1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го заборавам?

Дискусија во 'Канта' започната од skorpija1992, 28 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Ве молам помогнете ми.Многу го сакам бившиот никако не можам да го заборавам каде и да отидам се потеќам на него :( :( многу ми е тешко затоа што го сакам 1 ипол година а не сме заедно веке 6 месеци но пред месец повторно бевме заедно се смувавме и сега уште потешко ми е.Кажете ми лек како да го заборавам.Се правам силна пред другите луѓе но во себе како да с ераспаднав на мали делчиња. Многу ослабнав :( :( ве молам за совет :)
     
  2. Gab4e22

    Gab4e22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Ako sakas stvarno da go zaboravis ti preporacuvam da prekines sekakva komunikacija so nego pa i onaa drugarskata poso decko i devojka posle vrska nikogas nema da bidat drugari i poradi toa sto ti samata se izmacuvas koga kontaktiras...ti kazuivam od iskustvo poradi toa sto i jas bev vo ista situacija i prekinuvanjeto na komunikacija, izleguvanjeto so drustvo, so onie sto me sakaat i so gi sakam, zabavuvanjeto, zapoznavanje na novi licnosti mi bese najdobar lek za da go prebrodam seto toa sto mi se sluci, da izlezam od kalta i da pocnam pak da go sakam zivotot...Vremeto gi leci site rani, ostavi na vremeto i ke vidis deka se ke si dojde na mesto i deka sekogas ima podobar i povreden i ke najdes nekoj sto ke go sakas mnogu i seto ova ke ti izgleda smesno i ne bitno...ti poskauvam mn sreka...pozdrav4e
     
  3. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    falaa .No jas nemam nikakov kontakt so nego tuku si ziveam so negovite drugari :)
     
  4. Gab4e22

    Gab4e22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    E pa neznam so da ti kazam...licno mislam deka treba da odbegnuvas se sto ima vrska so nego pa i ziveenjeto so negovite drugari taka samo moze da si ja oteznes i iskompliciras rabotata...sepak toa se negovi drugari...
     
  5. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    34
    eh i jas mislam deka najdobro da go zaboravis e da prekines sekakov kontakt so nego sto imas :( sega ti se cini najloso no so tek na vremeto ke svatis deka toa bese najdobroto sto si go storila :( bidejki jas momentalno sum vo ista situacija zal mie znam kako ti e :( :(
     
  6. annaja

    annaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Многу лесно,само прошетај по форумите,и прочитај ги туѓите искуства кој како се освестува после 5,10 или 20години дека се определиле за погрешни особи,па бараат утеха кај туѓи мажи и како наводно сега го имаат нај добриот избор,без да размислат дали тој човек остава траги трауми,мислам на децата.Ова ви го кажувам како очевидец на такви последици.Не од мое лично искуство, ама траумите што ги има мојот маж од неговата мајка и за едно чудо и јас ги трпам 20год.Подобро и полесно сега се заборава дечко, отколку после поминати години со него, не е вреден да срадаш и патиш ти, а него баш го брига претпоставувам.Срекни Празници и главата горе,има дечковци колку сакаш, ама здравјето еднаш се губи.
     
  7. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ednostavno poveke ne mu pridavaj znacenje,ne razmisluvaj za nego i za toa kako vi bilo zaedno,isto tolku ubavo moze i mnooogu poubavo ke ti bide i so nekoj drug,nikoj ne e nezamenliv,samo treba na nekoja nova osoba da i dades sansa,i ke vidis deka za nekoe vreme ke se zblizite i se pomalce ke mislis na bivsiot se dodeka eden den ne go zaboravis sosema i ke se cudis na samata sebesi zaso si ocajuvala tolku po nego.se pominuva se se preboluva.i jas sum imala dolgi i golemi ljubovi sum sakala i sum bila sakana a sega toa se samo spomeni i niso drugo..sega mislis deka nemozes da zivees bez nego no voopsto ne e taka veruvaj.ke sretnes nekoj so poveke ke te ceni i pocituva i ke saka da te zadrzi za sebe..toj sto znae i saka da ljubi sekogas moze da najde ljubov..
     
