Како влијае Месечината врз човекот?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од katerinalevova, 14 декември 2009.

 1. LadyGodiva

  LadyGodiva Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  :) Јас обожавам да ја гледам месечината, живеам на 8ми спрат и имам прилично голем прозорец до креветот и многу убаво се гледа месечината..често знам да си пуштам некое музиче и да си размислувам дури сами не ми се затворат очите.

  Професорот по географија ни солеше памет како месечината негативно делува на нас, ама ако му кажете на умот така, така и ќе си мисли...видете ги работите од друг агол и ке видите дека се многу поубави 8)
   
 2. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.020
  Баш ме заинтересира зошто не чини да те грее месечината?
   
 3. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  јас не можам да заспијам претежно кога е полна месечината...
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  неможам да заспијам кога има полна месечина :lol: :lol: :lol:
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Asterion

  Asterion Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  5.617
  Бре бре, лошо влијаела месечината, не чинело да те грее.... |(
  Ма дајте ве молам ! :o
  Месечината е нешто најсовршено на ноќното небо, поготово па кога е полна. :nod: Никогаш кога било полна месечина не сум приметила расположение да ми се мени, да сум агресивна, нервозна и све остало. Напротив, некако ме исполнува и разнежнува, и едноставно неможам да го тргнам погледот од неа. Често знам в лето да си излезам надвор да си легнам така убаво и цела ноќ да си ја гледам заедно со ѕвездите, па и ќе си пуштам некоја добра музика и мераци. :clap: Храна за душата ми е тоа, ме опушта максимално.
   
  На AmandaS и Gordana10 им се допаѓа ова.
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  И јас многу сакам да ја гледам месечината, ме асоцира на нешто мистично и далечно. И многу ме опушта. :)
  Инаку, сум забележала дека ми е потешко да заспијам кога има полна месечина, и не само тоа, се чувствувам вознемирена и нервозна...
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато за ова, но мене никогаш ништо лошо не ми се случило на полна месечина.Мислам дека се работи само за коинциденција, ништо друго, не дека месечината влијае врз човекот, може има врска со морињата,како што беше споменато во воведот, но некакво влијание врз човекот, не :)
  И јас како Asterion, обожавам кога е полна месечина,па без разлика каква е, полна, млада...преубаво е навечер, поготово кога е чисто небото,убавини :D
   
 8. All-that

  All-that Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  66
  Синоќа мислам дека беше полна месечина, и не спиев како што треба. Будење на пет минути и потење и чудни соништа....
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.419
  Допаѓања:
  7.599
  Пол:
  Женски
  Вчера беше Полна Месечина, и цела вечер ми беше тешко, ми се плачеше и имав такво некое чуство тешко.После си легнав и никако не можев да заспијам, се превртував во кревет, и никако не можев, заспав дури во 6 сабајле.
  И другпат вака ми се случува, ама не сум приметила дека е Полна Месечина, и се чудев зошто ми е така.
   
  На SunnyGirl2 и biGirl им се допаѓа ова.
 10. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Имав негде процитано дека месечината лошо влијаела на некои луѓе,биле поагресивни,нервозни и дури кога било полна месечина се случувале најмногу убиства по светот(сведено на некоја статистика)незнам,некако необјасниво ми е.На моја кожа не сум приметила уште ништо :D
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ljupce

  Ljupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  девојки јас мислам дека на тие што сте рак во хороскоп,најмногу ви влијае месечината,зашто вашиот знак е управуван од неа.Ајде ракчиња пишете :)
   
 12. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  јас не верувам дека влијае негативно. :^)
  јас сум рак, месечината управува со овој знак и баш кога е полна мислам дека е тоа многу убава ноќ, не сум приметила нешто лошо да ми се случува, така да според мене полната месечина влијае позитивно не негативно. :!: :) :)
   
