1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    И јас знам дека градинката се плаќа во Шведска и тоа се пресметува процентуално од платата што се зема. Не плаќаат сите исто како кај нас.
     
    На green.eyes и WinterGirl16 им се допаѓа ова.
  2. Mazakis

    Mazakis Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    76
    Имам видено луге што сериозно запаѓаат во тешки депресии поради завист.
    Одредено време ја набљудував и споредував со таа на Балканот- честата појава на депресија помеѓу лугето во странство и заклучив дека всушност повекето случаи се од претерана завист и љубомора. Зошто тој, а јас? Како и да е, пренагласено е тоа што го приметив за разлика од Балканот.
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    На Балканот се љубоморни или? Јас мислам дека овде луѓето се болни од завист.
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ова држи место :) не знам мн за странство од свое видување ама секаде викаат бегај од нашите подалеку :)) зошто, веројатно надвор стануваат бетер. Љубомората и зошто тој не јас, кај секого како мисла може да се јави ама дали ќе дозволи човек тоа да го води во животот е негов избор. Искрено, според мене дали во Македонија или надвор, таков човек никогаш нема да биде задоволен од себе и среќен, секогаш ќе се најде некој кој има повеќе. Човек се мери според споствените успеси, колку пати паднал и колку пати се кренал, што значи најтешката трка да ја издржи, борбата сам со себе, а не се со некој друг. Луѓе имаат милиони и билиони,а може да бидеме исто среќни или несреќни, исто успешни или неуспешни во своите и туѓите очи.
     
    На WildMk, Tanjamm и green.eyes им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Други искуства?
     
  6. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Јас живеам во Романија,тука студирам.иако ова не ми беше прв избор ниту пак втор :D на крај испадна дека никогаш ништо не оди по планот,но сепак испадна дека тука е супер.Најпрво за образованието не можам да се пожалам,сега не знам како е во Скопје,Штип на факс ама тука е одлично,Не мораш да одиш на предавања ако не сакаш ама кога ќе дојде време за полагање ако паднеш полагаш пак после еден два месеци и не дај Боже пак да паднеш бидејќи губиш просек а со тоа и стипендија,Испити и коловкиуми мора со ред да си бидат земени,не смееш да оставиш некој предмет за одгодина,во еден семестар мораш да ги положиш тие предмети.Второ животот е нормално скап,храна се наоѓа поефтина во Лидл,а во другите поголеми маркети скапо е многу.И трето народот(како и во повеќето странски држави)ми изгледа ладен,не многу заинтересиран,секој си гледа за себе,мада други Македонци што се тука велат дека Романците се баш дружељубиви бидејќи ние странците им сме интересни оти не знаеме да зборуваме романски и љубопитни се од каде сме,што сме.Јас не сум долго време тука(ептен кратко неполн месец),па ќе видиме како ќе биде.Инаку културата им е на место,секој си се поѕдравува,каде и да одиш дали во маркет,во автобус,во школо мора да кажеш здраво,добар ден,што многу ми се допаѓа,а најмогу од се ме воодушеви што сите автомобили БЕЗ ИСКЛУЧОК застануваат на пешачки,ти уште не си стигнал на улица а они веднаш ќе застанат,ѕзакон си е закон значи!
     
    На elenkata20, biGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
  7. Sivata

    Sivata Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ve molam pomogneti mi maz mi ima bugarski pasos i momentalno raboti vo Svedska, jas sum bremena 4 ti mesec i bi sakala da se porodam tamu. Me interesiraat site informacii okolu osiguruvanje, viza i sve sto e potrebno pred poragaj
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Маж ти треба да има стална работа и да е осигуран. Треба да помине некој период на тоа работно место. Е тоа зависи од држава во држава колкав е тој период. Треба да најде стан со соодветна квадратура за тројца.
    Тоа би било тоа.
    Кога ќе земеш виза и средиш здраството автоматски ќе ти го дадат бидјеки ти следува ако си со сите документи комплет
    Најдобро да си прашаш во амбасада или маж ти да се распраша таму што е потребно.
     
    На Sivata, Petar80 и okcenzi им се допаѓа ова.
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Мене мнoгу ми се пaтетични oние луѓе кoи се вo стрaнствo, a кoгa ќе дoјдaт вo рoднaтa си земјa сaмo кукaaт кaкo билo скaпo, тешкo и не билo oнaкa кaкo штo ние си мислиме. Пa, aкo тoлку кукaте штo не се врaтите oд кaј штo сте дoшле? Премнoгу ирoнијa кaј некoи луѓе не е нa aрнo. :nod:
     
    На WildMk, P.S.love, okcenzi и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    За Британија читав дека се смета за непријатно и некултурно ако во метро прашаш некого нешто. Дали е така навистина?
     
