1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го замислувате вашиот иден дом од соништата?

Дискусија во 'Дом' започната од anita.lipsy, 10 мај 2011.

  1. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски

    ааааааааааааааааааа,дефинитивнооо .. сон !! Најубава е :)
     
    На Miss.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Ахх мојот совршен дом го замислувам покрај некое море/езеро. Голема куќа со кружна дневна соба. Спалната сакам да биде на најгорен спрат, со прозори на таван и голема тераса, таква бела цела. Се будиш сабајле, пред тебе море над тебе небо аххх :lol: :inlove:
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Фантазии има безброј,али сепак ќе се задржам на реалноста и ќе го направам мојот дом од соништата.
    Оди бавно,ама со љубов и трпение ќе биде.
    Нашата куќа се наоѓа на мирно место,на крајот на градот ,и веќе во градот ни ја викале резиденцијата на Водно :D Многу е голема,со голем двор,ќе се изнамачиме дури ја направиме.Значи има еден спрат со две соби,купатило и голем подрум,потоа оди спратот кој го правиме моментално(т.е. го средуваме) некои 150-160квадрати е,со меѓуспрат е.Има голема дневна,трпезарија,кујна,веце ,купатило,и за секого посебна соба со балкончиња.На две соби има купатило.Баш како од филмовите :geek: Има и поткровје,кое моментално го затворивме.
    Многу ја сакам куќата и моментално сакаме да ја средиме дневната со трпезарија и кујна и спална здравје.
    Другите соби отом потом во зависност од тоа како ќе ни доаѓаат членовите :lol:
    Ги сакам комбинациите лила со сиво,или светло жолто со зелено.Таква ја планирам спалната,во однос на бојата на зидовите,а мерак ми е жолта кујна или евнтуално лила,да одговара со дневната ;)
    Главното купатило ни е на плаво,светло,темно,т.е. плочките а елементите нели бели.
    Во преговори сме да направиме мини фонтана во дворот ,кој патем е голем за збиранки ,скари,дружење во летните денови.
    Кога ќе ја завршиме ќе ве поканам на кафе :P
    Најбитно од се е е,што е на повисоко место,од околу се планини,се гледа цел град а воздухот е незаменливо чист :inlove:
     
    На girl1985 и Lepaaa им се допаѓа ова.
  4. MD.2Love

    MD.2Love Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    12
    мојот дом од соништата не е ни сличен на вашиот има само 36 квадрати и е мало станче со 2 соби мало ходниче и вц две балкунчина од кои едниот е заграден и во него планирам да ги сместам дел од апаратите од кујната дневната е малечка и е споена со кујната која е воедно и трепезарија доволна за г-сед и мало регалче трепезариска маса и неколку елементи од кујна останатата соба е децка и спална 2 во едно ама мирот кој ке го имам таму подалеку од свекор и свекрва то мало станче ми се гледа како дворец како хотел со 5 ѕвезди одвај чекам да го до средиме и да заминам таму усте само 2 и пол месеци
     
    На ForeverYoung и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Било каков, само во него да биде мојот човек. :$
    Ај да дипломирам, ќе ви кажам и покажам. :wasntme:
    Eдноставно, класично и практично се главните карактеристики според кои би се раководела при бирањето и креирањето на мојот дом.
    Имам кажано дека обожавам станови, па навистина би сакала да биде стан - огромните простори ме плашат и навистина не знам како би се снајдела во голема куќа.
    Ако биде куќа, ќе биде прилично малечка, со мала убава градина за која потенцирам - ќе се грижи либето. :!:
    Е, само сигурна сум дека нема да изобилува со вриштечки бои од типот „Ајде дома“. :D
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Надвор:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Внатре:
    -Дневна
    [​IMG]
    -Бања
    [​IMG]
    -Спална соба
    [​IMG]
    -Детска соба(за девојче)
    [​IMG]
    -Детска соба(за момче)
    [​IMG]
    -Кујна
    [​IMG]
    -Трпезарија
    [​IMG]
    -Гостинска соба
    [​IMG]
    -Соба за вежбање
    [​IMG]

    :)
     
  7. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Бидејки целиот мој живот го поминав во стан, јас стварно неможам да се замислам во кука да живеам :?: Сакам целиот стан да ми биде во кафена боја комбинирена со крем боја. Мегутоа, еве како јас сакам да изгледа мојот дом: 1. Дневна соба Обожавам ги дневните кои имаат многу елементи, дали ке се слики, ламби, огледала итн итн :) Единствено на сликата не ми се допага ѕвезденото небо |( http://data.whicdn.com/images/54390111/traditional-living-room_large.jpg 2. Не сум научена да јадам во кујна, туку во друга соба т.е трепезарија :) Некако не ми штима :D во кујна да се готви се, и после ти да седнеш да јадеш тама ке мирисаш на манџи :D Така да, во трепезаријата исто ѕидовите ке ми се во крем или кафена боја зависи, плус тапети и некои други елементи. Сакам да имам долга маса со столици околу 8 да бидат, ете баш како на сликата :) http://data.whicdn.com/images/9114885/tumblr_lk4p50yQFQ1qdo3clo1_500_large.jpg 3. Кујна http://data.whicdn.com/images/43002036/contemporary-kitchen_large.jpg 4. Спална соба http://data.whicdn.com/images/43001729/traditional-bedroom_large.jpg 5. Купатило http://data.whicdn.com/images/41715783/tumblr_mcsxthn4wQ1qmbt9lo1_500_large.jpg
     