 13. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Па не ми влијае нештоо шо знам немам забележано...и плус баш ми е уба месечината кога е полна
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.027
  Пол:
  Женски
  На прашања за здравствени проблеми имам пишано дека некогаш мм ме буди да ги затворам очите зашто сум заспала со подотворени очи. Наредниот ден од последниот пат ко ме разбуди, гледав имаше еден филм со едно девојче што е месечар. Претходно никогаш немам помислено на тоа дека може месечината да има нешто со тоа и баш побарав на нет каква била месечината претходниот ден и видов дека е полна. Ај си реков, глупости, секој месец е полна па што. После работа го седнав мм и му викам вака и вака ептен ми е страв со ова со очите да не е некој нерв. И тој ми вика не се секирај најчесто кога си накај прозорот свртена те наоѓам таква, кога ќе се свртиш накај мене ти се затвараат. Не дека нешто ептен верувам ама ништо чудно, не ја затворам таа опција.
   
 15. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  :o :o :o Ова мене ми објаснува многу. Јас звучи чудно,но не знам се чувствувам поврзано со месечината,но само кога е полна. И кога е полна како да ме привлекува па јас ја гледам преку прозорец со часови и не знам имам чувство како да влијае на мене,но не негативно. Како сите чувства кои сум ги криела како да прави да излегуваат на виделина,и ја гледам и ја гледам навистина долго време,но само кога е полна. За влијанието не сум сигурна какво е,но додека ја гледам сите лоши чувства ми излегуваат,но не знам јас се чувствувам поврзано со месечината како да и зборувам,а таа да ме слуша. :D Не дека и зборувам,но сите чувства ми излегуваат на виделина и како да имам камен на душава и уште повеќе го чувствувам па ми паѓа...

  Инаку месечината влијае и на планетата и без месечината планетата ќе почне не правилно да се врти околу својата замислена оска,што ќе доведе и до поместување и ќе се судри со јупитер.(имам гледано документарец во врска со ова) и исто така месечината се одделува неколку милиметри годишно така да за некое време ќе се оддели скроз и така планетата ќе се судри со јупитер и двете ќе ги проголта сонцето. И ако месечината не влијаеше врз планетава таа ќе беше како јупитер,а исто така уште еден интересен факт во документарецот марс во минатото бил како земјава и веројатно на него имало живот. :)
   
 16. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.256
  Пол:
  Женски
  Мене ова ми се нема случено, а ниту пак верувам, а не верувам ниту во онаа лунарна диета.
  Ако треба мене нешто лошо да ми се случи, ќе ми се случи и кога не е полна месечината, ако се придржувам до диетата не е важно дали водниот ден ќе ми биде кога месечината преминува од една фаза во друга или неколку дена подоцна.
  Човечкиот ум си создава различни приказни за нештата кои што не може да ги објасни.
  Ви текнува во минатото кога пралуѓето првпат забележале гром и огин, си мислеле дека тоа е дело на некое надсуштество, совршенство од материја, па така си создавале божества, тотеми и сл. Денес нас тоа ни е смешно и апсурдно, претпоставувам така ќе им биде и на идните генерации.
  Мое видување е дека ова е уште едно такво нешто. Де вампирите правеле свадба на полна месечина, де врколаците мутирале на полна месечина... ова е уште еден мит.
  Таман работа на секој човек во светот да му се случуваше нешто лошо во исто време - кога месечината е полна. Тоа ќе биде хаос.
  Јас пак, сум голем љубител месечината, особено кога е полна и кога да ја видам месечината полна се разведрувам. :)
   
 17. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.892
  И јас слушнав нешто ама не верувам.
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Имам приметено, кога е полна месечина, нема шанси да заспијам цела ноќ лежам и бројам овци
   
 19. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  секад коа е полна месечина ја се чуствувам извондредно ,весела полна со самодоверба полната месечина као да ме исполнува,а коа ја нема месечината на небо не ми е баш убаво не расположена и налутена...

  може тоа е зашо сум рак во хороскоп,
   
 20. SEKSI.BARBI

  SEKSI.BARBI Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  41
  леле истo и јас дури се чуствувам тогаш како да имам вишок енергија не знам како да опишам :up: