1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ги пораснам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Miracle16, 3 јуни 2011.

  1. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Anyone ? :?:
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Со турпија, ќе гледаш да ги доведеш сите на слична или иста должина, без разлика дали ноктите на палците се исти по должина без белото (пораснатото) од ноктот и тоа е тоа.
    Ако ти се изгрицкани ептен до месото, освен да престанеш да ги грицкаш и да почекаш некое време малку да потпораснат врвовите па да ги истурпираш, не знам што друго би можела да направиш.
     
  3. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ја пробувам ама пробувам да ги пораснам сега :D Проблемот е што ја не ги грицкам,туку ги сечам,а за грицкање треба заби да искршам,многу цврсти нокти имам де :o Иначе ја за да ми пораснат,еднаш више ги имав пораснато па ги испосеков,некои ми се скршија и така,ги држев рацете околу 5 минути во вода со лимон,топла вода,па после со крпа ги бришев само колку да се впие водата,па ставав една крема како и да се викаше околу ноктите (најобчна беше,не некоја специјална) па со нивеа рацете ги мачкав и за околу 1 месец ми пораснаа и тоа доста за разлика од тоа какви ми беа :D
     
  4. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Повеќе калциум, од што расти косата, од тоа и ноктите по моја логика. Пивскиот квасец помага исто така, а пиењето млеко му е мајката за бели и цврсти нокти. Моите ќе пораснат околу 1цм. и повеќе не растат, ама доста е и толку. Понекогаш се кршат, па тогаш сите ги сечам. За белоќата немам гајле :D
     
  5. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    о па тоа не е проблем растат како луди,земаш сабаје миеш садови после кафе и доручек,потоа спремаш ручек па пак миеш садови па ај успат нешто о д понови алишта ке испереш на рака и на крај садови ке измиеш од вечера
    резултат загарантиран,за една недела имаш нокти долги како за француски маникир :lol:
     
  6. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Пивски квасец + Цинк и секогаш да ти бидат намачкани макар со безбоен лак ;)
     
  7. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Оо и тоа како ми растат.Порано си имав проблем со грицкањето и лупењето на лакот(не го трпев) ама сега кога ќе ги погледнам СОВРШЕНСТВО. Ги лакирам и бришам речиси секој ден,што мислам дека го потикнува растот,а исто така како што кажа skenco од миење садови,перење растат, барем така ми имаат кажано и мене.
    Ајде сите на работа :lol:
     
  8. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    ^Според мене не треба да бидат секогаш со лак, мислам дека би требало малку да одморат од лак барем ден-два во неделата :?:
     
  9. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Да точно е ова,јас лани кога бев на одмор од вода не излагав и многу ми пораснаа, тогаш имав долги нокти сега не :D
     
  10. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Не треба да се грицкаат и ќе ви пораснат а и како што кажавте од вода многгу растат
     
  11. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Порано ноктите ми пораснуваа за 3 дена и ми беа долги
    потоа почнав да ги грицкам и сега престанав и треба да чекам 3 или 4 недели за да ми пораснат :( а многу сакам долги накти
    а кога ке ми пораснат за неколку дена веднаш ми се кршат :swear: :devil:

    Ај феминки помогнете ми :* што да правам како да ми бидат повеќе цврсти и да ми растат побрзоо :)
     
  12. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Јас имам слушано дека од вода омекнуваат и се кршат, инаку порано имав една крема од зегин и лак од авон, делумно бев задоволна но тоа беше само моментално..:/ Инаку и мене порано брзо ми растеа поготово во лето а сега едвај и само се кршат..Сакам пак да имам како порано ама незнам што да правам..совет?
     
  13. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Од ДМ да си купите лак за зацврстување Евелине 8 ин 1 прекрасен е има нацин на употреба.Или погледнете во темата слаби,крсливи нокти сите се задоволни од овој продукт :D Јас за 1 месец ги средив ноктите,и сега сум најсреќна :clap:
    telo/mi-se-delat-noktite-t840/130.html
    последново на сликата само со 8 ин 1
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lanadelrey1

    lanadelrey1 Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    јас го користам тој лак и мн е добар се мачка 3 дена по еден слој четвртиот ден се брише и пак се мачка има ефекти и не мн. скап 135ден. и има изглед на мат боја
     
  15. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ете, ова ме мачи. Ќе ги пораснам малку, околу 1 цм, и потоа ќе почнат да се кршат. А, баш сакам да имам големи и убави нокти.
     
  16. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Од кај можам да купам пивски квасец, и како да го користам истиот.. Инакуу да не е штетен.. Ај некој ако се разбирааа нека ми каже шо како..
    Поздрав:):l:
     
  17. Sreknaosoba

    Sreknaosoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Некое искуство за на море со гелови за нокти ?
     
  18. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас цел живот ги грицкам :$:headbang: единствен лек ми е надградба а потоа со гел на природните кога ќе пораснат.Па едноставно одма престанувам изгледа пластиката и гелот не ми се вкусни. Еднаш си реков да ги одморам малце од стружење и чуда ги имам откажано до сега сигурно.....и пак в уста (facepalm)
     
  19. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Имав многу слаби нокти,како ливчиња,сега мии се цврсти ептен.Користев евелине 8во1.треба само да бидете упорни едно два месеци.Ставив слика и во вашите нокти,еве и тука.Немам потреба веке од гелови,природно е друго.
     

    Прикачени фајлови:

    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Од кај може да се земе евелине 8 во 1, ги има во аптекитее??, и која му е цената?