Како го замислувате вашиот иден дом од соништата ?

Дискусија во 'Дом' започната од anita.lipsy, 10 мај 2011.

 1. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.099
  Дефинитвно ќе биде голема, со огромни прозорци, сакам светлина многу да има вомојот дом, сакам дрво да има, сакам луксуз, сакам свежи силни бои, кои ќе ја отвараат повеќе секоја соба, и сакам удобен луксузен мебел.
  Собите сите ќе бидат големи, ненатрупани, со доволно мебел и аксесорис што ќе одберам, со високи тавани, и во секоја соба огромни прозорци.
  Кујната ќе биде целата дрвена.
  Сакам градина, голема, толку голема што ќе бидам делеку од комшиите од секоја страна.
  Сакам камин во главната дневна.
  И секако, сакам базент, внатрешен и надворешен, голем љубител на базени сум, и мора да имам. Околу надворешниот базент ќе има песок, и разни зелени растенија и цвеќиња.

  Скромно од моја страна нели.
   
 2. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  стан со 3/4 соби..
  дневната да биде светла боја нешто како светло сино светло зелено..
  мала кујна поврзана со дневната + трпезарија у средина кај кујната..
  мала спална соба со кревет и телевизор
  тоалет со када машина и све тоа..
  + детска соба
   
 3. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Јас па не сакам огромна куќа, сакам куќа средна големина, со преубава дневна, кујна, спална, 2 детски соби, тарасичка и убаво дворче за кучето наше :) Не сакам голема божем ако имам 5 слободни спални соби ќе скокам од среќа? Како да не ми потребале толку соби. А ако ја продолжам фантазијата за совршен дом тогаш би додала нормално и базен :wasntme:
  Во однос на уредувањето дефинитивно не сакам модерно дизајнирана куќа, тие куќи ми се ладни, без душа, како во канцеларија да сум. Не фала. Сакам винтиџ соби со модерни примеси.
  Е вака нешто низ слики го посакувам совршениот дом...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Колку се убави, прекрасни. Јес да е непрактично за денешново брзо време треба да станам домаќинка само за да одржувам ваква прекрасна куќа :lol:
   
  На Divinebutterfly, stylishh, Snow-Queen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.024
  Мојот дом од соништата го замислувам вака...
  Голема куќа со 3-4 спални соби,а таа мојата спална со едне оооогромен кревет,со еден куп перници и со постелнина од свила...потоа во спалната да има и едно мало купатилце ко за туширање.
  Но да има и едно големо купатило со када,со туш кабина,со големо огледало.
  Потоа дневната со некој голем телевизор и со удобни кревети.
  Кујната незнам.
  А дворот цел да биде исполнет со зеленило и цвеќиња да има ама баш насекаде.Со базент со скалички,неколку лежалки и некои клупи под дрвата :)

  А и ќе заборавев да спомнам дека сакам да имам и соба-плакар :inlove: и некои тајни премини и соби :lol:
   
 5. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Јас имам замислено стан така поголем,не куќа.Значи сакам голема и светла дневна соба,трпезарија со кујна и со шанкче на кое ќе има 2 барски столчиња,спална соба,две детски соби,убаво и големо купатило.Најважно ми е домот да ми е топло место,дом во вистинска смисла на зборот.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.296
  од темата
  Сам свој мајстор
  од figgiMK » 30 Сеп 2011, 11:41
   
 7. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.170
  Пол:
  Женски
  Еве дел од мојот дом од соништата
  Бидејќи домот го прават луѓето, а после предметите, замислувам дом со ширум отворени врати за сите добронамерници, насмеани весели лица, дом со позитивни вибрации. Убаво издекорирана трпеза, вкусни јадења кои шират прекрасен мирис, а јас - домаќинката стокмена, дотерана (како да не сум готвела цел ден), ги пречекувам најмилите.

  И задолжително, огромни прозорци кои гледаат кон градината.
   

  Прикачени фајлови:

  • new-work-3.jpg
   new-work-3.jpg
   Големина на фајлот:
   105,1 KB
   Прегледи:
   678
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Дневна
  само што лиљаковите ѕидови би биле со сиво-бордо тапети, и темно црвена завеса-наместо лиљаковата

  Спална
  [​IMG]

  Кујна
  [​IMG]
   

  Прикачени фајлови:

  • lps006.jpg
   lps006.jpg
   Големина на фајлот:
   113,1 KB
   Прегледи:
   594
  На lolyta777, Divinebutterfly, danika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Loritaa

  Loritaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  660
  некоја моја замисла ..
   

