1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го заборавам?

Дискусија во 'Канта' започната од skorpija1992, 28 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    mislis deka toj "zaboravil" da go smeni pasvordot :?: :!: ne draga,toa e uste edna od negovite igri... i jas ke ti velam kako i site nemoj da se vratis nazad,mlada si ke najdes dr momce sto ke te saka kakva sto si,a ne kako saka toj "da bides", sega normalno e da se custvuvas tazna i da mislis na nego, ke ti pomine, no i treba da se potrudis malku :) pozz
     
  2. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Види вака тоа што си раскинала со него добро си направила,сега нема потреба од влегување на фб и такви работи,остави да помине времето и ќе го преболиш,а за машките на таа возраст ако е колку тебе немој да очекуваш дека тој ќе им каже на другарите на чат дека му недостигаш или да каже дека те сака,нив ќе им се прави силен демек тој е јак фраер,мислам дека со тек на времето ќе помине се и ќе ти биде во иднина една смешна ситуација,таков тип како него како што го опиша не ти е потребен и нема потреба да влегуваш на фб уште еднаш, па уште да дознае и да се дигне до облаци .
     
  3. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    извини ама јас сама си ја донесов одлуката да ја прекинам оваа врска зошто јас бев таа што страдав. а ова само го споделив со мајка ми и со мојте блиски и тие ме подржаа во тоа зошто во тие моменти е потреба подршка. не мораш да зборуваш за мене дали сум зрела или не кога не ме познаваш туку јас само прашав да ми помогнете. Можеби и не сум зрела како што ти велиш но јас имам само 16 год и имам многу време уште да живеам и да созревам ,а сега додека растам и најмалите ситници ме повредуваат и ако воа не е ситница туку е поболна работа.а љубопитноста е исто така нешто кое не можам да го контолирам иако се трудам. се плашам дека ако го избришам од пријатели да не испадне нешто друго незнам.. премногу сум збунета и исплашена зошто тој ми е прв дечко и одма сум повредена :( не е крај на свет точно , но јас сепак чуствувам болка :( а за логирањето од кај него го правам само зошто сакам да видам што зборуваат со другарите и така полесно да го заборам по тоа што го кажуваат на лош начин...
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Срцко не се жести,гледаш и самата си знаеш,а и самата реков,нормално е за тие години.
    Ама не се лажи зошто го правиш тоа,туку ти очекуваш некој очајно заљубени муабети на дечко ти со другарите и другарките ... сум го поминала тоа,знам.Може тогаш немаше фб,ама знам што сакав да слушнам кога се распрашував што зборува за мене.
    Од што исплашена?!Само сте раскинале...
    А ако го избришеш ти се плашиш дека можеби засекогаш ќе го изгубиш,а вака ти лебдиш во некој простор каде што не си сигурна во својата одлука,па чекаш зрак надеж,молба,признание,ветување дека ќе се промени и ќе се смирите...Што друго да испадне?!М?!
    Колку си зрела не можам да ти измерам на кантар,ама штом си била доволно зрела за врска на 15,мора да си била зрела и со очекувањата,сигурно не мислеше дека ќе заврши со брак.
    Периодот на созревање треба да боли,затоа се вика созревање.
     
  5. Ledena

    Ledena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Па не реков јас дека сум зрела не си ги величам моите години знам дека имам уште многу да поминам и дека не знам многу од животот. а точно дека преиодот се вика создревање и затоа боли , многу јасно. а можеби и затоа да не сакам да го избришам не знам што ми се случува бидејќи ова ми е прв пат немам многу искуство само знам дека цврсто ке си стојам зад мојата одлука и дека нема да попуштам бидејќи тој греши со неговото размислување. а некако ке се обидам да го заборавам... морам да успеам воа тоа зошто уште сум млада и не сакам во нервози да го минам времето зар не ?? и ајде не сакам да се расправаме .. не е ова за расправање туку да си помагаме.
     
