Како го прославувате Божиќ ?

Дискусија во 'Религија' започната од VACA, 25 декември 2016.

 1. VACA

  VACA Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите !
  Идеа за темава ми дојде од моето 5месечно бебе :) прв Божиќ ке ни биде годинава па сакам да си направиме некоја наша мала традиција . Ги обожавам традициите што ги имаат фамилиите низ светот со поклони под елка,чекање на дедо мраз доцна во ноќта, отварањето на подароци рано изутрина итн..

  Дали вие имате некоја ваша мала традиција ?
  Споделете искуства ,идеи :)

  Среќни Празници :l:
   
  На Quuen, theowndemon, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 2. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  9.230
  Пол:
  Машки
  Ние (протестантските христијани) го прославуваме Божиќ на долго и широко :) Бидејќи Божиќ се прославува на 25ти Декември во поголемиот дел од светот, со христијаните кои што се надвор од Македонија го прославуваме Божиќ во Декември. Има различни предбожиќни собиранки во фамилијарна средини со различни друштва, со многу вкусна храна, божиќно декорирани колачи, топли напитоци, Божиќна музика, уште ако има и камин и пиано - совршенство! Доколку дозволува приликата, има и прикладна Божиќна порака од Библијата.

  А кога ќе дојде нашиот Божиќ на 7ми Јануари, е за тоа се спремаме уште од Декември. Се договараат фамилијарни ручеци. Се спрема програма за Божиќната богослужба. Музичкиот дел посебно е спремен со добри Божиќни песни. Децата спремаат или некоја мини драма поврзана со Божиќ или некоја нивна музичка изведба. Проповедта е исто така опфаќа некој дел од Божиќ. Потоа луѓето остануваат на дружење, чај кафе. Во атачмент на постов прикачив неколку слики од последната Божиќна забава каде што бев :)
  A eве и неколку од моите омилени Божиќни песни:
   

  Прикачени фајлови:

  На A-j-a, do-re-mi, Sky-butterfly и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.646
  Допаѓања:
  49.354
  Пол:
  Женски
  Божиќ е прекрасен ден и мој омилен христијански празник. Сите се поздравуваме со насмевки и со зборовите ,,Христос се роди". После богослужбата и причесната со која завршува постот, одиме дома и се подготвуваме за божиќниот ручек кога треба сите да седнеме заедно на трпеза. Доаѓаат гости, а мене како студент кој често е отсутен од дома, ова ми е посебен ден, заради неговото значење и заради близината на луѓето кои ги сакам. Се чувствува посебно смирение и топлина. :) Се делат и подароци, особено за најмладите членови, децата. Елка, насмевки, прегратки... :sun:

  Запознај го бебенцето со Дедо Мраз, стави му подарок под елката. :) Моите родители, кога бевме мали јас и сестра ми, фрлаа памук покрај вратата и викаа тоа било од брадата на Дедо Мраз, како доказ дека дошол и подароците навистина ги донел тој. :)
   
  Последна измена: 25 декември 2016
  На butterfly*, Abeja, sonuvana и 8 други им се допаѓа ова.
 4. VACA

  VACA Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
 5. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  37.328
  Ништо посебно, само се јаде двојно повеќе. :lol:
  @EvAngelos, среќен Божиќ!
   
  На irenadaniel, VACA, КикиМаус и 5 други им се допаѓа ова.
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  9.230
  Пол:
  Машки
  Ти благодарам @Ketchup! Ти посакувам и тебе среќен Божиќ и убави празнични денови и ноќи :)

  Сте размислиле ли колку ќе беше сив и мрачен овој студен и загаден период од годинава ако не беше Нова година и Божиќ да го осветлат малку со празнично расположение? Ќе беше монотоно од доцна есен до почетокот на пролетта. Уште снегче фали, ама суво така, да не се раскашува. Се надевам околу нова година :)

   
  На Mishela, A-j-a, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.059
  Допаѓања:
  160.620
  Пол:
  Женски
  Воглавно со повеќе храна ко што вика Кеч, и со по некое божиќно филмче :D
  И секако со собирање на цела фамилија, вечерта на Бадник и на божиќниот ручек.

  Сум пишала и порано, многу ми се oнака warm, идилични обичаите во западните земји ^_^

  @EvAngelos, среќен Божиќ :party: и на сите останати тука што го слават денес :)
   
  На Ketchup, VACA, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. VACA

  VACA Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  @Someonespecial нели ? и мене ми ептен cozy :) затоа сакам нешто слично ...
  Али кај нас мислам дека многу постои љубомора,дволичност,неискреност кај луѓето и сето добро што беше веке како навика станува за жал ...
   
  На Someonespecial, EvAngelos и Ketchup им се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.957
  Допаѓања:
  37.328
  Кај нас ако практикуваш некои странски обичаи, одма си предавник, секташ, неверник...
  Ко демек тие ги практикуваат нашите обичаи... Најчесто ќе сретнеш вакви коментари од нашиов народ.
  Секој нека си слави онака како што сака и мисли. Мислам, што ти менува на тебе во животот начинот на кој јас си славам одреден празник?
  Само не очекувај голема поддршка од постарите и некои други личности околу тебе.
   
