1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како би ви олеснила технологијата?

Дискусија во 'Слободно време' започната од DiCaprio, 6 декември 2019.

 1. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Пишете мислења од типот, што од технологијата ви го олеснува животот и што би сакале уште да има во иднина што ќе ви олесни. Можеби некој веб сајт, мобилна апликација, гаџет и слично.

  Како идеја можете да споделувате пример што во одреден ден ви фалело или помогнало.

  Се надевам ќе има интересна дискусија, и доста футуристички мислења.:D:coffee::o
   
  На Nigredo Odor и Briar Rose им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.413
  Пол:
  Женски
  Нешто што најмногу поштувам од технологијава е gps дефинитивно. Олеснето ни е секое патување.
  Има и доста корисни апликации, има за нив посебна тема на форумов.
  Е сега, за во иднина... Појма немам, не ми фали ништо, што и да измислат, ако е корисно, добредојдено е. :D
   
  На Ketchup, Briar Rose и DiCaprio им се допаѓа ова.
 3. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  И јас како Битер, од ГПС имам видено голема корист во животов. Исто така, можноста да се јавам некому преку интернет, а да не платам сметка од 3000 (Viber, Messenger, порано и Skype) е одлична кога сум надвор од државава или некој друг што сакам да е чујам а не е во МК.
  Генерално, интернетот и технологиите што секојдневно се надоградуваат помагаат многу и го олеснуваат животот, по пристапна цена.
   
  На Herrera, Ketchup, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Не ја сакам многу технологијата али искрено јутјуб ми има помогнато највише..а и паметните телефони и се во нив е добра ствар.
  А би сакала да има некоја машина за телепорт за назад у крајот на четириесетите и педесетите години чисто сакам да ги осетам тие винтиџ сфери..пошто го обожавам тоа време и би сакала сега да ја прошетам цела планета или со телепорт или некако да можам без пари со технологијава хахаха..
   
  На candy.cane, Briar Rose и DiCaprio им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Да се надогради интелигентен софтвер во роботите доволно за да може да ми слугуваат.
  Иако познавајќи се себе си и својата проклета скромност, на крај жал ќе ми падне па наместо роботот да ми напраи јадење и послужи јас ќе го седнам него на маса, ќе му зготвам и нахранам. Дури и десерт ќе му дадам.

  Не отварајте вакви теми болна точка ми се. :D
   
  На najjacha, candy.cane, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
 6. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Хахаха, добро па не мора artifical inteligence, може некоја мобилна апликација кој би ти олеснила нешто во секојдневието, пример некој нотес со потсетници:D
   
 7. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Рече футуристичко нели. 8)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Еј па ми даде идеја, некоја апликација пример нотес каде внесуваш оброци, индиректно тренираш невронска мрежа па после одредено време апликацијата дава предлози за јадење и ти бара рецепти плус на нет;) хахаха
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  14.261
  Пол:
  Женски
  Мене некој робот/апарат ми треба за бришење на прозори и врати.
  Не знам ова Јапонциве како до сега не смислиле.
   
  На DiCaprio и Feminka22 им се допаѓа ова.
 10. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.635
  Допаѓања:
  116.274
  Пол:
  Женски
  Мапи достапни на интернет,игри за справување со стресот,апликации за разни видови комуникација...
  За футуристичко...
  Потребен е напредок во медицината,нешто како подобар скенер што прецизно ќе детектира здравствени проблеми.
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  И идеи за старт-апи :lol:
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Тоа пропратно ;):D
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  4.753
  Допаѓања:
  40.211
  Пол:
  Женски
  Да нема секоја будала пристап до интернет. :)

  Шала на страна, до сега сум задоволна, од интернет, разни апликации и веб страници.
  Единствено ми фали да измислат батерија која нема да се троши. :D
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  еве ти една идеја...
  Апликација која ќе алармира ако си оставил уклучен шпорет, пегла, не си заклучил врата.
  Сензори само ти требаат.

  Едит: Сакам 5 % од профитот :D
   
  На bicycle и DiCaprio им се допаѓа ова.
 15. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Задоволен сум од денешната технологија. А мислам дека ќе бидам и во идната што следи за 50 години. :angel:
   
 16. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Супер идеја, лесна за реализација. 5% ги имаш ! Хахахаа
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. teaiva

  teaiva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  524
  Интернет пред се а со тоа,токени за банка,за фзом,за ујп и слично што поштедуваат од растрчување по шалтери .
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 18. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.112
  Подвижни тротоари - нешто како ескалатори, ама хоризонтални. Застанеш на нив и те возат до дома.
   
 19. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  На овој цртан ми текна хахаха
  [​IMG]
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Жици, кабли, тоа не можам да гледам, да се отстранат од видик и да заминат во историјата.
  Да не ги изработуваат таблетите и телефоните толку осетливи, треба постојано стрепење да не се расипе екранот. Телефоните се преголеми и не ги собира во џебови, исто батериите воопшто не се трајни. Старо телефонче паѓаше јако, креваш, ја враќаш батеријата на место и не му беше ништо, плус при активно користење траеше цела недела без полнач. Напредок? :^) I don't think so.
  Јас и не сум задоволна од пронајдоците изминативе 20-30 години, иако ни се променети животите, не мислам дека во секојдневието располагаме со нешто особено важно кое недостасувало тогаш.
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.