1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како без другото дете додека сме во болница?

Дискусија во 'Бременост' започната од anicka1anicka, 27 јули 2013.

  1. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    Ја отварам темава зошто не најдов друга или слична па би сакала ваши мислења мамички што се спремате за второ,трето ... породување, како се справувате со мислата или како сте се справиле одкако го оставате првото дете дома?? Леле јас сум избезумена од помислата и незнам како ќе се справам кога ќе треба да ја остава ќерка ми за да ја родам втората. Премногу сме приврзани една за друга и никогаш не сме биле одвоени. Многу ми е страв.Незнам таа како ќе издржи.И така многу плаче ако ме нема подолг период иако има веќе 3 години. Ве молам помагајте очајна сум.Терминот ми се ближи и веќе навечер дури и неможам да спијам од мисли.....
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. planet

    planet Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    73
    како без другото дете додека сме во болница???

    Обиди се да поразговараш со нејзе пред време. Објасни и каква е ситуацијата. Можеби така ќе се реши проблемот..
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    137.413
    Пол:
    Женски
    имаш уште два месеци колку што гледам од стикерот.пробај во овој период оставај ја подолго време со бабите ,постепено остави ја еднаш двапати да преспие таму.децата се стопати поприлагодливи од нас можеби ке те изненади реакцијата позитивно.керка ми е поголема ама јас од 8 месеци ја оставив за да се вратам на работа и долг период ја оставав да спие кај мајка ми во петок спроти сабота,затоа што ги работам и саботите,и ден денес немам проблем со оставанје со пренокуванје од било која причина(свадба,излегуванје со друштво,генералка дома исл.)ако не оди една недела сама бара така да мислам ке нема проблем кога ке треба да се породам.
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Најтешко нешто за мене во вториот пораѓај беше оставањето на синчето Пукнав од жал и тага
    Макар што бевме разделени само 3 дена
    Тргнувам за болница го оставам со јатрва ми и заминувам не се вртам и после 5-6 метри ми вика мамо мамо и ми мавта со раката чао мамо чао ме скрши на милион парчиња толку ми беше тешко се сокапав од плачење али помина добро е
    Мајка не се трауматизирај уште сега има време белким ке се договорите вие две некако ;)
     
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    и јас се скапав плачејќи посебно кога ќе ми се јавеше на телефон, многу ми фалеше, ама и тоа помина
    Ако си природно за два дена не е страшно
     
    На anicka1anicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ова прашање малку ме мачи.Мм не дека не ќе може да се снајде но сепак...нели најмалку 3 дена во болница,како ќе се снајде за јадење во попладневните часови...од сабајле ајде во градинка си јаде ама после тоа :?: Знам дека нема да биде оставен сам на себе,тука се и моите и неговите но маж како маж...
    А син ми не дека ќе тагува многу по мене...повеќе е поврзан со татко му :doh:
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Мајка си е мајка ...ќе бара тоа е сигурно!
    Еве и син ни е со татко му цел ден ама првите два дена нонстоп прашуваше за мене и навечер,барем првите два :) после не
    Кога ме земаа од болница беше пре среќен но кога свати дека мама не е сама ,две недели ме одбегнуваше :sweat: :sweat:
    Плачев и ден и ноќ
    Потоа се навикна и сега се е ок
    На никого ова да не му се случи
    Пак е со тате цел ден а за спиење ја гушка мама :inlove:
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Додека бев во болница после вториот пораѓај, поголемиот син беше дома со татко му. Маж ми зема одмор. Не ми беше тешко што го оставам со татко му. Он не е приврзан за мене и не ме ни побара додека бев во болница. Ќе му се јавев на маж ми за да разговарам со син ми, а он само ќе речеше ало и толку од неговиот муабет.
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И мене истово ме мачи. Никогаш не сме биле одвоени со син ми. Тој ќе си биде со татко му, ама како ќе се снаоѓаат и како јас ќе издржам без него? Уште сега ми се плаче, а верувам и дека ќе си плачам...
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Бидејќи ноќта заминав, дури го разбудив од бацување и гушкање.....паметот во него ми беше, повеќе досаѓав јас на домашните што прави он, него ли они мене за бебето.
     
