Како го контролирате гладот?

Дискусија во 'Диети' започната од meesterleighton, 17 октомври 2012.

 1. meesterleighton

  meesterleighton Активен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ne znam sto mi se slucuva vo posledno vreme no ne mozam da go kontroliram gladott postojano sum gladnaa i ne jadam cel obrok so cel da ne se zdebelam i se zalazuvam so grickii blagoo kazete kako da se kontroliram! blagodaram odnapred :)
   
 2. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  kako da go kontrolirate gladot??

  па најади се убаво и нема да ти се јаде
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  kako da go kontrolirate gladot??

  Провери го шеќерот, но и она што сењорита.ломбарди го кажа има смисла, немој да се залажуваш, направи си ред во јадењето, јади си правилно, на секои 3-4 часа и тоа во нормални количини. Ако не можеш толку многу често да јадеш асален оброк грицкај здрави ужинки.
   
 4. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  490
  kako da go kontrolirate gladot??

  Јади на секој 3 часа по околу малце(значи не една рака) туку мала чинија разновидно. Многу зеленчук,овошје, месо, и нема да се здебелиш. Наместо грицки(кои многуу дебелеат) јади вака! Нема ни тегоби да имаш ни глад ни да бидеш дебела!
   
 5. PeaceLoveBasketball

  PeaceLoveBasketball Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.174
  kako da go kontrolirate gladot??

  Јади само тогаш кога ти се јаде,не јади од досада. :)
   
 6. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  242
  kako da go kontrolirate gladot??

  Па да ти кажам дека баш грицките можат да те здебелат, земи јади си јаболка, пиј вода секогаш кога ќе ти се пријаде земи си јаболко или некое друго овошје и пиј многу вода, чаеви барем така јас правам, или јади повеќе пати во денот ама по малку се разбира.
   
 7. NiB57

  NiB57 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  kako da go kontrolirate gladot??

  пиј повеќе вода колку што можеш 2,3,4 литри дневно, го намалува апетитот :)
   
 8. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  193
  kako da go kontrolirate gladot??

  Вода! :) Кога ќе почувствуваш глад,веднаш напиј се вода,па макар и на сила било..
   
 9. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  kako da go kontrolirate gladot??

  Јас не сум да пијаш вода кога ти се јаде . Не е убаво да мешаш глад и жед :!: Не е исто. Ако многу малку внесуваш вода во организмот на пример под литар , обиди си да внесиш повеќе. Со грицки никако не ублажувај глад, дебелат. Касни јаболко, пиперка ако може така да ја јадеш или пак направи си некоја салата од зеленчук. :)
   
 10. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.162
  kako da go kontrolirate gladot??

  Мене од јаболки после уште повеќе ми се јаде, затоа јадам моркови краставици и карфиол.
   
 11. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  54
  kako da go kontrolirate gladot??

  oh lele go imam istiot problem sto od dosada po cel den mi se jade nesto mnogu tesko mi ide kontroliraneto :^)
   
 12. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.167
  Допаѓања:
  18.675
  Пол:
  Женски
  kako da go kontrolirate gladot??

  еве ова го најдов на нтернет

  1. Јадете мали чести оброци.
  2. Не го прескокнувајте поручекот!
  3. Јадете повеќе зеленчук!
  4. Јадете повеќе интегрални житарки и помалку рафинирани јаглехидрати
  5. Јадете полека!
  6. Спиете по 7 или 8 часа,никако помалку
  7. Пијте повеќе вода! обавезно 8 чаши на ден
  8.Миј ги забите
  9.Пиј топли пијалаци
  10.Избегнувајте гума за џвакање
  11.консумирај повеќе протеини во вашата исхрана
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 13. discofilman

  discofilman Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  96
  kako da go kontrolirate gladot??

  Ај прочитај го мојот пост во темата таблети за слабеење за да не го повторувам.
   
 14. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Вода е лекот.
  -Секое сабајле земај 2-3 ладни чаши вода
  -Не го скокнувај ручекот и јади по цели оброци убаво! Не се сожалувај и после со грицки и чоколадо!!
  -Имај убав сон. Најдолго 9-10 часа, пократко не! :!:
   
 15. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  567
  Па не го контролирам.
  Повеќе он ме контролира мене. :$
  Има денови кога сум изненадена од самата себе,колку многу можам да изедам.
   
 16. Sexy-Lady

  Sexy-Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2012
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  16
  не ладни чаши вода туку млака бидејки ладната ги уништуваат влакната кај цревата :)
   
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.921
  Допаѓања:
  37.436
  Веќе петти ден како после 20ч не јадам ништо.

  Ако почувствувам глад, варам чај, какао, незасладени и ги пијам.

  Добро ми оди до сега, и се чувстувам прочистено.
   
 18. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  14.349
  Пол:
  Женски
  Како се борите со гладта кога сте на строга диета, или кога сте на детокс чаеви/води?
   
  На mentalmk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  12.092
  Пол:
  Женски
  Обично пијам вода 300мл. наеднаш. Пијам зелен чај со лимон и ѓумбир или едно турско кафе.
   
  На Sejfullai и diskreten32 им се допаѓа ова.
 20. Roksifoksi

  Roksifoksi Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Пијам многу вода..или зелен чај