1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како времето минува, сфаќам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Snow-Queen, 20 јануари 2012.

  1. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Сваќам дека требаше да му ја плеснам една жешка на еден вол, па цела зима да го жеже на таа страна.. :@

    Сватив дека- ако не се потрудиш, нема да успееш..
    - не вреди да се обидуваш да докажеш ...
    - криво дрво ке си остане криво...
     
    На Cence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    Како времето минува,сваќам дека он бил кретен
     
  3. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Како времето минува, сфаќам дека во денешно време многу е тешко да ја најдеш вистинската личност која што ќе те сака искрено и нема да те повреди.
     
    На Libera и Cence им се допаѓа ова.
  4. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    сфатив дека ,во се треба да си упорен,истрајноста вредииии
     
    На Cence му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.166
    Дека е најважно да си задоволен со животот, каков и да е, зошто е Еден.

    Дека треба да го менуваш постапно, не со глава во ѕид. Дека треба да им даваш шанса на работите,а не грчевито да се бориш со амбиции кои не се возможни. Да ја согледаш реалноста и да работиш со неа, а не против неа. Не е лесно, но така треба да го дисциплинираме духот и телото. Дека не се исти времињата, практично. Мора да вложуваш со скромни очекувања, поинаку нема ни да добиеш.

    Дека како што старееме, ни се кристализираат луѓето со кои сакаме да бидеме, да се дружиме. Неважните луѓе, оние кои ми одземаат енергија, одамна ги имам ставено на игнор. Едноставно, немам потреба од нив.
    Дека ми работи мајчинскиот инстинкт повеќе. Размислувам за иднината, но не ме фаќа паника, едноставно се соочувам со тој момент. Сакам да се случи, но не го планирам.
    Дека не ми е срам од она што сум го рекла, напишала. Дека се’ повеќе растам на стилско и поетско ниво. Дека не се плашам од она што го знам, го гледам, го спознавам.
    Дека, конечно, имам развој, и дека морам да бидам силна ако сакам да Живеам.
     
    На Libera и ljubam им се допаѓа ова.
  6. Page

    Page Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    359
    Како времето минува сваќам колку животот е убав и вреди да се живее. Колку секое "падни" носи ново посилно "стани". Се помируваш со фактот дека нема ништо лесно. Дека животот ти е даден од Бог да го живееш за себе а не за другите. Дека секое влегување во "туѓи чевли" односно душебрижништво за друг само одзема дел од мигот што си можел за себе да го потрошиш. Вреди да се биде добар човек зошто нема ништо поубаво од насмевката на лице кај другиот што ти ја имаш предизвикано. Но исто така вреди и да помогнеш и дадеш и да не ти биде возвратено. Зошто секогаш кога даваш со помисла да добиеш нешто за возврат тоа е разочарување од старт.
    А Чарлс Дикенс би рекол : Имај срце кое никогаш не се стврднува, трпение кое никогаш не се уморува, допир кој никогаш не повредува.
     
    На BabyStyle, Libera и t.i.n.k.e.r.b.e.l.l им се допаѓа ова.
  7. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Како времето минува, сваќам....
    - дека освен мама, тато и бато, НЕМА поверен пријател,
    - сваќам дека бев наивна и и верував на мојата "најдобра" другарка,
    - без труд нема ништо, џабе ти се молитви,
    - СЕ што "денес" си сеам, утре ке си жнеам,
    = ЈАС и само ЈАС сум си сценарист на мојов живот (морам да си го напишам НАЈУБАВОТО сценарио)->НЕМА РЕПРИЗА И ПУ ПУ НЕВАЖИ!!
     
  8. bubili61

    bubili61 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Сватив дека сум грешела што не ги прифаќав сугестиите на мажот ми........инает женски.....сватив дека требе да се променам....почнав да живеам прво за себе и фамилијата,а после за другите....и повеќе не ми е гајле што ќе речат другите..... :) доста беше......
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.366
    Балансот и хармонијата во домот се движечки мотор за успех во сите сфери на животот.