  11. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Denes ja vidov prvpat ovaa tema i da vi kazam kako nablizva termin jas placam za sinko ,kako bez nego nekolku dena :(me ubiva pomislata
     
  12. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    ЧИТАМ И ПЛАЧАМ..И МЕНЕ МИ СЕ БЛИЗИ ПОРАЃАЊЕТО..КАКО ЌЕ СЕ ОДВОЈАМ ОД СИНЧЕТО ..ИМА 3 ГОД,,МНОГУ Е ПРИВРЗАН СО МЕНЕ,,НЕ СЕДИ ВООПШТО БЕЗ МЕНЕ,,НЕ СМЕАМ НИ ВО ПРОДАВНИЦА ДА ОДАМ БЕЗ НЕГО....ШТО ЌЕ ПРАВАМ????:...........ШТО ЌЕ ПРАВИ И ТОЈ БЕЗ МЕНЕ????
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  13. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    И јас во иста ситуација.. Некни дури ми вели :мамо не оди ти на болница, нека дојдат со брџа помош нека ти го извадат бато од мешето и сите ќе си седиме дома:( абе срце да те боли
     
    На irenadaniel, redmama, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. edajagmur

    edajagmur Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски

    ОХ КОЛКУ СЕ ТЕШКИ МОМЕНТИ ОВА...КАКО ЌЕ ГИ ИЗДРЗИМЕ НЕ ЗНАМ...БЛАЗЕ ТИЕ МАЈКИ ШТО ДЕЦАТА НЕ ГИ БАРААТ МНОГУ,,И СЕДАТ СО ТАТО,,СО БАБА...ИТН....
     
  15. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    :(dusha , i kaj mene e taka kako nablizva vrrmeto solzi mi idat ama kako site taka i nie
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emmaaa

    Emmaaa Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Lele temava ama ste ja pogodile uste od koga me maci I jas samo to mislam Iako e uste rano ama samo Toa se mislam dusava me BOLI ko ke mi tekni Kako ke go ostavam tie nekolku dena I plus sakam so vtoroto za carski a Toa se poveke dena vo bolnica za gref dusi4ka...
     
  17. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас како прво родено дете кога се пораѓаше мајка ми со сестра ми 5 год. имав и искрено не ни приметив дека не е дома, полна куќа со гости ни беше вечерта, другиот ден мекици пак, додуше мене повеќе и татко ми ме чуваше на времето.Јас повеќе се радував на фактот дека ќе ми донесат сестричка дома.Внук ми исто кога се пораѓаше братучедка ми пресреќен беше дека ќе има братче, не плачеше дека мајка му ја нема.
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Кога се породив вториот пат првиот син цело време беше со мене, само за време на самото породување беше пред врата со татко ми. Третиот пат исто, дечките цело време беа со мене, само за спиење си одеа дома и тоа тек втората вечер, првата си преспаа на кревет со мене, да се осигураат дека сестеичката ќе ја носиме дома, нема да се врати кај мама во мешето.:lol:
     
    На ♡BuBaLe♡, vitamina, victoria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Така треба. .. Браво.. Но сигурно си во странство... Во оваа наша чудесна земја, ќе треба да молам да ми го пуштат детето во соба.. Ако не можам да излезам и да го видам на влезот од одделот
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ne e strasno majki. Posebno ako decata se nad tri godini sigurno imaat igracki koi im se omileni, ke im kupite ke se zanimavaat. Sigurno ke dojde nekoj doma na pomos, tatkoto ke zeme den dva- znaci moznost da se zblizat poveke so decata koi poveke se privrzani so majkite. Mislam deka nas ni e potesko od kolku na niv. Sin mi imase tocno 3 god i 3 meseci i super pomina. Do vecerta pred da se porodam spiese so mene pa nemase nikakov problem.
     
    На melisita и victoria им се допаѓа ова.