Како алкохолот влијае на вас?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од The.Girl, 25 ноември 2010.

 1. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Како Лестер демолирам, хахаххаха, се зезам алкохолот не ми е пријател... ;)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.510
  Уф, како ли... магично, како поинаку. :D
  Кога се решавам на овој свечен чин, пијам многу и пијам брзо.
  Таквите малечки чашички како текила или шутери си ги голтам со мерак.

  Ме тера на смеење, на искажување емоции, секому - на љубениот, на блиските мои, ако некој ми фали во бандата, задолжително вртам телефони.
  На ум сум некогаш да си отворам кафиЌ или меана, сеедно, ама на влезната врата ќе пишува - Ве молиме оставете ги мобилните.

  Не сфаќам - зошто на секое пијанство сите имаме неодолива потреба да зврцкаме на телефон? :D
  Кај дечко, кај бивш, кај некоја другарка во странство... ма ми се муабети бре.
  :D

  Потоа настапува третата фаза - малку солзи.
  Си приплачувам, ко неарна во умот.
  Евоцирам спомени, ко мислиш бројам 115 години. Гушкам луѓе околу мене и они потшмркнуваат, ко мислиш сме војувале некаде.

  Па пак ме удира на весеЉе. И смеа.
  Па добивам желба за денсање, танцување и стискавац со некој момак.
  И задолжително одглумувам нешто.

  Обично лудило. :D

  Алкохолот ме тера на сиве овие работи + водење Љубов.
  И ко за инат и белја на сите спроведени диети - на крајот ми влева неодолива желба за мрсен бурек, пица, сендвич со сите можни додатоци.

  На здравје. ;)
   
  На DreamAngel, crazyinlove19, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
 3. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Воглавном ми се спие :yawn: , најчесто после неколку чаши алкохол започнувам да мрмкам дека сакам да си одам дома оти ме фаќа некој слатки дремеш |-)

  Но,ете го по делови процесот на моето опијанување!
  Откако ќе испијам една-две чаши вино осеќам блага опуштеност 8) но не знам да запрам тука! Па и не ќе да сум интересно друштво ако цела вечер лигавам две чаши вино :^) ! Затоа идем далје,пијам трета чаша и започнувам да зборувам повеќе :talk: Оваа фаза трае најкратко бидејќи за брзо време следува фазата-дремеш |-) ! Ми се приспива ептен особено ако сум имала напорен ден...но,често пати дечко ми ме расонува па наместо да спијам правам нешто друго :inlove:
  Ако претерам малце повеќе и избројам повеќе испиени чаши тогаш знам и да :puke: ,ама ај тоа да го прескокнам!
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Последниот пат се опив со вотка, имаше некаква вотка парти и испив околу 8-9 вотки и од половина на споменатата количина не знам како сум се чувствувала, а до тогаш само пиев, зло не мислев и играв. Од таа пијанка се сеќавам дека седнав на шанк и осетив мирис на кафе (кое било наменето за мене, по нарачка од другар откако ја увидел мојата очајна пијана состојба :wasntme: ). Накај дома ме транспортирале со кола, еден комшија ме вратил, по пат сум повратила, по скали сум се качувала и чудо што не сум паднала од толку тетеравење, сум плукала од тераса...и паметам наредното утро мајка ми влезе и ги отвори ширум прозорите (којзнае зашто ;) )
  И од тогаш не пијам алкохол (особено жестоки пијалоци, вино ептен ретко ќе пивнам) и долго време ми требаше да се рехабилитирам и да се ослободам од притисокот на каењето и нервозата што дозволив алкохол да ме дотепа и обрука за една вечер. :tmi:
  А инаку од нормално пијанчење(2-3 чашки) почнувам да се смеам ко нездрава а за зборувањето -си зборувам јас многу и без алкохол ;) .
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.688
  Пол:
  Женски
 6. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  143
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.326
  Допаѓања:
  101.577
  Пол:
  Женски
  Доколку баш вака ти делува алхохолот ме радува, бидејќи и кај мене е така. И јас не пијам или кога пијам тоа е голтка-две природно сум доволно АП, па кога пијам алхохол сум ДАУН :) хахах мислев само кај мене е така, ама ме радува што има и други.
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  кога сум поднапиена сум многу похрабра, многу зборувам и се смеам или плачам(зависи за што зборувам), последниве неколку месеци почесто излегувам во ресторани и пијам црно вино, потоа почнувам да си ги кажувам маките и како ми е тешко... Особено ако има некој староградски бенд да свири... ;(
   
