1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го поминувате месецот финансиски?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од AngIv, 22 февруари 2020.

  1. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    so 10 000 invalidska penzija se znae kako na veresija vo prodavnica, kup zaostanati smetki, unapred potrosena penzija i neto ke zemevme nazaem i taka no se ziveese ,luksuz sigurno ne no ne sum ni gladuvala nitu nesto mi falelo
    no otkako pocna krizata so virusot sme vo kriza , nema veke veresija, penzijata e veke potrosena predhodniot meseci kako do prvi neznam, se si mislev od maj ke se sredi no ocigledno nema i taka, smetki za struja, voda ke se nasoberat epten kup, sto ke jademe neznam, ova so virusot mi poremeti se,neznam kako ponatamu
     
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Nema drug vozrasen sto moze da raboti?
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    само со една пензија живеете? А колку луѓе сте во семејството? Зар нема некој помлад што може да работи?
     
  4. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da so edna penzija 3-ca sme a jas baksuz imav povreda na grbot i mi ostanaa stapalata otrpnati (ako se dvizam poveke od 100-200m bez pauza mi se ukocuvaat skroz a i mi rekoa da ne e dvizam da ne napravam belja pogolema) zasega ne sum sposobna da rabotam a dali vaka sami ke pominat so odmor neznam no na operacija ne idam kolku sto se sposobni moze invalid da ostanam, zasega podobro i vaka kolku mozam tolku
    i taka
     
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.636
    Допаѓања:
    161.541
    Пол:
    Женски
    Не може отрпнати стапала да ти бидат 'изговор' не можам да работам. Да не се разбереме погрешно. Верувам и сочувствувам со твојата болка. Но морате да најдете решение, т.е да го бараш кај докторите.
    Тоа што ти рекле да одмораш за да не направиш поголема беља не е решение. Па и да треба операција, оперирај се. До кога ќе трпиш? Доколку твојата ситуација е навистина тешка, нема решение за твојата состојба и сл , тогаш и тебе ќе ти дадат инвалидска пензија.
    Се надевам ќе ме сфатиш што сакам да ти кажам.
    Со 10.000 ден е сигурно навистина тешко да се живее. Затоа мораш да си го бараш чарето за твојата болест
     
    На Dust, SummerGirl и ForeverYoung им се допаѓа ова.
  6. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da toa mi rekoa samo operacija no ne e sigurno deka nema poloso nema da stane i toa otfrliv, ne bi rizikuvala
    a za invalidska penzija nema sansi da mi dadat nitu imam staz nitu godini (treba najmalku 10 god staz) ni tuga nega ne mi dadoa ne penzija
    grbot mi pomina ne me boli iako imav puknat prslen (toj zazdravel) ostana ova rotacija na prslensko tkivo taka nesto pisuvase koga bev posleden pat no problem mi e so stapalata, mi dadoa lekovi edniot lirica mislam se vikase drugiot za bolki no maticniot mi gi frli i samo neurobion mi prepisa
    a baram rabota no nesto sto doma ke mozam da go rabotam, ne mi treba kojznae kolku da zarabotuvam i 300 den dnevno dosta mi se ama nist ne mi teknuva , tuku pisuvam po forumot sto bi mozela da rabotam a da ne se od onie kataloski prodazbiavon farmasi i slicnite ,
    a baram rabota no nesto sto doma ke mozam da go rabotam ,
     
  7. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Тешко, сигурна работа од дома речиси и да нема. Тие што ќе ти нудат со кликање и слично џабе губиш време верувај.
    И ние порано работевме со Адсенс а тоа неможе секој да го работи па колку стана потешко едноставно сега не им дозволуваат на балканските земји да заработуваат како порано..
     
    На SummerGirl и magnolija09 им се допаѓа ова.
  8. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.636
    Допаѓања:
    161.541
    Пол:
    Женски
    Лириката е баш лек за твоево.
    Си требала да ги пиеш.
    Ама па скапички се.
    Неуробионот ама баш ништо не би ти помогнале.
     
