Како го замислувате вашиот иден дом од соништата ?

Дискусија во 'Дом' започната од anita.lipsy, 10 мај 2011.

 1. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  2.679
  Пол:
  Женски
  Јас не сум баш скромна, т.е. нималку не сум скромна.Ама нели како го замислувам мојот дом нели?
  Еве вака, иако јасно ми е дека никогаш нема да ми се оствари, јас си го замислуваммммм. :inlove: :inlove:
  http://ilike.mk/art/arhitektura/subcate ... a-od-drvo/
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.706
  Сакам куќа покрај море. :$ Тоа ми е најголемиот сон. Да не биде многу голема, да има убава спална со голем кревет и плакар, големо купатило со џакузи. Гаража и добар автомобил во неа.
  Исто така сакам голем и убаво среден двор, градина и многу зеленило. :)
   
 3. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.330
  Допаѓања:
  101.624
  Пол:
  Женски
  На истото место сме ги гледале нашите идеални куќарчиња а Слободка :D
  ова е мојата, мада кога би била моја би претрпела извесни модификации
  http://ilike.mk/art/arhitektura/subcate ... cka-paolo/

  А, ова ќе ми е викендичката за одмарање.... мислам викендичкава ко замок.. ама пази ЕКО-ЗАМОК е во прашање :D и ја замислувам у Шпанија. Е, така да си знаете
  http://ilike.mk/art/arhitektura/subcate ... kja-betak/
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.330
  Допаѓања:
  101.624
  Пол:
  Женски
  Ма зар ти мислиш цел тој простор само за мене :D
  дојди си и друштво носи си :D :D
  У толкаво куќиште да не сме осамени, по ѓаволите, самотија ич не трпам :P
   
  На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Е вака го замислувам мојот дом од соништата кој се наоѓа на океан добро де може и море :lol:

  Ова од надвор како изгледа куќата, да не речам вилата :D
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Паркинг
  [​IMG]

  Ова од внатре
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ова скалите за катот
  [​IMG]

  Кино соба
  [​IMG]

  Фитнес соба
  [​IMG]

  Бебешка соба
  [​IMG]

  Соба за пакување
  [​IMG]

  Гостинска соба
  [​IMG]

  Гостинска детска соба
  [​IMG]

  Спална соба
  [​IMG]

  Моја соба

  [​IMG]

  Плакар соба
  [​IMG]

  Бањите
  [​IMG]
  [​IMG]

  Кујна
  [​IMG]

  Трпезарија


  Дневна


  Работна соба
  [​IMG]

  Кафе шема кај базенот
  Епа ајт кој сака да ми дојде на :d: :coffee: гости бујрум :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

 6. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  ми се плаче од сликиве ;(
  колку сум си скромна 8)
   

  Прикачени фајлови:

  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
   

  Прикачени фајлови:

  • white-house.jpg
   white-house.jpg
   Големина на фајлот:
   339 KB
   Прегледи:
   488
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.768
  Допаѓања:
  107.090
  Според планираното и ќе биде нешто слично.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Со земјени тонови,многу светлина,минималистични мебел,ама топол.Перници,свеќи и слични работи кои го прават удобен и топол,но сепак не натрупан.Под од дрво,не сакам ламинати и слично,камин,детали по ѕидовите кои баш и не умеам да ги објаснам.
  Само да нема ладни тонови,многу мазни површини,многу остри агли и некоја чудна стерилност.
   
  На okcenzi и mims-89 им се допаѓа ова.
 9. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.802
  Допаѓања:
  36.035
  Куќа, дефинитивно.
  Удобна, пространа, со многу светлина, и со висок влез. Не сакам ниски куќи.

  Мини градинче и базенче не е на одмет.
  И најважното - квалитетен брачен живот во тој дом со пет шес деца и куп мачаци и кучаци. Бои - карамел, сончоглед, кајсија.
   
 10. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  За надворешноста не зборувам.
  Многу ми се допаѓа стилот и декорацијата на мебелот од времето на баракот. Незнам зошто но во моите очи го прави посебен. Еве го:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Someonespecial, 1209 и crazylady им се допаѓа ова.
 11. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  242
  Искрено, едно станче во Лондон, само мое се разбира, убаво средено по мој вкус, ништо луксузно.. Бело цело, смирувашко, времето како што им го обожавам мх мх. :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • flat london.jpg
   flat london.jpg
   Големина на фајлот:
   16,8 KB
   Прегледи:
   607
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Помала куќа со огромен двор. Трева, базен, лулашки, клупи...
  Куќата сакам да биде на два спрата. Долу дневна, трпезарија, тоалет, по скалите спална ходник и уште еден тоалет, а на поткровје детските соби. Но ништо да не биде премногу големо.
  Дневната сакам да биде во посветли бои, со тоа што страната која ќе гледа кон дворот не сакам да биде ѕид, туку прозорци. Терасата да биде голема.
  [​IMG]

  Нешто вака, во вакви нијанси, само без палмата. :D

  Другата страна е трева...
  Спалната ќе ми биде портокалова, бела и кафена, уште од одма да си кажам! :!: :D
   
 13. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  661
  Па според мојата и замислата на дечко ми...
  [​IMG]

  Сакам удобен мебел, не премногу скоцкани соби и земјени тонови со примеси на јаки бои.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Сакам темна спална соба, за морбиден секс. :D [​IMG] И убаво дворче, во некој зен стил. [​IMG]
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.497
  Мојот сон е домот да ми биде надвор од МК, каков и да е............
   
