1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков одмор сакате во хотел или приватно сместување

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од inimini, 30 август 2011.

  1. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Мене ми е сеедно, до некаде.
    Сум била во хотел со 5 * а сум била и во многу апартмани. Хотелот е супер ама мислам дека па и не е до толку обврзно да си сместен во хотел бидејќи ти одиш на одмор повеќе да пливаш и шеташ, а не да седиш заробена во било каква просторија.

    Точно дека во хотелот е почисто. Ние кога бевме во Шпанија секој ден ни ја менуваа постелнината и секој ден чистеа. Бањата беше преубава и многу чиста. Мене ова ми е најважно во собата каде спијам. Креветот и тоалетот да се чисти за да можам слободно да уживам. Тоа ми е тоа што барам од сместувањето, дал хотелско дал апартманско. Еднаш ми се случи во еден апартман тоалетот да биде многу стар и нечист и одвај издржав 10 дена. Со страв одев во тоалет, мислам не ни одев многу. Ама во други апартмани па тоалетите биле пристојни.

    Храната во хотелот кадешто бевме беше одлична и имаше скоро се што стандардно сите го јадат и од се имаше во големи количини. Јас немам никаков проблем рано да станувам па не ни ми пречи тоа што доручекот е толку рано. Сметам дека уплата само за доручек и вечера е доволна. Дури според мене поубаво би било само да има уплатено доручек, а за ручек и вечера да бидеш слободен и да си планираш како сакаш. Со ова имаш и послободна варијанта и да се прошеташ некаде подалеку од хотелот.
    Секако мене базените во хотелите не ми се некоја wow атракција. Мислам дека и децата не би сакала многу да ми се шлапкаат во нив. Некако покрај одмор на море смотано ми е да пливам во базен.

    И точно е дека од хотел до хотел има разлика. Кога бев еднаш сместена во хотел во Франција немаше клима. Собата беше малку недоволно чиста. Добро што таму бев само еден ден и си спиев не на постелнината туку врз мои крпи. Добро што си земав од дома повеќе крпи. Благо речено тоа беше ужас, а хотелот беше во Ница и имаше3*. Од тогаш каде и да одам секаде си носам чаршави. А и од тогаш внимавам во кои туристички агенции уплаќам.

    Јас немам ништо против готвење, мислам не е тешко да се сварат макарони, за пола саат се готови. Ама дечко ми несака да се мачиме со тоа, за него тоа е трошење време бидејќи тој на одмор постојано сака да одмара. И така да малку се караме, тој сака во хотел, јас како вечен штедач само Пискам за некоја поефтина варијанта. Ама се договараме некако.

    Искрено имам фобија од нечисто, посебно кога одам на одмор со дечко ми и правиме некои работи кои според мене бараат екстемна чистина.
    . И секогаш внимателно ги бирам апартманот или хотелот во кој планирам да одам.
     
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Imam odeno na odmor i preku agencii i so sopstvena rezija,vo privatno smestuvanje i vo hotel.
    Preferiram da odam all inclusive vo hotel,zatoa sto za mene toa e vistinski odmor vo vistinska smisla na zborot,bez da se rasteretvam okolu gotvenje,cistenje i dr,za da potoa toa poveke go osetam kako zamor otkolku odmor.
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мене тој муабет од типот: Цела година ќе 'рмбам за да одам на одмор во хотел all inclusive, некако не ми штима. Мојава логика функционира поинаку. Подобро ќе отидам два, или три пати на одмор на различни места со истиот буџет, отколку сите пари да ги дадам за 10 дена само за да не фатам ѓезве во рака.
    Сум била сместена и во хотели и во приватни апартмани. All inclusive никогаш, затоа што некако се чувствувам дека сум на екскурзија и дека некој друг ми го планира времето.
    Во однос на чистењето, позадоволна сум од престојот во хотел, каде буквално секој ден чистат. Но, за пократок одмор, би избрала да бидам сместена и во приватен апартман или студио.
    Што се однесува до готвењето, не ми е проблем нешто набрзина да спремам. Сигурно нема ориз да требам или сарма да виткам...
     
    На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Има хотел и хотел, како и разни варијации на тема -приватно сместување.
    Според мене, одморот не е само прашање на желба, туку зависи од можностите, односно компромис меѓу желбите и можностите.
    Кој не би сакал all inclusive? Јадење до бескрај, луксузи, цевчење коктел покрај базен, децата анимирани во некое си забавно катче... Цената за таков семеен одмор е многу висока за просечно македонско семејство што подразбира дека цела година треба да штедиш максимално за десет дена одмор. За мене е апсурд, но кој може да си дозволи...
    Е сега, нашите агенции нудат и хотели кои се декларираат како all inclusive за смешно ниски цени, па многумина се залетале и се разочарале...

    Веќе сум пишувала дека ние кампуваме веќе 5-6 години, одмор кој нуди максимална слобода, така што се одвикнавме од хотелски режим. Па, на зимо кога минуваме одмор во хотел, сите, а особено на син ми, негодуваме за режимот, па храната..
    Инаку готвењето на одмор мене воопшто не ми паѓа тешко, напротив мене ми едно од најголемите задоволства кога онака си правиме скаричка пред приколка, или јас правам летна манџичка, маж ми дроби салата, па ракиичка... мераци.
     