  8. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    34
    eh i jas sum vi ist slicna situacija ko tebe.imame raskinato znam deka go sakam no toa ne mie nikakva uteha :( i jas ne znam kako da go zaboravam mislam deka kako so nego ne mozam da bidam so nikogo toa elosoto kaj nas mislime deka ne mozeme da bideme podobro so nekoj drug . i jas raskinaf eden mesec sega pocna se javi drug deka saka da bide so mene no ne mozam da prifatam da bidam so nego koga seuste go sakam ovoj :( :( :( mislam deka i jas i ti treba da bideme silni za ovoj tezok perod sto ide sreka glavat gore ne se predavaj ne si sama so ovoj problem ;)
     
  9. babyBlu

    babyBlu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    a,izvini......,ti nemas tvoe drustvo?
     
  10. Povredena

    Povredena Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Teska sudbina...

    Neznam od kaj da pocnam..Imav vrska so eden od druga nacionalnost godina dena.Mnogu se sakavme,se karavme ko i sekoj par.Na pocetokot koga pocnavme da se muvame kako sto velat,jas istovremeno se muvav i so eden drug decko 2 pati i posle bev vo dilema i se odluciv za ovoj prviov.Po nekoe vreme koga se zaljubiv on togas dozna ali mi prosti.Posle se mesaa negovite da prekineme,toj ednostavno nejkese posto bese sreken so mene.I posle pocnavme mnogu da se karame,mi prefrluvase sto nemav vreme za nego,bese ljubomoren,me proveruvase celo vreme,mene mi padna krivo nemozev da go zapostavam faxot za da bidam celo vreme so nego,ocekuvav da me razbere deka sakam da uspeam na fax da bide nesto od mene,toj ne bese nekoj dobar student ali so moja pomos gi polozi site predmeti.i sega najde izgovor deka nemozel veke so mene,deka pominalo godina dena,ako prodolzel so mene ke se privrzal premnogu za mene i nema da moze da me ostavi i ke bese mnogu tesko i mi raskina.I cela nedela placev ko nekoja glupaca zatoa sto posle koga mi raskina fatil druga zenska.Pa se vidovme posle nekolku dena i go prasav zasto go napravil toa i mi kaza deka uste me sakal i poradi toa fatil zenska da me zaboravi.A jas?kako da go zaboravam?Se gusnavme onaka silno so solzi vo ocite,mu vidov vo ocite deka uste me saka ama deka ovaa vrska nema idnina.Zasto e toa taka?koga ke prestanam da placam po nego?Moite doma se zagrizeni sto placam nonstop i mi vikaat deka ke mi pomine ke mi dojde nekoj drug nov decko,ali za mene toa ne e ednostavno.Dajte mi sovet sto da pravam,se obiduvav da go vratam ali mi rece deka veke e dzabe deka nejke da strada.Pomognete mi tesko mi e....
     
  11. iren4ee

    iren4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    :worried:S mozam da zamislam kako tie deka ijas pominav vakva situacija samo sto mojot bese malce popokvaren .jas prvite nedeli ne ni jadev sama sedev placev i epten bev izgubena a dodeka toj si uzivase ama moite drugarki mnogu mi pomognaa da nadminam takvo nesto mislev deka samo nego ke go sakam deka toj mie edinstven nemat da zasakam drug ama znaes sto se desi so pomos na moite durgarki koi sekogas bea so mene nadminav nekako ne velam deka prestanav da go sakam koga ke go videv treperev cela ama pominaa 5 meseci i bev izlezena vo diskote i toj bese i jas izlegov so drugo momce za inaet negoov i znaes sto super mi bese i eve veke sme uste zaedno sum vo vrska 3 godini me saka go sakam me svaka za se i jas nego imame doverba .A ti srce razgovaraj so tvoite najbliski durgarki setaj odi do na kafe se so cel da ne mislis na toa trgaj go umot na druga strana vervi so tek na vreme ke nadmines vervi deka istovo me imat snajdeno so mislev nikogas nemat da go zaboram ama ete se se sredi zatoa gordo glavata ima licnosti so ke mu znacis poveke ke te svakaat i ke te cenat mwaaaaaaa
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    devojko glavata gore i odi napred..ostavi se zad sebe..stom imal tolkava hrabrost da te ostavi i posle da si najde druga,ne vredi..ne go misli,ne go baraj,ne mu odgovaraj ako te bara..ednostavno izbrisi go..te svakam tesko e sega zasto e uste svezo se ama so vreme ke pocnes da zaboravas...najvazno prestani da places taka samo ke si imas nemir vo dusa...i od ova ke izlezes silna i ko povtorno rodena..a toa sto ti rekle tvoite deka ke se pojavi nov bidi sigurna..od maski nikogas ne e dosta :) ..iskreno uste poubavo sto prekinalo zatoa sto ete ne ste ista veroispovest sto normalno doveduva do razliki pa problemi itn. ke si baras i ke si najdes nekoj od ista vera..veruvaj ke zasakas nekoj uste poveke pa ke se smees na ovaa minata vrska..imas 20 godini druzi se,izleguvaj,uzivaj vo slobodata ke se pojavat uste dosta momcinja koi ke sakaat da bidat so tebe a megju niv sigurno ke bide i toj sto ke te saka i ke go sakas iskreno i vistinski ;)
     
  13. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    I mene mi se sluci istoto. I eve go pak mi se vraka.... Samo sega sigurno nema da bide isto. Mn mi bese tesko, placev, ne jadev, oslabev mnogu :( Sega toj sfatil deka sum znaela da sakam i ajde ke probame pak... Toa ti se maski kreteni, ne vredi za niv vaka da se pravi. Sega ke ti e tesko, ali posle nekoe vreme ke se cuvstvuvas mn podobro. Ti stiskam palci se da se sredi sto e mozno pobrzoooo!!!
     
  14. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Како да го заборавам :((

    Здраво девојки. Имам пишувано и порано за да ми помогнете за мојот дечко кој ме сакаше само за себе и не сакаше да имам јас другарки а имам само 16 год. Поради тоа што не можев да го дозволам тоа да ги изгубам другарките на оваа возраст кога ми се најпотребни , раскинавме. Тоа се случи пред 5 дена , но мене ми е премногу тешко.Одевме година и скоро 5 месеци. Цело време сега мислам на него, се ме поврзува и потсетува на него... ми треба тој :((( си мислам дека никогаш повеке нема да бидам срекна зошто имавме премногу убави моменти заедно и го чуствував близок.Но твој ми забрануваше основни работи и мама ми рече дека треба да го спречам тоа додека не ни стане посериозна врската ( да имаме односи ) и така и се случи .. И сега откако раскинавме тој и неговите другари и другарки пишуваат на неговиот ѕид на фб и тој станува фан на секакви групи само за да ме провоцира... најкриво ми е што успева во тоа. Му го знам пасвордот оти заборавил да си го смени па кога тој се гаси се укл јас од кај него да видам што пишувал со другарите на chat и зборува за мене работи кои не се лоши но се кажани на лош начин.им објаснува како сум плакала по него , дека му е криво што сме раскинале а не сум му дала, дали тој требало да ме моли за да му дадам толку време... како едноставно да не му значам ништо :(( и вели дека се откажал од мене и дека ке ме заборави :( не знам зошто прави такви работи што ме нервираат како да не сме минале долг период заедно. Јас гледам да не го повредувам и неервирам зошто личностите кои ги сакаме не треба да ги повредуваме а он како да гледа обратно. ВЕ МОЛАМ помогнете ми како да го заборавам зошто многу ми е тешко а на излегување сме сепаре до сепаре што значи дека ке го гледам почесто :((( ви благодарам однапред
     