 15. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  [​IMG]
  [​IMG]

  Мојата идеа за "дом од соништата" е место што е пријатно и смирува. Не сакам минималистички работи, ама сакам кога се е на свое место. Средновековни работи помешани со сувенири купени од различни патувања, винтиџ, уметнички дела, купови списанија и книги го сумира совршениот дом.
   
 16. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Сакам да имам куќа во Струга,блиску до езерото,но на некое тивко и мирно место опкружено со природа. Сакам куќа на два спрата не мора нешто голема многу да биде јас сакам огромен двор. Да има се: базен,лулашки,лизгалки,простор со масичка и вакви [​IMG] веднаш до базенот. :inlove: Куќата внатре не ми е дотолку јас само сакам двор :D Се шегувам,на првиот спрат би сакала да има дневна,кујна,трпезарија,тоалет и мал подрум. На горниот спрат спална,детска,бања,соба со балкон до природата,со многу миризливи свеќи,растенија. Соба за релаксирање,за внатрешен мир каде се исфрла сета негативна енергија. [​IMG] нешто вака,но со поубав мебел. :)
   
 17. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  33
  Тоа мора да биде стан/апартман, некаде на повисок кат со преубав поглед кон downtown, огромни прозори во дневниот престој и опремен со последните достигнувања од технологијата и многу уметнички слики.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 18. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Сакам да биде пониско, но широко.
  На два ката и подкровје и еден подземен кат, доволни се. Околу куќата огромни површини зеленило. Во задниот двор базен и многу дрвја и цвекиња.

  Во подземниот кат, фитнес, мало подрумче за непотребните нешта, а во склоп на тоа и визба, преполна со некои стари вина и други пијалоци :P
  На првиот кат, днева, кујна, трепезарија и тоалет.
  На вториот кат, спална, соба само за облека, гостинска соба, работна соба (со голема библиотека), детски соби и бања.
  На подкровјето, соба за одмор и релаксација. Со многу свеќи и перници и камин. :)
  Гаражата да биде во близина на куќата. Секако внатре со еден џип за идниот сопруг и една помала количка за мене :lol:

  Од надвор нешто слично на овие...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] (само што оваа нема подкровје)
  ____________________________________________________________________________________________
  градината:
  [​IMG]
  вака базенот, и на она местото што има зеленило да има:
  [​IMG]
  ваква масичка и столови
  [​IMG]
  и малку понастрана:
  [​IMG] фонтана :)
  ____________________________________________________________________________________________
  Подземниот кат.
  Фитнес:
  [​IMG] вака помало
  Визбата:
  [​IMG]
  ____________________________________________________________________________________________
  Првиот кат.
  дневна:
  [​IMG]
  трепезарија:
  [​IMG]
  кујна:
  [​IMG]
  тоалет:
  [​IMG]
  ____________________________________________________________________________________________
  Вториот кат.
  спална:
  [​IMG]
  гостинска:
  [​IMG] сликичката е многу мала ама...
  детската нека биде тогашен избор на децата :D
  соба за облека.:
  [​IMG]
  бања:
  [​IMG] + некое џакузи :P
  работна соба:
  [​IMG]
  само да нема тераса, него голем прозор со поглед накај базенот во градината, и библиотеката овде не ми се допага многу...
  ____________________________________________________________________________________________
  Подкровје.
  сеуште не е измислено како ке биде точно :lol:

  Тоа е тоа! :D Ќе имам најубава куќа, ако ја имам некогаш... :)
   
  На Breezy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.326
  Сето ова ,без Фенг Шуи :lol: Уште тоЈ ми фали :rofl: :rofl:
  Плус ,дневната соба да биде во барок стил и да преовладуваат топли бои .
  Високите ѕидови се маст хев ,спалнат соба да биде што попространа и со добар поглед , ѕидовите да бидат црни со црвен таван и црвен кревет со балдахин (олсоу маст хев ) ,многу перници и малечки душеци на земја (за тркалање :rofl: ).

  Тоалетот - неколку нијанси на сина ,вклучувајќи и тиркизна , со џакузи и шолја подигната барем 30 цм од подот (така ми беше во претходниот дом ,ми недостасува ;( ) ...
   
 20. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  143
  Стан со една спална соба,дневна,трпезарија,wc,тераса,по можност станот на 2 и 3 кат..