  8. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Miss.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Голема куќа со убав поглед кон морее. Во неа да преовладуваат црно бели бои а и некои топли кафени бои <3 ии обавезно убаво среден дворр. Со цвеќиња, фонтана и обавезно убав и големм базен <3333 И тарасите да се со стакло односно некои надворешни ѕидови (мислам знаете како мислам) :D
     
  10. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Јас не сум многу по големи раскошни работи, сакам поедноставни работи, меѓутоа да бидат убави.
    Не сум навикнета да живеам во куќа, сакам во стан.
    Ако некогаш имам можност, да го уредувам станот тоа би изгледало вака:
    1. Ходник
    Сакам во ходникот, да има големо огледало, од едната страна на зидот, до другата, и да има кафеави рамки, слично на ова:
    [​IMG]
    Сакам под огледалото да има една фиока, долга колку што е огледалото, за оставање на клучеви итн.
    После сакам да имам еден оогромен плакар, и на мноогу слики. Ходникот сакам да ми е во кафеава боја.
    2. Дневна соба
    Исто, дневната сакам да ми биде во кафеава боја, т.е да го обојам станот во сите можни нијанси на кафе бојата, сакам да имам многу удобен кревет, камин, украси, фиоки(модерни).
    3.Кујна
    Иста замисла имам:
    [​IMG]
    4.Купатило
    [​IMG]
    5.Спална/детска соба
    Сакам спалната соба да ми биде бела, како снегулка :wasntme:
    Сакам да имам голем кревет, бела завеса, многу убав лустер, ламби, и едно вакво:
    [​IMG]
     
  11. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Сакам мала кукичка, доволна за моето семејство. Еве слична на оваа. Со убаво средено дворче и по можност некое мало базентче. Несакам некој голем раскош, туку убав и топол дом. :)

    [​IMG]
     
  12. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Куќата:

    [​IMG]

    Дневна соба:

    [​IMG]

    Кујна:

    [​IMG]

    Трпезарија:

    [​IMG]

    Детска соба:

    [​IMG]

    Спална соба:

    [​IMG]

    Купатило:

    [​IMG]

    :)
     
    На SimonaTino и l0vE...-love им се допаѓа ова.
  13. khaleesi1

    khaleesi1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    52
    бела и пространа
     
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Mојот идеален дом треба да биде исполнет со љубов ,хармонија и мир.Mногу сакам да имам куќа со поглед на море :) ,а внатре да ми биде уредено по француски стил , едноставно а убаво,многу луксуз не е за личност како мене :D .
    Kуќата:
    [​IMG]
    дневна соба:
    [​IMG]
    Kујна:
    [​IMG]
    спална соба:
    [​IMG]
    детска соба за девојче:[​IMG]
    детска соба за момче:[​IMG]
    купатило:[​IMG]
    и нешто за мало животинче,по можност мачка :D
    [​IMG]
    E така,а дали ќе имам во иднина деца и маче,којзнае...
     
    На khaleesi1 и vitomir им се допаѓа ова.
  15. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Го гледам моето претходно мислење неколку страници наназад, и сфаќам дека скоро сосема сум ја сменила замислата. Не се замислам како живеам во куќа, значи стан е логичното решение. Високи тавани, дрвен под, бели ѕидови и многу уметнички слики. Најбитни ми се светлината и широкиот простор. :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Мојот иден дом од соништата?
    Ахх. :inlove:
    Сакам да живеам во некоја мала скромна куќичка,дрвена,направена од темно дрво,кафеаво.
    Внатре се дрвено,кујната да биде топла,убава,не пренаќинџурена,ама и современа по малце.Уставри,да биде ретро.Кујната со трепезаријата да се во спој,без шанкови и слични луксузирања.Сакам да имам и салон,убав некој на некои кафеаво,портокалови тонови.Сакам камин,и тоалет долу да има.Ходникот да е мал,минимално опремен.И да имам некое мало местенце,да кажам просториичка мала кај што ќе си ги сместам плакарите со облеката.
    Горе да има покровје,и на поткровјето да ми биде спалната.Да имам ставено само душек на подот со постелнина,со полички на `ѕидовите` со книги,и некои други слични детаљчиња.Да биде отпуштено,романтично,авантуристичко,да кажам....
    :inlove:
     
  17. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    И јас сакам исто само што би сакала да биде во шума и да има крем тонови. ;)
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Стан полн со топлина и љубов , и дечиња се разбира.
    Со прекрасен поглед, голем балкон, уреден ко мала градина, на кој секое утро уживајќи ќе пијуцкаме кафенце :inlove:
    Доволно е домот да биде уреден со многу љубов, за да биде топол.
    Доволни сме јас и он во него(сега за сега) за да биде уште по топол.
    И вакво балконче ми е доволно. :)
    [​IMG]
    Во дневна мора да имаме вградено каминче, ми носи некоја посебна топлина во домот.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Скромна сум, не сакам чудби и нестварни работи :wasntme:
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Чудна ми е темата...Се вика „Како го ЗАМИСЛУВАТЕ вашиот иден дом од соништата“ а на темата се „лепат“ слики. Тогаш вие не замислувате, туку копирате туѓи замисли. :D
    А за мојот дом од соништата, ме мрзи да го опишувам. Но, еве вака би можело да помине: удобен и елегантен. :)
     
  20. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Далеку од Македонија, некоја интересна куќа, многу сакам да е во Готик стил некоја таква, или да е некоја со малку мебел современа..Нешто како на сликите но само нешто