Како ги бирате книгите за читање?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ane.bella, 29 септември 2013.

 1. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  2.247
  Пол:
  Женски
  Чудно или не, според авторот. Имам аверзија кон имиња како Ден Браун, Николас Спаркс и ете Пауло Коелјо од неодамна. Бирам и според жанрот. Цел живот избегнувам шлагери, имам прочитано само 2/3 книги од чик литература по настојување од другарки. Покрај ова, доколку ме привлечи корицата или името на книгата, а притоа не го знам писателот, читам рецензија, па тоа е пресудно.
   
 2. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.047
  Па обично прво ја читам белешката(критика,коментар) Така најлесно препознавам,за што се работи... :D :P
   
 3. Ondula

  Ondula Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  1.042
  Пол:
  Женски
  Па по препораки, доколку ме привлече некој наслов барам критики на интернет. :)
   
 4. sweetyB

  sweetyB Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  78
  Според содржината :D. Најчесто тоа се мистерии...
   
 5. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.566
  Допаѓања:
  10.722
  Пол:
  Женски
  Па најчесто по кратката соджина или по препорака на некој кој знае какви книги сакам да читам. :)
   
 6. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.149
  Допаѓања:
  13.809
  Пол:
  Женски
  Секогаш по насловот. :D Барам книга што има некој впечатлив наслов и веднаш ја читам. :lol:
   
 7. Madilyn

  Madilyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  126
  Обично по препораки, знаат другарките што сакам да читам. А ако не одам во библиотека и си барам нешто што ќе ми се допадне по насловот па читам кратка содржина. :D
   
 8. ivchee.ivche

  ivchee.ivche Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Ќе го видам насловот па ако ми се свиѓа ќе ја прочитам содржината и така :D
   
 9. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  601
  Одам на Сакам книги страната и си отварам си читам и шо ме бендисува зимам од бибиотека :)
   
 10. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Според насловот.
   
 11. blosson

  blosson Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Најчесто идам кај делот каде што се класиците и по препорака на библиотекарката...читам од позади што пишува...или пак гледам некоја светски позната а и список си носам..А по корицатаа не воопшто знаета don't judge a book by its cover :D
   
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.647
  Допаѓања:
  53.499
  Пол:
  Женски
  Читам на Интернет или во некое списание препорака за книга и ако ми се допадне кратката содржина тогаш ја купувам. Друга опција е, кога одам во книжара ги разгледувам речиси сите книги и тоа долго размислувам и ги прегледувам, ги читам кратките содржини на корицата позади и која ќе ме привлече таа ја купувам.
   
 13. Girl255

  Girl255 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  Најпрво си барам на интернет нешто за книгата,после одам во библиотека и ја читамм од позади и доколку ми се допадне ја земам :)
   
 14. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.174
  Пол:
  Женски
  Во последниве години најчесто според рецензиите на неколку членки на Фемина. Нема промашување. Последна од одмор Големи мали лаги од Лиен Мориарти. Ја избрав водена од позитивните критики овде. Ептен ми се погоди.
   
  На do-re-mi и AnaKarenina им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Raspolozhenie.
  Biram klasici, ne sakam bestseleri.
  Niv kje gi chitam ako stanat klasici :)
   
 16. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Кај мене е зависно од периодот и од она што сакам да читам или од она што ќе ми се најде во околината.
  Кога одам во библиотека или книжара,најчесто одбирам бестселер кој ми бил во план за читање.
  Последниве години откога ја открив Goodreads,се ми е претходно пребарано,со прочитана рецензија и кратка содржина,за да го одберам она што најмногу ми паднало во очи.Некогаш знам да изберам книга од автор чиј стил сум го сретнала и ми се допаднал,друг пат знам да тргнам по насловот,ако е ептен интересен,или пак едноставно да ме завлече корицата.
  И неретко сум се разочарала,ама мора и така :D
   
 17. AutumnRain

  AutumnRain Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  По авторот, а доколку ги имам прочитано сите книги од него и незнам што следно да читам, тогаш пребарувам книги од листи од одреден жанр и која ќе ми падне во око по корица и наслов (пофалби до оние што знаат да направат добар дизајн и да привлечат внимание), веднаш читам кратка содржина. Ако ме заинтригира ќе ја читам, ако не ќе го повторам процесот се додека не најдам некоја книга што ќе го стори тоа. Ако ми се допадне книгата ќе барам повеќе книги од тој автор.
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.488
  Допаѓања:
  50.768
  Пол:
  Женски
  Е па како ќе ја цениш добрата книга ако не потрошиш време на некоја лоша.:lol:
  Јас обично тргнувам од жанрот за кој сум расположена во моментот, потоа ги прегледувам препораките на гр, читам критики, само прелетувам низ кратката содржина, сакам што е можно со помалку информации да почнам да ја читам книгата. Или гледам кога ќе излезе некоја нова книга од автори што ми оставиле впечаток.
   
  На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.854
  Допаѓања:
  125.270
  Пол:
  Женски
  Screenshot_6.png
  А овие книги обично ми се 20% тие кои ми паднале в очи додека сум читала нешто на нет, а другите скроз random. Сакам да читнам од се по нешто, да видам, да сменам, а не едно па исто :D
  Ок имам внатре и некои веќе прочитани книги ама ќеф ме држи да ги читам пак
   
  На Mrs.Brain, toogood, teteks и 2 други им се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.287
  Odam na Laguna knizara i imaat prevedeno fantasticni knigi. Plus ima i kritika od citatelite.
  Potoa odam na web stranata na mojata biblioteka i gi baram.
  Isto taka ima i sliki od knigi koj se slicni na niv, predlog od bibliotekata.
  Voglavno e ok.