  На Mr. Right, Gosh, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
 10. DiFlove

  DiFlove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2016
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  1.095
  Пол:
  Женски
  Без посебни традиции-Семејна собиранка+црвено вино+многу смеа=Среќен Божиќ
   
  На Someonespecial, VACA и EvAngelos им се допаѓа ова.
 11. VACA

  VACA Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  значи мислам на традиции интересни за децата како за нас што било интересно ,оставено кесе над глава демек ноќта дедо мраз ти го оставил , дедо ми преправен во дедо мраз и тн. не мислам на менување на нашите традиции ,се знае семејството на прво место ,смеа ,среќа ...
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VACA

  VACA Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски

  најубаво кажано !
   
  На Someonespecial, Ketchup и EvAngelos им се допаѓа ова.
 13. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.326
  Пол:
  Женски
  Жално,но кај нас мислам повеке акцент се става на дочекот на нова година за разлика од Божик.
   
  На Mishela, Mr. Right, A-j-a и 7 други им се допаѓа ова.
 14. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  3.099
  Пол:
  Машки
  Бадник:
  - Рано утрото на богослужба: утрена, царски часови и вечерна со света литургија на која се читаат старозаветни пророштва и се пеат псалмите со кои се навестува рождеството од Дјева на Нашиот Спасител, Богомладенецот Господ наш Иисус Христос. Потоа продолжуваме со трпеза на љубовта во храмот.
  - На пладне: посета на гробовите на нашите предци каде им ја навестуваме радоста за Христовото раѓање.
  - Вечерта во домот скромна бадникова вечера и подготовка за пречек на Богомладенецот во нашиот дом на која ги пееме тропарот „Рождество Твоје“ и кондакот „Дјева днес“.
  Утрото на Божик, рана утринска богослужба и света литургија. Потоа време за слободни активности. :) Руска салата, кифлички, пилешко... :) Посета на блиски роднини...
  ПС: Божик без Христос не е ништо друго туку само продолжение на прославата од Новата Година, а Христос знаеме дека се наоѓа во Црквата.
   
  На Abeja, theowndemon, Bulgarian и 8 други им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.059
  Допаѓања:
  160.620
  Пол:
  Женски
  Баш така, indeed :bow: Кечо знаеш дека ептен се слагам со тебе (мислам дека сме збореле со тебе за ова :D )
  Мене ич не ми се свиѓаат ниту коментари од типот американски/западњачки глупости/помодарство и слично, за овие епитети ти што си ги спомнал па и да не зборам :x Не гледам причина да ти смета нешто што предизвикува радост кај некого.
   
  Последна измена: 26 декември 2016
  На Mr. Right, theowndemon, EvAngelos и 4 други им се допаѓа ова.
 16. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  17.593
  Во мојот дом нема некое припотресување за тој ден.
  Се готви ручек малку пообилен од секојдневниот, секако ќе има повеќе луѓе на маса.
  И секако моите одат во црква да запалат свеќа.
  Ништо посебно...
   
  На irenadaniel и Ketchup им се допаѓа ова.
 17. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.385
  Син ми многу се радуваше кога правевме пештера. Обично некоја кутија или под столот обвиткано со ќебе, на средина икона од Рождество, лампион закачувавме, остававме портокали и чоколада, шишарка, сѐ што ќе ни се најде при рака или сметаме дека е убав декор. Така еднаш ставивме полицаец кукла да ја чува Богородица според мудрувањето на син ми. Радосни мигови.
   
  На душленце, Chica.Loca, agios и 6 други им се допаѓа ова.
 18. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  781
  Пол:
  Машки
  За Бадник денот се надевам дека ќе Пречекам коледари кој ќе ја пејат оваа песна

  Вечерта наспроти Божик би сакал да идам за Бигорски бидејки има вечерна служба (бдение) која е торжествена молитвена прослава на Божик и трае до раните утрински часови. После тоа Божикна трпеза заедно со најблиските.
  Рождестовото Христово е цел на ова празнување и убаво е да се сетиме на фамилијата, убавите вредности, добрите дела и Љубовта како круна на се за овој празник.
  И дека поради таа а Љубов, Христос се Роди од Дева.
  Семејството е голем подарок што по број толку по радосно :)

  Ви Посакува убав БОЖИЌ на сите.
  http://bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=379
  http://bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=378
   
  На Mr. Right, Bulgarian, agios и 4 други им се допаѓа ова.
 19. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.385
  Да си поминеш убаво.. Јас бев лани, бадник и Божик, со син ми, преубаво, да ги поздравиш отците, од струмичанката со синот :D прекрасни луѓе, а оваа година, со Господ напред, ќе правиме и бадникови колачи според нивниот рецепт
  http://bigorski.org.mk/index.php?content_type=recepti&action=details&record_id=2
   
  Последна измена: 27 декември 2016
  На melnicanecot, Bulgarian, agios и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски
  Јас на Божиќ сум кралица. Сите желби ми се исполнуваат и царувам кај ќе стигнам.
  Хахах роденден ми е на Божиќ и секогаш е весело. Морално е некој богат ручек, па торта за десерт. Утрото може до црква и кафе, a навечер си славам роденден. :)
   
  На Mr. Right, christinnn, melnicanecot и 4 други им се допаѓа ова.