1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го одбирате местото каде ќе го поминете вашиот одмор?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од rossonerka, 4 јули 2012.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    1.Мора да е мало и тивко место, како стареам така бегам од гужви и журки, а и поради детето, мало ми е и ни пречи гужва
    2.Мора сместувањето да е најблиску што може до плажата
    3.Водата мора да е чиста , да нема бранови и плажата да е песочна
    4.Мора дестинацијата да е блиску после граница, не трпам вожња.

    Сега за сега , со мало дете ова ми се критериумите.
    За некоја година верувам дека ќе се сменат.
     
    На Aleksandar1212, joy1, kala21 и 6 други им се допаѓа ова.
  2. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Немам мало дете,а ова ми се критериумите т.е само возењето не ми е проблем.
    Дали стареам ?!?!?!
    Не поднесувам никаде никакви гужви:|
    Не одам по дискотеки и на места кај што има гласна музикасамо тишина сакам и :f::sun::coffee: и добро друштво се разбира:)
     
    На Antolinaa, Bridget, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Не се секирај и јас не сакам ГЛАСНИ места..ниту дискотеки...
    Ама па и не сакам мали места каде што има 1 продавница и 2 кафичи а верувај на југ има мн такви места.. Ќе здивам јас ако немам навечер каде да прошетам па и да седнам на сок или сладолед..
     
    На Aleksandar1212, azelea, kala21 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    Последниве три години ги посетив сите Грчки села:lol:.

    Не старееш, туку ,,зрееш,,;)
     
    На kala21, Antolinaa и Dust им се допаѓа ова.
  5. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    1. Да има плажа и море(со големи бранови по можност)(и да нема големи мутирани треви) каде ќе можам да се испружам од 8 сабајле до 8 вечер.
    2. Да има некоја форма на објект што дава лесковачка/разни чудеса од меса или пицерија.
    3. Да нема луѓе кои ќе ми кенкаат сакам ваму, сакам таму , леле ова, леле она.

    Тоа се моите 3 најважни критериуми за одмор надвор од нашата држава.
    Све друго не ми е битно.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Добра плажа, добро и чисто сместување да биде блиску до плажата, да има убави места за посетување, добри ресторани кој нудат убава храна.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Нормално, да можам да си го дозволам пред сè.
    Најпрво селекцијата ја правам спрема цената на аранжманот (немам сопствено возило, па најчесто одам на одмор преку агенција), па потоа ги гледам другите карактеристики, меѓу кои е и близина на амбуланта (за не дај Боже :) ).

    Многу сум чил, не ми сметаат ниту гужви, ниту деца, ниту пензионери. Битно ми е само да бидам на море, да дишам морски воздух и да собирам витамин Д. :sun:
     
  8. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    дечки ајде една мала помош
    сакам летово да идам со дечко на одмор во Грција(првпат идеме заедно) ,планираме агенциски значи без кола ке сме
    местото да биде ни премногу за забава(како Кавос),ни пак некое скроз пензионерско(Неа Врасна,Неа Пори,Лептокарија)
    предлози ваши?
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Аранжманите за Ханиоти обично се со попристапни цени. Местото е многу фино, водата скоро секаде е кристално чиста, нема бранови.
    Баш е онака, одморско место, фино и пријатно. Молос е фина плажа за журкање, има многу млади и коктелите им се врв. :mm:
     
  10. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Можете и во Калитеа, мирно е во одредени делови, доколку сакате да одите на журки дискотеките се малце подалеку од центарот. Мирно, тивко, водата е премногу чиста, небесно сина и топла, цените се сосема нормални дури и поефтини од кај нас. А и нема многу пат. Ние бевме сместени во вила Poseidon и беше на одлична локација - плажата на 5 минути a центарот пред тебе. Би отишла пак дефинитивно. :)
     
  11. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Најпрво морето да е чисто топло и да има бранови обожавам брановии :drunk:..Да има клима,интернет,апартмано или хотело блиску до плажа..песочна плажа...пари да трошам за лежалки не трошам си носам од дома :muscle:..ноќен живот не ме интересира сакам мирно место..државата и таја не ме интересиресира одам на 10 дена не за цел живот :emo:..сакам мало местенце..и по можност базен..8)
     
  12. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Седнувам у кола и кај ме стемни , таму преспивам :D Убава е Македонија на сите страни :D
     
    На Tanjamm и Dust им се допаѓа ова.
  13. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Во Лептокарија немам летувано ама сум била на прошетка. Па не е ни малку пензионерски. Неа Пори и Олимпик Бич се помали и се пензионерски ама Лептокарија и Паралија во никој случај.
    А Предност е во Паралија ако одиш може да прошеташ во Катерини. :) Блиску е а и супер е
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Ова сериозно?И јас сум со такво мислење и не ми пречи да одам по два три пати на исти места во Македонија, а да жалам што не сум била на море во Грција. Јас така се осеќам. Секое лето правам комбинација од две места, езеро и планина во Македонија.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Имало некој како мене :sweat: Нормално дека ако идеш на одмор не идеш за да кажеш каде си бил туку идеш да си поминеш убаво и пред се со свои луѓе. Планина , езеро (дека сеуште Македонија нема море, ама кај и да е ќе излеземе на море) не бирам предвреме локација ама Охрид обавезно го посетувам :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Исто и јас правам. Маврово, Крушево, Берово, Охрид, Струга, Дојран и многу други места. Имам уште места кои не сум ги посетила и планирам да ја „испукам“ цела мапа на Македонија. На фб кога ќе видам каде сум се означувала, картата на Македонија е прилично „испукана“. Инаку, фотографирам и ја промовирам Македонија како дестинација.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    wow... ја па немам навика да се означувам каде идам... поарно да не те знаат :D Може сме се сретнале некаде , којзнае :D
    Струмица , Валандово да се најадеш Охрид да се побањаш ама не многу, Делчево, Берово , Пехчево да се наспиеш ...
     
    На Tanjamm и Dust им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Јас на фотки се означувам. Се сложувам со тебе, секој крај си има своја убавина. Вреди да се види и спореди. Еве јас си сакам крушевски локум и оние шумски производи од Берово исто ги сакам, медот нивни.
     
    На lilo и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски
    Со деца сакам на море, битно ми е да има сместување на сама плажа, да биде плитка, песочна и чиста, да нема големи бранови. По можност алл ин. Најубава опција ми е тоа. Зимување не би, пошто не сакам снег, ама за деца и тоа ќе истрпам. И по можност некаде каде што е мирно и тивко, без многу гужви, сепак одмор е во прашање.
    А ако сум сама со мм, и B&B би завршил работа, за шетање би патувале. Ама тоа кога ќе пораснат децава, здравје.
     
    На Tanjamm, Dust, Aleksandar1212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    За летен одмор, најбитно ми е сместувањето да ми е погодено, најблиску до плажа, најдалеку преку улица, преферирам хотелски смештај, барем халф борд, зашто за ручек си излагаме некаде во ресторан, така ми е поинтересно, и онака ручекот и во хотел е по избор од предвиденото мени, па исто ми е, само што вака плус ќе сменам малку, на пример во Грција, се оди на гиро. Што се однесува до зимски одмор, не практикувам класично зимување на планина со ски центар, само викенд негде во хотел на некое убаво место, на шетање, посета на некој манастир, ручек, кафенце и се’ по протокол.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.