  15. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ledena....od ova sto go procitav mislam deka si postapila ispravno. ke ti bide tesko nekoe vreme sigurno , ama recept kako da go zaboravis na ovoj forum nema da dobies posto tocen recept nema.
    ja bev vo tvoja situacija na tvoi godini...ja go zaboraviv povtoruvajki si gi rabotite so koi me povredi. toa mi davase inaet. nemozev da pominam preku prostite muabeti. bidi gorda. mene ne mi se dopadna recenicata - se nervira sto ste bile zaedno godina dena a ne si mu dala :twisted:
    izleguvaj, zabavuvaj se, druzi se, nemoj da dozvolis poradi nikoj d agi izgubis drugarkite. ke vidis deka ke se pojavi decko koj ke te saka, ke te ceni, i ke te ceka i dve godini ako treba za da bides spremna za odnosi. ;)
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Има милион вакви теми,ама еве ти искрено одговор...
    Ти си незрела,несигурна и несамостојна,што е природно и нормално за твоите години.Не знаеш што сакаш од себе,од партнерот и од животот.
    Па нели си го сакала ова?!Си го добила и готово...што сега се опседуваш со него и се логираш од кај него на фб за да читаш што пишува.Прво е непристојно,второ не е фер.Нареден потег избриши го од пријатели и нечитај што му пишуваат на ѕид и не се логирај од кај него,прво ради принцип,а потоа ради преболување.
    А и штом била таква ситуацијата друг излез освен раскинување немало.
    Побогу имаш 16!!! :?
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    prvo sto mi padna na pamet e deka mozebi toj password i ne e taka naivno zaboraven :D kako i da e so ogled na toa kolku godini imas, si donela mnogu zrela odluka i treba da se gordees so sebe! da ti zabranuva drugarki,moze samo nekoj so koj ti sekako nema da bides zadovolna,pa vie porano ili pokasno sekako ke ste raskinele. i poubav e sto se slucilo porano, bidejki ako slepo go slusase,da ke bese sega so nego, ke bevte zaedno,nemase da ti fali. no za godina dve? ke sfatese kolku raboti si propustila, izleguvanja,zabavi, ke bese neizziveana. zatoa,pravi se sto ne si mozela dodeka si bila so nego-izleguvaj,druzi se, flertuvaj,naogjaj si bilo kakva zanimacija, i ne se ni uklucuvaj da proveruvas od kaj nego,sto ima da te interesira,ti si prodolzuvas ponatamu, a on neka se kae sto ne dobil :lol: :lol: :lol:
     
  18. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Lilit uglavnom mi se dopaga kako razmisluvas ama mislam deka ovde nemas pravo za zborovi od tipot Ti si nezrela, nesigurna i nesamostojna.... toa sto i e tesko ne znaci deka e nezrela....

    devojcevo so toa sto ja prekinala vrskata i te kako pokazuva zrelost.
     
  19. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    ви благодарам и за критиките и пофалбите што ми ги дадовте :) но јас морам да го направам тоа да ја прекинам врската зошто не сакав да дозволам да манипулира со мене и да ми кажува што да имам во животот а што не зошто и кога тој влезе во мојот живот јас ги имав тие другарки и тој ме прафи таква и така и требаше да остане. се обидов со се да му докажам дека греши , но залудно . тој е тврдоглав и не може никој да го смени . па си размислив зошто да го трпам тоа на 16 год наместо да уживам во нив .. порано плакав секој ден што се каравме а сега воопшто не плачам само ми е тешко изгледа зошто пресушив :)))))))))))))) но , не можам да речам дека е правел само лошо и дека е размислувал само лошо зошто со него сфатив што значи да си сакана а и е мојата прва тиин љубов.и јас сум правела грешки пак ке кажам и сум се понесувала некогаш лошо , но никогаш не би помислила вакво нешто па и да му се лутам или забранувам основни работи . секогаш сакав се да решам со муабет , но изгледа тоа не пали.но за брзо ке ми помине нели ? морам некако да се утешам :(
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Јас реков дека е тоа нормално за годините не?!
    Таа не ја прекинала врската по своја воља како што гледам,а и да го направила тоа го направила ради сугестии на останатите,а не затоа што го смучкала во глава и рекла тоа е вистинската одлука и одлучно да го избирше од фб и да си го помине делот со преболување на најбезболен можен начин,а не со опсесивно пратење по социјални мрежи.Што значи таа неподготвено влегла во оваа ситуација,а тоа е незрел потег,NO како што реков е нормално за годините.
    Ситуацијата е јасна како ден...
    Или ставаш крај и гордо ја држиш главата горе без притоа да го пратиш,туку стискаш заби и го туркаш секојдневието или живееш со сите тие ситуации кои ти ги наметнал и исто така храбро се носиш без да се пожалиш затоа што тоа е твој избор.

    Ако сакаш побрзо да ти помине избриши го од фб и не се логирај повеќе од кај него колку и да си љубопитна.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.