1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како влијае Месечината врз човекот?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од katerinalevova, 14 декември 2009.

 1. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Od neodama doznav deka koga mesecinata e polna se slucuvale najgolemite zlostorstva, ubijstva i neverstva.Bidejci koga mesecinata e polna taa vlijae vrz mozokot na covekot i go tera po agresivno da razmiluva.Mojot problem e toa sto sekogas koga e polna mesecinata,vo vrskata mi se slucuvaat losi raboti koj skoro sekogas zavrsuvaat so kraj.toa trae nekolku dena se dodeka e polna mesecinata ,potoa se e po staro isto kako da ne se slucilo.Ova se slucuva sekoj mesec!!!! Dali mislite deka ova e mozno i dali na nekoj ova mu se ima sluceno!!!!
   
 2. male4ka16

  male4ka16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Stvarno interesno!Mene mi se ima slu4uvano bas isto kako tebe,ne bas celosno ama koga e polna nekako jas sum tazna,rastroena,depresivna i sekogas nekako kako da pretcustvuvam nesto,e sega nemam zabelezano da se karam so nego,no imam prasano i site mi vikaat deka na polna mesecina se slu4uvaat takvi raboti,ne gresis taka e!!!
   
 3. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Да баш пред некој ден читав на Интернет дека во австралија се направило некое истразување на пациентите и воопшто на луѓето и се докажало дека се однесуваа агресивно. еве дел од тој текст
  Студија спроведена во една австралиска болница покажала дека месечевите мени влијаат на однесувањето на агресивните пациенти, кои за време на полната месечина се однесувале како ѕверови.
  Некои луѓе стануваат поагресивни за време на полната месечина, а нивното однесување би можело да се спореди со однесувањето кое се припишува на врколаците.
  До овие интересни сознанија дошле австралиските научници.
  Студијата спроведена во болницата Калвари Матер Њукесл, покажала дека до јули оваа година во болницата е примен 91 пациент со насилно, акутно пореметување кое се манифестира со однесување кое може да се спореди со она кај врколаците.
  Четврина од нив се примени во болница за време на полната месечина, што е двојно повеќе отколку за време на другите месечеви фази, тврди Леони Калвер, медицинска сестра на одделот за токсикологија.
  - Некои од овие пациенти го напаѓале персоналот како животни, гризли, плукале и гребеле, вели таа. На пациентите морале да им дадат седативи и да ги врзат за да се заштитат.
  - Некои во минатото веројатно ги споредувале со врколаци, кои според легендата исто така се појавувале за полна месечина, напиша Калвер во својот извештај за „Медикал Џурнал оф Аустралија“ (Medical Journal of Australia).
   
  На Panki.Friik му/ѝ се допаѓа ова.
 4. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Зтоа незнам што да правам како да помине тој период (како да се воздржам) а да не раскинам со него!!! Дали некој има идеја? ?? :roll:
   
 5. Avatar

  Avatar Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Stvarno se nemam oseteno kako se custvuvam koga e polna mesecinata, ama imam edno nesto slusnato i e prava vistina.Koga imalo zatemnuvanje na mesecinata se slucuvale najmnogu samoubistva...pred edna ipol godina imase zatemnuvanje na mesecinata i posle dva dena edna moja bliska licnost se samoubi:((((neznam dali e imalo vljianie mesecinata , no covek moze se da si pomisli
   
 6. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Oвие денови месечината е полна па видете како ке се одвиваат работите па кажете.Јас моментално сум во кризаааааа :evil: :twisted: :evil: :(
   
 7. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Da tocno e deka mesecinata vlijae vrz covekot. Mnogu pati imam gledano lugje kako se zalat deka bas koga e polna mesecina imaat glavobolka, se razboluvaat, se nesto gi maci, ednostavno ne se cuvstvuvaat dobro. A ako zememe predvid toa sto mesecinata vlijae vrz covekot, togas ne e sporno deka i planetite vlijaat vrz covekot, mozebi ne so tolku golem intenzitet no sepak vlijaat. Znaci horoskopot ne e za totalno zanemaruvanje, ne velam deka slepo treba da mu veruvame, no sepak tuka ima nesto.
   
 8. Angiii

  Angiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Heh .. interesna tema .. Sum slushnala deka Mesechinata vlijae vrz chovekot no jas lichno ne sum go toa zabelezala , i da znaete deka pri narednoto polnenje na mesechinata ke se potrudam da zabelezam kako se chuvstvuvam i odnesuvam :))
   
 9. milce

  milce Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  22
  EVE EDNA SLUCKA.sI LEGNUVAM VO SPALNA PROZORECO E OTVOREN BIDEJKI E LETO.JA GLEDAM POLNA MESECINA.GI ZATVORAM OCITE TIE SAMI MI SE OTVORAAT KAKO NEKOJ DA MI VELI OTVORI GI OCITE.SE POTRGNAV DA NE JA GLEDAM MESECINATA I ZAMIZAV.PO NEKOLKU SEKUNDI OSETIV KAKO MESECINATA ME GLEDA I NEKOJ MI VELI OTVORI GI OCITE.STO DA VIDAM PAK MESECINATA BESE PRED MENE.SE IZNERVIRAV I ZAMISLETE SE TRGNAV TOLKU STO NEMASE SANA DA JA GLEDAM MESCINATA .NE POMINAA NEKOLKU MINUTI I JA OSETIV MESECINATA.NE MI PREOSTANA NISTO DRUGO OSVEN DA GI SPUSTAM ROLETNITE.A I JAS IMAM SLUSNATO DEKA MESECINATA NEGATIVNO VLIJAE VRZ COVEKOT
   
 10. TheLittleMermaid

  TheLittleMermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Ова е баш инетерсно :o Никогаш не сум помислила дека месечината има такво влијание :worried:hock: Но најверојатно има некакв авистина во ова.... Баш ке се обидам да забележам како реагирам кога е полна па ке ве известам.... БАШ ИНТЕРЕСНА РАБОТА... :)
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  :) Ова е интересно. Баш ми е жал што ти се случуваат лоши работи во врската на полна месечина. Од сигурен извор кој работи на клиника, според статистичките податоци на полна месечина има најмногу пациенти од типот на наркомани, пијаници, самоубијци . . . Така да... што да кажам, очигледно полната месечина ги мрднува малку луѓето :roll:
   
 12. annngel

  annngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  Навистина интересно,и ако некој забележал обично во сите хорор филмови пред да се случи некоја страшна сцена обично покажуваат полна месечина.Како и со што е тоа поврзано навистина незнам,но порано ми се имаше навистина случувано да имам несоница кога од прозорецот ќе ја видев месечината односно ќе имаше полна месечина,можеби на вистина да има некое влијание или сепак е суеверно незнам,но никогаш не сум забележала да се однесувам агресивно или да ми се случува нешто лошо на полна месечина.но дали некој слушнал и како помал правел да си замисли желба на полна месечина гледајќи ја низ прстенче кое не се вади додека не се исполни желбата??? :D
   
 13. MissPagane

  MissPagane Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  Да не сте читале Самрак во скоро време :?: вампири,врколаци итн,станаја популарни :lol:
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Interesna tema..Eve jas porano koga ke bese polna Mesecina od nigde nikade ke pocuvstvuvav nekoja melanholija,tegoba vo dusata i ke pocnev da placam i toa ubavo.Mi se slucilo i da sum izlezena vo grad i drugarkite da se cudat sto mi e.Ednostavno odednas ke pocnev da se osekam loso i da placam.I im kazav deka sum primetila..koga e polna Mesecina mi se slucuva ova.Duri posle nekoe vreme osekav napnatost ili nervoza ali toa ne cesto..No eve odamna veke ne sum primetila da imam promeni vo cuvstva ili raspolozenie..Sepak posenzibilnite lugje mislam mozat da pocuvstvuvaat vlijanie od taa pojava.
   
 15. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Ова е баш инетерсно прашане Никогаш не сум помислила дека месечината има некакво влијание врз човекот Но најверојатно има некакв авистина во ова.... затоа што некои мои пријателки често пати знаат да ја погледнат месечината и да кажат дека на месечевата промена се чустуват различно што кај мене не игра некоја улога :?:
   
 16. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  jas kaj sebe ne sum primetila nekoja promena,no najverojanto ima ljuge kaj koi vlijae,ne se za zabe pisuvani knigite i prikaznite koi ja obrabotuvaat taa tematika,mora da ima nesto :D
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Незнам дали ми влијае или не, ама ептен ми е страв од полна месечина. :lol:
   
 18. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  ne sum primetila kako se cuvstvuvam na polna mesecina,no se sekavam deka i jas edvaj cekav da e polna da si zamislam zelba :lol: Inaku,jas sum baagi slabicka,i site prsteni mi bea golemi,pa taka malku i se macev so toa sto ne treba da gi izvadam dodeka ne mi se ispolni zelbata :D i do den denes ne mi se ispolneti :D vo sekoj slucaj interesno... da se zamisli covek :? nekako ispaga deka treba od se da se plasime,se ima vlujanie vrz nas :?
   
 19. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Jas ne spijam na polna mesecina - redovno (sekako sum si nokna ptica, no za vreme na polna mesecina, toa e epten izrazeno) i mozokot mi raboti so 300 na cas :) Moze da bidam kreativna (da pisuvam nesto) ili ednostavno da mi se prevrtat 1000 'filozofski' temi niz glava i negde rano utroto da kolabiram od umor ... Deka vlijae mesecinata vrz covekot, kako i vrz se ostanato na Zemjava (plimata i osekata na primer), toa e naucno dokazano ... Imam citano deka ne treba da se zloupotrebuva alkohol koga e polna mesecina zasto polesno se opivame togas (posilno e vlijanieto na alkoholot) i se pravat povekje gluposti (soobrakajki, tepacki, samoubistva, ubistva ...)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Katerina, ne kaza po cija vina ti se slucuvaat tie raboti vo vrskata, dali taa povekje vlijae vrz nego ili vrz tebe? Ako povekje vlijae vrz tebe, mozes otvoreno da mu kazes na deckoto deka taka se cuvstvuvas na polna mesecina i deka ne si edinstvena i deka ako si povekje nervozna, napnata ili sl. otkolku voobicaeno, da ima razbiranje za taa tvoja promena vo odnesuvanjeto vo toj period. Drugo resenie e tie denovi da ne gi pominuvas so nego, tuku so extra pozitivni lugje koi na tebe ke vlijaat vo obraten pravec. Ako e do nego, togas ti imaj razbiranje za negovoto odnesuvanje, bidi potolerantna, izdrzi i toa e toa :)
  Se nadevam ti pomognav na nekoj nacin. Pozdrav!