Како го замислувате вашиот иден дом од соништата ?

Дискусија во 'Дом' започната од anita.lipsy, 10 мај 2011.

 1. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  2.184
  Пол:
  Женски
  Мало куќиче со дневна и трпезарија, кујна, спална, детска (1,2 или 3 зависи од тоа колку деца ќе имам :D сакам секое да си има посебна соба ), 3 купатила ( едно во спалната, друго за децата и едно гостинско ) и уште една гостинска соба ( во случај да имам роднини, пријатели на спиење да има каде :) ) исто сакам двор со средна големина не нешто многу големо или ептен мало онака да има место за зеленила и за седење :D во глобала тоа а за внатрешно уредување не сум одлучила :D
   
 2. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Па прилично мал. Иако ќе биде мал сигурна сум дека ќе има два тоалета. Потпишувам!

  Многу зимзелени дрвја. Онакво мало пластично бејби базенче на дување кое ќе ми стои во огромниот двор. Во него ќе си ги ладиме нозете.
   
 3. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  596
  Куќа на два спрата и гаража. Двор полн со зеленило, цвеќиња, камчиња... убаво среден. А куќата на првиот спрат да има голема дневна, преубава кујна со трпезарија и wc, а на вториот спрат спална, детски соби, некоја работна соба... Многу сакам да имам и куче :) Така нешто :)
   
 4. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  11.991
  Пол:
  Женски
  Не многу голем,да има доволно соби за сите,секој да има своја соба за спиење(сметам дека е тоа многу важно),кујна,трпезарија,дневна и 2 купатила,едно за нас,другото за тие што ќе доаѓаат кај нас,односно гости.Убаво средена,во топли бои,сакам и мала терасичка и убава градина. :)
   
 5. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Куќа на два ката. Една спална соба за мене, една спална соба за сестра ми и маж ѝ (хаха, и кога ќе се мажи со мене ќе ја носам), една детска соба за детенцето што ќе го посвојам, една гостинска соба за возрасни, една гостинска соба за деца. Толку со собите за спиење :lol: .
  Една голема кујна, два трапезарии (една летна на тераса или во двор, друга внатре.
  Една дневна просторија. Три големи плакари, до секоја соба. Пет ве-цеа (бањи). Една бања плус, за еднодневни гости. :)
  Голем двор, базен 7×9м. Зеленило, дрва... За ентериерот да не ви расправам. Имам и друга куќа замислено, но таа во друга прилика ќе ви ја објаснам, а може и план на собите да ви нацртам. Скроз е испланирана. :$
   
 6. Ultimate.Shopper

  Ultimate.Shopper Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2014
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  377
  :D
  [​IMG]
  Мислам дака нема потреба да го опишувам надворешниот изглед на мојот дом од соништата бидејќи се што сакам е прикажано сликовито во сликата погоре, а во внатрешноста на куќата да има доволно соби за сите членови на семејството, две гостински соби, две купатила, просторија за вежбање, кујна, дневна... Но, пред се во домот да има хармонија, радост, среќа, љубов. :)
   
 7. Ondula

  Ondula Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  1.042
  Пол:
  Женски
  Па сакам да имам домашна библиотека со сите книги на светов. :rock: Сакам и да имам тајна соба (во план ми е да се влегува во неа од шкаф. Да има спирални скали и оградичка до нив со која што ќе можам да си се лизгам од еден спрат на друг. :geek: Сакам да има мноогу соби, една цела соба со патки, топки (за сите спортови), сакам и соба со голем аквариум, само еден мал кревет да има во таа соба и да се гледа оргромниот аквариум, (соба за релаксација читај) и сакам да има воден кревет. Надворешен изглед незнам каква боја да е, да има базент, стакларник со сите ретки видови на цвеќиња и да имам минимум 20 кучиња. :D
   
 8. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Најбитно ми е да е малку подалеку од центарот и да е на високо место од каде што би имала убав поглед. Сакам да има огромни стаклени прозорци од под до плафон во дневната соба и во спалните. Би сакала да е на два спрата + поткровје, а на поткровјето би имало библиотека со убава удобна фотелја, интересна ламба и некои други реквизити за забава...
  Сакам да е многу светло, а ѕидовите да бидат бели или во неутрални бои со интересни не многу нападни детали, а мебелот да биде од дрво. Каминот е задолжителен, кујната сакам да биде многу голема со шанк на средина и високи столчиња. Сакам да има и многу цеќиња внатре, внатрешни полукружни скали и два тоалети од кои едниот би бил доста голем за голема када или џакузи.
  Сакам да има големи тераси на кои би имала удобни фотелји за седење и масичка.
  И дворот сакам да е многу голем исполнет со зеленила, дрвца и цвеќиња, да не заборавам може да има и базен. :)
  [​IMG]
  Нешто вака, сега ја видов во друга тема :)
   
 9. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.727
  Допаѓања:
  5.065
  Пол:
  Женски
  Внатрешност: 1 детска соба, 1 гостинска, 1 спална соба, 2 купатила, дневна, голема кујна, вежбална. Сето тоа на два ката + супер скоцкан таван кој претставува соба за релаксација.
  Надворешност: 1 базен, од оние бетонираните :D + надвор маса за вечера или ручек во лето +искосена трева и дрвца. :)
   
 10. valery15

  valery15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  111
  Мала скромна куќичка, најмногу до 2 ката. Повеќе не.
  Убав двор со зелена трва, окован со ограда и овде да ми стои автомобилот. По природа сум така не сум материјалист. Но некако малите куќи ми се топли на душа, а големите одбивни.
   
