1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ги одмирисам чевлите

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Mashnichka, 22 септември 2011.

  1. Mashnichka

    Mashnichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    26
    Значи имам еден пар кожни чевлички од поодамна ми се и дека не ги имам носено од стоење замирисани се незнам од што и сега сакам пак да ги носам ама дека мирисаат неможам ;( кажете некој совет како да ги одмирисам значи го мразам мирисот пробав ги чував подолго време на тараса демек ќе изчезнеше мирисот ама ништо.. кажете некој совет ако знаете
    фала однапред :)
     
  2. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Мислам дека некаде прочитав со сода бикарбона исчезнувал мирисот. :^)
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Тоа е кинеско производство, почнуваат да мирисаат за брзо време или дури и да не ги носиш таа кожа чудно мириса. Додуше тоа не е кожа, тоа е најефтина еко кожа којзнае со какви бои и материјали боена, секакви материјали носиме на себе за жал. Ова ретко се случува на квалитетна кожена чевла (реков ретко зашто во денешно време ни име некогаш не ветува квалитет, како пример Пеко имам чевли дома кои мирисаат и покрај фрлена добра сума пари).

    Иначе има спрејови за чевли за миризба. Но сепак треба секој ден да го користиш спрејот, тоа е привремено решение, но ќе ти помогне. Треба во чевлите да нанесуваш од спрејот. Знам имаше во Авон или Орифлеј едно од тие, но може и од аптека да си земеш. Имаат јак некој сличен на ментол мирис, ама не е ментол :lol:
    Комплетно исчезнување на мирисот нема да имаш да знаеш, кожата едноставно така си мириса.
     
  4. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Да, мирисот исчезнува со сода бикарбона,сопругот мој го имаше овој проблем и со сода бикарбона го реши,веќе чевлите не му мирисаат!
     
  5. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Има пудра во прав од чајно дрво во аптеките, побарај ја. Е сега таа е за нозе ама ја убива секоја миризба и од чевлите и од нозете без грижа ставај ја - проверено :) . Е сега кога ставиш се познава бело нормално нели ама ништо страшно.
     
  6. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас ке ти кажам од лично миризливо искуство :lol:
    - менувај ги хулакопките/чорапите редовно!
    - миј ги нозете редовно!
    - остави ги чевлите на тераса или надвор преку нок, да се луфтираат
    - можеш да ставиш сода бикарбона али ееептен малкуцка и разнеси го по чевлата, тоа исто така помага за миризбата. но немој премногу верувај ми, не е убаво
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    И ја имам едни чизмички, кожа се 100%. И минатата година кога сум чистела шкафчиња незнам како сум ги сместила во кутија што ја однесов во подрум и ми замирисале чудно, ко на мувла на отстоено :(
    Ако некој имал некој сличен проблем, да каже решение...
     
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Тоа да хигиената е најбитна, само што некогаш и не е пресудна. Дечко ми значи ептен пази на хигиената, но по природа нозете повеќе му се потат и после пола саат во чорапи, патики нозете почнуваа да му мирисаат
    да не речам смрдат :$
    . Единственото нешто што му помогна е таа пудра во прав од чајно дрво која ја споменав претходно. А да не спомнувам дека мака мачевме и се и сешто пробавме. Чевлите можат да имаат миризба која не е предизвикана од нозете, може тие онака грдо да мирисаат, па нека се обиде девојчето. ;)
     
  9. Mashnichka

    Mashnichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    26
    а што точно да направам со сода бикарбоната? да ги истријам внатре и после?!
     
  10. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Најк патиките најмногу смрдат..и тоа не го викам само јас туку и многу други се жалат дека одма им засмрдуваат најк патиките..инаку дај пообјаснете малце како со сода бикарбона?
     
  11. cutegirliva

    cutegirliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Во нив ставај миризлива пудра мене ми помага пробај и ти..
     
  12. marija.ivanova

    marija.ivanova Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ПОМОШ ! !

    Ве молам помогнете ми..:(
    Секогаш кога одам некаде во Патики ми мирисаат чорапите МН. ГАДНО ! :((( :doh:
    Редовно вршам хигиена , и секогаш облекувам нови Чорапи .. Де дајте помошшш?!?!
     
  13. Lov3

    Lov3 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.886
    ПОМОШ ! !

    Гел против потење на стапала, од Галафарм. Многу помага. Вака изгледа:
    [​IMG]
     
    На marija.ivanova му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marija.ivanova

    marija.ivanova Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ПОМОШ ! !

    Благодарам
     
  15. marija.ivanova

    marija.ivanova Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ПОМОШ ! !

     
  16. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    ПОМОШ ! !

    Ќе ги испереш еднаш и после од глеот нема да ти мирисаат
     
  17. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    ПОМОШ ! !

    И плус купи си пудра за во чевли и пред секое облакање ќе си ставаш во патиките.Убаво мириса и не дозволува потење на ногата.
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ПОМОШ ! !

    да да, и мене папучите ми мирисаа по дома :rofl: , си ги исправ и после ништо.
    џабе ако измиеш нозе и ставиш нови чорапи, кога тоа чевлата/папучата мириса

    стави и од оние топчињата во чевлите, откако
    ќе ги испереш секако :D
     
  19. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    ПОМОШ ! !

    А да си купиш ти поасални патики? Ако може да ти дозволи буџетот, нормално, најдобри барем за мене се Најк или адидас. Но имаш и до 2000 денари во Орка на пример,. Во асални патики нема шанси така лесно да ти замирисуваат нозете.
    Јас лани се зафркнав така, една другарка си имаше купено кинески патики, стварно беа слатки, и јас си земав и после одреден период носење, нозете почнаа да ми смрдат неподносливо. Мислам дека не можев да го истријам тој мирис од стапалата, 2 месеци. После си купив асални патики и сега си неам мака. Убаво игледаат, плус телото не ме боли кога стојам на нив нон стоп, целиот рбет ми е исправен, и воопшто не ми замирисуваат. :!: :D
     
  20. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    ПОМОШ ! !

    Има еден куп препарати за нозе де :) Имаш разни спрејови и дезодоранси за стапала,миризливи креми,маски...Има од многу фирми треба само да испробаш кој тебе би ти одговарал повеќе.
    Или појди на кожен лекар можда ќе ти даде совет,зошто таква непријатна миризба ако редовно се одржува хигиена.Имав 1 комшивка и таа така имаше проблем :worried: чудна работа.Прашај по аптеките сигурно имаат некојси препарат поарно нека е поскап а да ти помогне,да има ефект.
    Не сум имала ваков проблем,и цел ден да седам во патики мене нозете не ми замирисуваат.Да сум на твое место најпрво ќе се консултирам од што е тоа предизвикано,пробувај разни део спрејови,држи ги во миризливи купки има за нозе разни.Крем мислам дека не треба да ставаш затоа што според тоа уште бетер би сторила и би ти се потеле нозете-мое мислење.
    И ДА,може да е од патиките ако не се квалитетни.Купи си други.Ако после перењето го имаш истиот проблем фрли ги можда е до нив.