1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ги пораснам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Miracle16, 3 јуни 2011.

  1. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, дали некоја го има испробано овој рецепт и дали е ефикасен?

    Регенераторот за јакнење и побрз раст на ноктите од лук
    Исецекјате на ситни парчиња едно чешне лук и ставете го во безбоен лак. Оставете го да отстои 48 часа. Секој втор ден премачкувајте ги ноктите. Не бришете ги слоевите 4-5 пати. После петтиот пат, избришете ги и премачкајте ги повторно. За краток временски период (2-3 недели) ќе бидете воодушевени. Ќе имате цврсти нокти кои повеќе нема да се листаат.
     
  2. Blue_Angel_13

    Blue_Angel_13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Мислам дека за да ти пораснат ноктите треба трпение, јас кога ги пуштам ги пуштам со месеци. Детергенти, сјаеви, средства за чистење многу ги уништуваат ноктите, држи се подалеку од нив или користи нараквици. Јас практикувам да користам отстранувач на лак без ацетон. Исто така препорачувам ноктите редовно да се мачкаат со кокосово масло, ги потхранува. Имам пробано и секакви лакови за зацвртување ама немам видено никаков ефект. Сфатив дека што поприродно тоа подобро.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто но ноктите последниве 6 месеци ми растат криво, ми ги примети другарка и ми предложи да одам на Дерматолог демек да не ми недостигал некој витамин :mm:Дали сум единствена или има некоја сличен проблем?
     
  4. En4e_21

    En4e_21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Јас користев гел од Евелине за зацврстување 8во1 и од истата марка за растење, мн сум задоволна. Околу 130ден. се.
     
  5. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Девојки, некој таблети, лакови што користите?
     
  6. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Да дадам еден добронамерен совет никако немојте да го користите лакот на евелине... На почеток навистина делува и навидум ги зацврстува ноктите меѓутоа после подолга употреба ноктите никогаш нема да ви бидат во полоша состојба. Значи буквално ноктите не престануваат да пукаат дури и на средината од плочката. А и да не зборуваме за тоа што содржи формалдехид.
    Сега пробувам да ги подобрам ноктите со редовно мачкање на кокосово масло и слободно можам да кажам дела изгледаат мн подобро од претходно иако потребно му е уште време.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Jaс на повеќе наврати сум го користела лакот од евелин по месец-два затоа што ноктите ептен споро ми растат и за да дојдат до некоја убава должина толку време им е потребно. Ама никогаш не сум имала вакво искуство како тебе искрено. И неколку другарки го имаат користено, всушност една од нив и ми го препорача во прво време затоа и толку ме изненадува ова што го читам од тебе :/
     
  8. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Доста читав за неговото штетно дејство и јас како тебе не сакав да верувам се додека не ми се случи и мене истото.. Баш следам и еден профил на инстаграм кој пишува за природна козметика и има многу девојки со истото искуство како мене. Но морам да напоменам дека го користев подолг период пред да ми се случи ова околу година дена.
     
    На Arja и najjacha им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Мене од почеток на самото користење ми ги уништи ноктите. Одма го фрлив. Почнаа уште повеќе да се кршат и лупат, башка што осеќав и болка кога го нанесував. Никому не го препорачувам.
     
    На sweetgirl92 и Arja им се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Мерц дражеи, ама ако имаш проблем со зголемена килажа немој, многу ствараат апетит.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Средство за заштита 8 in 1, на Eveline.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Srekicka3 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Od lakot 8 vo 1, veke 6dena go koristam i gledam nekoja minimalna promema, za kolku vreme ke vidam vidliva promena??

    Moze da go sliknes toj za rastenje so e ja se mackam so toj 8vo1 eve veke 2nedeli i tek sea pocnaa malku, ama veke dobivam kriza za grickanje ama srce ne mi dava :(
     
    Последна измена од модератор: 21 септември 2019
  13. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам, имав вештачки нокти и многу ги чепкав и ми се скршија неколку нокти на пола па морав сама да ги извадам сите. Е сега горниот слој од моите нокти е излуштен. Сакам да прашам дали можам да одам да си ставам пак вештачки нокти или морам да чекам да ми се оправат ?
     
  14. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Дали го има во аптека?
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Го има во Дм а во аптека не знам
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Moze slika nemozam da go vidam :(
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    81ypXjlIKvL._SY450_.jpg
     
  18. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    За ноктите (цврстина, квалитет) како и за косата, има два важни момента:

    1. Генетика. Што и да правам, ноктите ми се цврсти. Буквално исти како на мајка ми, дури и формата ни е иста.

    2. Здравствена состојба, добра исхрана, баланс во организмот. Ако генетиката не ве надарила со цврсти нокти, подобро да се концентрирате на она што го внесувате од аспект на храна (многу млечни прозиводи, квалитетно месо, риба, јајца) отколку на она што го ставате НА ноктите. :)
     
    На poenta и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
  19. анчула

    анчула Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас го користев тој 8 во 1 на evelin, и после одредено време се кршеа ноктите. Нормално после ставање гел ми беа многу меки и воопшто неможев да ги израснам. Освен мене никој во семејството немал долги нокти, така да растење генетски се многу мали шансите кај мене. Ви го препорачувам Maxiumum nails growth ( evelin), кој стварно имаше резултати. IMG_20191224_184201.jpg IMG_20191224_184226.jpg IMG_20200112_143230.jpg
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    ноктите на нозете како да пораснат побрзо?