1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ги бирате книгите за читање?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ane.bella, 29 септември 2013.

 1. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  25.031
  Пол:
  Женски
  Како бирате книга за читање? Што ќе ве натера некоја книга да земете да ја прочитате? Да си кажам за мене,можеби звучи глупаво но за да земам да читам книга прво треба да ми падне в око сликата од корицата :tmi: и да бидам искрена до сега немам промашено ни една книга.А вие како?

  побарав ваква тема и не најдов,а ако е дупла нека се бриши
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Одам во библиотека со список на книги но најчесто од тој список нема ни една книга моментално.Па земам некоја ја читам содржината од назад и ако ми се допадне ја земам,или па по препорака на библиотекарката,
   
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Се радувам кога ќе видам на задната страна на корицата дека има вовед.Го читам тоа ако ми се допадне ја земам ако не ништо :)
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Па, кориците, одназад она пишаното, а понекогаш ја отварам и 99тата стр. :D
   
 5. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.529
  По кориците,читам што пишува на задната корица,ја листам книгата,вртам некоја страна.
  Ако ме заинтересира,it's mine! :devil:
  Ако не,пак арно.
  :D
   
 6. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  321
  Најчесто бирам автори чии книги претходно сум ги читала, не знам зашто ама кога ќе се "опседнам" со еден автор, не престанувам додека не прочитам се од него :lol: Некогаш ќе прочитам некоја книга по препорака на некој близок ама тоа не се случува често :lol:
   
 7. MermaidKiky

  MermaidKiky Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Па кје свртам неколку страни,кје читнам меѓу редови или пак она од позади напишано :)
   
 8. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  3.788
  Пол:
  Женски
  Бидејќи немам многу време за избор, ги бирам по корицата и одзади тоа што е напишано..А некогаш и по препорака на библиотекарката :)
   
 9. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Бидејќи немам некој голем избор на книги во градската библиотека каде што живееам,барам конкретно некое дело од автор што веќе имам прочитано некоја книга.Или пак некој друг автор што имам читано за него,дека бил добар.
  Никогаш не се залетувам по горицата,или пак да ја читам кратката соджина што е напишана одназад. Или пак некогаш одам со конкретен наслов што веќе сум читала статија за него,а некогаш може самиот наслов на книгата да ми го привлече вниманието па ако ми се виде интересен,да ја земам книгата и да ја прочитам :) :D :D
   
 10. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.792
  Кога станува збор за веќе познати автори чии книги ги сакам - нема место за двоумење. :lol:

  Инаку висам по форумов и Сакам книги, читам рецензии и мислења за книгата и така одлучувам.
  А во библиотека кога го нема тоа што го сакам, гледам да не има некоја која ќе ми фати око, а ако не - ја замолувам библиотекарката за препорака. Ја гледам корицата, читам назад што пишува, пазам да не е некоја историска и тоа е the deal-maker. :D
   
 11. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Најчесто тематски знам да одберам, зависи што ми се чита, или ако некој ми ја исфали и досега сум била задоволна :)
  Или од воведот :)
   
 12. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Најчесто читам кратка содржина (на интернет или на самата книга од позади), некогаш по препорака, а некогаш судам и по корицата.
   
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Вообичаено преку препорака од луѓе кои знаат какви книги ме интересираат. А ако сама си барам книга за читање, тогаш барам конкретен жанр и читам критики на интернет.
   
 14. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Читам рецензија на книгата што сум ја нашла од нет според жанр кој ми се допаѓа и одам во библиотека. Ако ја нема или ги нема од избраните, барам некоја што ќе ми привлече и наслов и корица и потоа читам вовед и се одлучувам.
   
 15. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.557
  Пол:
  Женски
  Гледам ако на задната страна имам мал вовед за цела книга, го читам и ако ми се допадни ја земам книгата. :3 8)
   
 16. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Иако на 90% од книгите што се во библиотека им знам кратка содржина, сепак ја читам содржината на корицата и последната страница од книгата. Многу често земам книга според некој писател, ако ми е омилен, ако ваќе го имам прочитано, ако имам толку многу читано и слушано за него му велам come to me :D, и секако според корицата ако ми се бендиса :devil: знам дека ќе ја земам и пред да ја прочитам задната страна
   
 17. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  60.614
  Книгите за читање понекогаш ги бирам, а понекогаш сами ми доагаат до рака... :) Не сум претерано пребирлива - читам скоро СЕ!!! Сакам да го прочитам секој вид на литература. Сметам дека се што е напишано има некоја порака, некоја мисла, па зошто да не си го збогатам знаењето??? Значи, не е важно дали е драма, трилер, историска книга... САКАМ СЕ!!! :) :inlove:
   
 18. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.255
  Допаѓања:
  34.504
  Пол:
  Женски
  Па најчесто ги читам оние книги кои некој друг ми ги препорачал и ми кажал накратко за што се работи. :)
   
 19. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Таман почнав да пишувам мислење и видов дека веќе сум напишала пред неколку месеци. :lol:
  Затоа наминувам само да ја оставам сликава. :)

  [​IMG]
   
 20. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.171
  Пол:
  Женски
  По насловот,необично,но секогаш по насловот потоа рецензијата,ако ме привлече и заинтригира насловот доволно ми е да посакам да ја прочитам. :)