1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го облекувате вашето бебе?

Дискусија во 'Бебе' започната од sweet.woman, 18 октомври 2011.

  1. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Кога бебето/детето е испотено најлошо е да го соблекувате затоа што така веднаш се лади телото и во такви случаи настинуваат.Најдобро кога е испотено да му ставите крпче/палома/пешкирче на градите и грбот и тие да ја впијат потта ,па потоа да го пресоблечете.Значи крпчето да постои 5-10 минути.
     
    На girl1985, Bozica1980 и NoellePage им се допаѓа ова.
  2. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Девојки, неможев да најдам соодветна тема да го поставам прашањево, па затоа решив тука. :)

    Сакам да ве прашам каде можам да најдам бебешко боди со кирилични натписи?

    Барав во Стружанка, тоа што е во редот на ДМ маркет, во Центар (незнам поточно како да објаснам) ама таму немаше нешто такво.

    Сестрата на дечко ми е бремена, па наскоро ќе го дознае полот и сакам полека секој месец да купувам по нешто уникатно за бебенцето. :D

    Добредојдени се и други идеи, поврзани со облека за бебето, ќебенца, некои препораки да ме насочита кај можам да најдам нешто интересно.
     
    На bitol4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    За дома облекуваме едно боди со кратки или долги шпикозни и чорапчиња , ако е со ѕиврички тогаш е само бодито и ѕивричките одозгора едно тенко џемперче и калчинки има доле без чорапки а за надвор боди чорапи шпикозни 2 капи калчинки плиш ракавици и умотана е во 2 ќебиња и во транспортер
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас на бебушко му облекувам боди со долги ракави, ѕивриња, чорапчиња, и од горе шпикозни, а секако памерс, една терта пелена и еден триаголник. исто му ставам капче и на рачињата нараквици зато шо спиеме со рацете надвор. ноке се покриваме со слабо кебенце и од горе јорганчето
    е сега кога дојде патронажната сестра се му слече на бебушко, ѕиврињата, капчето, нараквичињата, ми го фати кебенцето, се тоа било не потребно???? кутрото остана голо :( ама јас пак си го облекувам како претходно :)
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Љубичица не го учи на толку топло.
    ЈАс малата ја облекувам со боди на долги, блузиче на долги и панталончиња или хулахопки за по дома. Моментално е со термом панталончиња.
    За надвор боди на долги, поткошулче и блузиче или блузиче и џемперче, доле со хулахопки и панталонки. И јакничка, ако е добро времето, еве пример како денес, ако е поладно скефандер. Нормално и капче, ракавички не ставам за надвор (барем не досега).
    Секогаш се водам според мене, па досега сум погрешила(фала Боже), 2-3 пати демек ладно ладно, па ја сварив, дури плачеше од што и беше топло.
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    за сега овој период доволно е боди на долги +зивриња или хулахопки а одозгора или шпикознички или дводелен комплет друго не ви треба ни чорапки ни пакавички ни капче за спиење само едно кебенце или памучно или плиш не ги трупајте бебушите со облека ке им биде склет и ке плачан особено машките
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    е во однос на чорапчиња, за дома или хулахопки и чорапчиња ставам или чорапчиња и бебешки калчиња, а за надвор + топлинчиња.
    Капче носиме само после бањање таа ноќ.
    За покривање до скоро ја покривав со ќебе и јорга, а сега само со јорганчето и гледам доволно и е , топличка е.
     
  8. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    zdtavo na site mamicki.nie imame 5 meseci.jas na mojot princ mu oblekuvam bodi so dolgi rakavi,pampers,pelena i triagolnik.nad niv halahopki pa posle pantoloncinja ili tenercinja i edni corapcinja.a gore bodito,bluze so kusi rakavcinja i nad nego trenerce ako nosime trenerki.ako ne sami bodito i bluze.a navecer mi spie vo vrekicka posto mn se otskriva so racinjata.i vaka samo vo vreka i ne go pokrivam posto e toplo vo sobata.pozzz do site :)
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.332
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома е стварно топло , и јас шетам во маица на кратки ракави и гревота е ќерками да ја наоблекувам .По дома кога сме и облакам боди на кратки ракави и близиче , или само боди на долги ракави. Доле хулахопчиња и хеланки , и чорапчиња со гумички пошто е во фаза на проодување и да не се лизга по подов :)
    Навечер спие во пижамки и покриена со кебенце , или пак во врекичка :)
     
