Како ги бирате книгите за читање?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ane.bella, 29 септември 2013.

 1. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  788
  Ако претходно имам читано книга од авторот,по насловот,а може и да читнам нешто од интернет за книгата,накратко објаснето за што станува збор,па по тоа одлучувам дали да ја читам.:)
   
 2. Kiki-Viki

  Kiki-Viki Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Женски
  Најпрво според авторот (доколку веќе имам читано нешто од него) а потоа по рецензијата на корицата.
   
 3. pravnicka_2604

  pravnicka_2604 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  959
  Пол:
  Женски
  Најчесто по рецензијата на корицата, или пак по препорака од некој близок.
   
 4. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.117
  Пол:
  Женски
  Бирам многу, толку многу што не читам што ќе ми дојде, мора да ми се допадне доволно за да ја дочитам до крај, си го вреднувам времето.
  Книгата мора да има љубов во неа, често опсесивна, страст, да има готика, хорор, мистерија. По можност класик. Овие елементи ми се најубави посебно кога се во прашање описи. Сакам мистериозен антихерој - тоа ми е можеби најважно, побитно и од херојот/ хероината, антихеројот е тој кој го прави балансот на книгата. Сакам богати на речник, Силвија Плат на пример во Стакленото Ѕвоно, совршен стил.
  Во последно не ме привлекува ништо што ми се нуди, а тие што ги сакам - дневниците на Плат, Секстон, Анаис Нин - коштаат англиските верзии а на наши или српски/хрватски не се ни преведени.
   
  На Briar Rose и Sar-Ste им се допаѓа ова.
 5. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.112
  Па читам кратко сиже или кратка рецензија, или пак по совет од познаници, и знам и да ја прекинам уште на почетокот ако не ми се допаѓа приказната, или пак ако е бавно и предвидливо дејството.

  А исто така и сум престанала да читам ако преводот е катастрофален, кој најчесто е на македонски, а чат-пат и на српски.

  Затоа си читам на хрватски.8-|
   
  На theowndemon и Sar-Ste им се допаѓа ова.
 6. Sar-Ste

  Sar-Ste Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  2.536
  Пол:
  Женски
  Пред да одам во библиотеката од прилика имам список во главата кои книги сакам да ги земам, но најчесто тие книги ги нема и барам по полиците некој интересен наслов или можеби писател од кој веќе сум прочитала некоја книга. Библиотекарките често знаат да ми помогнат во изборот исто така или пак земам по препорака од некој. Многу често ми се случува да имам потреба од некој жанр, во последно време постојано сакам трилери да читам и барам на полиците некој морничав наслов. Исто така во бирањето на книгата ми е важна и издавачката куќа па според тоа секогаш сум задоволна со изборот.
   
  На theowndemon и anonimus-mk им се допаѓа ова.
 7. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.785
  Пол:
  Машки
  Го читам тоа што е кратко објаснување на задниот дел од книгата и гледам дали е ОК.

  И иако не читам книги онака ме интересира само на кратко што има во таа книга напишано.
   
  На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.854
  Допаѓања:
  125.270
  Пол:
  Женски
  Најчесто читам на последната страница кога барам низ полици во библиотека или во американското. Во библиотека често знам да одам и спремна со однапред најдени наслови. Кога читам дигитално прво гледам да е привлечен наслов, после читам кратка содржина и критики.
   
  На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  2.297
  Пол:
  Женски
  Па најчесто одам на купикнига дот ком]:), одам на одредена категорија што мене ме интересира. Ако некоја ми се допадне визуелно, а и насловот игра улога тука, ја разгледувам рецензијата. Ако го пројде ова, имам 3 опции за да дојдам до неа:$. Ја купувам, земам од библиотека, или во најјјјретки случаи ја симнувам од нет, и ја читам на лаптоп, што е многу напорно:@.
   
  На BoyL и Arthur им се допаѓа ова.
 10. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  8.540
  Пол:
  Женски
  Претежно читам класици, така да, не ми е тешко да најдам што да читам следно. Ако сега почнуваш со класици, само прогуглај нешто во стилот на "100 best book in the world" и почни со било која.
  Лично, се фокусирам на писатели "легенди" како што се Орвел, Фитцџералд, Вулф, итн. Среќа постои "Академска книга" со нивните стари и ефтини "Wordsworth classics" и "Signet classics" книги, па можам да си го терам кејфот.
   
  На allaround, Kitten, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.694
  Допаѓања:
  31.105
  Пол:
  Женски
  Ги бирам според авторот, се приклучувам во љубителите на класици
   
  На Kitten, Briar Rose и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 12. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  2.513
  Пол:
  Женски
  Јас имам две опции без последната
  Because...
  21463030_856324037876895_448217795572048222_n.jpg
   
  На Elf, daylight, Miss.A. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  2.324
  Пол:
  Машки
  Првично по издавачката куќа. Да не се лажеме, има солидни книги, чии автори се ненадминливи во книжевниот свет, па сепак некоја фушерајска издавачка куќа успеала да ги измасакрира писанијата, доведувајќи ги до „скратени изданија“ кои пет пари не вредат.
  Обично ги барам постарите изданија на одредени класици, претежно на српски и македонски, поретко и на англиски (да не е оној архаичниот), ако е ново од релативно свеж автор и ми е омилен пазам на издаваштво, малку чекам да стивне "hype"-от јер некогаш ме има разочарано одредено дело.
  Експериментирам онаму каде што издаваштвото е беспрекорно и ја прикажува книгата онака како што авторот сакал.
   
  На blonde_supergirl и Gosh им се допаѓа ова.
 14. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.621
  Пол:
  Женски
  Одам во библиотеката, затварам очи и првата книга што ќе ми дојде при рака. Со тешко срце излевам бидејќи незнам што сум зела.
  Морам така инаку по цел саат дремам пред полици, читам рецензии и превртувам книги.
   
 15. Red Flower

  Red Flower Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Ја читам кратката содржина назад. Ако ме привлечи ја земам, ретко кога грешам.
   
  На citalka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски
  Според авторот или според наслов.
   
 17. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  6.123
  Пол:
  Женски
  По кратката содржина,по автор, а во последно време на сакам книги гледам кои им се најнови.
   
 18. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  Ги бирам по издавачката куќа, па го гледам насловот и корицата, а потоа и фонтот на буквите.
  Понекогаш пребарувам и по групите на фб, ако има добри рецензи, ја земам :).
   
 19. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.085
  Допаѓања:
  27.661
  Пол:
  Женски
  По содржината и по кориците. :)
   
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.739
  Допаѓања:
  7.127
  По препорака од некој со сличен вкус како мојот, а некогаш ме привлекува и мистериозната содржина која ја има на корицата.