1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како влијае Месечината врз човекот?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од katerinalevova, 14 декември 2009.

  1. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    зар и тоа влијае :o :worried:hock: :worried:hock: кога имаш си нерасположена кога е полна месечина пак а кога ке бидеш расположена??? :x :evil: :roll:
     
  2. katerinalevova

    katerinalevova Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Ти благодарам за советот но имам пробано и не ми успева.Кога е полна месечината ние се караме без ничија вина.Самите се обвинуваме и се што сме чувале во душата го кажуваме а често употребуваме и груби зборови.Но од кога ке помине тој период и на двајцата ни е криво за тиа постапки.И двајцата сме свесни за проблемот.А за другата ошпција да не се гледаме тиа денови не ни успева затоа што ке љубомориме,и ке стане уште полошо .Каде одиш?Што правиш и слично?Навистина незнам како да се справам но ми претставиува многу голем проблем :(
     
  3. Bellla

    Bellla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Katerina, togas preporacuvam da ne si cuvate nekoi raboti vo dusata, pa potoa da 'se ispukate' vo eden ili dva dena (na polna mesecina), najdobro e tekovno da gi resavate nedorazbiranjata megju vas, odnosno vo momentot koga vi smeta nesto eden kaj drug, vednas da razgovarate na taa tema, taka sto koga ke dojde polna mesecina, vekje ke si imate se kazano i nema da ima potreba od karanje :)
    Znam deka sekogas e lesno da se kaze, potesko da se napravi, ama probajte ...
    Druga ideja: удрете на секс или на физичка активност тогаш (на пример одете на фитнес заедно, возете точак, ролерки и сл.)
    Во здраво тело, здрав дух ... Така и двајцата ќе се ослободите од напнатоста или од негативната енергија и нема да имате енергија за карање.
     
  4. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    katerinalevova буквално се пронајдов во твојот текст!Деновите кога е полна месечина јс буквално се карам со дечкото и тоа баш онака без причина ме тера на карање и урлање со него сакам и раскинување и се под ред а зошто?Појма немам.Дали е до месечината навистина или навистина станувам поагресивна па така се однесувам.Помош мислам дека нема единствено самоконтрола
     
  5. katerinalevova

    katerinalevova Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Znam deka mnogu ke se prepoznaat vo mojot tekst zatoa sto toa navistina se slucuva. Vo momentot ne e polna mesecinata pa se e vo red kaj mene.No neznam kako da ti pomognam zasto ni samata neznam kako da se spravam so ovoj problem no navistina mi preciii :evil: :oops:
     
  6. srnicka.milicka

    srnicka.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Vistina eeee i jas imam pocustvuvano nekolku pati t.e. porano pocesto a sea ne pridavam nekoe golemo znacenje a i ne ni gledam koga e polna mesecina ili ne. Znaci cel den se custvuvam loso, porano i sportuvav, denot bez pricina uzasen, na trening katastrofa i ke izlezam nadvor i kako nesto da me tera da poglednam nagore i gledam polna mesecina i odma znam zosto cel den mi bil katastrofalen i neraspolozen. Ama veke ne obrnuvam vnimanie na toa i ne pridavam golemo znacenje, sepak nekogas mi se slucuva da poglednam i da vidam deka e polna mesecina i da sfatam zosto denot mi bil tolku sjeban :lol: ama ne se zamaram so toa ;)
     
  7. trapalce

    trapalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    1
    Јас мислам дека кога е полна месечина исто така и малер носи,затоа што три пати досега ке погинев за малце на полна месечина и тоа со кола
     
  8. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Немам приметено како се чувствувам на полна месечина. Се сеќавам еднаш само си поминав убаво. Прочитав погоре во мислењата беше спомнато за прима и осека, да точно е дека е научно докажано дека месечината влијае врз нашата планета, а со самото тоа и врз човекот. Кога се формирала земјата, дел од неа се одвоил (месечината) и тие заемно функционираат. Нормално е да има влијание.
     
  9. stefu6ka

    stefu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    obidete se da razgovarate a jas navistina ne sumznaela deka i polnata mesecina imala vlijanie na seto toa sto se slucuva..i jas isto taka sum nervozna za vreme n polanata mesecina i znam da se izvkuvam na site a najmnogu na mojot decko koj ne e vinoven za nisto no otkako mu ja raskazav situacijata za polanata mesecina sekogas koga i da ima polna mesecina se obiduvame da bideme vo drustvo so pozitivna energija i toa mn ni pomogna probaj da bides vo drustvo so dobra energija mozebi ce ti uspee najisreno ti posakuvam da se resi toj problem :) :)
     
  10. stefu6ka

    stefu6ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    toa e navistina strasno zasto se slucuva ova seuste ne e razjasnat no jas imam drgari koj za vreme na pola mesecna poginaa stvarno zalno :( :(
     
  11. elizabeta24

    elizabeta24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    mene licno mesecinata mi vlijae na zdravjeto.imam glavobolka,se custvuvam izmoreno,nervozna sum,nemozam da zaspijam a isto taka zabelezav i kaj deckomi koga e polna mesecina toj e nervozen i recisi tie tri do cetiri dena dodeka e polna mesecina ni se slucuva vo denot po pet pati da se skarame,taka da mislam deka toa e vlijanieto na mesecinata
     
  12. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Мене многу ми влијае на спиењето. На друго ништо... Кога има полна месечина мислам дека џабе легнувам во кревет. НЕМАМ НИКАКВИ ШАНСИ да заспијам :worried:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    прв пат слушам дека месечината може да влијае на човекот.
    Баш ќе се обидам да видам како ќе реагирам на полна месечина. :)
     
  14. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    pa neznam sto bi rekla osven deka na ovoj mojot mu vlijae dosta cudno,sekogas koga e polna mesecina iskaca na terasa i auuuuuuuuuuuuu vie,sto ke da e navistina ne razbiram? :rofl: :rofl:
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Епа видете, штом Месечината може да влијае врз океаните со плимата и осеката, а тие се огромни, зошто не би можела да му влијае на човекот. Јас немам забележано какво дејство има врз мене, од проста причина што дури и не приметувам кога е полна, само што никогаш не дозволувам да ми свети во лице додека спијам. Тоа баба ми ми велеше уште од помала: - Не чини да те грее месечината, спушти ја ролетната. Инаку од неа ми е останато и тоа дека полната месечина не е страшна туку младата. Колку има вистина во тоа, незнам.
     
  16. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    И јас прочитав некое истражување и си се смеев, замислувајќи се како би било да излегувам надвор и да имитирам волци :D .
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас пак најмногу си ја сакам младата месечина... од полната некако чудно ми е, морници ме лазат... :?:
     
  18. Sophy14

    Sophy14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    iskreno da ti kazam bas i nemam primeteno dali koga mesecinata e polna mi se slucuvaat "gluposti" vo vrskata.
     
  19. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    И јас немам приметено ништо посебно :?:
     
  20. Aries90

    Aries90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Мене па ми е многу убава на изглед полната месечина, секогаш го има тажниот поглед...ако воопшто ви паднал во очи некогаш... :worried: Инаку не сум знаела за нејзиното влијание. баш ќе видам следниот пат....