  6. Povredena

    Povredena Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Daj boze :D fala vi devojki na sovetive mi trebase vakvo nesto.Bubcinja
     
  7. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    se trudam da go zaboravam edinstveniot sto nekogas sum go sakala i mi znacel.. bevme godina ipol zaedno raskinavme pa posle nekolku meseci pak se smirivme pa pak raskinavme i nemozam nikako da go prebolam!!!! sega pominaa 5 meseci otkako raskinavme, na pocetokot mi bese mng tesko no nekako go prebrodev sevo ova so pomos na mojata najdobra drugarka.. go vidov ednas i pak mi napravi da mi bide tesko.., a DENES posebno znaci znaev deka ke go vidam bev na izlozba na koja prisustvuvaa odredeni lugje megu niv jas i on i taka mi padna tesko.., a kutriot on celo vreme trcase po mene ko kuce, ama nikogas nema da mu zaboraam sve sto mi napravil vo tekot na nasata vrska i normalno jas mu raskinav nemase cel ponatamu da prodolzime ednostavno ke se ponizuvav samata sebesi no sepak GO SAKAM, umiram da bidam so nego mi fali premnogu :( sto da pravam? kako da si pomognam? KAKO DA GO ZABORAVAM???????????????????????????????????????????????
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ako vredi da go zaboravis togas stavi go na ignore totalno..ne odi kaj sto odi toj ili ako veke se najde vo tvoja blizina odnesuvaj se kako da ne e tuka.Inaku lekot e vremeto..treba da pomine vreme za da se oladat tvoite emocii.A ako pak i ne sakas da go zaboravis posto gledam ti vikas go sakas znaci ne si sigurna,togas daj sansa barem komuniciraj so nego pa onaka spontano da se odvivaat rabotite i ako ima sansa da se smirite, ako vidis deka vredi da ste pak zaedno samo napred..Kako ke ti kaze srceto taka pravi si. :)
     
  9. SteppingStone

    SteppingStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Да се надоврзам...хехе :) ...И јас имав две годишна врска и после се уште го сакам..После него имав и 10 месечна врска ама џабе кога не идеше....Не ми помогна ни друг дечко , ни излегувања и слично ...Единствено нешто што и сеуште ми помага кога ќе се изнервирам и ќе помислам на него е тоа што не се затварам во соба и слично туку таа негативна енергија ја празнам на друг начин....Може ќе биде смешно ама баш тогаш чистам , возам ролери , дремам на компјутер , па дури и со сила се смеам , а најважно од се избегнувам да слушам балади....А другите работи воопшто не ми помогнаа...Така да сеуште го сакам ама мн ми е полесно , си водам нормален живот , не се нервирам....Се е до психата ако си ставиш во глава дека нема да го заборавиш џабе ти е се....Колку повеќе се трудиш толку повеќе ти фали...Само чекај да помине време и ќе се привикнеш на некои работи.... :)
     
  10. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    favi na sovetive julie & stepping stone :) se nadevam deka se ke bide vo red, ke ostavam na vremeto kako sto kaza julie edino taka ke go zaboravam i prebolam..
     
  11. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Мислам темава ми одговара на мојот проблем.Раскинав и тоа скоро,не е дека ми е мн тешко бидејќи имавме проблеми несогласувања а се појави и монотонија во врската,довербата во него ја изгубив се трудев да ја повратам ама тешко ми одеше....И решив да ставам крај ,му кажав а тој реагираше така што откако му го кажав ова веднаш избега ,се гледаше дека е повреден...Јас уште сум збунета и некако како да уште не сум сфатила што се случило ..Не комуницираме на телефон ,ме избришал од сите социјални мрежи ,и сакам да прашам по долги врски(нашата беше 3 год) како се справувате со разделувањето??Јас уште сум силна но сигурно ќе ме пукне криза да му се јавам сепак и јас сум од крв и месо ,уште повеќе што некако не сум со некој цврст став ,мислам дека постапив правилно но сепак на моменти се прашувам да не згрешив,па леле го повредив .....И.. јас навистина незнам како да ви опишам како се чувствувам најблиску е збунето..Незнам ни дали уште го сакам,незнам ни дали крајов навистина го сакав незнам ни дали ќе ми биде тешко или не кога ќе излезам од црнава дупка....На крај се силам со мислата дека сепак не си одговаравме баш мн љубовта ја имаше и секогаш ќе ја има но разбирањето не...Хмм баш чудно со некој да имаш таква неограничена љубов ,а комуникацијата едноставно да згасне да нема разговор да нема веќе возбуда,за тоа допринесоа и неговите грешки кои ме повредија но...Па ете драги мои,гледате и по постов збркан хаотичен и можеби нејасен дека сум во некоја мн глупава ситуација...Па дали сте се чувствувале вака некогаш??поздрав
     