    На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.983
    Пол:
    Женски
    И цела година да штедам не можам да си дозволам одмор во хотел со 5 ѕвездички.Последниве години одиме приватно и си готвам.Не се комплицирани јадења ама децава си јадат :) Еднаш двапати ручек или вечера во ресторан и тоа е.Инаку голем фрик сум ако е во прашање хигиената,и маж ми знае дека ќе има проблеми ако не ми е погодена таа ставка.Едноставно сакам да е чисто а не да има заостаната прљавштина и глота :puke: .Кога и јас работев сме оделе во хотел и навистина е подобро.Секој ден менување постелнина и чиста бања.Платена храна во блискиот ресторан си има предности.Децата мали,им треба внимание и бев растеретена од готвење.Дури имав и вишок на време :D
    Ама тоа задоволство си кошта.Кој може да си дозволи нека си бира хотел.
     
  6. redheaded

    redheaded Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Порано со моиве кога одевме на одмор одевме по хотели, но сега кога одам со друштво или дечкото одиме во приватно сместување, а најчесто се храниме во некое ресторанче, ретко кога готвам на одмор :D
     
  7. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ако е за шетање кај и да било ќе спијам, но ако веќќе можам да изберам, бирам хотел.
     
  8. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Повеќе сакам приватно сместување - сам свој газда.
    До колку касно сакаш седиш, што сакаш си правиш, кога сакаш јадеш, си го планираш времето како што ти одговара тебе...
    А не у хотел - од 08ч до 09ч доручек, од 13ч до 14ч ручек и слично... те ограничува да се држиш до одреден распоред.
    Има луѓе на кои тоа им одговара и ок е, секој како што си сака.
    Јас лично сакам јас да си го планирам времето на одмор и да си го искористам максимално како што мене ми одговара. :)
     
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.451
    Јас сум луда по хотели, но само со појадок. Кога одам некаде сакам да отидам во различни ресторанчиња, на различни места, да видам што се нуди, да јадам специјалитети и крофни :) Алл инклузив сум била, ама ужасно ми беше. Не можам ни толку често да јадам ни па да мислам на тоа во колку саат е јадењето.

    Дефинитивно хотел заради услужливоста, приватноста (не можам да замислам да пијам кај некоја баба дома, иако и тоа по Охридон ми се случувало како студентка и секој ден да кажувам дека одам на плажа,а дека одам да шетам, дека рано сум дошла и слично). Не фала. Јас на мајка ми не и кажував на времето кога ке си дојдам, не па на непознати. Ми се допаѓа кога ке се јавам во хотелот и ке речам, донесете ми кафе и овошје, сакам кога во 12 ноќе ке ми рече готвачката, ако си гладна, ке ти направам нешто на брзина. Сакам кога поспана ке отидам на појадок и се враќам, а собата ми е чиста средена и мириса на убаво.

    Не дека би кенкала ако одам и на кампување. Сакам такви работи, под услов да не готвам. Дома готвам, на одмор сакам друг да ми готви. Тогаш обожавам сендвичи, фаст фуд седната на земја, на плажа, на трева.

    Уствари, јас секаде би одела. Луда сум по патувања, па најверојатно у моментов некој да ми рече тргаме и ке спиеме некаде на земја, јас веќе ќе бидам во патики.
     
    На Acisal му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Преферирам приватно сместување. Не сум многу по хотелите. А патувам често.
     
  11. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Hotel so pet zvezdicki i sve ukluceno. Toa e prav odmor. Masaza, pilates, bazen i spa za relaksacija e formula za vistinsko odmaranje. Mmmm.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Како резервирате хотел сами овде за во Македонија. Се мислам за Нова година ако организирам нешто за во внатрешноста, па како резервирате, како плаќате?Може и да ми препорачате некој убав хотел да не е прескап во вашиот град.
     
  13. Guess-89

    Guess-89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Хотел си е хотел :). Има доста пристојни понуди за во хотелите.
     
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Зависи со кого одам.
    Ако одам со семејството, секогаш одиме во хотел. Моите сакаат максимално да го искористат времето за да се одморат.
    Со друштво или дечко ми, бирам приватно сместување.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tockaAa.

    tockaAa. Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    во хотел
     
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Приватно.
    Апартман.
    И хотел одиме, ама некако ме обврзува со тајминг, а со деца тоа баш и не е...
    Еднаш на син ми во 23 како што си гледавме ТВ во хотелсата соба му текна-сакам помфрит и точка...гладен сум и крај, мислиш ке пресвисне (детска работа)
    Па мм одеше далеку да бара што има отворено
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Апартман (почесто)
    Хотел (неколку пати)
    Приватно не би за со семејство
     
  18. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Хотел нормално, ама сега со дете не доаѓа предвид. Син ми не јаде хотелска сува храна. научен е на чорбички и на супички. Ќе морам годинава да готвам. А и спие 3 часа секој ден напладне, па 3 часа ми се доста да приправам јадење и да си кулирам во некое мирно зелено дворче. Ако сме во хотел 3 часа затворени во соба ќе се поколеме со маж ми :)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Хотел дефинитивно, не сакам да готвам на одмор, таа недела сакам да ја поминам раат, во уживање и релаксација во вистинска смисла на зборот, а не да се пржам и препотувам до шпорет.
     
    На Cinnamon Bun, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Ostaveniot

    Ostaveniot Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    1.905
    Пол:
    Машки
    Приватен стан, апартман. Најубаво ми е. Незначи дека мора да готвиш. Може да искочиш во ресторан негде или да купиш од маркет нешто. И за мене е поубаво чувство, се осеќам повеќе како дома.