    На meU и bitol4anka им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Ти како си облечена? И ти носиш ѕиври и хулахопки, плус ракавици и капи по дома? Сигурна сум дека не. Бебето треба да има еден слој облека повеќе од тебе, тоа е сосема доволно. Хулахопки за дома се тотално непотребни, ако веќе му ставаш и ѕивриња. Не ги наоблекувајте бебињата, дајте нека им се учи организмот да се адаптира на околната температура. Самото ќе ти каже, т.е покаже ако му е ладно. И за тоа дали му е ладно или не, ориентирај се според грпчето, градите и стомакот, не според рацете и носето.
    Ова најдобронамерно ти го кажувам, плус машките се повеќе с'клетчии од нас женските. Не е убаво да го претоплуваш и во пределот на тестисите ;)
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Во Скопје во Стара чаршија одма на почеток кај што е раскопаното кај што градат сега плоштад односно каде што е споменикот Скендер бег во пролазот накај кафанчињањата (значи одма до раскопаното градилиште) има една продавница ако не се лажам со македонски прозиводи.Во главно е за пижами и долна облека и во нејзе имам забележано од тие бебешките боди со натписи и се баш интересни а според тоа што видов продавницата не е воопшто скапа. :)
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    секако дека секој совет е добронамерен и зато нели си прашав, е сега јас не му облекувам хулахопки и плус ѕивриња , туку само кратки чорапчиња и ѕивриња, е сега ме интересира дали да му облекувам ѕивриња или не, да си биде само со чорапчињата и шпикозните??
    а капче ставаме само за спиење...
     
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    ^^На син му досега не сум му облекла холахопки затоа што имаше атопичен дерматит (фала Богу се повлече) и педијатарот ме советуваше да му облекувам ѕиври или пижамчиња под тренерчиња или панталончињата и плус ми го рече истото што го кажа и Анатх дека машките се поголеми склетџии и да не го пренатрупувам со алишта.

    Е сега нели шприкозните имаат ногавички доле на стапалцата истокако и ѕивричките, така што јас му облекував чорапчиња, ѕиври па шприкозни.
    Сега е поголем и не носиме шприкозни, па некако глупо ми изгледа кога ѕиврите т.е. ногавичките му се гледаат па јас му облекувам 2 пара чорапчиња, пижамчиња и одозгора тренерче/панталончиња.
    На ќерка ми и облекував и калчунки или топлинки бебешки нормално, меки, ама син ми не ги трпи, многу му се потат стапалцата и затоа само чорапчиња му облекувам. Исто ќерка ми зимно време носеше и елече, ама на малиов не му облекувам затоа што се поти многу, туку само боди (најчесто по долги сега зимскиве месеци) и одозгора памучна маичка. Толку.

    Капче ставам само после бањање од оние памучмни бели бебешки. Обично откако ќе го избањам заспива и само тогаш спие со капче, после тоа самиот го вади, му смета и не го трпи.
    И секако ако излегуваме во зависност од тоа колку е ладно или јакничка или скафандер, и тогаш капче ама овојпат плетено дебелко.
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    значи и јас исто толку го облекувам бебушко мој, боди со долги ракавчиња, а долу кратки чорапчиња, ѕивриња и од горе му облекувам шпикозни... јас капче му ставам за спиење ;)
     
  15. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    До сега ја облекував само со боди и шпикозни, чорапи не трпи, капче па ич. Плус а ја облечам подеело се поти и е нервозна.
    Сега почнав да ја облекувам во панталони и блуза со чемперче ама имам еден проблем. Се имам објаснето во други теми дека имам многу алишта позајмено и некои не ми се многу практични или па јас сум мутавичка. Маичка по долги памучна, со само 3 копчиња одпозади незнам како да и ја облечам. Прво ја протнав главата и едното раче ама за другото нема место а големка е маичкава за 3 месеци е. незнам дали да пробам прво двете раце па главата на крај :^) . Несакам да се изнервира прво план да скројам па после :D
     
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    хеех и кај мене е така со некои шпикозни, или блузиња, ама прво ставии го главчето а ракавичките од блузето собери ги цели и пикни и го прво едното па другото раче, ке видиш дека има место. вака ми го облече сестрата бебево кога си одевме од на болница и сега јас така си го облекувам дома ;)
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас уште од почеток вака го облекувам моето бебе: памперс, боди на кратки ракави, чорапчиња и одозгора шпихозни и толку, кај нас дома е топло и мислам дека нема потреба од повеќе облека, затоа што овие 2,3 дена гледам дека на таа страна кога го ставам да спие и кога стане гледам дека е испотен, инаку за спиење го покривам со едно тенко плишано меко ќебенце и толку, ниту јорганче ниту дебело ќебе му ставам, ништо, мислам дека му е доволно тоа.
     
  18. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Ај и јас да се замешам во темава.
    Јас досега на малиот за спиење му облекувам хулахопки ,пижами и чорапчиња,сега имаме 6.5 месеци и почна многу да мрда во спиењето и го ставам во вреќичка ,па се мислам дали да му ги соблечам хулахопките или не и дали одозгора над вреќичката да го покријам со кебенце (вреќичката е без ракави,а во собата кај што спиеме е 19-20Ц )
     
  19. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Леонтина јас мислам дека за спиење тоа е пренатрупано,само со пижамчиња и чорапчиња е доволно,и нели во вреќичка и одозгора со ќебенце,башка и топло ви е во собата 19-20степени нема да му биде ладно,немај гајле ;) а хулахопчиња немој да му облакаш за спиење ем ке му биде с'клет,ем ке го стегаат
     
  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Леле ма мајче....зошто ма толку ги облекувате, па нормално дека ќе мрда :(
    Немаш потреба од хулахопки, ниту чорапи во вреќичка. Доволни ти се обични пижамчиња, и слабо ќебенце над вреќичката (во зависност од нејзината дебелина).
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.