  11. Simeon-Simo

    Simeon-Simo Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Машки
    Жиотот во странство е премногу општ и широк поим, странство е и Косови и Германија и Нова Гвинеа... а за секоја од земјиве има различен квалитет на живот и различни стандарди што е тоа добар живот. Во Етиопија убав живот е да имаш храна, во Германија пагаш во депресија ако 1 час немаш интернет...
    Сакам да кажам дека каков живот ќе живееш зависи пред се од тоа како ќе се снајдеш и што очекуваш, ако некој мисли дека таму е така едноставно како што некои кажуаат приказни тогаш многу се лаже.
    Јас на почетокот кога бев на крстопат што да правам имав две опции, да заминеме во Австралија или да ризикуваме тука да почнеме некаков мал семеен бизнис, го одбрав второто и за среќа не се покајав до ден денешен. Не заработив можеби како што би заработил таму, но сум си дома и свој на своето, таму колку и да се снајдеш секогаш ќе бидеш странец.
     
    На LUCI 99, stilas7, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    А ти мислиш од ќеиф отишле во странство? Кукаат зошто не се заработува толку многу како порано за пократко време.
     
    На elimkd и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  13. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Никаде не е идеално. Тешко е и таму додека се снајдеш и застанеш на свои нозе, но далеку ти се подобри можностите на професионален план од тука. Мислам дека најсуштинското што им го ништи животот на нашите во туѓина е што не се држат заедно, што се алчни и завидни, зошто овој повеќе од мене, овие вакви вие такви... за тоа алал да им е на Албанците во Швајцарија и Италија или Бугарите и Србите во Америка..
     
    На okcenzi, mira.mira, Esmeralda-MD и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Јас средвам некој работи да заминам за Франција па ке видиме како ке биди:angel:
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.154
    Јас не можам да го сфатам моментот кога луѓето во странство се категоризираат како целосно некомуникативни, ладни, недруштвени...и немаш со кого да испиеш кафе преку недела и коментари од сличен тип.

    Јас мислам дека кога некој е од понеделник до петок на работа и кога дома стасува во 17-18 часот, децата не си ги видел цел ден и треба раце да засука за да спреми нешто за јадење и кога ќе дојде 20-21 часот гледа само фотељата да ја фати... Па и за викенд што попрво, сеедно е дали си Скопје или Лондон.

    Ритамот на живот наметнат од секојдневието и обврските би биле тие.


    А за животот, кој како ќе си ја нареди.
     
    На WildMk, coldbaby, LaBella и 20 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Мене ми се ладни западњаците. Ако немаат поим во едно село кој живее до нив, или знаат се на се три семејства во селото, а при тоа ни кај нив не отишле на едно кафе, тоа се за мене отуѓени луѓе. И ние полека стануваме такви, ама сепак тие се многу време пред нас отуѓени, со децении и векови. Сега можеби ќе кажете дека не ги интересира, ама па тоа што ништо не ги интересира ги прави како роботи. Стани, јади, оди на рбаота, врати се, јади си и легни си. Инаку за средени градови, имаат се и кај нив работата барем се исплати, имаат нормален живот, а кај нас и тоа го нема.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    А ние па што сме едни “топли”. Малограѓанштина која допрва треба да се искоренува. Разликата е во тоа што они можат да живеат со помислата дека не знаат се за соседите и подалечна околина и не ги интересира, додека кај нас ако не те истражат до трето колено, живи не се.
     
    На WildMk, sparklie, Annath и 22 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.154
    И комшиите си ги знаат по селата а и сите трачеви за нив во последните 30-40 години:D.

    А животот во градовите е секако поинаков. Зарем оние млади лица/парови/ фамилии штотуку доселени во некија висококатница ги знае сите комшии или оди на кафе кај нив?
    Мислам не.
     
    На WildMk, Annath, Mari* и 6 други им се допаѓа ова.
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас во Скопје живеам. Комшиите си ги знам доволно за да им кажам здраво. Дома не сум им стапнала, а 99 посто од нив не знам како се викаат.
    Ниту ладни сме, ниту отуѓени.
     
    На Lunadeeztac, WildMk, bebaa и 17 други им се допаѓа ова.
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.612
    Јас се сложувам со Ан-на. Нашите не ти идат оти го интересира како си и ако не ти е добро да ти помогне, туку баш напротив. Иде од радозналост и после да има со што да си прави гимнастика на вилиците.
    Мене па ич не ми смета ако не си го знам комшијата и ако не ми дошол на кафе. Така и треба да биде, всушност. Нечија куќа не е штала па да влегува-излегува кој стигне. Напротив, таму се знае дека треба да доаѓаат само одбрани луѓе и најавени!
    Ај па не како тука, по пижами - СТАВАЈ КАФЕТОООО, се провика|(.

    И тука луѓето кои работат, повеќето работат од јутра до сутра. Само што тука кога ќе си дојдеш од работа отепан, комшивката ќе те пречека на врата за кафе и трач (во помалите места најчесто и кај оние кои така се поставиле). А таму, ќе јадеш и ќе одмараш. Викендите излет со семејството некаде, спорт, ручек/вечера со пријатели, било што. Време само за тие што треба, а не за ојле-дојле. Јас го сакам тој начин на живот, мене ова овде ме замара.
     
    На WildMk, sparklie, Annath и 14 други им се допаѓа ова.