1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како времето минува, сфаќам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Snow-Queen, 20 јануари 2012.

  1. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Дека не е се само ние да се сакаме...дека многу работисум ги направила погрешно,ама голем дел од нив не би ни променила од причина што на тој начин сум стекналанекое искуство и сум научила многу работи, затоа шо од туѓи грешки не се учи....дека дефинитивно работата си го праве своето и дека дефинитивно ми треба одмор некаде далеку од се и од сите! :* :emo:
     
  2. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Дека не сум се изнашетала колку што сум имала шанси. Дали сум смотана и недоволно храбра да си ги искористам или пак нешто друго е.. Не не, смотана си сум. Ете тоа сфаќам!
     
  3. mamaja

    mamaja Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    15
    Дека мудроста е поумна од паметта, доаѓа само по искуството, по поразите, по победите и ако имаме среќа - во време на малкумината вистински пријателства на кои наидуваме во животот.
    Дека минатото е само во спомените, а спомените се само мисла. Со менување на дискурсот на мислите,ја менуваме и сегашноста, и влијаеме на иднината...
    Дека важни се сите што не сакаат и дека и тие имаат само едно срце, а ние малку време кое би било мудро добро да го распоредиме.
    Дека смртта е природен и сосема составен дел од животот.. и дека е состојба на сон...
    Дека треба директно и јасно да покажеме што чувствуваме и мислиме за нашите најблиски, пошто љубовта НЕ се подразбира.
     
  4. sweetypie

    sweetypie Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Дека колку подобар си кон лугето, толку поке те користат.. а ко ке не му требаш,кој те ... за жал :doh:
     
  5. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Дека колку си добар, толку повеќе те газат ;)
     
  6. Gossip-girl96

    Gossip-girl96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    81
    Како времето минува, сваќам дека е најубаво да си дете, безгрижно :doh: :doh:
     
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    сфаќам дека сум била премногу искрена со некои особи а нетребало
    и дека не треба да им веруваш на луѓето слепо :!: се со резерва
     
  8. B.Waldorf

    B.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    33
    сваќам дека некои личности не сум ги ценела доволно :worried:
     
  9. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Дека треба да си гледаш прво за себе . Дека луѓево ќе ги има па ќе ги нема , животов е непредвидлив и несигурен . Најсигурен пат да живееш е да го стискаш како лимон секој момент , секој еден чекор да го правиш за задоволство си високо подигната глава . И да се радуваш на малите нешта тие на крајот те комплетираат . Да имаш некоја цел зошто ако немаш некоја планин на која се качуваш некој врв да го гледаш и да сакаш да се искачиш ,ќе луташ без цел и без мисија . Без план без апетит за животот. Сфатив дека амбицијата ме храни , плановите ме држат . Да се потпираш на себеси , и да умееш да си бидеш подршка , и критика секогаш во животот .

    И што е најбитно речиси се има рок на траење , затоа ништо не земам здраво за готово , не ветувам и не сакам да ми ветуваат . Сакам сега во моментов да биде убаво . Зошто утре ни јас не гарантирам за себе , а не пак друг да ми гарантира . Очекувај помалку од другите и ќе добиеш повеќе .
     
    На EleMental, julie77 и zhap4e им се допаѓа ова.
  10. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Де се во животот што е поврзано со давање и примање е обратнопропорционално, без разлика дали се работи за љубов, помош, финансиски средства, се, се, буквално се. Тажно е.
     
  11. DarkRose

    DarkRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    Дека премногу сум се замарала со луѓе што не вредат. Ама воопшто. И затоа сега кулирам :)
     
    На ana.ubavkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    ... дека не сум ја таа што никој не ја разбира, јас нив не ги разбирам.
    ... дека е во ред да се биде во грешка.
    ... дека некому колку и да му дадеш од своето, душа, совет, внимание, љугбов, трпение, разбирање и се материјално, нема да значи дека тие ќе бидат благодарни и нема да те третираат како да си гомно.
    ... дека не треба да се верува ама баш на секого, ниту пак обавезно само на блиските.
    ... дека некој што го знам долго време, и што мене добро ме знае може најмногу и најлесно да ме повреди и одземе.
    ... дека за успех е потребно многу работа, трпение и среќа.
    ... дека вреди да си добар. Ако другите не го ценат сама ќе се ценам повеќе.
    ... дека ако не се ставам сама себе си на прво место, никој друг тоа нема за мене да го стори.
    ... дека ќе ми треба уште многу време да научам сфатеното да го применам, и применетото да го сфатам.
     
  13. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.130
    Пол:
    Женски
    Дека се помалку ме потресуваат некои секојдневни незгоди од кои на времето збеснував.Сега ниту ме изненадуваат ниту ме нервираат.Полека полека ја губат моќта.Мислам дека со тек на време научив да го прескокнувам тој момент на урлање и урлање во себе,оти увидов дека освен деструктивното влијание на моите нерви и губењето на време не нуди ништо друго.Искуството пари вреди........
     
  14. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    сфатив дека во животот покрај тебе остануваат само луѓето кои некогаш без причина си ги мразел..
    и сфатив дека животов е многу краток..како свеќа е..гори еднаш и нема назад..
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    ...Дека сум била слепа...
     
  16. Strawberry.6

    Strawberry.6 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    ... дека сум била многу наивна во некои ситуации и сум им верувала на луѓе на кои не би требало!
    ... дека само моите родители ми мислат добро и никој друг!
    ... дека треба да верувам повеќе во себе и во своите одлуки!
    ...
    Како времето минува всушност сфаќам многу работи, и за среќа сеуште не е касно.
     
  17. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Дека животот е краток, и дека треба да го правиме најчесто тоа што не прави среќни..Едноставно да уживаме.. Како велат, исполни ги годините со живот, а не животот со години :rofl:
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Дека сум плачела за џабе, сум губела нерви за ништо, за безвредни работи и луѓе. За жал изгубеното време (а и здравје богами) нема да ми се врати.
    Сфаќам дека станувам се посилна, и туѓото мислење ми влијае се помалку. Дека секогаш треба да се ставам себеси на прво место, затоа што очигледно благодарните луѓе се малку, од повеќето ќе добиеш таква шлаканица, што ќе ти треба време да се освестиш.
     
  19. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Сфаќам дека се си има причина, добра и лоша страна. Наше е да одбереме дали ќе ја гледаме чашата полупразна или полуполна.
     
  20. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    дека напразно дремам овдека и губам време.