Како влијае Месечината врз човекот?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од katerinalevova, 14 декември 2009.

 1. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.654
  Допаѓања:
  33.978
  Ме тера на љубов, грижа, мајчински инстинкт буди во мене кога е полна.
  А и се погодува, веќе неколку месеци по ред, да добивам мензис токму на полна Месечина.

  Многу пишувам, плачам, чистам и имам несоница под влијанието нејзино.
  Ама си ја сакам :)
   
 2. FiiFiiToMmm

  FiiFiiToMmm Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сум слушнала дека месечината влијае на човекот но кај мене немам забележано никаква промена.Омилено време во годината ми е кога има полна месечина.Значи ја обожавам.Седам на вечер понекогаш и сама само за да ја гледам месечината.Таа е најубавото нешто што постои.Мислам дека имам забележано некоја позитивна промена кога е полна месечина,но никогаш негативна. :)
   
 3. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  Мислам дека има....На пример кога е полна месечината обично сум некако поопуштена.Имам забележано дека тогаш доста флертувам и ако немам некој во моментот добивам некој нагон.... :$
   
 4. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  532
  Поланата месечина многу ја сакам и многу ме привлекува! Дури еве сега ми се случи да имам сообраќајка кога е полна месечината. Друго па и не сум приметила...
   
 5. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Мене ми влијае многу негативно . Тие денови кога е полна месечината се карам со секој (најмногу со дечко ми) , нервозна сум , се мене нешто ми фали . човек неможе на крај да излезе со мене , и обавезно тие 3-4 морам да се расплачам . А потоа е се океј како ништо да не било.
   
 6. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  93
  исто и кај мене и исто така се некоја несигурност ме фаќа и потиснати чувства имам.Ги имам како да ги немам.не искажувам ни најмалку
   
 7. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  Еве баш сега е полна месечината излегов со дечко ми абе се испотепавме очи си извадовме. Немаше никакви причини да се караме ама ете како будали по улица се бркаме. Тој вели смири се јас ко да ми рекле ајде сега ти е можност се изнамаав на него (гревота) цел е белези сега како со мачка да се тепал . Тој си стој мирно јас си а истурам нервозата, тој за да не ме удри да се воздржи бегаше од мене јас по него и брканица . Ама ни јас не сакам ама таква бев во тиа момент неможам да се контролирам , а и цела ден сум депресивна нешто се карав со мајка ми со брат ми . Ако можете дајте ми некој совет бидејќи знам дека ова вака не е убаво. и за мене и за дечко ми.
   
 8. PinaCapano

  PinaCapano Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Ги читам вашите коментари и не ми се верува.....ја баш се чудам од каде сега толкава нервоза и напнатост кога и имам добиено, а ваква сум значи само пред добивање, а не и за тоа време! Можно ли е да има некакво влијание полната месечина, мислам дека сега е таква !!
   
 9. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  496
  Денеска цел ден се карам со дечко ми и тоа за глупости. Сега кога видов....полна месечина е, ништо страшно :lol:
   
 10. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Имам слушнато дека при полна Месечина се зголемува сексуалната желба :lol:
  Еве еден доказ...Една вечер со дечко ми бевме премногу напалени, а бевме илезени на кафе. Надвор беше студено (рана пролет беше) и не можевме да се воздржиме..Го оставивме кафето недопиено, набрзина плативме, го фативме првото такси и право дома му, на прсти (зашто неговите веќе спиеја) и право кај него в соба..И имавме прееестраствен секс! И кога си одев ја гледам Месечината полна... :rofl: :rofl:

  Исто така, татко ми (кој е доктор) ми кажа дека се намалува апетитот при полна Месечина, а исто така дека е поголема веројатноста за појава на главоболки и слични здравствени нарушувања.
   
 11. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  93
  Не ја сакам полната месечина поради причините кои ги наведов.А и да имам забележано дека имам голема главоболка ахххх
   
 12. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  Eeee oва не го знаев :o :o :o .. до сега не сум забележала ништо, ама за наредниот пат ве исвестувам :D
   
 13. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.123
  првпат слушам за ваквото влијание на месечината врз човекот и не ми е за верување ,јас не сум дотолку суеверна и немам забележано ништо од погоре наведени влијание на месечината дури таа заедно со ѕвездите кога ќе погледнам небото ми е најубава и секогаш и се восхитувам и и се радувам :)
   
 14. stephy15

  stephy15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  mislam deka vo prasanje e posugestija.na nekoj mu teknalo toa i go rasiril na poveke luge i sea poveketo luge toa go vrezile u mozokot i si sozdavaat iluzija.daj luge ne veruvajte u vakvi rab,covekoviot mozok ne e dimenzioniran da otkriva vakvi rab se e ova samo pretpostavka ne se zamarajte,uzivajte u zivotot i zevejte go kako sekoj den da e posleden ;D
   
 15. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  1.313
  Јас уживам во влијанијата на полната месечина...Онака златна и мистериозна,истовремено ме остава без сон,ми буди некој сладок немир во душата...ме инспирира...Најомилен период од месецот ...
   
 16. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Јас имам забележано дека кога е полна месечината неможам да заспијам... А инаку имам слушнато и за некоја диета многу помагала, кога се почнувало со неа на полна месечина... И тоа професорка најпаметната професорка што сум ја имала во животов ни го кажа тоа..... Сум се чудела
   
 17. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.007
  појма неам како да го си го објаснам ова...
  не забележувам кога е полна месечина... И Не сакам да знам ! затоа што ке мислам на тоа :D
   
 18. Crveno-bonbonce

  Crveno-bonbonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  9
  Мислам дека Месечината има влијание ама не мора да значи дека е негативно...јас веќе со години приметувам дека кога е полна месечина цел ден се смеам неконтролирано и искрено глупаво ми е што изгледам како ретардирана ама барем со среќна :rofl:
   
 19. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  Soodnosot na voda vo organizmot na covekot e ist kako i onoj na zemjata- procentualno. Pa kako sto reagia vodata- moreto na mesecinata so plima i oseka, toa i nam ni se slucuva vo nasiot organizam, pa od tuka potekunva i naseto promenlivo raspolozenie i odnesuvanje pri menvanje na mesecevite meni ;)
  Tocno e toa deka najmnogu ubistva/samoubistva se slucuvaat koga e polna mesecinata i deka onoj koj ima problem so psihata- ( psihicki rastrojstva) ne mozat da gi kontroliraat ovie promeni i postapuvaat agresivno poradi sto epilogot najcestvo e ubistvo ili samoubitvo.

  [mod-kirilica:3eybvlon][/mod-kirilica:3eybvlon]
   
 20. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34
  Не знам али коа има полна месечина јас се чуствувам многу чудно .Се смејам ко лудак,се однесувам ко да сум под некоја дрога :worried: