1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ги освоите другите луѓе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Pipito, 23 јануари 2010.

 1. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Devojki... Edno prashanje do vas...

  Znachi jas sum srednoshkolka... Nauchena sum da odam so krenata glava nagore i taka da projdam niz site prepreki vo zivotot... Mozebi sum pregolem egoist shto gledam samo za mene i nikoj drug.. No problemot e vo toa shto site me procenuvaat pogreshno.. Mnogu pati projdam nekade i slushnam nekoi komentari koi se odnesuvaat na mene.. A vsushnost jas nishto nikomu ne storiv za da slushnam takvi komentari...
  Bi sakala edno mislenje od vas..
  Kako da gi zdobiete srcata na okolnite lugje..?
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.647
  Допаѓања:
  149.465
  Ха...ајде прочитај ме на темата што ја отвори за другарка ти...па врати се тука да продискутираме и пробај да ме побиеш за тоа што ти го пишав таму,ок?!
  Ух извини,сум те прочитала некаде таму или по некоја тема и помешав...не си била ти,извини.. ;)
  Да промучкам од свој аспект па пак ќе ти пишам што мислам,а имам мислење,сигурно. :lol:

  Вака,добро што си признаваш што си егоист,но тоа што гледаш за себе е себичност.И не те процениле лошо луѓето,туку еве и самата кажуваш дека си егоист,одлично те процениле и затоа се тие коментари.Луѓето не сакаат кога некој сака да се издигнува од нив и сите патат од авторитети,сите даваат отпор на истите,затоа што сите ние нели имаме потреба да бидеме сакани,прифатени,некаде и некому да припаѓаме,да бидеме најдобри,па кога ќе наидеме на некој таков не се чувствуваме добро во негово друштво и заради нашата слабост знаеме да прокоментираме нешто негативно.Тоа е нормално и човечко.
  Сега не знам ти каде си ја согледала својата супериорност во однос на нив или преживуваш можеби криза на идентитетот па имаш арогантни испади пред врсниците,навистина не знам,тоа ти самата го знаеш и треба да бидеш искрена пред себе.Многу негативности кога се зборат за некого мора и да се вистина барем делумно,па затоа би ти препорачала да се преиспиташ себе и своите постапки,да ги намалиш критериумите за себе и останатиот свет.Јас не го негирам фактот дека можеби ти си подобра од останатите,можеби е вистина,но сепак треба да најдеш начин да се стопиш во околината и да имаш опуштен однос со остатокот од луѓето,тоа е еден од начините.Не можеш сама против светот.Ама едно ќе ти кажам,не си најдобар ако немаш пријатели,тоа значи дека не знаеш да балансираш,тајната е да бидеш најдобра и да имаш најдобри пријатели.Исто така не е важно што мислат останатите за тебе,тоа е субјективно,не смееш ниту да бидеш толку искомплексирана и да пробуваш да ја освојуваш туѓата љубов затоа што некаде помеѓу ќе се изгубиш себе си.Замисли уште сто години да живееш ти нема никогаш да успееш во целост да ги задоволиш желбите на останатите со цел да ја освоиш нивната љубов.
  Плус,парадоксално е што ти мислиш дека си егоистична,гледаш само за себе и себична,а од друга страна ја сакаш туѓата љубов.Треба да дадеш нешто за да добиеш,пробај да им се доближиш на луѓето не исполнувајќи им желби туку пленејќи со својата добра личност која сигурна сум дека ја носиш.

  Претесно ми е на форумов да се искажам во вакви случаи,уште би ти напишала,ем ме мрзи,ем ме нервира ова што ми трепка цело време и немам преглед на постот,можеби понатака ако нешто те интересира.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Од оние луѓе кои многу добро, вистински те познаваат веќе си ја здобила љубовта. Па и тие луѓе ни се најважни нели?
  А да изигравам јас газолижач само за да им се допаднам на луѓето?! Никогаш! Би ЈУ :D
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Heheheh Okok..:):):)
   
 5. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Da vo pravo si za toa.. No problemot e vo toa shto zdobienata ljubov kaj moite najbliski ponekogash gine bidejkji onie koi ne me sakaat ozboruvaat na moite drugarki deka sum so niv samo od korist.. Barem takov komentar slushnav od mojata drugarka( ne bash tolku dobra.. Zatoa shto ne mi e dobra .. Da mi behse dobra NIKOAGSH Ama NIKOGASH enmashe da poveruva na tie izmislici i nemashe da uchestvuva vo toj razgovor..) A mojata druga drugarka koja e sekogash do mene i me podrzuva za se.. Nikogash ama NIKOGASH nema da mozam da i se zablagodaram...
   
 6. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  koga sme veke tuka :) kako da prestanam da bidam sebicna??? teska osobina mi e :( sekogas go sakam naaajubavoto, najdobroto, najvkusnoto... help? :roll: ponekogas duri i nezgodno mi e :(
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.647
  Допаѓања:
  149.465
  Е нема лек,особено ако си била најмало или едно дете...хахахаха...хронично е...
   
  На 2468 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Навистина ти благодарам..
  Можеби другите луѓе ја немаат таа особина да сватат и да признаат кога грешат но јас ја имам и често ја употребувам..
  Па затоа сега јас знам дека грешам, а не сакам да грешам и се обратив вам за да ми кажете што да правам..
  Сега знам што да правам...
   
 9. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Јас сум Едно дете во семејство а првото дете во целата фамилија.. Затоа можеби малку ми пречи кога не ми обрнуваат внимание или ми дадат некој невкусен коментар бидејќи секогаш сум била центар на внимание..

  By the way.. Совет немам друг.. Освен да ти речам и кога несакаш нешто да дадеш .. Дади го со сила..
  А едно можам да гарантирам..
  Убавината- за одреден период поминува
  Добрината- немаме никаков доказ дека постои во некој
  Највкусните работи- не знаеме дека се највкусни додека не ги пробаме

  Така да направи го најубаво онаа кое што сакаш ти
  Биди добра спрема оној кој сакаш ти со добрина ќе ти врати( затоа што секој човек во себе барем малку има човечност)
  Највкусните работи ти напрваи ги да бидат највкусни за тебе.. затоа што друго суштество не ги сака истте работи како тебе...
   
 10. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  многу работи ке се променат кога нема да бидеш веќе средношколка...кога ке заминеш на факултет и ке сретнеш еден куп нови луѓе тотално поразлични од тие кои до сега ги знаеш...па дури и тоа егоистичкото во тебе ке рудиментира
  понекогаш е доволен само еден поглед од една личност да направи да не го забележуваме остатокот од светот (ова во позитивна смисла го мислам)
  а тоа што со крената глава ги поминуваш сите препреки во животот е нешто плус во твојата личност и значи многу да можеш сама да се избориш со се (скоро се зошто секогаш на сите нас ни треба потпора и разбирање)
  дај им шанса на другите па и тие тебе ке ти дадат... или како што кажа Хипика Би Ју!!!
   
 11. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  мала корекција за Вега.... ХипиЦа :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  kako da gi osvoime drugite lugje?So Ljubov,sakajte gi i prifateti gi ama bas takvi,kakvi sto se!
   
 14. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock:
  сори Хипица :D
   
 15. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  не си ти виновна што си таква туку твоите родители што те разгалиле
  кога ке видиш дека некому му е тешко доближи се и прашај што е и стави се на негово место
  сочувствувај со луѓето и тие ќе видат дека не си крената до небо ако сакаш можеш


  ;) ;) ;)
   
 16. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  АПСОЛУТНО СЕ СОГЛАСУВАМ
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.709
  Допаѓања:
  65.037
  Пол:
  Женски
  Мене ми е важно да имаат добро мислење за мене само луѓето коишто и јас ги ценам и сакам да имаат убаво мислење за мене. Инаку ако некој не ми фаќа око не правам ни два реда муабет и ич не ми е гајле за нивното мислење за мене. И некогаш ми е мило ако некои луѓе имаат лошо мислење за мене. Тоа ми е позитивна критика :D Така да не се замарај многу многу. Ужиавај си :lol:
   