    На SummerGirl и magnolija09 им се допаѓа ова.
  9. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da taka e dnas probav so klikanje no toa e samo dzabe gubenje vreme kako sto rece
     
  10. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da ortoped takvi mi napisa na toa izvestajot sto e lirika no maticniot ne mi gi prepisa na recept mi vika ne ti trebaat tie i taka samo neurobion no realno nisto ne deluvaat i ke gi sopram neurobionot dzabe gi pijam
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.636
    Допаѓања:
    161.541
    Пол:
    Женски
    Лириката Не оди на рецепт. На приватно се тие.
    Консултирај се со ортопедот или со невролог. Треба да ги пиеш тие.
    Од неуробионот немаш штета , да не се разберереме погрешно.
    Ама па и некој благодет да осетиш од нив , тешко.
     
    На magnolija09 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    stom se bez recept ke prasam da pocnam da gi pijam, jas mislev na recept idat a od neurobionot steta nema da no nikakva promena ne primetiv a gi pijam odamna
    za ovie bas ke prasam fala sto mi kaza
     
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.636
    Допаѓања:
    161.541
    Пол:
    Женски
    Неуробиинот се всушност Б витамини. Мултивитамински комплекс од групата на Б вит.
    Лирика е сосем друг лек. Делува централно на болката.
    Разговарај со специјалист , поготово ако имаш болки. Се пијат 3 месеци.
    Б комплекс можеш да продолжиш да си пиеш. Но земи си некоја поефтина варијанта
     
    На magnolija09 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    da pomine va so virusot ke idam pak na ortoped sega ne mi se ide da ne zakacam virusot od nekade
    inaku sega nemam bolki samo otrpnati stapala no definitivno ke idam da baram ovoj lek lirika , fala ti to me potseti
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    просто да се чудиш од каде се излегуваат трошоци.
     
    На Mami3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    1. Многу е иритантно и жално што во Мк тие фамозни 1000 еур месечно се поим за пар екселанс примања. И многу е жално што една иста политичка багра ја турка оваа мантра меѓу народот со децении.
    2. Многу е иритантно исто така, што доколку некој се дрзне да писне дека ги има овие примања, и пак не му стигнуваат, зајадливи коментари колку сакаш! И етикети. Па уште и коментар дека не му/и’ е местото во темава. Секој со своите математики, проблеми, приоритети и менаџирање побогу! Башка темата е за сите и не знам зашто дискриминирања од типот “кој има за кафани и одмори, нема што да бара овде”, се дозволени.
    3. Не познавам ниту еден финансиски комотен човек, што си дозволил на друг, помалку финансиски комотен од него, да му прави есап кај му одат парите, зошто не се избори повеќе за место под сонцето и подобро утре, на што мора да заштеди, или па не дај Боже, да искоментира дека одмор со готвење и м’кнење не е одмор.
    Не сум од Марс падната и совршено ми е јасна ситуацијата во Мк. Трагично е што државата дозволила да го стигне и пробуши дното, со тоа што пропагира дека живот со 200-300 еур месечно е изводлив (и им се поклонувам на луѓето кои го прават тоа). Ама и тоа етикетирање на секој кој има повеќе, и завзимање став дали смее или не смее да се жали, не е баш одлика на фина особа, да си знаете...
     
    На eli25, Dust, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас земам само 12 000 месечно. 3000 тргнувам одма на страна. Имам сметка за телефон 1000 ден, цигари месечно 3000 ден. Другото оди за трошоци за дома да се купи нешто, за бебе играчка или облека, и ако остане нешто оди за факултет, унапред го уплаќам за кога ќе треба да се плати семестар или испити, да имам. Ако не ми остане пари издржувам колку се може. Сопругот повеќе зема од мене, па он дава за бебето за се што треба, и плус за дома.