Како алкохолот влијае на вас?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од The.Girl, 25 ноември 2010.

 1. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Ми се случило да претерам, но знам да се контролирам, ретко човек може да воочи дали сум пијана или трезна хахах. Инаку позитивно влијае на мене, не ме тера на плачка :) Освен од вино.. ах тоа вино .. затоа пијте си џинче и се ќе биди ок
   
 2. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  73
  па зависи колку ке испијам ама сепак досега сум се контролира е ама многу ми се пушта јазикот се шо не треба че кажам а ако имам испијано мн тогаш имам црна дупка се дури не ме потсети некој какви не глупости сум кажувала :D
   
 3. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  67
  Никако - немам пробано алкохол во мојот не многу долг живот :D И горда сум на тоа. :$
   
  На Pepa12 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Мене не ми се има случено да претерам со алкохол. И не би сакала да претерам, и се трудам околу тоа :) Си пијам по малку, во дозволени граници :)
   
 5. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  Знам да се напијам водка-боровница или некој коктел но не со цел да се опивам или не знам како не дозволувам алкохол да влијае врз мене ,ако некогаш би се поднапила сигурно нема да има позитивно дејство и не би било она ја кад попијем све вас волим туку напротив тогаш сигурно ќе почнам да префрлувам за многу работи во животот кои сум ги премолчела и сум ги чувала во себе .пс не сакам да претерувам со алкохол од страв дека следното утро ќе се најдам во нечиј туѓ кревет ,никогаш се немам опијането и од причини што претпоставувам како би ми влијаел алкохол не си дозволувам да се опијам :!:
   
 6. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.812
  Пол:
  Женски
  Ако се поднапијам се смеам, но умеам да се контролирам затоа не пијам многу :D
   
 7. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  430
  Позитивно досега,без еден мал исклучок кога многу се напив!
  Кога ќе се напијам се расположувам,ама и така сум си секогаш расположена. А и знам кога ми е доста и престанувам!
   
 8. Ruza.Ruzica

  Ruza.Ruzica Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  24
  Ме крева премногу високо :D Епа кога ми е тешко си ја пинам така за моја душа со друштвото и се ми е рамно! :) Мада не сакам да претерувам сепак сме женски зар не... 8)
   
 9. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Стално сум пиела колку да ме расположи не дека не можам без алкохол да се расположам, ама ете во друштво. Еднаш ја преминав границата, не црвената кизнеј која беше, не знаев ни самата колку пати ја гушнав шољата, имав среќа што си зедов клуч од дома (што ретко се случува јбг. го заборавам ), па така не ме сетија дома
   
 10. solzuska

  solzuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  134
  ја изгледа најголема пијаница на форумов сум :worried: ми се случува мн често да се потпивнам, речиси секој викенд (петок и сабота), ама не она за до токсикологија...ама се има случено и неколку пати (читај: околу 5-6), да се направам дрво и да не се сеќавам на ништо претходно :tmi:
  инаку од многу малку ме фаќа, 3-4 чаши било што и готова сум :lol:
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.923
  Допаѓања:
  52.031
  Играм, пејам, се веселам, кажувам вицеви, ама најмногу од се се правам трезна. Абе дрво пијана да сум, ако не ме знаеш-не може да ме познаеш. Единствена разлика меѓу пијаната јас и трезната јас е тоа што пијаната не затвара уста.
  И уште нешто... викаат пијана девојка секогаш прво ги соблекува штиклите. Е јас, јас секогаш си идам пеш до дома и никогаш во животот си немам идено боса, макар да ми идело некогаш да ги фрлам на километар од мене.
  И никогаш, ама никогаш кога сум пијана не заборавам да измијам заби пред спиење.
   
 12. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  200
  Одлично! :D Пијам со мерка,се забавувам,играм,пеам,се смеам.Ако претерам таксито и дома. :D Не сакам никогаш да ми е лошо пред луѓе,да неможам да гледам и зборам како што треба или па да ми се повраќа.Си одам дома и си се трезнам.Штикли не вадам од мене додека не стигнам во соба. :) И секогаш кога пијам,обавезно пијам и 2-3 мали шишенца обична вода ладна.Ме освестува и во однос на тоа колку сум испила сум помалку пијана отколку што треба. ;) :D
   
 13. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  73
  насмевка од 6 до 6 глупости тресење колку сакаш ама секогаш сум присебна глупости не правам
   
 14. something

  something Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  194
  Многу сум весела,многу зборувам,кажувам многу смешки (што си ги смислувам во моментот) :lol: :rofl:
   
 15. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  661
  Јадам трици, т.е имам филозофски пијани разговори, зборувам за ВМРО и национализмот, за социјализмот и Че и за аури и астрални проекции... (*troll face*)

  А да, и сум апсолутно емотивно стерилна, т.е ништо не може да ме расплаче, насмее, запали...
   
 16. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Еднаш ми се случи да ми биде лошо и тоа бев мала и дома испив повеќе виски, ми се вртеше и повраќаше ама не повратив и од тогаш не ја гледам поентата на тоа. Пијам колку што ми се пие, се над тоа ми е ку*чење. Од пиво ми се приспива :yawn: , од вино ми се игра :dance: , од водка се палам ^_^ . Значи не можам да кажам дека две чаши ми се доста, некогаш се, некогаш се 4, некогаш 1, зависи од денот, од уморот и колкава е желбата за алкохол. Пијам и кога ме боли стомак(менструални болки) ако пред тоа не сум се наклукала со многу јаки апчиња против болки, е тогаш ми е најубаво ептен ме опушта. Не дозволувам да ми е лошо, сеуште после години размислување не ја сфаќам поентата со сила да си направиш да ти е лошо :puke: И редовно мавам шамари на лиглите околу мене што глумат пијанство, чудно како после тоа одма се мрштат и се трезни :wasntme: Срамота е на 20 год да се глуми пијана, тоа е за почетниците 15-17 год (или во денешно време 12-14 год)
   
 17. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Јас лани за новагодина испив 9 чаши големи вино (тогаш имав 13 години) сите беа пијани што незнаеа што прават одвај одеа,а јас немав воопшто гајле,не бев воопшто пијана,воопшто не ме фаќа алхохолот,колку и да пијам гајле немам,ама не сум голем љубител,само за посебни пригоди :D
   
 18. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Од 1-2 чашки ракија ој па разбериме што зборам :talk: :d: ама од :beer: слаба работа ... :D
   
 19. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Ау,темава. Болна точка. :D

  Порано не знаев,немав научено како да го контролирам,така да ми влијаеше што поминував квалитетно време во повраќање на истиот. :tmi: :D

  А сега.. Добра сум,добра. Редовен тренинг е лекот. :D Како ми влијае? Секако дека сум порасположена,и имам храброст ако сакам ќе летам бе,гледај да не посакам.. :D Ме тера на љубов,што е многу лошо. Многу грешки за една вечер така имам направено,али не се каам. Се е школо. :D

  Е,ми влијае на џепот. Дефинитивно. :x

  Друго не. Насмевката,слободата за денсање,комуникација со мажи тука е,само тогаш е малку поттикната повеќе да дејстува. :lol:


  Јас го сакам алкохолот и тој ме сака мене!
   
 20. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  5.423
  Пол:
  Женски
  секогаш различно,обично сум мн.досадна и замарам луѓе околу мене :D :rofl: и повторувам едно исто цела вечер |( ..плус многу брзо ме фаќа,затоа и ретко пијам,еднаш во 4,5 месеци,а може и повеќе зависи дали има некој поважен евент хаха ;)