    Да сакам и бидам сакана е она што ме храни, она за кое вреди секојдневно да се подобрувам како личност и партнер.
     
    На mamita му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Ништо не е толку тешко, колку што личи на прв поглед....
    Мрзата не е секогаш лоша работа, понекогаш е добар изговор да си го имаш одморот што вистински го заслужуваш...
    И уште нешто, кремава за лице што ја користам, како минува времето, сфаќам дека не ми одговара :lol:
     
  11. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Жив се човек на све навикне :|
     
    На Ema.Sk, sadangel, Chocoholic и 5 други им се допаѓа ова.
  12. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Внимавај што ќе посакаш,оти ќе ти се исполни.....
    Ништо не е повредно од насмевката на моето дете.
    Најдобро е да притиснеш ignore кога некој почне да те вознемирува.
     
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Се` што се случува се случува со причина. Може некогаш не ја согледуваме во моментот, при очи слепи сме, ама таа постои.. Силна е.

    Луѓето секогаш ќе те повредуваат. Без разлика дали се знаеш со нив 1 ден, месец, година, години.. Најверојатно ќе го правиш истото и ти, намерно или ненамерно. Свесно или не.. Затоа кога ќе дојде ред за простување, сфаќам дека не треба да сум премногу строга.

    Местото на луѓето во твојот живот треба да им го даваш според тоа кое место ти го заземаш во нивниот. Без лажни надежи, без превисоки стандарди.. Коректност.

    И она што претпоставувам ми е најдобро сфатено, никогаш не вели никогаш! Изминатиов период направив толку работи за кои што претходно сум велела дека нема шанси и искрено, уживав додека правев поголем дел од нив.

    Судбина - наше дело, наша приказна.

    :)
     
    На angelce1 и Bunny2 им се допаѓа ова.
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Дека живееме во свет каде парите се мерило за се и цел за да сите те сакаат и почитуваат |(
    Парите не само што го вртат светот, туку светот запира ако нема пари, сите те одбегнуваат кога си на дното, те забораваат, те бришат, те мразат дури и те оговараат.
    Парите се тие кои ги прават голем дел од луѓето ин, забавни, смешни, допадливи!
    Накрајот испадна без пари си никој и ништо :^) :fubar:
    Shame on as.
    Shame on all society!
    До кога парите ќе бидат пресудни, за се, ќе бидеме само творчиња, малу бескорисни пиунчиња, бледи и празнодушни!
    Џабе кога џебот ти е полн, а душата празна.
    Запомнете парите не се јадат, можеби носат леб но не и духовен мир и задоволство!
    Љубовта и почитувањето го носат тоа, иаку многумина велат само од љубов не се живее, но и без љубов верувај те ми, па уште малку!
     
    На EleMental му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Како времето минува, сфаќам дека на некои луѓе не можете да им замерите за паметот им, тие секако се за жалење. :x |(
     
  16. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Како времето минува...
    -сватив дека нема поинатлива личност од мене!! :tmi:
    -сватив дека мразам некои личности |(
    -сватив дека имам страшна потреба да врискам :swear:
    -сватив дека се заљубив :inlove:
     
  17. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Штета е како некогаш луѓето за кои би примил куршум, се оние позади пиштолот.. Нели?!
     
    На sadangel и crazyinlove19 им се допаѓа ова.
  18. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    ...дека патот до секој успех е трнлив. Како што кажа еден другар пред некој ден : Success is like being pregnant. Everyone congratulates you, but no one knows how many times you were fucked.
     
  19. lalala.1

    lalala.1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    дека на никој не треба да верувам !!!!
     
  20. Rosewood

    Rosewood Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    60
    Како времето минува сфаќам...
    1.Дека кај што има сила, нема правдина!
    2.Во денешно време прави добро, добро да ти се врати, го извртеа малце, па сега е прави лошо, добро да ти се врати, прави добро, лошо да ти се врати...