  12. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Се пронајдов во (дел од) твојот опис...Имам 6 и пол год врска,која веке 2 недели пробувам да ја прекинам или барем да направиме пауза,да одморам од него.Со него сум од мои 17 год. и се осеќам презаситено,напнато...глупава ситуација е и мојата :^)
     
  13. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Твојава ситуација ми е позната од пријателки другарки познанички...Незнам за тебе но јас кога сакам сакам до коска посветувам внимание давам неизмерна љубов и убедена сум дека сето тоа ќе траеше уште долго да не ме повредеше тој неколку пати.Мн интересно е кога сме слепо вљубени и го идеализираме дечкото а кога ќе помине таа ослепеност ја согледуваме реалната слика за човекот па врз таа основа донесуваме разни одлуки и размислуваме дали би можеле да градиме заедничка иднина ,што ни пречи кај него и тн.Згора на се јас сум неизлечиво романтична личност и верувам во живееа среќни до крај на живот....но не е баш така.Ако вие се сакате неизмерно ако се е во ред, само монотонијата чукнала на врата пробајте да разговарате и можеби ќе најдете начин да го решите тоа...Јас искрено толкава врска не сум имала ,заедно со споментиот бевме 3 години но претходно имав искуство некои кратки врски ,а кај тебе ако од свои 17 години си со ист дечко можам да замислам колку монотоно станало.Но ако има љубов ,ако се сакате ,ако е тој чесен внимателен и никогаш не те повредил со некое негово однесување размисли двапати...тоа е нешто што не се пушта од раце..Јас по секоја грешка му велев на дечко ми пази јас сум мн толерантна но еден ден ќе ми прекипе ,му велев се плашам дека ќе ми прекипе додека имам најсилна љубов спрема тебе те молам цени ја...Не дека не ме сакаше ,ме сакаше но никаков ми беше тој негов изговор дека едноставно не е внимателен дека таков е....Уфф се изнапишав :) И да што е најтрагично секогаш му наоѓам оправдание секогаш помалку ја барам грешката во мене,па зар нормално е сега што еве кратко разделени јас го мислам како му е,да не му е тешко дали ме мисли да не пати којзнае како му е итн..
     
  14. l-a

    l-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Beatris претпоставувам ке наидам на осудување после ова,но ми се допаѓа твоето мислење и морав да дадам дообјаснување.Ни мојата врска не беше сјајна,плаќав и јас ,,туѓи,, грешки.Дечко ми се смени,внимателен е,ме сака,цени и почитува.Освен што си остана така наивен,што мене лично многу ми смета и ни ствара проблеми во врската (во брак ке ни ствараат уште повеќе).Сега настапува мојата грешка.За разлика од тебе изгледа јас не сум толку толерантна и некогаш верував во тоа живееа среќно до крајот на животот...После толку години мојата љубов не е како порано,ја нема таа страст што треба да ја има во една врска (зборам од моја страна).Неговата љубов кон мене е иста како порано,ама јас мислам дека кај мене преминува во навика.И јас мислев дека е монотонија,ама некако трае многу долго.Јас се заљубив во друг,веќе 2 месеци си ги средувам чувствата да не ја утнам работата :) Можеби да не беа проблемите од минатото немаше да биде вака...а можеби барам само изговор.Затоа сега сакам да направиме пауза,за јас да можам да видам дали ке ми фали,дали го сакам,дали е само навика.А од друга страна мислам дека никој никогаш нема да ме сака така како него....Замарам,ама негде морав да се испукам :D
     