  Прикачени фајлови:

  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 11. cacikr

  cacikr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  242
  Дворот:
  Градината
  [​IMG]
  Базен
  [​IMG]
  Водопади
  [​IMG]
  Скара
  [​IMG]
  Огромна тераса
  [​IMG]
  Во градината
  [​IMG]
  И
  [​IMG]
  Подрумот:
  Гаража
  [​IMG]
  Фитнес клуб
  [​IMG]
  Винарска визба
  [​IMG]
  Првиот кат:
  Огромна кујна
  [​IMG]
  Трпезарија
  [​IMG]
  Дневна
  [​IMG]
  Работна соба
  [​IMG]
  Билијард
  [​IMG]
  Бања
  [​IMG]
  Скали
  [​IMG]
  Вториот кат:
  Спалната:
  [​IMG]
  А внатре:Бања
  [​IMG]
  Со џакузи
  [​IMG]
  И соба за гардероба
  [​IMG]
  Едната детска соба
  [​IMG]
  Со бања
  [​IMG]
  Другата детска соба
  [​IMG]
  Со бања
  [​IMG]
  Гостинска соба
  [​IMG]
  Со бања
  [​IMG]
  И уште една бања на вториот кат
  [​IMG]
  И секако тераса
  [​IMG]
  И на крај подкровјето:Гоолема соба за играње
  [​IMG]
  Нормално со бања
  [​IMG]
  Премногу фантазирам нели? :worried:
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MysteriousG

  MysteriousG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  28
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  уште 3-4 соби(ме мрзи да тражам) и баш вака би сакала да изгледа мојот дом ... и секако сакам да има огромна градина :) :) :)
  [​IMG]
   
  На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Kako?!
  Tопол :) Се што е за средување, ќе биде, и ќе му помине модата, и ќе сакам нешто ново. Ама затоа атмосфера ќе има вонвременска :D
   
 14. M.Chocolate

  M.Chocolate Активен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  Јас мојот дом од соништата го замислувам вака:
  Да биде во Њујорк, пентхаус, со многу соби и една голема соба како мој плакар. Собите да бидат добро дизајнирани. И сакам една голема тараса со убав поглед. Сепак е дом од соништата :P 8)
   
 15. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  Не е важно дали ќе бидам во куќа на 5 спрата или во куќа со 2 соби :)
  Важно е да бидам со него,да имаме 2 деца.Тоа е најголемото богатсво.
  Мир,љубов и благосостојба :)
  Искрено не сакам големи куќи,сакам се што е мало и слатко :lol:
   
 16. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.214
  Допаѓања:
  4.257
  Кога прочитав ДОМ веднаш помислив на луѓето.
  За мене дом се луѓето, поточно семејството.
  Го замислувам пред се, полн, со маж, со три дечиња, да мириса на штотуку подговени кифлички... :rofl:
  Да, мирисот и топлината ми ја доловуваат атмосферата на соврешен дом, покрај луѓето.
  И да е весел, да има музика, сите да се среќни и да се насмеани...
  А што се однесува до ентериерот, сакам голем стан (некаде 130-140 метри квадратни) со минималистички стил и топли бои во собите, и една голема дневна, со огромен плазма телевизор прикачен за ѕид, и електронски уреди, што од Dvd, појачало, добри звучници, модеми за интернет, а и најбитно, каблите да не се гледаат. :lol:
  Сакам од едната страна на ѕидот во ходникот накај спалните, библиотека со книги наредени по големина, дебелина... Да ми е тип-топ.
   
  На Divinebutterfly и tweety26 им се допаѓа ова.
 17. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.596
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  Прво и прво,не сакам луксузни огромни куќи со базен,џакузи и сл. не се мој стил.
  Сакам нешто помало,потопло делува..

  Од боите сакам да преовладуваат светли, бела и крем, а мебелот,украси и други детали - од дрво.
  Други конкретни замисли не можам да ги доловам со зборови или слика, така да ова е главно.

  И мачка обавезно, битен детаљ. :)
   
 18. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  не можам да го опишам убаво,тоа е само во моите замисли...
  битно да има голема градина базенче,фонтанче,мала куќичка со тераса но не многу голема,паркинг простор,би била сина боја куќата,и барем една од собите целата да наликува како да се наоѓаш на море...плава боја,школки... 8) :?: :clap:
   
 19. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  На море . Сакам да биде куќа убава и малку раскошна а не да биде палата голема .
  [​IMG]
  Соби убави да има колку за деца и родители :geek:
   
 20. Katojiikutaka

  Katojiikutaka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  225

  Нешто како тебе,само не толку голема.
  (немора да ја имам гостинската сова со тоалетот,поткровјето и толку)
  Нема да можам цела да ја прошетам. :)