1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков татко, таков син

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Dream-Girl, 20 декември 2018.

  1. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години имавме проектни активности на тема Незаштите секс,Дрога,Цигари,Алкохол.Требаше.убаво да истражеме и имавме цел час за да дискутираме на таа тема.Факт е дека доколку родителите или макар еден од нив се пијаници,коцкари,зависници од дрога дека голема можностни детето да стане такво.Од проста причина што осетило цел живот недостиг на родителска љубов,и топлина,си се осеќа слободно,гледа дека нема некој во неговата околина што би се грижело за него,потпаднува во искушение и тоа дете оди по стапките на родителот.Тоа дете одлучува да си го уништи животот.Наспроти тоа постојат деца кои живеат со родител алкохоличар,коцкар или било што и растејќи созревајќи го гледа својот родител и си постсвува прашање-Дали и јас сакам да бидам ваков? Тоа дете ќе направи се во животот ќе се труди,ќе се образува,ќе чита ќе работи и ќе студира истовремено ќе стане човек.Децата можеби на изглед ќе бидат копии на своите родители,но карактерот на децата и родителите може да биде различен.Јас личам на мајками,навистина многу личам но по карактер воопшто не си личиме.Карактерот ми се изгради пред некоја година.Можеби децата се воспитуваат во првите години од животот и има огромно влијание во каква животна средина ќе израсне,но според мене човекот учи додека е жив и доколку едно суштество сака да е успешно и да биде човек тоа може и да го оствари!:)
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.044
    Абе не може да се генерализира.
    Ама... може да е а може и да му биде памет дека така треба/не треба на детето. Родителите се тие кои даваат насока.
    Пр.вујко ми имаше период кога пиеше , доаѓаше пијан често. Не ги малтретирал децата, -синовите, ама сепак... глетката е лоша, пораката е лоша....
    Малиот еве го често се враќа пијан. Не смее да зуцне вујко ми, шо ќе му рече-зашо пиеш?
    Мислам дека ова му го прави од инат. Го болеше многу пијанството на татко му.
    Постариот пие само вода и кока кола. Ја сфатил пораката дека не треба .
    Чисто пример од фамилија:)
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Јас би се сложила со оглед на тоа дека бев со едно такво копиле во врска. Јас не сум личност што сака материјални работи, и бившиот ѓе унедуваше дека он не е таков. А татко му беше материјалист, седеше дома чекаше од жена му пари за да оде да ги потроши во кафана, скапи наочари, саатеви и други глупости ама со тек на време и син му стана таков. Се зависи со кој го поминуваш секој ден и од чии постапки учиш и се навикнуваш.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Кај мене во фамилија излезе баш така. Таткото се метна на синот и си го упропасти животот. Мора да се внимава што се прави пред децата.
     
    На Love 83 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  5. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи, имам многу примери кај што не важи ова правило, напротив обратно. Но, може и да се погоди така, не е исклучена можноста.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.