Како го прославивте првиот роденден?

Дискусија во 'Бебе' започната од 17mart, 4 ноември 2012.

 1. mama.23

  mama.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  19
  еве не и нас наполнивме една годинка во саботата и славевме роденден и крштевка...имавме околу 45 луге и се помина супер весело беше...се собравме дома малку по мачно беше спремање и.т.н ама ете и тоа помина го одбележавме денот...
   
  На stefi23m и Moira им се допаѓа ова.
 2. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.584
  Допаѓања:
  21.660
  Пол:
  Женски
  Еве ние денес славиме роденден :$ :$
  Ке правиме дома со најблиските моите , неговите и пријатели :$
  Овие два дена малата има температура па се надевам нема да биде проблематиЧно за неа
  Подоцна ке поставам и слики како е украсено :!:
   
  На bittersweet, Bozica1980, stefi23m и 3 други им се допаѓа ова.
 3. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  СРЕЌЕН РОДЕНДЕН...ДА СТЕ ЗДРАВИ И ЖИВИ И ГОЛЕМИ ДА РАСТЕТЕ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  Среќен роденден MacenceEna да си го поминете најубаво вој ден!!! :* :* :*
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  MacenceEna среќен роденден и од мене гоооолеми да растете
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  397
  Како ги направи колашињата? преубаво изгледаат!!!
   
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  26.406
  Пол:
  Женски
  И мене ми се допаѓаат колачињата, само ставви слика од тие ти што си ги направила и дај рецепт;)
   
 8. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  149
  Нас роденденот ни се паѓа во петок мислам на 8ми ноември и би сакла и тогаш да ја крштевам ама не знам дали би можела нешто слободен ден од работа да добијам зашто крштевањето би требало да е денски околу 2-3 со оглед на времето а потоа во кафана би продолжила за кршпевката само најблиските би биле а останатите роднини кои се на раб со деца кои се малку 4-5 би дошле во кафана
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  397
  јас се распрашав и ми рекоа дека и покасно можело да се крштеваат.
   
 10. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  Мене колачињата ми испаднаа исто така како што се на сликата....само се прават од бомбици и посебно направено уши од чоколада
  http://www.minjina-kuhinjica.com/desert ... mini-maus/
  еве го трикот како ги направив ушите.... преубаво излегоа! :*
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  Јас знам дека крштевки прават само во недела и треба до 12 да се крсти детето..бар така е тука кај наас во црква.
   
 12. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  149
  Нема врска тука праат секој ден мојата кума нејзиното дете го крсти на 19 01 2012 тоа е ден четврток на роденденот на девојчето инаку празник Св Јордан а татко и е поп и ништо ми нема речено па оне ќе не крштева инас
   
 13. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  да ама на 19 е водици и тогаш многу луѓе се крштеваат таков е денот тогаш и Исус бил крстен во реката Јордан затоа тогаш го крстеле детето. а јас го имам прашано попот само во недела се крстат деца бар така знам!
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Кога закажувавме за крштевка на син ми, попот му рекол на маж ми дека не важно кој ден ќе се крсти детето. И не е важно во колку часот.
   
 15. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  397
  Мене колачињата ми испаднаа исто така како што се на сликата....само се прават од бомбици и посебно направено уши од чоколада
  http://www.minjina-kuhinjica.com/desert ... mini-maus/
  еве го трикот како ги направив ушите.... преубаво излегоа! :*[/quote]

  А машничките како ги направи? 8)

  фала ти за линkот :rock:
   
 16. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  Е машничките од фондан ги направив ќе го најдам линкот и за машничките како се прават и ќе го ставам... ;)
   
 17. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  149

  Не дека часот е битен ама сепак ноември е месец со многу врнежи и поладно па некако 2-3 сепак е најтопло за свежо бањкато бебенце да излезе одма надвор
   
 18. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.246
  Жал ми е што повеќето родители одвај сврзуваат крај со крај, ама за првиот роденден прават свадба.

  Бев скоро на прв роденден во ресторан, имаше предјадење, јадење, десерт и салати измеѓу. Плус од роденденската торта, која беше огромна, со триста додатоци.
  Жива музика, па се заврти и некое оро.
  На детето му честитавме, после заспа, не го ни видовме.
  Околу 100 тина души бевме.

  Се чувствував толку глупаво. Како да сум на свадба, а не на роденден.

  Која е потребата од толкаво ненормално трошење, натпреварување за поубава и поголема торта, а со тие пари може многу повеќе да му овозможите на вашето дете.

  За да дојдат брачеди кои одвај ги гледате, пријатели со кои се гледате само од визита на визита,

  А, најубав роденден ми беше кај моја другарка (јас појдов на припомош), таму беа само родителите на родителите, и нивните најблиски пријатели (со кои се гледаат секојдневно) со нивните мали дечиња, по 2-3 најблиски пријатели кои не сме во брак.
  Се беше многу скромно, малку луѓе, си поминавме опуштено и весело, а детенцето дуваше свеќи, се сликаше, беше весело и насмеано.

  Детето нема да се налути ако има 10 или 100 луѓе. Се е до родителите. :)
   
  На gjoker4e, Hipica, Vetruska и 2 други им се допаѓа ова.
 19. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  387
  Епа и ние сакавме само најблиските за 1виот роденден ама што да правиш кога сме поголема фамилија и испаднаа 60тина души....Ние, кумови, старостатот, моите, неговите (родители), чичко му, 2те мои тетки, брат и на свекрва ми има 4сина а со сите 4ворица сме блиски си живееме премногу, а тие четворица браќа имаат по 3деца... :D :D и 2 негови другари со жените... Па пак ни испаднаа 60души
   
 20. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со Силвер. Башка детенцето или уште е бебенце да кажам, сеуште не е ни свесно кој е кој и кои се сите тие луѓе кои дошле. На 1 роденден врска нема од ништо, само може да се испоплаши. Така да јас сум повеќе за домашна атмосфера и сами родителите со нивните браќа/сестри и нивните родители се разбира. А здравје за понатака за 2-3-4 роденден и слично кога детенцето разбира може игротека.