1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го прославивте првиот роденден?

Дискусија во 'Бебе' започната од 17mart, 4 ноември 2012.

  1. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.964
    Допаѓања:
    12.126
    Пол:
    Женски
    Каде ти ги дуваат со хелиум? И колку ти зимаат ако не е тајна? Јас баш пред извесно време бев во балон твистер и ми побараа убава сима за еден балон да ми,надуваат обичен со хелиум мој. Ако беше со нивен се доплаќаше плус 10 ден
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.156
    Допаѓања:
    13.348
    Во Магија во Џамбо ги дуваа за 70 денари балон со тоа што нели ако ти пукне не одговараат они ќе си го платиш ти секако али и еден да пукне се исплати. :)
     
    На VirgoStar и V.N. им се допаѓа ова.
  3. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.327
    Допаѓања:
    6.810
    Пол:
    Женски
    Да ми предложите вила за прослава на прв роденден во близина на Скопје?
    Така некако го имам замислено роденденот во вила со базен, сакам да викнам кетеринг, музика, декорации, балони?
    Другата опција ми е некој некој кафич, ресторан со место за дечиња, зеленило, дворче…?
    Исто ми треба и предлог за аниматори или цртање на лице?
    Фала мамс.
     
  4. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    371
    Ние правевме во аликас лове, презадоволни сме
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.327
    Допаѓања:
    6.810
    Пол:
    Женски
    Ксантика го гледавме како опција, стаклената градина поточно.
    Дали има некој искуство и како поминал?
     
  6. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.430
    Допаѓања:
    2.525
    Пол:
    Женски
    Дали некој му украсувал events by gina? Како сте задоволни? за музика нешто light да препорачате?
     
  7. goldenjanuary

    goldenjanuary Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Знам далеку е Јануари, ама уште сега си собирам идеи за славење на синко :D До сега со мм сме биле само на 1 детски роденден верувале или не, немам поима што како треба да изгледа :whew:
    Кај славите/сте славеле вие кои имате зимски бебиња? Што треба да има од храна за возрасните според вас? Како се со цени?
    Правевме преголема свадба, големи мекици, за роденден големо нешто не планирам, максимум 50 души.
    Игротека не доаѓа во предвид, малку деца би имале и нема поента.
    Дали имате некој предлог?
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.156
    Допаѓања:
    13.348
    Ако одиш во ресторан со 1 година дете тешко дека би си отишла за 2 часа зошто тоа е невозможно. Подобра опција ти е игроотека 2 часа таму ќе си однесеш похованици и количински не треба премногу да правиш и сите по дома после 2 саати. Во ресторан и кафана нема лимит. И 5 деца да се подобро е игроотека барем интересно ќе им е.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.156
    Допаѓања:
    13.348
    Вила Веранда, Dayoff, само што вила Веранда немаш базен или Mokka(ова е визбегово) ама ептен е убаво направено.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Ama.pak za prv Rodenden igroteka? Nekako mi e premalo za igroteka,toa neznae kaj se naoga. I nie kako @goldenjanuary vo Januari ke slavime pa I jas razgleduvam idei. Prvo da se prebrojam so deca kolku sme. Inace Sega vo sabotata bev na prv Rodenden vo restoran, I bas bese ubavo za decinjata imase posebna masa so drugo meni I boenki (mini,od tie malcekite) pred sekoe stolce.
    Prvo tema sakam da odberam pa da se spremam. I jas sum otvorena za zimski idei pa davajte.
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.156
    Допаѓања:
    13.348
    За мене секако е подобро од ресторан со премногу народ и мешано нема цел простор да го резервирате, плус димници е каде и да отидеш сепак е детски роденден не е за да им се удоволи на гостите туку на вас. Во ресторан ќе седиш најмалце 4 саати сигурно, во игроотека можеш да го пуштиш да лази, во ресторан каде....
    Кај нас многу се размислува еј за другите што ќе кажат па имам само 3 деца што ќе дојдат па игроотека не е соодветна итн. Да игроотеките се за деца и доколку е детски роденден треба таму да се слави им се свиѓало тоа или не. Пример сега некој да слави детски роденден во кафана јас со мое дете не би отишла од проста причина што нема што да прави и знам колку досадно ќе му биде, а и јас ќе бидам на нога константно за разлика од игроотека каде го пуштам си игра 2 саати и секој по дома. Во игроотека ќе славиш неколку години роденден, а за ресторан, кафана цел живот. :)
    Највеќе ми сметаат мене цигарите зошто сегде ги дозволија веќе и демек споено со летна тераса внатре катран се дише.

    За идеи и тема искрено тоа е твој избор но дете од 1 година не разбира ништо еве го мојот 3години е па се натегаме со што ќе биде тортата со што сака, првиот и вториот роденден се ваш избор на тема доколку сакате вие за вас да ви убаво али претежно гледаат да е нешто со мечиња, посветли балони итн. :)
     
    На azelea, Lavica2602 и MinnieM им се допаѓа ова.
  12. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.694
    Допаѓања:
    5.659
    Пол:
    Женски
    Мајки и ние се спремаме за прв роденден. Тука многу кошта украсувањето па решив сама да си средам се. Е сега сакам да правам форми од стиропор, да не е преамбициозно ова? Има некој правено, комплицирано е? Да не купувам стиропор за џабе се мислам, не е баш ефтин. Некој совет ако имате искуство на што да внимавам
     
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.536
    Допаѓања:
    39.874
    Пол:
    Женски
    Можете најблиските во ресторан да се соберете или дома ако немаш многу луѓе. А што да има во ресторани, можам да ти кажам од родендени што сум одела, имало и класична порција (ордевер и главна месо, салата), имало и нешто во овали ставено на маса, сам да се послужиш, реално колку ти е буџетот. Јадењето ми е најнебитна работа.
    Прв роденден не би во игротека, особено со малку деца.
     
  14. goldenjanuary

    goldenjanuary Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Значи, исто ко порција за на свадба би му дошло…
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.777
    Допаѓања:
    39.930
    Пол:
    Женски
    Зависи од фигурите што планираш. Јас ги правев за големиот за првиот роденден буквите од неговото име и одлично излезе. Имавме купено табли стиропор подебел (мислам 5цм беше), одозгора го облепив со хартија во боја со дуплофан. Ако најдам слика по телефонив ќе ти пуштам.

    Ние имавме договор секој да си нарача што сака, ова за крштевка, ама секако бевме најблиските 20 луѓе и ние така одлучивме. За слична цена, мислам и поефтино отколку свадбарски порции излезе, а секој си бираше што сакаше да јаде.
     
  16. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    3.949
    Пол:
    Женски
    Исто и ние со јануарските. Прв план ми беше еден ден баби, дедовци, скара, мезе, торта и толку. Декорации сама да си направам.
    Следен ден 3 другарки со децата на кафе и торта и толку.

    Во меѓувреме еден куп покани добиваме за по игротеки од луѓе кои никогаш не не поканиле, така да веројатно ќе мораме и ние игротека да испланираме.
     
  17. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.694
    Допаѓања:
    5.659
    Пол:
    Женски
    Букви и мечиња планирам и јас. Се мислев да ги бојам ама ова со хартијата уште поубава идеја е. Фала :inlove:
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    3.949
    Пол:
    Женски
    Инаку да се дополнам за тема ќе е некоја зимска, после Божиќ е така да Дедо Мраз и слични отпаѓаат, ама пингвини, снегулки и останати зимски чуда може.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.777
    Допаѓања:
    39.930
    Пол:
    Женски
    Специфичен е стиропорот за боење. Вака со хартија излезе супер и со квалитетен дуплофан долго држеше. Ги чував демек за спомен две години, не беше мрднато.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sigma*

    Sigma* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Мајки, здраво.
    Ве молам за идеи за локации за славење прв роденден и крштевка.
    Благодарам