 18. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Edno sfativ vo zivotot koj mislam deka skoro pola si go iziveav...
  Mnogu bil vo pravo Djordje Balasevic koga rekol:"BOLJIMA SE TESKO PRASTA!".
  Uste nesto ke dodadam...NE,nikogas ne se prostuva na podobrite..
  Vo pravo e LILIT koga ti vika deka nikoj od nas ne saka nekoj da e dominanten,pa koj znae kolku da sme sigurni deka toj e podobar..
  Znaci...luidjeto sakaat da se smeskas i da ne s eistaknuvas,odnosno da upotrebuvas ...namesto-ZNAM JAS ZA TOA....JAS IMAM NESTO SLUSNATO....namesto -TI KE MI KAZES!....PA MOZE DA SI VO PRAVO....itd..itd..
  Mene licno mnogu mi e tesko da se rasipuvam so nezni zborovi,pa toa go pravam samo koga nesto mi e bitno...znaci ne treba sekogas,a koga treba ..pa treba da si uspesen i da razgranicis....
  Isto taka treba DA NE VERUVAS na ludjeto ,koi sekogas se ljubezni i imaat ubavi zborovi non-stop...takvite ludje se dvolicni i ogovaraat na mrtvo ,p apazi koga ke im go svrtis grbot.....
  So tekot na godinite ke ti bide gajle dali nekoj ti zbori pozadi grb ili ne..ke imas svoja familija i svoi problemi itd...pa nema da mozes i da sakas da se zamaras so toa...
  Prodolzi da bides toa sto si i NE SE MENUVAJ....probaj malku da gi omeknis tvoit erecenici so koi im se obracas na ludjeto,mozebi imas potezok recnik,nego obicno....
  Medjutoa tezi kon toa da ostanes ona sto si.....orginalot e sekogas podobar od najubava kopija.
   
 19. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Potpolno se soglasuvam so ova sto go kaza babyketi.
  No jas ke dodadam uste nesto. So samiot fakt deka ti si svesna za tvoeto odnesuvanje mislam deka ne si originalna. eve ke ti dadam eden primer...
  Pedofilot nikogas ne se kae za toa sto go pravi (iako ke recete deka toj e bolen), no ete i ubiecot isto, no ima slucaj koga ubiec ke se pokae sto ubil, sto znaci zgresil i site nie gresime vo zivototy. Poentata mi e deka, cim ti se kaes za toa tvoe odnesuvanje mislam deka ne si ti taa sto si vo dusata, duri i sebicna ne si. Tvojata dusa e mnogu meka, ti duri mozes da bides golem humanist, barem spored tvoite zborovi taka te pocuvstvuvav. Se soglasuvam so nekoi i deka godinite si go pravat svoeto, mozebi i tie koi te ogovaraat se na tvoja vozrast i tolkav ime kapacitetot za razmisluvanje.
  Zatoa, bidi si toa sto si, ako mozes smeni si go malku nacinot na odnesuvanje, bidi originalna, na momenti pokazi si gi cuvstvata, koga na nekogo ke mu treba pomos pomogni mu i ke vidis kolku ubavo ke se cuvstvuvas.
  Jas uste od srednoskolskite godini stanav mnogu nezavisna licnost, rabotev se trudev ucev i seto toa go postignav sama, no mnogu cesto im pomagav na drugite... No pred nekoe vreme mi se sluci eden nastan za sto mi trebaa prijateli, i navistina se iznenadiv deka dobrite dela sto sum gi napravila vo momentot mi se najdoa, bidejki site tie luge im ispruzija raka i mi pomognaa koga mene mi bese najpotrebno.
  Pozdrav i se najubavo vo zivotot!
   
 20. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Ви благодарам...

  Но само сакав нешто да додадам..
  Не Се каам поради тоа што сум.. Само сакам иднината да биде поразлична..
  Сите лиѓе грешат, да.. Но мојата грешка не е тука..
  Мојата грешка е во тоа што сум самостална уште од своите 12 годинки..
  Можеби изгледа чудно.. Но така е..