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.653
  Допаѓања:
  28.454
  Пол:
  Женски
  Повеќе преферирам стан, со голема квадратура и да е на последен кат од висока зграда со кровна тераса.Многу сакам голем балкон, убаво уреден, со удобен мебел.
  Сакам станот да има огромни прозорци и многу светлина.
  Сакам земјени бои и природни материјали, мебелот сакам да е оргинален, автентичен, модерен, како да кажам, да има таква уметничка жичка.Не сакам ултра современо, туку уредно со парчиња мебел од познати дизајнери од минатите векови.Како на пр. очајно го сакам Rio rocking chair-Оscar Niemeyer.
  Бидејќи сакам да готвам, планирам да си издизајнирам ултра модерна и функционална кујна, пространа и во дезен на дрво.
  Исто така сакам и убава трапезарија која ќе зрачи со хармонија и удобност.
  Многу битна работа што ја сакам е уметничко ателје, со многу светлина, кое воедно ќе ми користи и како работна соба во која ќе го водам моето проектантско биро, по можност да е малку одвоено од остатокот од собите за да имам мир.Сакам да имам голема библиотека и многу уметнички дела.
  Спалната сакам да е удобна, со малку мебел, во топли бои и со пригушено светло, сакам да има бања во спалната соба и многу сакам соба-гардеробер, не мора да е оргромна, ама сакам на едно место да ми се наоѓа се, од облека до чевли, ташни, накит, козметичко катче и така.

  Ако биде куќа, многу имам фетиш кон стари градби, како оваа

  Ептен ми се со душа и онака романтични.
  Исти барања за ентериер имам и за во неа како и за во станот, со таа разлика што сакам базент во дворот и убава градина.

  Еве неколку сликички од она што црпам инспирација.
   

  Прикачени фајлови:

  На Snow-Star, Someonespecial и Dvolicen им се допаѓа ова.
 12. <3 pleza4e <3

  <3 pleza4e <3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  3.433
  Пол:
  Женски
  Како го замислувам мојот иден дом од соништата?
  Па тоа би било мала куќичка со голем колоритен двор :inlove: за кој што јас ќе се погрижам :D
  Со светли и свежи бои...голема кујна :) од која ќе излегува мирис на тазе испечени колачиња:D
  Со камин и клацкалка покрај него :inlove: и зеленило внатре во домот:D
  Ѕид од прозорци во дневната за да се гледа дворчето кое што ќе биде со љубов негувано и да си ја полнам душата гледајќи надвор.
  Мебелот нема потреба да го замислувам, веќе го имам посакуваниот само уште куќата ми фали:D

  Дом исполнет со мир, љубов, здравје, со големо семејство и многу пријатели:D

  И обавезно ќе се тркаламе со малите низ дома:D:D
  Нешто вака:
   
  Последна измена: 9 јули 2015
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tockaAa.

  tockaAa. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2015
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  255
  Пол:
  Женски
  сакам да биде некаде близу до плажа
  куќа на еден спрат ниска,долга со ооогромен двор и базен.
  внатре сакам се да ми е бело со камин обавезно и со многу огледала и кристали насекаде
  и да не заборавам поебна соба за облека ташни чевли и аксесори
  :inlove::inlove::inlove::inlove:
   
 14. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.352
  Пол:
  Женски
  од секогаш сум посакувала дом полн со љубов,разбирање и слога...во таков дом пораснав и таков дом сакав и јас да имам и имам фала Богу....можеби не е најлуксузен и по најнова мода ама додека мене ми е убаво да спијам со саканиот на стар лежај,да готвам на старо шпоре итн јас сум задоволна
   
  На MilaP и joy1 им се допаѓа ова.
 15. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.687
  Допаѓања:
  50.002
  Пол:
  Женски
  Па има неколку верзии кои ми се мотаат низ глава, но важно да биде помало куќиче, да не е голема куќа. Помалите ми изгледаат посимпатично, потопло, поисполнето. Важно ми е и да има убав двор, односно градина.
   
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.759
  Допаѓања:
  138.839
  Куќа..во основа од 100м2 со подрум исто толкав..
  Во подрум огромен телевизор, удобни фотељи..скоро речи мини домашно кино..
  Маси за билјард, пинг понг, пикадо.. мал бар, купатило..
  На приземје 2-3 спални, главната со посебна бања.. и голема кујна со трпезарија и стандардна дневна..
  Мал затворен базен со џакузи, сауна и парна бања..
  Летниковец со убава фурна и скара..
  Уредено во фармхаус или скандинавски стил..

  И сето тоа поставено на плац од барем 10.000м2 ..
  Затоа што сакам микс на дрва, зачини и разновидни растенија, куќички за животинки, зеленчукова градина..

  Спомнав дека треба да е на планина и барем 2км од првата куќа? :^)
  Да..сакам ранч со еден збор:lol: