сезонска и завршуваше за 4месеци. Се обидовме да бараме друга работа но тешко... Бараат јазик ,искуство ,кола да имаш и мн др работи. Во агенциите го земаат твоето CV и не го ни читаат. За 2 години научив јазик ама тешко работа да најдеш сега Италија е преполна. Животот во Италија не е лош и е далеко подобар од Македонија.. Луѓето се ладни но љубезни, со соседите си на здраво само а некои и не ги ни познаваш. Е сега дојдовме во Германија .Веќе 5 месеци сме овде, за неполн месец и двајцата најдовме работа без знаење на гермснски ( италјанскиот и англискиот помогнаа) зедовме стан , сега и нов автомобил ќе купуваме.Работиме по 9 часа и време наоѓаме за се. Се е убаво чисто и за се си има закон. Носталгија за Македонија ме фаќа често , само што влеземе во Мк видиш во каква земја си живеал... Улиците катастрофа ... Луѓето без култура ( секоја чест на исклучоците) Плуват , мочат , пцујат на сред бел ден, оговараат како си облечен и др ствари... Тоа во западните земји го нема. Од 1 недела повеќе не ми се седи во Мк доволна ми е да се видам со пријатели и блиски.
     
    На BayernKa, Sesil, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Епа вака... ја прочитав темава скоро цела, и уште имам прашања...
    Имено, јас и дечко ми почнавме да планираме заминување некаде во странство. Словенија ја разгледуваме сега за сега, но имаме недостаток од искуства за таму, а и воопшто за секаде. Двајцата сме сеуште студенти (психологија), немаме европски пасош, немаме точно одбрана дестинација... немаме ни луѓе во странство што би можеле да не повлечат. Треба буквално од нула да почнеме, што реално е претешко.

    Е сега, првично нешто што би ми помогнало е било какво ваше искуство со заминување некаде, начинот на кој се случило тоа, снајдувањето таму, струките кои се барани, колку пари ви биле потребни за да отидете, менталитет, култура... Не знам скоро ништо за оваа работа, па секое споделено искуство ќе ми значи... Фала!
     
  17. Иван404

    Иван404 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Машки
    Русија ако бира некој мислам дека нема да се покае, јазикот се учи за 2-3 месеци, мислам најосновна комуникација и нешто повеќе, бидејќи е сличен со македонски, храната е иста цена од тука бидејќи се поретко се увезува од другите земји особено од европските и далеку поквалитетна е, Смештај имате многу поевтин од МК ама надвор од центрите на градовите ви кажувам 15 км одалечено од градот, јас првпат кога отидов најдов смештај кај едни баба и дедо не ми бараа пари бараа само да им купувам за јадење и да им подсредувам нешто во дворот, потоа живеев во стан под кирија, 150 евра месечно, и на крај си купив куќичка. Работа како градежен работник може да најдете во секое време, плата 1600 евра, скромен автомобил ќе си најдете за 600 евра,Ако имате поголемо образование секако имате и поубава работа и поубави услови од овие што ви ги набројав, како и да е ако сте решени за скромен живот, размислете за Русија ако некој го интересира подетално нека ми пише. :)
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Секаде во странство е подобро од оваа вукојебина!
     
    На Lunadeeztac, a.nuska, mama31 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. peperutche21

    peperutche21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
    Кога ќе завршам факултет планирам да одам во Германија да работам по струката,но некако мислам нема да можам да се одделам од родниот град,семејството и се друго,некако се ќе ми фали, и не би можела да издржам,но сакам да сменам за подобар живот..дали некој што е заминат Германија може да ми каже како е животот тамо, финансиите, земјата општо,условите, правилатаа..
     
  20. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoj koj sto se preselil vo Nov Zeland? Ako ima kazete mi kakov e zivotot tamu? I kakva e procedurata za preseluvanje??
     
    На mama31 му/ѝ се допаѓа ова.