  15. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Не ,не замараш.Би се изненадила, истото со мене,неможам да речам дека се вљубив во друг но развивам некои чувства и се си мислам дека подобро би ми било со другиов,наоѓам кај него нешто што нема првиов,и не е дека не се потрудив и да ја оправам врската и да повратам доверба и да простам и што уште не.Но некогаш човек се уморува од вложување двајца треба да даваат сразмерно не само едниот а другиот кога му се сака.Кај мене беше монотонија но спремна бев и монотонија и се ако има љубов и искреност не ми е битно..Можеби најпаметно да се разделите да видите што како ,но од мое искуство штознам се разделивме и ние пред 3-4 месеци ,еве до кај издржавме ...Јас секогаш ќе го сакам на некој начин а можеби и уште го сакам штознам едноставно неможам да заборавам некои негови постапки зборови ,и јас мислев дека е само изговор но не е и пред да сретнам некој друг неможев да заборавам ,простувам но не заборавам...И како се повеќе го уклучував разумот ,се повеќе губеше он,од утре брак, до верност и егзистенција и што уште не,а "седнат" ми е на срце не викам не,ама па преку мн преминав и овој пат сакам паметна да бидам :) Ти ако велиш дека никој нема да те сака како него,па ок велат секогаш болје е да бидеш сакан него да сакаш мислам ме сфаќаш,можеби па он ти е само она "safe place" сте израснале заедно сте поминале мн навиката е тешко да ја откажеш.Ама па мораш искрено со него што како ќе решиш,а дека нешта од минатото кои ти ги згрешил имаат влијание и тоа како посебно ако си како мене злопамтило,мене ми влијаеа, да не беа мн нешта немаше можеби ова да се случи,од моја страна ова беше чиста и невина така безусловна љубов на која тој и стави мн дамки,можеби од неспретност или милион др причини,ама велам имаат влијание еве баш во ова време откако не сме заедно а мн е кратко додека се борам со себеси да не ми текнуваат нашите убави моменти само се присетувам на моите солзи и колку патев кога се случи некој негов излет и тоа ме бодри да издржам ,и да мислам дека сум постапила правилно.
     
  16. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    zenski i jas sum vo slicna situacija imav vrska 5 godini na koja i se blizi krajot poleka poleka seuste se gledame za polesno da se odviknime eden od drug a ne znam dali e toa pravilno.se trudam da bidam silna i da ne mislam na nisto so pominalo tuku na toa sto doaga i deka bez nego ke mi bide poubavo ama ima momenti koga mi doagja da puknam ;( i se cuvstvuvam kako nemam sila da izdrzam do kraj i se prasuvam kako ke mi bide koga nema voopsto da se gledame i sekoj ke si zamine po svojot pat.i jas se trudam da se sekavam samo na toa kolku pati me povredi i kolku pati sum placela za nego a toj bil laden prema mene i znam deka na kraj ke go zaboravam i ke mi bide poubavo i ova ke bide samo eden los period
     
  17. kobricka

    kobricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    so decko mi raskinavme pred 5 mes potocno sega veke bivsi no nikako ne uspeav da go zaborav fativ decko posle toa i taa vrska traese samo 2 dena nemozev da mu vozvratam na negovite custva taka sto go ostaviv.Neznam sto da pravam veke mislam deka se zdobiv so fobija od nova vrska kazete nekoj sovet pozz
     
  18. kobricka

    kobricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  19. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    pa daj si malku vreme samata sebesi ako ne si spremna za nova vrska izleguvaj setaj so drugarkite posveti si vnimanie na sebe i misli na sebe i na nikoj drug neka pomine uste malku vreme ke rascistis so cuvstvata i ke bides spremna i za nova vrska
     
  20. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    леле ма јас што читам по темиве поминале 5 месеци не го заборавила поминале 3 години сака да се врати со него :o ме става во мисла ,јас како што сум забегана ,па колку ќе ми треба!!??/знам индивидуално е ,ама зар е можно да трае толку долго ....
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.