Како го контролирате гладот?

Дискусија во 'Диети' започната од meesterleighton, 17 октомври 2012.

 1. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.603
  Допаѓања:
  51.103
  Пол:
  Машки
  Никако,гладта се бори со мене:|
   
 2. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.060
  Пол:
  Женски
  Кафе, или некое овошје што имам во моментот.
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Бидејќи вчера почнав со УН диета, можам да кажам со позитивна мисла и пиење вода.
   
 4. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  2.586
  Пол:
  Женски
  Си јадам.
   
  На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  Овошје,вода,кафе но најчесто кога ќе почувствувам глад земам да работам нешто друго и заборавам на гладта.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  14.527
  Пол:
  Женски
  Со глукомананот има некој искуство?
   
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.954
  Допаѓања:
  293.869
  Инсталирајте си апликација за пиење вода.
  Така добро ќе го убие гладот, желудникот постојано ќе ви клапа полн со вода.
   
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  59.604
  Никако, не сум гладна. И не трпам да седам гладна.

  Ако сте на некоја диета и сте гладни, диетата ви е погрешна.

  И ќе ви влезе организмот во режим на гладување, и наместо да слабеете, ќе стоите во место, а на првиот зголемен внес на калории, ќе се поправите. Чисто информативно, ама изгледа џабе везам за ова по цел форум....
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.954
  Допаѓања:
  293.869
  Кога повеќе од еден месец се држиш на некој сопствен режим (а притоа имаш вишок килограми), желудникот има способност да го налами својот капацитет.
  Ама придржувањето на начин на исхрана е во главата и може да се контролира...нормално ако сакаш да постигнеш ефект:)
  А и секој организам не е ист и не поднесува се и сешто, на пример не постои УНИ диета, кога им одговара на сите.
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.305
  Допаѓања:
  99.107
  По ново, диетата не треба да те остави гладен и треба да се чувствуваш сит цело време. Не знам како ова функционира ама човек кој е навикнат на одредено количество на храна, не може да не чувствува глад ниту еднаш во денот кога менува исхрана или да го задоволи својот глад со една овошка или некој орев. Јас не сум на диета па дури дојдам до јадење чувствувам глад и намерно не јадам оти си имам зацртано кога ми е прв оброк а кога втор. Нема ништо лошо во тоа да си гладен и да се натераш да издржиш уште некое време без да посегнеш по нешто. Научи се на глад, поинаку не може ако сакаш да ослабнеш салам, не само некое килце а имаш уште бааѓи за симнување. Не до степен да ти е лошо ама таква паника дека ако чувствуваш глад нешто не е во ред со диетата, не верувам.
   
  Последна измена: 17 јули 2019
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  59.604
  Мешате самоконтрола со глад.

  Едно е да се исконтролираш да не излапаш цела пица, или бургер. Или да чекаш да си дојдеш дома да ручаш.

  Друго е да ти грчат цревата за јадење со денови ама упорно да јадеш едно праскиче и да мислиш дека не е нормално што ти се јаде и дека така се слабее.

  Нормално дека ако си јадел многу - и си се навикнал на тоа да јадеш многу - ќе има период кога ќе ти се јаде ако престанеш да јадеш помалку. И точно, желудникот може да се намали по одредено време - или да се прошири ако се претера со храна. (да не почнуваме па за големина на порции).

  Јас зборував за изгладнување. И не можеш да се залажеш со чаша вода, бар не на долг рок. Зборуваме следниве година, пет, десет години.

  Дека на форумов читаат и деца што мислат дека ако прескокнат оброци, ќе намалат некое кило. И не можам да не искоментирам дека тоа не е правилно и дека тоа не е решение.

  Нормално дека една диета не може да функционира за сите, ама гладувањето никогаш нема да биде успешно на долги стази. И не треба да се зборува дека е.
   
  На galapce, eli25, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.305
  Допаѓања:
  99.107
  Не зборам јас за изгладнување. Оти јас глад чувствувам секојден најмалку еднаш. Пред појадокот оти не сакам да јадам рано, јадам за време на пауза кога е малку покасно и еден час или час и половина до паузата чувствувам глад. Дома исто имам одредено време кога јадам и често сум гладна дури да дојде тоа време а не сакам да јадам порано оти ми се пореметува ритам.
  Не спомнав прескокнување оброци, туку ако намалиш количински ќе почувствуваш глад и е нормално се додека од гладта не направиш некоја фама дека му штетиш на организам, ко да не знам што ќе се случи ако не посегнеш по нешто во моментот кога ќе почувствуваш глад.
  Можеш одредено количество храна да го поделиш на 5, 6 или 7 оброци за да е поздрав начинот на исхрана, нели, повеќе мали оброци на ден, но пак ќе почувствуваш глад ако тоа количество не ти е доволно, односно си навикната на повеќе.
   
 13. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  8.037
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да пијам вода кога сум гладна, ми се лоши најискрено. И уште повеќе ме изгладнува. Затоа не ни можам да пијам вода насабајле на гладно срце, чуден ми е организмот.

  Ама се соочувам со глад така што си куснувам нешто. Освен ако не ви е кажано од доктор да пиете само течности за некоја операција или здравствен проблем, не се изгладнувајте.
   
  На Alisa22 и Doozy им се допаѓа ова.
 14. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  59.604
  Јас скоро па истото го викам, дури и подобро е да не јадеш толку често за да одмара панкреасот.

  Ама прочитај го муабетов низ темава, па ќе видиш зошто реагирав.
   
  На Nausicaa и Bridget им се допаѓа ова.
 15. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  774
  јадам 4 пати плус 2 ужини. 4те оброци се средно-големи.
   
 16. MarianaBT

  MarianaBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  676
  Пол:
  Женски
  --
  а каква вода пиеш . минерална или ? и зошто не сакаш да јадеш ... кога организмот ти бара подолго време ?