 9. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Пријател ми е до некои 3-4 чаши :) ;) после тоа ми е најголем непријател и како што може тој да ме вовлече во невоља не може никој :D
  Така да внимателно само до границата ме опушта, расположи , се ми е рамно си ја пуштам душичкава ... Во спротивно ..... следуваат мноооогу Глупости непромислени потези и во краен случај ............ Кратка Амнезија |( :d: :shake:
   
 10. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Најверен пријател ми е!!!
  Прво малку ме дрма..па после одимее на рингишпиилл..на крај завршуваме над ВЦ школка :D :D
  Во секој случај влијае позитивно..а мислам дека под дејство на алкохол и поубаво пеам :wasntme: :wasntme: :D
   
 11. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Не ми годи баш ... имам многу ЛОШИ искуства со него... хаха и моја мана е што на екс пијам се и статива се праам .. затоа сеа поретко пијам .. ептен за прослави некои :)
   
 12. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  Немам лошо пијанство, не дека незнам што права...само тогаш се ослободувам и зборам како навиена, пеам...ме орасположува.
   
 13. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.688
  Пол:
  Женски
  Не пијам многу често, и не многу... Али сакам да пијам, дека некогаш сум многу срамежлива. :doh: И сакам некогаш за да се расположам. :rofl: Знам и да се смеам ко луда, али во одредена граница. :lol:
  ова болдираново ми вришти :D
   
 14. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  1.274
  Пол:
  Женски
  Па зависи колку чашки ќе се испразнат :) Јесда обично од 2рата ме потфатува, секоја следна полошо ми праи :)
   
  На brunete му/ѝ се допаѓа ова.
 15. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Немам некое лошо пијанство, со повраќање и такви работи, ама дека си тропам глупости, си тропам |( . Дури ако ептен сум фатена тепам :D . Инаку немам некое ептен лошо искуство со пијанство, освен што после сите ми се смеат на глупостите што сум ги кажала и што некогаш се будам со модрици од паѓање по скали :?: :D
   
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.343
  Допаѓања:
  4.088
  Пол:
  Женски
  ретко, ептен ретко пијам алкохол.. не ми годи воопшто !
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.325
  Ох ,ужасно !
  Првата чашка ме зацрвенува . :$
  Од втората ,ми се пушта јазикот во погон . :P
  Од третата до петтата - се смеам неконтролирано и забавувам се живо околу мене. :rock: :clap:
  Од петта до н-та - плачам, викам , мавам , тепам ,трчам, касам ,скокам , на на таа н-тата да :puke: се што сум испила дотогаш ,вклучувајќи ги и неколкуте драгоцени капки мајчино млеко :rofl:
   
 18. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Ич не сум по алкохолот и не ми годи баш! Понекогаш кога ќе искочам у друштво знам да се напијам пиво или вино ама ме заспиваат! одма клапнувам! :D знам и да се расположам ама ми преовладува чуството на заспивање..така да алкохолот не е за мене! :D
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.770
  Како влијае? :D :D :D

  Ете така :D

  Во ограничени количини ме опушта и прави да се смеам многу :D
  Над таа граница... создава дупки во меморија, нерамнотежа и
  исфрлање на вишокот :puke: :tmi:
   
 20. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Најчесто кога сум излезена пијам џин и си ја знам границата...малку само да се расположам и прекинувам. Надвор досега не ми се случило да претерам, ми се случи еднаш на мој роденден но за среќа не направив ништо страшо или срамно :$