1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ги бирате книгите за читање?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од ane.bella, 29 септември 2013.

  1. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Порано секогаш си бев спремна со подготвена листа на напишани книги што би сакала да ги прочитам и тие си ги зимав, ама сеа после толку години и прочитани книги веќе се вртам во круг незнам што да одберам и после саат време мислење и двоумење секогаш ја наоѓам книгата што треба да ја прочитам во вистинското време. Понекогаш сами се јавуваат книгите кои треба да ги одбереме.:)
     
    На citalka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.795
    Во зависност од тоа кој жанр ми се чита, па гледам кои се најпопуларни и дали според сижето и глобалната оценка на рецензиите одредената книга ја заслужила таа популарност.
    Се стремам претежно кон докажани (модерни) автори од минатиот век, мистерии/трилери и вистински, поконтроверзни приказни (од неодамна).
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Пишувам на форум и чекам одговор, како и за многу други работи.
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Имам другарка која обожава да чита и купува книги како мене, а и ист вкус претежно за книги имаме, па со неа често си ги разменуваме книгите. Имам листа на книги што ги поседува, а ги немам прочитано, па така секој пат јас и давам некоја што ја нема читано, а и јас земам од неа книга што ја немам читано. :lol:

    А, ако купувам нови книги или читам некоја од интернет, гледам на форумов која книга имала доста пофалби од членки, па се решавам и јас да ја прочитам. :D

    Исто и од омилените автори ако излезе некоја нова книга, веднаш сакам да ја прочитам. :inlove:

    Вака некако е изборот за читање книги кај мене. :D
     
    На Guns N` Roses, Tanjamm и ane.bella им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Често по авторите бирам книги за читање. Шетам по земји што би се рекло, иако веќе неколку години акцентот ми е ставен на македонските автори. Сакам да знам какво книжевно богатство имаме дома и дали го имаме. Дури имало и автори кои сум сакала да ги читам, а ги немало во библиотека, ги нема преведено на македонски јазик. Ако интересот е навистина голем да читнам нешто од тој автор, барам аудио книга, нешто на англиски на интернет. Еве од Борхес не најдов поезија во бибилиотека, нема, ама најдов песни на српско - хрватски јазик. Од Алфонсина Сторни најдов на шпански.
     
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Најчесто насловот на книгата знае да ме привлече. Но, ако не ми се свиѓа содржината не губам време да ја читам.
     
  7. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Насловот, кратката содржина или од кој автор е. Исто и ако прочитам пофалби и препораки за некоја книга.
    На гурдис имам над 100 книги што сакам да ги прочитам, некои се препорачани, некои се што мене ми паднале во очи :)
     
  8. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    1.876
    Пол:
    Женски
    Автор, кратка содржина, reviews на Goodreads или од форум, по препорака од другарка, библиотека...
     
  9. Love Elixir

    Love Elixir Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    126
    Пишувам на интернет книги што мора да ги прочитате, 100 најдобри книги на сите времиња...Ете така 8)
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Stormii

    Stormii Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2022
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Автор, кратка содржина..
     
  11. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Кратка содржина и според корица.
     
  12. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    2.357
    Пол:
    Женски
    Авторот,кратката содржина и насловот
     
  13. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Авторот, корицата, кратката содржина и кога ќе ја отворам книгата на која било страница ако ми се допаѓа првата реченица што ќе ја прочитам дефинитивно ја купувам.
    Онлајн кога нарачувам само по корица и автор, ретко кога читам кратка содржина.